Saturday at 15:313 days 1 hour ago, gospa buba said:govorimo mu svi bukvalno jebi se bed lak shta cesh deshava se.Pa to. I još kao šta hoćeš, krvniče, hoćeš da ih seckaš usput, psihopato...Najgora strana u celoj priči su izgleda ogorčeni i traumirani ljudi.
Saturday at 15:493 days Da ne bude zabune, svaka cast pravnicima na topiku sto se drze zakona, taj deo nije sporan.Ono sto "raja" pokusava (bar tako ja dozivljavam) da kaze je da nije normalno da 10 ljudi bude ubijeno, a da bas niko ne odgovara; i raja pita sta moze da se uradi da ne dodjemo opet u tako neku situaciju (znamo da zakoni ne mogu da se primenjuju retroaktivno).Vi nam odgovarate u fazonu skoro da je nemoguce ista promeniti, a to itlritira vise nego ova presuda.u Australiji se desio mass shooting i za par nedelja je implementirana nova regulativa, izazvana tim dogadjajem. Evo da pitam pravnike - sta je, i da li je ista, moguce uraditi, da bi se "pokrili" i ovakvi zlocini, ako se opet dese?
Saturday at 15:572 days Ako psiholozi, pedagozi i ostali pozvani zaista procene da su deca danas zrelija nego ranije i da granica treba da bude niža, neka bude. Ja to ne znam i ne mogu da komentarišem.Ono što znam je da to neće rešiti ništa. Možda će sprečiti da se dogodi novi KK, ali nije kao da se dešavao svaki dan, pa ćemo biti sigurni da smo nešto postigli spuštanjem granice.Zanimljivo da se poslednjih decenija stalno teži sve većoj represiji. Pooštravaju se kazne, uvode se nova krivična dela, pooštrava se kontrola, pooštrava se nadzor, a rezultati nisu baš impresivni.
Saturday at 16:082 days 50 minutes ago, adam said:ovde u uk gde ja zivim, klincima se moze suditi od 10 godina pa navise i sistem radi. odstrane se iz drustva, robijaju deo u ustanovama za maloletnike, posle ih prebace u zatvore do kraja kazne. kad odsluze svoje i razni strucnjaci utrvrde da nisu opasni po okolinu, dobiju novi identitet i sve sto uz to ide i zive kao i sav ostali svet. i funkcionise.Dve stvari:Sta se desava ako ubistvo pocini osoba mladja od 10 godina?Na sta lici covek koji je sa 12 godina pocinio ubistvo i onda proveo, u vremenu kada se formira licnost, jos 10 ili 15 godina u zatvoru. Da li i koliko on moze da se uklopi u normalan civilni zivotSto se tice KK lecenje u instituciji zatvorenog tipa do kraja zivota.
Saturday at 16:122 days 50 minutes ago, adam said:mi fakat imamo ozbiljnu rupu u zakonu (ovaj slucaj to jasno dokazuje) ako po vazecim zakonima niko ne treba biti kaznjen za smrt te dece. nije bas da su stradali u zemljotresu. i na pravnoj struci je da to zakrpi kako god zna a ne da objasnjava da je nemoguce jer zakoni ne mogu da se menjaju tek tako kad nekom dune.cak ni prebacivanje odgovornosti na skolu, socijalne sluzbe, ciju, kgb i mosad ne radi jer jebiga, pred sudom uglavnom zavrse oni koji se provuku kroz rupe u sistemu i taj sud bi trebao biti u stanju da reaguje kad sve ostalo zakaze. ako nije u stanju onda nesto debelo ne valja i mora se menjati. a menjati ga moraju strucnjaci tako da je jako neprimereno pitati nas ovde kako bismo mi resili problem.ovde u uk gde ja zivim, klincima se moze suditi od 10 godina pa navise i sistem radi. odstrane se iz drustva, robijaju deo u ustanovama za maloletnike, posle ih prebace u zatvore do kraja kazne. kad odsluze svoje i razni strucnjaci utrvrde da nisu opasni po okolinu, dobiju novi identitet i sve sto uz to ide i zive kao i sav ostali svet. i funkcionise.ne kazem da i kod nas treba tako al neko resenje mora da se nadje.Normalno da funkcionise, ali tu je opet odgovor "drugo je UK, drugo smo mi". Uvek neki izgovor zasto kod nas ne moze nesto sto moze negde drugde.Takodje jedna od stvari koja se moze cuti, eto i da spuste granicu, to nece spreciti nekog novog KK-a da pocini nesto slicno. Mozda i nece, ali ce taj novi KK barem krivicno odgovarati i u skladu sa zakonom biti sklonjen iz drustva na odredjeno vreme. Sistem kaznjavanja i nije napravljen da 100% odvrati ljude od toga da cine lose stvari. To je nemoguce. Od Hamurabija do danas vaze manje vise isti set pravila sta je kaznjivo, pa odredjeni procenat ljudi ih uvek krsi. Za one koji pocine zaista monstruozne stvari jednostavno nema mesta na slobodi u drustvu. Imali 12, 15 ili koliko god godina, svejedno je.
Saturday at 16:272 days 2 hours ago, destiny said:...a zato vreme, neki novi KK gleda i razmislja:"Pa sta, nece mi nista biti, a nece ni mami ni tati, nas zakon je takav"Jeste znaš koliko ljudi znam čekaju ko zapete puške da pokokaju ceo razred.U stvari ne znam nijednog takvog. Zato što normalni ljudi ne maštaju o tome, pa da im treba nešto da ih odvrati. A ovaj primer u Duboni dobro pokazuje da je to tako. Jesmo uveli doživotnu robiju, Igor Jurić Tijanin Zakon, al kad se ovom pomračio um mogla je da bude smrtna kazna nabijanjem na kolac opet bi isto bilo.To ne znači da ne treba da bude kazne, ima nešto i do nekakvog zadovoljenja pravde. Deluje mi da je ovim unesrećenim roditeljima stalo do toga. Ali mi je i dalje nelagodnije kad znam da ima ludaka koliko hoćeš kojima se sakrivaju prijave po fioka nego što eventualno neko dete psihopata planira ubistvo.
Saturday at 16:382 days 6 minutes ago, Venom said:Jeste znaš koliko ljudi znam čekaju ko zapete puške da pokokaju ceo razred.Ne znam, nadam se nijedan.A previse bi bio i jos jedan K.I sam kazes da normalni ljudi ne razmisljaju o tom, hence za normlane ljude ni ne trebaju zakoni. Zakoni se i pisu za slucajeve koji odstupaju od tog normalnog ponasanja, pa ako ovo ne potpada pod tako nesto, ok, sve 5. Nadacemo se da nikom vise tako nesto ne padne na pamet
Saturday at 16:402 days Meni nije jasno, ako je već zakon takav da dete mlađe od 14 godina ne može krivično da odgovara, zašto je zakon stao na tome.Pa običajno je pravo da ako dete razbije susedu prozor, da roditelj malog razbojnika nadoknadi štetu. Ako su ljudi normalni™ jelte.Zar se svaki roditelj ne oseća odgovornim za postupke svoje maloletne dece ?Ako dete krivično ne odgovara, zar to znači da niko ne odgovara ?Meni to apsolutno nije normalno.Ne mogu ni da zamislim očaj jadnih roditelja čiji su životi uništeni. Ovde mislim na očaj ( pored svih drugih njihovih očaja) od činjenice da je njihovo dete bilo ubijeno a za to ne odgovara niko.
Saturday at 16:442 days 22 minutes ago, x500 said:Dve stvari:Sta se desava ako ubistvo pocini osoba mladja od 10 godina?Na sta lici covek koji je sa 12 godina pocinio ubistvo i onda proveo, u vremenu kada se formira licnost, jos 10 ili 15 godina u zatvoru. Da li i koliko on moze da se uklopi u normalan civilni zivotSto se tice KK lecenje u instituciji zatvorenog tipa do kraja zivota.pod jedan ne znam. pretpostavljam da bi dete bilo u nekoj ustanovi a roditelji i socijalne sluzbe bi snosile odgovornost. ne znam na koji nacin al sumnjam da niko ne bi odgovarao. poslednji slucaj ubistva koje je pocinilo dete mladje od 10 godina je bio 1861. pod dva - nisam siguran al rekao bih da se ne razlikuje mnogo od coveka od 14 godina koji prodje kroz sve to. a sto se tice kk, po trenutnim zakonima on ladno moze za par meseci na slobodu i opet u skolu.
Saturday at 16:452 days 2 hours ago, radisa said:A zasto ne bi moglo detetu da se sudi kao odraslom bez obzira na godine, ako se napravi neko pravilo o tome (utvrdi se da je svesno razlike dobra i zla, da je bilo svesno posledica koj ce bastupiti njegovim delom, da je imalo umisljaj za radnjom, da nije bilo podstrekivano... i tako dalje, mozemo dpisati dovolhan broj uslova)...Isto tako kad vec pricamo, da li postoji kd podstrekivanje malolezltnog lica na izcvsenje krivičnog dela?Ovo pitam krajnje dobronamerno, jer koliko se secam iz USA filmova (znam, znam drugacije je pravo, ali ovo je pravna norma mozemo da diskutujemo o njoj), tamo je moguce bilokome suditi kao odraslom...Ovo drugo pitam jer trenutne navijacke grupe dosta lepo koriste decu, za razne stvari, pa zanima da li ima tako nesto da bi ipak neko pinoletan odgovarao kad dete od 12 godina prodaje drogu ili ucestvuje u tuci sa teskim povredama na koje je stiglo sa vodjom copora...Moglo bi da se predvidi da se od slucaja do slucaja vrsi procena zrelosti. I recimo da je to postojalo u trenutku ovog zlocina, sta bi se promenilo? Kod ovakvih slucajeva nema generalne prevencije, jer ucinilac sigurno nece sesti pa razmisliti da li je zaprecena dovoljno visoka kazna. Uostalom, imali smo malo nakon toga slucaj sa punoletnim uciniocem. Smanjenje starosne granice ili procena zrelosti u svakom pojedinacnom slucaju bi morali biti praceni prilagodjavanjem starosne granice i u svim ostalim granama prava. Pri tom, inicijativa za to mora da potekne od druge struke, koja mora obrazloziti kako i zasto se doslo bas do te starosne granice.Pitanje podstrekavanja je malo kompleksnije pitanje, koje bi se moglo lako i precizno regulisati izmenom zakona. Trenutno vise argumenata ima za stav da nema podstrekavanja ako neposredni izvrsilac nema krivicnu odgovornost, jer podstrekavanje treba da stvori ili ucvrsti volju kod neposrednog izvrsioca, a diskutabilno je da li krivicno neodgovorna lica mogu da imaju volju i svest o delu koje cine (zato i nisu krivicno odgovorni). To se vec tehnicki relativno lako resava nekom izmenom zakona.
Saturday at 16:462 days 4 minutes ago, duda said:Meni nije jasno, ako je već zakon takav da dete mlađe od 14 godina ne može krivično da odgovara, zašto je zakon stao na tome.Pa običajno je pravo da ako dete razbije susedu prozor, da roditelj malog razbojnika nadoknadi štetu. Ako su ljudi normalni™ jelte.Zar se svaki roditelj ne oseća odgovornim za postupke svoje maloletne dece ?Ako dete krivično ne odgovara, zar to znači da niko ne odgovara ?Meni to apsolutno nije normalno.Ne mogu ni da zamislim očaj jadnih roditelja čiji su životi uništeni. Ovde mislim na očaj ( pored svih drugih njihovih očaja) od činjenice da je njihovo dete bilo ubijeno a za to ne odgovara niko.Nije samo običajno pravo, tako je i po zakonu. To je građanskopravna odgovornost za štetu. Ali pravo pravi razliku između građanske i krivične odgovornosti. Krivična odgovornost je uvek strogo individualna. Edited Saturday at 16:472 days by bejzbolka
Saturday at 16:552 days @destiny @Venom to što ih bi ne znate nema apsolutno nikakve veze. Eto ja ne bih mogla to, ne sa sigurnošću, nego ni sa 50% sigurnošću da kažem.
Saturday at 16:582 days 58 minutes ago, bejzbolka said:Ako psiholozi, pedagozi i ostali pozvani zaista procene da su deca danas zrelija nego ranije i da granica treba da bude niža, neka bude. Ja to ne znam i ne mogu da komentarišem.Ono što znam je da to neće rešiti ništa. Možda će sprečiti da se dogodi novi KK, ali nije kao da se dešavao svaki dan, pa ćemo biti sigurni da smo nešto postigli spuštanjem granice.Zanimljivo da se poslednjih decenija stalno teži sve većoj represiji. Pooštravaju se kazne, uvode se nova krivična dela, pooštrava se kontrola, pooštrava se nadzor, a rezultati nisu baš impresivni.pa nije bas da nece resiti nista. nije cilj samo sprecavanje, ima nesto i u kaznjavanju zlocinaca. postiglo bi se to da pocinilac moze krivicno da se goni, roditelji bi dobili kakvu takvu satisfakciju na sudu i ne bi bilo ovog ludila i svadje u javnosti oko toga sta sad. a to nije malo.
Saturday at 16:592 days 3 hours ago, gospa buba said:ja ne znam ja pitam vas jer je vash posao da probate da znate. ne pitam kako da procenite velichinu mikropore u prahu cink oksida infracrvenom spektroskopijom. i cokcem shto ne znate. svi smo mi negde struka, negde laici. mi smo u shoku, vi dajete objashnjenja, mi smo u josh vecem shoku, vi se ponashate kao da vam nije jasno zashto. znachi pitam onog chiji je posao, ne guram se.od kad me npr hamlet nauchio da okrivljeni ima pravo da nekaznjeno laze i lazuci zajebava sistem i sve oko sebe, dosta sam oprezna i razumna. i prihvatam da je to u redu, mozda mi, kako je krenulo, i zatreba A mi evo već tri godine pokušavamo da vam objasnimo da u ovom konkretnom slučaju KK ne može ništa posebno da se uradi da bi taj zločin bio adekvatno sankcionisan, jer je zločin učinjen u pravnom vakuumu krivične neodgovornosti počinioca koji snosi barem 95% krivice za izvršenje zločina i što se ne može ispravljati retroaktivno. Jedino što može da se učini je posezanje za teškim retributivnim kršenjima zakona radi zadovoljenja šire javnosti, što se trenutno i događa u postupku protiv roditelja KK, ali što je u osnovi negacija same suštine principa vladavine prava za koji se na ovom forumu svi deklarativno zalažu - jer vladavina prava ne podrazumeva da će odluke koje se donose uvek biti doživljavane kao pravedne, štaviše vrlo često podrazumeva potpuno suprotno. No, vi uporno već tri godine odbijate da prihvatite šta vam pričamo i uporni ste da čujete ono što vi želite da čujete, a ne da čujete kako jeste - drugim rečima tražite od nas da vam kažemo relaksirajuću laž, a ne neprijatnu istinu.Što se budućnosti tiče - da, može se menjati zakonodavstvo tako da se obuhvate ovakvi potencijalni budući slučajevi, ali kako će se ono tačno promeniti nije pitanje samo za pravnike, čak ni u najvećoj meri nije za pravnike. Ne mogu pravnici reći da li su deca od 13 godina u proseku sada dovoljno psihički zrela da razumeju koncept krivične odgovornosti, niti koje bi bile najadekvatnije mere da se prema njima preduzimaju - na isti način na koji ti pravnik ne može reći zašto su propisani neki normativi u Zakonu o energetici ili Zakonu o planiranju i izgradnji, jer je to posao drugih struka.
Saturday at 17:132 days ne kapiram zasto se napadaju pravnici clanovi foruma. u jednoj drzavi raspalog politickog sistema oni samo govore da se je jedino resenje drzari se zakona, drzati se pravne nauke. oni pozivaju i u ovom slucaju koji budi strasne emocije od besa, ljutnje, osvete i mnoga pitanja o krivici da se postuju zakoni jer nas isti odvajaju od zivotinja. ova presuda je isto kao i sve u srbiji danas, jedna farsa u kojoj se povladjuje pucanstvu da se zaboravi sve ostalo los esto proizvodi ovaj rezim. ova presuda je jos jedno izvrgavanje ruglu gradjana srbije
Create an account or sign in to comment