Jump to content
IGNORED

Zgradogradnja


Mil@n

Recommended Posts

22 minutes ago, Shan Jan said:

Svud se gradi ko blesavo. Npr. moj rodni Krusevac iz koga su svi zivi pobegli je prepun novogradnje a cena ide 1000 - 1500 po kvadratu. Valjda se doseljavaju iz okolnih sela, mada ni to ne moze bas da objasni jer je egzodus samih krusevljana u BG i inostranstvo ogroman. 

 

Jako cudna situacija, mislim da vise ne postoji mesto u Srbiji gde nije skocio kvadrat. 

to što je skočila cena kvadrata izražena u € delom je iposledica zamrzavanja kursa. kažem, delom.

Link to comment
2 hours ago, Mil@n said:

Često idem na planinarenja po istočnoj i zapadnoj Srbiji, zato je tamo sve pusto, kao u 28 dana kasnije. Nigde nikoga i to ne samo u selima i manjim naseljima. Odatle svi ti ljudi.

 

Prilično sam siguran da je minoran procenat tih ljudi iz istočne Srbije. Ne znam za zapadnu, ali taj trend iseljenja postoji već 30+ godina, samo je poslednjih 5-6 godina još intezivniji. Tačnije sela su se delimično ispraznila još tokom industralizacije pedesetih i svaka sledeća generacija je već bila na pola puta da skroz pređe ugradove. Ljudi idu u velike centre - Niš, Beograd i u inostranstvo. 

 

 

Link to comment

Kod nas će doći u narednih 10-15 godina do masovnog odliva iz gradova, onih koji su imućniji, jer neće više hteti da žive u ovome u šta su nam se gradovi pretvorili...

 

I do toga već polako dolazi...

 

Inače, greota da je da ne spomenmo Zlatibor na ovom topiku, kad već pričamo o uništenju naselja...

 

 

 

Edited by radisa
  • +1 6
  • Tužno 1
Link to comment
11 minutes ago, djordje geprat said:

pogledaj sloveniju iz titovog vremena: begunje, ajdovščina, koper, izola, velenje, ptuj, .......

 

sada se dešava da se ubijaju gradovi.


To je samo prirodan sled događaja, u ono vreme je kugla zakotrljana.

 

Link to comment

@radisa ... imam jedan video al ne mogu da ga podelim posto mi je cela familija snimana

vozimo se gondolom i pricamo za dnevnik™

zavrsio sam ga recima

 

najduza gondola na svetu jebo vucic mamu svoju

 

 

edit: inace ... poslednji popis u makedoniji je izbrojao trecinu neuseljenih stanova u drzavi

u bitolju je kasarna iseljena i zasada se grade samo zgrade

nije jos klaustrofobija, ali ako produze, bice

tko tamo zivi, i tko ce da zivi, pojma nemam

kazu da iseljenici kupuju stanove za da imaju kada dodju na svakig deset godina

verovatno ima ljudi i koji zatvaraju pare u kvadrate

al opet, mnogo je

Edited by cedo
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

 

Između ostalog.

 

Kasne sa radovima, dobijaju pozitivne tehničke preglede pre nego što je gradnja završena, a onda im se dešavaju problemi sa potvrđenim radovima, grad ne stiže da prati infrastrukturom ni kada investitori plate i urade sve što je do njih, pa se dešavaju poplave u garažama, investitori formiraju stambene zajednice čim usele još 2 kupca, pa zaključuju ugovore o održavanju zgrada sa kompanijama koje njima odgovaraju, ugovori su puni odredaba na koje nikada ne bih pristao da sam kupac, menjaju se materijali, kupci ulaze u kredite, pa kasnije neće da se sukobljavaju sa investitorima ni kada ovi krše ugovore, da ne bi upali u probleme sa bankama... Tona gluposti zbog kojih čovek ne može da se ne iznervira.

 

Primera radi, apsolutno svaki ugovor sa svim investitorima po gradu sadrži odredbe o tome da se kupac odriče prava na zajedničke delove zgrade. Po mom mišljenju, takve odredbe su ništave, jer se zajedničkim delovima zgrade raspolaže isključivo odlukama stambene zajednice, tako da ne može kupac da raspolaže svojim učešćem u tome samim ugovorom sa investitorom. Međutim, sudska praksa ne postoji, jer niko dosad nije pokrenuo postupak u kojem bi bila utvrđivana zakonitost takvih odredaba, pa investitori tumače zakon da to može da se radi i krovove daju kupcima stanova na vrhu zgrada da postavljaju bazene, ležaljke, garniture, odnosno da ih koriste kao da pripadaju njima, vlasnicima i zakupcima poslovnih prostora dozvoljavaju da kače svetleće i druge reklame na fasadu bez ikakvog plaćanja stambenoj zajednici, ostave koje su po važećim propisima zajedničke samo pojedini kupci dobijaju na korišćenje i da ne nabrajam dalje.

 

NIšta se tu meni ne sviđa - ni kako stanovi izgledaju, ni to što nema zelenila u takvim kompleksima, ni ostalo što sam nabrojao i ne planiram da kupujem stan u nekom od njih, iako bih mogao da ga uzmem ispod cene koja važi za druge kupce i pod drugačijim uslovima.

 

 

 

Samo da dodam na ovaj odličan post da su za ovu situaciju delom krivi i sami kupci, jer ne cene sebe i svoj novac. Poslednjih dana sam imao prilike da zastupam dvoje kupaca u transakcijama, i oni su pristali bukvalno na sva sranja koje su im uvalili investitori u ugovorima, iako sam im rekao da imaju prilično velike rizike kod tih kupovina, a jer su u panici da će investitori potpisati ugovor sa nekim drugim i onda oni neće moći da kupe stan za taj novac koji su dogovorili. Znači svega je tu bilo, upitnog pravnog sleda svojine za prodavca,  isplate pune kupoprodajne cene kad se dobije pozitivno mišljenje Komisije za tehnički prijem (ništa upotrebna dozvola, ništa uknjižba zgrade u katastru), odvojene prodaje stana i parking mesta sa sve tom klauzulom o odricanju od prava na zajedničke prostorije (što je i po meni apsolutno ništava klauzula, jer to pitanje reguliše zakon), itd.

 

Inače, cela priča ide ka nekoj istočnosremskoj aglomeraciji između Beograda i Novog Sada, i dve-tri manje duž autoputeva, poput Niša, Kragujevca i Subotice. Ovo ostalo će da bude pustinja manje-više. Zato ću ja da palim u Vršac kad mi se približi penzija, još ako tu prođe autoput do tada, Bog da me vidi.

 

PS. Na Zlatiboru ne bih kupio ni kućicu za ptice, a ne stan.

Edited by Ayatollah
  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

e da bar imam 50 stanova, gde bi mi kraj bio... :(

 

Na nekoj Kopakabani, sta gde...
 

2 minutes ago, Ayatollah said:

PS. Na Zlatiboru ne bih kupio ni kućicu za ptice, a ne stan.

 

Mi imamo vikendicu tamo, razbili su naselje. Ono sto meni nije jasno, kako ce da popune ove kapacitete oni koji kupuju za iznajmljivanje?
Mi imamo za sebe, ne za rentanje, pa je druga prica. ALi svakako je dosta unisteno sve i raskopano sa dodatnim putevima itd.

Link to comment
6 minutes ago, Mel said:

 

 

Mi imamo za sebe, ne za rentanje, pa je druga prica. ALi svakako je dosta unisteno sve i raskopano sa dodatnim putevima itd.

AKO ne voziš Mečku GLC ili bar BMW X4  prodaj odmah... Ne uklapaš se u ekipu... :fantom:

 

 

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

AKO ne voziš Mečku GLC ili bar BMW X4  prodaj odmah... Ne uklapaš se u ekipu... :fantom:

 

Ne uklapamo se nimalo. Mama je jednom vodila moje dete na sankanje neko obicno, nikakva fensi staza, vratila se i pokazala mi slike, bukvalno su izgledali kao neki siromasci tamo medju onim ljudima. Kaze moram da im kupim ta neka moderna ski odela za sledeci put. Oni svi ljudi tamo isto sa decom na sankama, svi u nekim ocigledno skupim autfitovima. Da ne idemo dalje kako li izgleda na skijaskim stazama, ne znam jer ne skijam ali ne smem ni da zamislim... Inace nemam toliko taj problem jer ne idemo na skijanje, i na ta neka fensi mesta, nego setkamo okolo, idemo kod rodbine... ali da, ne uklapamo se svakako.
 

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Pravo planinsko naselje

 

Koji zlocin, jbt :sad:

18 minutes ago, goofs said:

Portugal je nasao fino resenje za ovo divljanje :fantom: obecana zemlja.

 

Portugal Wants to Force Owners of Vacant Homes to Find Tenants

 

Divan vetar u ledja mafiji, koja se inace bavi okupiranjem praznih ili privremeno napustenih stambenih objekata. Btw, Portugal je jedina zemlja u Evropi pored Spanije, gde mozes samo da se zajebes ako pozoves policiju, kad ti se neko nelegalno useli u gajbu. U tom slucaju idu regularni sudski procesi, koji mogu da se otegnu i vise godina. Za to vreme vlasnik gajbe mora da nastavi sa placanjem struje i vode, ne sme da okupanta ostavi bez elementarnih uslova za zivot. Kad se jednog dana sudjenje zavrsi pozitivno po vlasnika, gajba ostaje neupotrebljiva i unistena, da naplatis ne mozes nista a okupant se seli na novu lokaciju. Zato i ima sirom Portugala i Spanije da vidis privremeno prazne kuce i stanove zazidanih vrata i prozora.

Edited by Lancia
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Samo da dodam na ovaj odličan post da su za ovu situaciju delom krivi i sami kupci, jer ne cene sebe i svoj novac. Poslednjih dana sam imao prilike da zastupam dvoje kupaca u transakcijama, i oni su pristali bukvalno na sva sranja koje su im uvalili investitori u ugovorima, iako sam im rekao da imaju prilično velike rizike kod tih kupovina, a jer su u panici da će investitori potpisati ugovor sa nekim drugim i onda oni neće moći da kupe stan za taj novac koji su dogovorili. Znači svega je tu bilo, upitnog pravnog sleda svojine za prodavca,  isplate pune kupoprodajne cene kad se dobije pozitivno mišljenje Komisije za tehnički prijem (ništa upotrebna dozvola, ništa uknjižba zgrade u katastru), odvojene prodaje stana i parking mesta sa sve tom klauzulom o odricanju od prava na zajedničke prostorije (što je i po meni apsolutno ništava klauzula, jer to pitanje reguliše zakon), itd.

 

Tačno, kupci su glavni krivci za ovakvo stanje, pošto pristaju na takve odredbe. Redovno se susrećem sa situacijama da advokati komentarišu ugovore i s pravom ističu da su neke odredbe ništave ili makar problematične, ali da zbog odbijanja investitora da izmeni ugovor kupci pristaju na takve nakaradne elemente ugovora i da idu preko saveta svojih advokata. Još češća je situacija da kupci nemaju advokate i da sve rešavaju preko agenata i potpisuju ugovore bez ikakve pravne pomoći.

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...