Jump to content
IGNORED

Zgradogradnja


Mil@n

Recommended Posts

4 hours ago, Svemir Zeka said:

@Mil@nmoji roditelji su hteli da dođu tamo kod tebe, baš u tu stanogradnju :lolol:

Ali nisu. 

 

Uglavnom, za penziju planiram Pančevo ili neko selo u Šumadiji. Uopšte ne shvatam ovo razvlačenje po Beogradu, ako ne moraš....meni je već odralo sve nerve. 

Sestra otkad se udala živi u blizini Beograda, mir božji. 

 

4 hours ago, Mel said:


Ko je iole zdrav, definitivno. Samo treba ti i neko drustvo...

 

4 hours ago, Svemir Zeka said:

Naći će se. Ne bih išla van civilizacije ;)

prijavljujem se.

Edited by djordje geprat
  • Wub 1
Link to comment

Kod nas dole su poceli da grade nove zgrade nakon 20-30 godina. Sve je to posledica novog fenomena koji se zove sns milioneri. Do 2012. kod nas nije bilo ozbiljno bogatih ljudi, od tada imamo gomilu multimilionera koji ulazu u sve zivo. Sada su krenula sa zgradama i masakriraju grad. 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

Meni to ne ide u glavu, ali zaista.

Moj svekar kupio je stan i živi u zgradi  koja je potpuno nelegalna. U katastru piše da je zemljište državno, objekat izgrađen bez dozvole, a držalac nije utvrđen. Nikakve zabeležbe nema.

Tu ima jedno 20-25 stanova, samo na toj parceli. Teoretski, sutra da otputuje negde i neko uzme pa promeni bravu i useli se u tu njegovu gajbu, kako on dokazuje da je to njegovo?

Taj što je gradio to, neke recimo 2005, ili 2010 može biti sada na Karibima, ili pokojni. Ta njihova transakcija postoji samo između njih dvojice, "majkemi dao sam mu pare" za nešto što je kriminal in the first place. Ne znam, verovatno je cena bila vrlo povoljna.

Čovek pritom nije nepismen, fakultet, inženjer, ali valjda kad život provedeš u okruženju i društvu gde sve može i ništa ne mora, nekako ti insistiranje na formalnosti upisa vlasništva nad svojom imovinom deluje preterano.

 

 

Ne kapiram ipak.

uradio nešto slično. 28m2 za 23 hiljade. imala se dozvola za gradnju. kupili završen stan, preuzeli ključeve, uselili se. pre 20 godina. investitor nije uplatio takse za centralno grejanje, nema ni grejanja ni investitora, ni upotrebne dozvole ni legalizacije zgrade pa ni stana. veliki objekat, 3 ulaza, 40 stanova. predato za legalizaciju stana, kažu da mora prvo zgrada.

Link to comment
23 minutes ago, djordje geprat said:

uradio nešto slično. 28m2 za 23 hiljade. imala se dozvola za gradnju. kupili završen stan, preuzeli ključeve, uselili se. pre 20 godina. investitor nije uplatio takse za centralno grejanje, nema ni grejanja ni investitora, ni upotrebne dozvole ni legalizacije zgrade pa ni stana. veliki objekat, 3 ulaza, 40 stanova. predato za legalizaciju stana, kažu da mora prvo zgrada.

 

Ni blizu slično. Građevinska dozvola glasi na neko ime i prezime. Zna se od koga ste kupili (iako manjkavo). Postoji neki sled događaja kojim moze da se utvrdi ko je poceo, ko je gradio, ko duguje pare komunalnim kucama i za sta.

Ovde je neko ("drzalac nepoznat", državi nepoznat) gradio na državnoj zemlji, zgradu nepoznate kvadrature. On tu ima stan i može biti lako jedina osoba koja smatra da ima taj neki stan. Jer nema čime da dokaže da ga ima.

 

Ali da se vratim na temu. 

Ja sam arhitekta i sve ovo o čemu mi je tema pokrenuta mi je poznato i iz veće blizine. 

I sa žaljenjem mogu samo da konstatujem -to je to, od sad pa na dalje živećemo u ružnim varošicama i gradovima.

100 prelepih zgrada ali ružno poređanih daju ružan grad. 100 ružnih, ali složenih kako treba mogu dati vrlo udobno mestašce za život.

Da živim u normalnoj državi, bila bih urbanista. Ovde je to jedno od najpotcenjenijih i najuniženijih zanimanja.

Edited by Tihajeza
  • +1 4
  • Hvala 4
Link to comment
1 hour ago, Кристофер Лумумбо said:

Kod nas dole su poceli da grade nove zgrade nakon 20-30 godina. Sve je to posledica novog fenomena koji se zove sns milioneri. Do 2012. kod nas nije bilo ozbiljno bogatih ljudi, od tada imamo gomilu multimilionera koji ulazu u sve zivo. Sada su krenula sa zgradama i masakriraju grad. 

 

Ja se sve pitam kad odem na Zlatibor ko su odjednom ovi fenseri u hiljadama, a znam sta je odgovor... Lepo je znati na sta ide porez...

edit: sta porez, i pola plate...

Edited by Mel
  • Tužno 1
Link to comment
27 minutes ago, dùda said:

uglavnom jednostrani, preduboki, prirodna ventilacija kuhinja (kupatila i da ne spominjem) misaona imenica

 

Bravo! Meni je to zamerka za gotovo svaki stan u koji uđem - čak i u velikim stanovima se prave ogromne kuhinje u kojima prozor nije blizu šporeta, a kupatila i toaleti uglvanom ni nemaju prozore. Onda vazduh zavisi od ventilacija koje idu po celoj vertikali, pa se dešavaju situacije kao ona u BG H20 o kojoj sam nedavno pisao.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Maksimizacija profita + liberalna revolucija sprovedena na domaći način. 
 

 

Mislis korupcija? Ko donosi prostorne planove, ko odredjuje zauzetost parcela, ko kontrolise izgradnju garaznih mesta i postovanje onoga sto pise u dozvoli?

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, djeneralche said:

Mislis korupcija? Ko donosi prostorne planove, ko odredjuje zauzetost parcela, ko kontrolise izgradnju garaznih mesta i postovanje onoga sto pise u dozvoli?

Korupcija ali podstreknuta pričama treba biznis da se podstakne, zašto gnjave sa tim formalnostima, dozvola je glupost to nikome ne treba i slično.

 

Takve stvari daju legitimitet korupciji. Naravno nije to jedino ali mislim da je to kod urbanizma jako važno.  

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Korupcija ali podstreknuta pričama treba biznis da se podstakne, zašto gnjave sa tim formalnostima, dozvola je glupost to nikome ne treba i slično.

 

Takve stvari daju legitimitet korupciji. Naravno nije to jedino ali mislim da je to kod urbanizma jako važno.  

Bila je i ranije ova rasprava, moj rant da u ulici koje je jednosmerna, parking zona je i sa leve i sa desne strane trotoara, pesaci mogu jedino da hodaju ulicom, neki investitor gradi zgradu sa ne jednim, ili sa dva dodatna sprata nego 4 dodatna sprata, mislim da je bilo nesto mora grad da se razvija. Ako se dobro secam to su tvoje reci. Ne znam kakve veze to ima sa liberalnom revolucijom, to je obican kriminal i to treba reci uvek jasno. Korupcija. Cak i prostorni planovi koji su doneseni pod pritiskom kako ti kazes, a u stvari korupcijom, da donesu maksimalni profit, ni oni se ne postuju. 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, djeneralche said:

Bila je i ranije ova rasprava, moj rant da u ulici koje je jednosmerna, parking zona je i sa leve i sa desne strane trotoara, pesaci mogu jedino da hodaju ulicom, neki investitor gradi zgradu sa ne jednim, ili sa dva dodatna sprata nego 4 dodatna sprata, mislim da je bilo nesto mora grad da se razvija. Ako se dobro secam to su tvoje reci. Ne znam kakve veze to ima sa liberalnom revolucijom, to je obican kriminal i to treba reci uvek jasno. Korupcija. Cak i prostorni planovi koji su doneseni pod pritiskom kako ti kazes, a u stvari korupcijom, da donesu maksimalni profit, ni oni se ne postuju. 

Ne sećam se da sam to rekao. Ne znaci da nisam, ali se ne sećam. Generalno je trend još od Regana i Tačerke - manja država, deregulacija, giljotina propisa, uprava je servis građana i građane treba tretirati kao što moderne kompanije tretiraju mušterije, tržište će sve regulisati, grad mora da se razvija, građevina diže privredu, važno je da pare uđu u legalne tokove i slično.

 

Ta priča je nama ovde “prodata”, i ja priznajem da sam i ja jedno vreme verovao u neke od tih stvari. Da ni korupcija bila na taj način rasprostranjena kao što je kod nas, mora da postoji i neko opravdanje - svi to rade, viši interes, ali i taj pristup da je profit car. Nije opravdanje nego samo analiziram razloge. Mislim nije to samo u urbanizmu bilo.

e - 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...