Jump to content
IGNORED

Zgradogradnja


Mil@n

Recommended Posts

12 minutes ago, brusli said:

Da je Temerin na polozaju Titela, e to bi bila prava stvar :)

Ili jos bolje Vrsac.

 

 

Koštao bi onda kao NS ili i više

  • +1 1
Link to comment
On 5. 4. 2023. at 14:29, Tihajeza said:

I sa žaljenjem mogu samo da konstatujem -to je to, od sad pa na dalje živećemo u ružnim varošicama i gradovima.

100 prelepih zgrada ali ružno poređanih daju ružan grad. 100 ružnih, ali složenih kako treba mogu dati vrlo udobno mestašce za život.

Da živim u normalnoj državi, bila bih urbanista. Ovde je to jedno od najpotcenjenijih i najuniženijih zanimanja.


@Tihajeza @dùda ko bar formalno-pravno odlucuje o estetici i pojedinacne novogradnje i sire slike ulice/kvarta/grada, sta uz sta moze, gde itd.? U kojoj fazi zgradogradnje bi urbanisti trebali da se pojave i koja su im ovlascenja, da stopiraju, sruse napr.? Imamo u Beogradu 1 glavnog urbanistu i sta dalje? Koliko je urbanista i ko ih placa?

 

Link to comment
2 minutes ago, Lucia said:


@Tihajeza @dùda ko bar formalno-pravno odlucuje o estetici i pojedinacne novogradnje i sire slike ulice/kvarta/grada, sta uz sta moze, gde itd.? U kojoj fazi zgradogradnje bi urbanisti trebali da se pojave i koja su im ovlascenja, da stopiraju, sruse napr.? Imamo u Beogradu 1 glavnog urbanistu i sta dalje? Koliko je urbanista i ko ih placa?
 

 

Kompleksno pitanje, odgovor je nemoguće istipkati na telefonu. 

Link to comment
44 minutes ago, Lucia said:


@Tihajeza @dùda ko bar formalno-pravno odlucuje o estetici i pojedinacne novogradnje i sire slike ulice/kvarta/grada, sta uz sta moze, gde itd.? U kojoj fazi zgradogradnje bi urbanisti trebali da se pojave i koja su im ovlascenja, da stopiraju, sruse napr.? Imamo u Beogradu 1 glavnog urbanistu i sta dalje? Koliko je urbanista i ko ih placa?

 

1.  O estetici ne odlučuje niko. Projekat radi arhitekta a u našem zakonu ne postoje mehanizmi koji bi omogućili bilo kakvu raspravu o estetici. Izuzetak su konkursi ali u poslednje vreme i to je naopako  

 

2. Urbanisti, odnosno prostorni, generalni, urbanistički planovi, urbanistički projekti, sve to treba da prethodi bilo kakvoj izradi konkretnih arh projekata, pa tek posle toga ide izgradnja.  To u teoriji i normalnoj zemlji. Ovde naopako

 

3. Urbanista nema ovlašćenja ništa da ruši, pod pretpostavkom da je sve išlo kao u tački 2 i da je izgradnja usledila posle svih tih planiranja, projektovanja, rešenih imovinskih odnosa i građevinske dozvole, gradnju treba da prati građevinska inspekcija pa ako sve nije prema odobrenoj dokumentaciji, ta inspekcija ima ovlašćenje da naloži ispravke i usklađivanje sa dokumentacijom ili rušenje. 

 

4. Zapravo nemam pojma šta su zadaci i ovlašćenja glavnog gradskog urbaniste, nisam se time bavila. Pretpostavljam da je on kao neki kapo nad svim urbanistima ali mislim da on nema neku izvršnu moć već više savetodavnu.

 

5. Urbanista ima mnogo, ko ih plaća, pa to zavisi da li rade u javnim službama na budžetu ili u firmama koje lokalne zajednice angažuju za izrade raznih projekata

 

 

Što reče @Tihajezaproblem je kompleksan.

ovo je ukratko i uprošćeno

 

Ed uz tačku 2.

izrada urbanističkih planova je taj mehanizam kojim se određuje gde šta može, uz šta i sl (tako je nekako glasilo pitanje). To prethodi svemu.

Edited by dùda
  • Hvala 2
Link to comment

e, sad sam se dočepala kompjutera, sad ste nadrljali :laugh:

 

ma samo da ispričam kako se par nas mladih provelo kada smo pokušali da uvedemo neke estetske standarde u projektovanje

 

elem, zaposlile se tri mlade arhitektice u opštinu, jedna na izradi urbanističkih uslova (ja :rolleyes:), druga na kontroli tehničke dokumentacije i treća kao građevinski inspektor, sve tri u isto vreme stigle kao pojačanje u vreme kada se baš mnogo radilo i kada se svaka garaža pretvarala u poslovni prostor (vreme Ante Markovića)

 

stigne do koleginice koja je radila na kontroli dokumentacije neka nakarada od projekta, a za centar grada i ona mučena se nađe u nedoumici šta da radi.

tu se mi svi sakupimo i krenemo sa nekom inicijativom, podrži nas i načelnica (takođe arhitektica) i mi  izguramo da se donese nekakav interni dokument da svi projekti koji se budu radili u centralnoj gradskoj zoni idu kao na nekakvu komisiju, a ja dobijem zadatak da već kroz izradu uslova, nešto okruglo pa na ćoše nagovestim potrebu za ''odgovarajućim urbanim oblikovanjem'' , neko sranje u tom stilu, naravno da je sranje jer nemaš uporište u zakonu i naravno da su nam celu tu nameru srušili već na samom početku, sad shvatam koliko je to bilo sumanuto i pokušavati, ali, mladost-ludost :dry:. i nepotkupljivost u tim godinama

  • +1 3
  • Wub 2
Link to comment

I ja sam uleteo u zgradogradnju. Sasvim slučajno. Pojavio se neki višak kapitala i .. aj da probam da napravim neku zgradicu po svom ukusu.

U zoni gde je dozvoljeno ići do 15,5 metara visine, tražio sam arhitekti da isprojektuje Pr+2 od 10,5 metara. Što zbog nedovoljno kapitala za više (mada, prodao bi se koji stan da se završi i veće), ali i zbog toga što mislim da za ulicu te širine i nisu odgovarajući veći objekti.

I sada svi komentarišu kako je najlepša zgrada u okolini, kako bi ulica izgledala mnogo lepše kada bi svi viši objekti u ulici bili zapravo ove visine, prave kanjon od ulice sa ovim zgradetinama, ...

Za jednu prosečnu ulicu, širine nekih 15 do 20 metara od objekta do objekta, suludo je graditi više od Pr+2 ili Pr+2+PS.

  • +1 4
Link to comment

mali gradovi su odvratni, pokušao sam da živim u jednom

 

jedino imaju smisla ona mesta gde posle trideset godina ne poznaješ nijednog komšiju

  • Haha 1
Link to comment

"U Gornjem Milanovcu trenutno živi 40.260 osoba, a prosečna starost stanovništva je  45.28 godina. Prema popisu iz 2011.godine u Gornjem Milanovcu je živelo 44.439 stanovnika."

 

Grad je izgubio 10% stanovništva za desetak godina.

 

Što se Titela tiče, zimi može da bude nezgodno :) :

 

 

  • Haha 1
Link to comment
11 minutes ago, Velocipede said:

"U Gornjem Milanovcu trenutno živi 40.260 osoba, a prosečna starost stanovništva je  45.28 godina. Prema popisu iz 2011.godine u Gornjem Milanovcu je živelo 44.439 stanovnika."

 

Grad je izgubio 10% stanovništva za desetak godina.

 

 

Slab je prirastaj, to je jedan od razloga verov glavni. Znam jer mi jedna rodjaka koja je uciteljica muku muci godinama da ostane u prici jer se smanjuju odeljenja, a i zatvarali su neke manje skole po selima, pa se desi da neko ostane nerasporedjen.

S druge strane, ona ima jedno dete, moja najbolja drugarica koja tamo zivi je bez dece, njena sestra i jos jedna nekadasnja drugarica preko puta - po jedno dete. Naravno da opada broj stanovnika. U skoro celoj Srbiji opada, jedino BG i NS su u plusu ali zbog doseljavanja.

Edited by Mel
Link to comment
On 5. 4. 2023. at 7:49, Ayatollah said:

 

Btw, trentuni balon će da bude ništa, ako u Beograd dođu privatni fondovi koji će da ulože desetine miliona evra u kupovinu stanova kako bi ih kasnije rentirali. Ja mislim da se ovo desilo u npr. Bukureštu, gde se pojavio kupac - privatni fond sa finansiranjem od cca milijardu evra koji je tražio da kupi npr. 10.000 stanova, i samim tim oterao celo tržište nagore. U Beogradu još ovo nemamo, koliko znam.

 

Ovo se desilo u Becu. Dodju likovi kupe celi blok sa zgradama, sruse i onda  nasta ovako nesto rogobatno.

 

startseitenimg1-mobile.thumb.jpg.587b0a78fea8e3637c8ba6f014d9a019.jpg

 

 

csm_20220107-_F9A7552-HDR_ret_2846748e37.jpg.42d7933caee6168a749cf49a860ca022.jpg

 

csm_The_Shore_01_Birdview_76ab997ba0.thumb.jpg.0eb3100efc680b5ab7048d1e9d687a07.jpg

 

Edited by bags
Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

mali gradovi su odvratni, pokušao sam da živim u jednom

 

jedino imaju smisla ona mesta gde posle trideset godina ne poznaješ nijednog komšiju

Nakon 30+ godina odsustva, moje rodno mesto ponovo ima smisla.

Link to comment

Groblje je, realno, odlično za život, komšije ne prave buku, ne moraš im se javljati, ostane gomila hrane posle zadušnica i ostalih praznika. Šta čovek više da poželi 

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...