Jump to content
IGNORED

Zgradogradnja


Mil@n

Recommended Posts

1 hour ago, Lancia said:

Btw, Portugal je jedina zemlja u Evropi pored Spanije, gde mozes samo da se zajebes ako pozoves policiju, kad ti se neko nelegalno useli u gajbu. U tom slucaju idu regularni sudski procesi, koji mogu da se otegnu i vise godina. Za to vreme vlasnik gajbe mora da nastavi sa placanjem struje i vode, ne sme da okupanta ostavi bez elementarnih uslova za zivot. Kad se jednog dana sudjenje zavrsi pozitivno po vlasnika, gajba ostaje neupotrebljiva i unistena, da naplatis ne mozes nista a okupant se seli na novu lokaciju. Zato i ima sirom Portugala i Spanije da vidis privremeno prazne kuce i stanove zazidanih vrata i prozora.


Nisu jedine :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Znam nekoliko takvih slucajeva i ovde u Srbiji, s vise razlicitih strana. Imali su stanodavci probleme jer nisu mogli da se rese podstanara koji nisu placali kiriju i racune

To je bilo pre desetak godina sve, mozda se promenilo u medjuvremenu, ali je praksa™ tada bila apsolutno ista kao ovo za SPA i POR

 

Edited by Plajvi
Link to comment
1 minute ago, Plajvi said:

Znam nekoliko takvih slucajeva i ovde u Srbiji, s vise razlicitih strana. Imali su stanodavci probleme jer nisu mogli da se rese podstanara koji nisu placali kiriju i racune

To je bilo pre desetak godina sve, mozda se promenilo u medjuvremenu, ali je praksa bila apsolutno ista kao ovo za SPA i POR

 

Nije se promenilo...

 

Doduše ovde policija uglavnom ne pravi problem, nego podeli kontakte...

Link to comment
2 minutes ago, Plajvi said:

Znam nekoliko takvih slucajeva i ovde u Srbiji, s vise razlicitih strana. Imali su stanodavci probleme jer nisu mogli da se rese podstanara koji nisu placali kiriju i racune

To je bilo pre desetak godina sve, mozda se promenilo u medjuvremenu, ali je praksa™ tada bila apsolutno ista kao ovo za SPA i POR

 

Ovo nisu podstanari, sa kojima imas ugovor, jednostavno ti se usele u gajbu i promene bravu.

Link to comment
12 minutes ago, radisa said:

Nije se promenilo...

 

Doduše ovde policija uglavnom ne pravi problem, nego podeli kontakte...


Da da, niste to culi od nas :fantom:

 

10 minutes ago, Lancia said:

Ovo nisu podstanari, sa kojima imas ugovor, jednostavno ti se usele u gajbu i promene bravu.


Ne menja mnogo prirodu stvari, veliki broj stanodavaca ovde u dzungli nema ugovore, moze lagano da im se desi ista stvar. Pa na kraju epilog bude takav da drzavina fakticki ima prednost nad svojinom :huh: bizarne scene.

Npr. menjao sam 3 stana tokom studija, nigde nisam bio pod ugovorom. Stavise, ne mogu da se setim nikoga ko jeste

on-topic: kod mene u gradu™ se slabo gradi vec 30 godina, isto su skocile cene nekretnina duplo od pocetka decenije. Tesko je naci i nesto kvalitetno za iznajmiti, a i to je cenovno overrated as fuck

 

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

 

Tačno, kupci su glavni krivci za ovakvo stanje, pošto pristaju na takve odredbe. Redovno se susrećem sa situacijama da advokati komentarišu ugovore i s pravom ističu da su neke odredbe ništave ili makar problematične, ali da zbog odbijanja investitora da izmeni ugovor kupci pristaju na takve nakaradne elemente ugovora i da idu preko saveta svojih advokata. Još češća je situacija da kupci nemaju advokate i da sve rešavaju preko agenata i potpisuju ugovore bez ikakve pravne pomoći.

 

 

nista drzava i institucije/sluzbe ?

Link to comment

To su odnosi građanskog prava u kojima je učešće države, odnosno nadležnih organa, po službenoj dužnosti minimalno. Država je donela zakone, ali stranke same biraju da ih udruženo krše.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
49 minutes ago, Lancia said:

Ovo nisu podstanari, sa kojima imas ugovor, jednostavno ti se usele u gajbu i promene bravu.

Skvoteri. Ima to svuda, ugrađeno u ustave skoro svih zemalja, pravo na krov nad glavom, ako se neko useli u prazan stan ne možeš tek tako da ga izbaciš ako on nema gde da ode. I to se onda negde zloupotrebljava manje negde više. Ceo kraak o antikraak pokret je postojao u Holandiji decenijama, oni silni umetnici što su živeli po napuštenim zgradama su u stvari radili to, skvotovali u tuđim nekretninama i niko nije mogao da ih izbaci dok se proces ne završi sudski, što traje godinama. Mislim da su holanđani promenili ustav zbog toga pre jrno 7-8 godina.

Link to comment

Holanđani su to rešavali ovako:

https://www.iamexpat.nl/housing/real-estate-news/antikraak-cheap-rent-exchange-being-live-guardian

 

Tamo je problem što imaju gomilu zgrada koje su predviđene za rušenje ili za rekonstrukciju ako su pod zaštitom, pa se projekti i dozvole čekaju godinama a za to vreme se usele skvoteri i onda ćao. Pa su smislili antikraak (antiskvoting), vlasnik ponudi zgradu za džabe ili za neku jako malu rentu, a stanar potpiše ugovor da kad dođe vreme za selibdu neće da se žali nego se iseljava. Plus sprečava da se uvale nelegalni skvoteri. Ne znam što Španci ne pokušaju nešto slično, to u Holandiji je super, klinci stidenti umetnici žive za male pare, tipa 50-100 evra mesečno, svima lepo.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, palikaris said:

Skvoteri. Ima to svuda, ugrađeno u ustave skoro svih zemalja, pravo na krov nad glavom, ako se neko useli u prazan stan ne možeš tek tako da ga izbaciš ako on nema gde da ode. I to se onda negde zloupotrebljava manje negde više. Ceo kraak o antikraak pokret je postojao u Holandiji decenijama, oni silni umetnici što su živeli po napuštenim zgradama su u stvari radili to, skvotovali u tuđim nekretninama i niko nije mogao da ih izbaci dok se proces ne završi sudski, što traje godinama. Mislim da su holanđani promenili ustav zbog toga pre jrno 7-8 godina.

Znam za to, nije isto napusten objekat i privremeno prazan privatan stambeni objekat. Ja sad krenem za Srbiju na dve nedelje, vratim se i nadjem zauzetu sopstvenu kucu. Francuska je btw, donela uredbu da policija mora u najduzem roku od 24 casa da izbaci okupante.

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Lancia said:

Znam za to, nije isto napusten objekat i privremeno prazan privatan stambeni objekat. Ja sad krenem za Srbiju na dve nedelje, vratim se i nadjem zauzetu sopstvenu kucu. Francuska je btw, donela uredbu da policija mora u najduzem roku od 24 casa da izbaci okupante.

Da, ali je isti princip. Uvale se u praznu kuću, i ćao. Nema razlike dal je prazna 2 dana ili 2 godine, kad policija dođe oni kažu nemamo gde, živimo na ulici, i to je to.

Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

 

Tačno, kupci su glavni krivci za ovakvo stanje, pošto pristaju na takve odredbe. Redovno se susrećem sa situacijama da advokati komentarišu ugovore i s pravom ističu da su neke odredbe ništave ili makar problematične, ali da zbog odbijanja investitora da izmeni ugovor kupci pristaju na takve nakaradne elemente ugovora i da idu preko saveta svojih advokata. Još češća je situacija da kupci nemaju advokate i da sve rešavaju preko agenata i potpisuju ugovore bez ikakve pravne pomoći.

 

 

meni ovo bas nije jasno, nikad mi ovako nesto ne bi palo na pamet da uradim. a "bacio" sam u zivotu 3 puta vise para od glija nekim idiotskim postupcima. 

da li je moguce da i ti ljudi ustvari pokusavaju da operu novac?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...