Jump to content
IGNORED

Zgradogradnja


Mil@n

Recommended Posts

Sve isto vazi za Mitrovicu. Kao sto od nas (uglavnom mladi) odlaze u NS/BG i nesto malo u Suboticu, tako nam dolaze iz manjih mesta, gradi se preterano, svi nesto negde lutaju kao zombiji a generalno se jako lose zivi.

 

Malo nas je al' smo sve veca govna. 

Link to comment

@Mil@n liči mi da je inđija u pitanju?

mislim da gradovi postaju pakao, veći ili manji svejedno, upravo zbog ovog divljanja o kome pišeš. s druge strane, čujem da ćuprija izumire.

Edited by djordje geprat
Link to comment
7 minutes ago, djordje geprat said:

@Mil@n liči mi da je inđija u pitanju?

mislim da gradovi postaju pakao, veći ili manji sejedno, upravo zbog ovog divljanja o kome pišeš. s druge strane, čujem da ćuprija izumire.

 

Nije Inđija, al jako blizu :)

 

U tome i jeste problem, posledice su ogromne, van samog urbanističkog haosa, estetike, preopterećenja vodovodnog i kanalizacionog sistema, saobraćaja, svi ti ljudi neminovno dolaze od nekud što znači da ih je negde drugde sve manje. Dosta ljudi iz BG-a beži u našu opštinu pre svega u podunavlje ali ih dosta dolazi i kod nas jer realno je mnogo mirnije i manje opterećujuće (Beograd je tek poseban haos), ali i to se menja i sve te prednosti će uskoro nestati i postaćemo BG u malom. 

 

Naravno, ljudi ne dolaze samo iz BG-a, upoznao sam porodicu iz Kruševca npr, rade u Inđiji u Toyo - preselili se kod nas, i takvih porodica ima sve više i više iz raznih krajeva  Srbije. 

 

Kao što rekoh, ne vidim gde je tome kraj jer se sve više i više centralizuje što će neminovno da dovede do dodatnog nestajanja sela i opustošenja i ne tako malih naselja i gradova tj svega što nema jake privredne subjekte, firme, fabrike, koje su u stanju da same nose ekonomije i zaposlenost lokalnih građana.


No i tu postoji problem jer kod nas posla ima na pretek što dovodi do većih plata jer dosta ljudi neće da se zajebava za 40, 50k dinara što je samo još jedan od razloga zašto ljudi dolaze ovamo.

 

Edit: mislim da me najviše čini depresivnim to što sve što se uradi - nepovratno je. 

Edited by Mil@n
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, Mil@n said:

 

Nije Inđija, al jako blizu :)

 

U tome i jeste problem, posledice su ogromne, van samog urbanističkog haosa, estetike, preopterećenja vodovodnog i kanalizacionog sistema, saobraćaja, svi ti ljudi neminovno dolaze od nekud što znači da ih je negde drugde sve manje. Dosta ljudi iz BG-a beži u našu opštinu pre svega u podunavlje ali ih dosta dolazi i kod nas jer realno je mnogo mirnije i manje opterećujuće (Beograd je tek poseban haos), ali i to se menja i sve te prednosti će uskoro nestati i postaćemo BG u malom. 

 

Naravno, ljudi ne dolaze samo iz BG-a, upoznao sam porodicu iz Kruševca npr, rade u Inđiji u Toyo - preselili se kod nas, i takvih porodica ima sve više i više iz raznih krajeva  Srbije. 

 

Kao što rekoh, ne vidim gde je tome kraj jer se sve više i više centralizuje što će neminovno da dovede do dodatnog nestajanja sela i opustošenja i ne tako malih naselja i gradova tj svega što nema jake privredne subjekte, firme, fabrike, koje su u stanju da same nose ekonomije i zaposlenost lokalnih građana.


No i tu postoji problem jer kod nas posla ima na pretek što dovodi do većih plata jer dosta ljudi neće da se zajebava za 40, 50k dinara što je samo još jedan od razloga zašto ljudi dolaze ovamo.

 

Edit: mislim da me najviše čini depresivnim to što sve što se uradi - nepovratno je. 

 

Neko selo jako blizu tvog gradica? Da mozes brzo i jeftino da se transportujes tamo kad hoces da se vidjas sa ljudima, ili zbog posla itd?
Sve ostalo mi deluje da je besmisleno iz ovoga kako si napisao, jer imaces nevidjeno cimanje oko transporta.

Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

 

Neko selo jako blizu tvog gradica? Da mozes brzo i jeftino da se transportujes tamo kad hoces da se vidjas sa ljudima, ili zbog posla itd?
Sve ostalo mi deluje da je besmisleno iz ovoga kako si napisao, jer imaces nevidjeno cimanje oko transporta.

 

Blizu je fruška, Krčedin, Novi Slankamen, Čortanovci.. To su sve vikendaška mesta na pola sata.. Ali rastu i cene vikendica jer sigurno nisam jedini koji tako razmišlja. 


Razmišljao sam da kupim neki plac, i neke od onih većih kamp prikolica, šutnem tamo i ćao. To je svakako najjeftinija opcija za svoje parče planete zemlje.

 

Pre 5+ godina si za 10k eura mogao kupiti bukvalno kuću sa pogledom, ali i to je sve otišlo gore po nekoliko puta...

Link to comment
22 minutes ago, Mil@n said:

U tome i jeste problem, posledice su ogromne, van samog urbanističkog haosa, estetike, preopterećenja vodovodnog i kanalizacionog sistema, saobraćaja, svi ti ljudi neminovno dolaze od nekud što znači da ih je negde drugde sve manje. Dosta ljudi iz BG-a beži u našu opštinu pre svega u podunavlje ali ih dosta dolazi i kod nas jer realno je mnogo mirnije i manje opterećujuće (Beograd je tek poseban haos), ali i to se menja i sve te prednosti će uskoro nestati i postaćemo BG u malom. 

 

Meni je ovo najveci rebus - odakle tacno dolaze? Mi imamo opadajuci natalitet vec deceniju, plus inostrani odliv ljudi koji se meri desetinama hiljada godisnje, no ipak nekako se gradi ko besno i sve se puni?! Ima nekih migranata, ima sad navala Rusa, ali ovo ludilo je krenulo i pre Rusa. Nije mi logicno.

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, goofs said:

 

Meni je ovo najveci rebus - odakle tacno dolaze? Mi imamo opadajuci natalitet vec deceniju, plus inostrani odliv ljudi koji se meri desetinama hiljada godisnje, no ipak nekako se gradi ko besno i sve se puni?! Ima nekih migranata, ima sad navala Rusa, ali ovo ludilo je krenulo i pre Rusa. Nije mi logicno.

 

Pa puni se iz Srbije, ne spolja. Mada čujem dosta priča da se gastosi vraćaju, ali ovo je bežanje trbuhom za kruhom i sigurnijim životom jer ovde posla ima na pretek i plate su za naše uslove jake. 

 

Često idem na planinarenja po istočnoj i zapadnoj Srbiji, zato je tamo sve pusto, kao u 28 dana kasnije. Nigde nikoga i to ne samo u selima i manjim naseljima. Odatle svi ti ljudi.

Edited by Mil@n
  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, goofs said:

 

Meni je ovo najveci rebus - odakle tacno dolaze? Mi imamo opadajuci natalitet vec deceniju, plus inostrani odliv ljudi koji se meri desetinama hiljada godisnje, no ipak nekako se gradi ko besno i sve se puni?! Ima nekih migranata, ima sad navala Rusa, ali ovo ludilo je krenulo i pre Rusa. Nije mi logicno.

nisam siguran da se puni. samo se kupuje pa stoji prazno. investicije. u bgu kad prođeš uveče pored tih novih zgrada, A blok, west 65 i ostalo, u maksimum 30% stanova možeš da vidiš upaljena svetla, ostalo je prazno. a sve je prodato. 

  • +1 7
Link to comment
3 minutes ago, palikaris said:

nisam siguran da se puni. samo se kupuje pa stoji prazno. investicije. u bgu kad prođeš uveče pored tih novih zgrada, A blok, west 65 i ostalo, u maksimum 30% stanova možeš da vidiš upaljena svetla, ostalo je prazno. a sve je prodato. 

 

Kod nas se puni u roku od odmah. Potražnja za stanovima je nenormalna. Kada se po lokalnim fb grupama pojavi nešto za iznajmljivanje i slično, iskače 10 komentara u roku od odmah. 

 

Kao što rekoh, 350e stan od 40m2, šta misliš zašto... Zbog nenormalne potražnje.

  • +1 1
Link to comment

Ja živim u kući u Laktašima a izdajem stan od 40m2 u BL.

Laktaši su u suštini varoš udaljena 15-20 km od Banjaluke ali isto tako posla ima na pretek.

Bukvalno ustaneš ujutro i zaposlis se isti dan.

 

Međutim, kao posljedica toga grade se zgrade u kojima je kvadrat stana oko 1.500 eura.

I odoše dok si reko keks.

Sa druge strane okolna sela poznata po poljoprivredi ubrzano se prazne.

 

Čudna situacija.

  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
37 minutes ago, Mil@n said:

 

Kod nas se puni u roku od odmah. Potražnja za stanovima je nenormalna. Kada se po lokalnim fb grupama pojavi nešto za iznajmljivanje i slično, iskače 10 komentara u roku od odmah. 

 

Kao što rekoh, 350e stan od 40m2, šta misliš zašto... Zbog nenormalne potražnje.

Da, moguće da se tu sele ljudi iz Beograda i Novog Sada. Ja sam u tom kraju često, imam vikendicu, i vidim da su u selima cene kuća otišle 3 do 4 puta na gore u zadnjih tipa 5 godina. Ono što je bilo oko 20 hiljada evra (kuća sa placem od 30tak ari u selu), sad je 60-70 hiljada. I vidim da se u moje selo doseljava sve više ljudi iz Beograda, baš prelaze tamo da žive, neka srednja generacija, ljudi u 50im, mladi ne toliko za sada. I stranci, ima Rusa dosta, i to odavno, ne ovih što dolaze sada. Ima par Engleza, onda neka porodica iz Kazahstana, par sa dvoje dece, neki Kinezi, postalo mi selo kosmopolitsko zadnjih 10tak godina :D

 

Rekao mi je neki lokalac da Rusi koji rade za NIS uglavnom žive po selima blizu NS, Banstol, Krčedin, Čortanovci, itd. a rade u Novom Sadu. Da živiš u Čortanovcima npr. je 30tak minuta i do BGa i do NS, sad sa ovim vozom i brže možda, a mnogo udobnije za život, za polovinu para od prodaje neke garsonjere u BGu možeš da kupiš kuću sa dvorištem i da je renoviraš kako hoćeš. Još ako ne moraš baš svaki dan da se cimaš u grad na posao, milina. 

 

Tako da ono što se meni čini da se dešava je da ljudi pale iz Bg i NS zbog prepumpanih cena, kupuju kuće i stanove po tim malim mestima između za i dalje mnogo manje pare, a da se u BG i NS gajbe kupuju kao investicija, da stoji.

  • +1 3
Link to comment

ovo kupovanje nekretnina sada je naprosto investiranje. nije loše što je tako jer se prodaje građevinski materijal a i zapošljava se. loše je, već je pomenuto, to divljanje bez plana na jednoj i bez dozvola na drugoj strani.

 

generalno, loše je što se stanovništvo koncentriše na par gradova, što čitave regije ostaju bez radno sposobnih. no, o tome se On pita.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Mil@n said:

 

Ili ti pranje para... Dobrim delom.

Pare peru oni što zidaju, oni što kupuju, oni misle da investiraju...

 

Videćemo šta će biti kad se balon izduva, jar izduvati se kad-tad mora, osim ako ne dovedemo par miliona ljudi sa strane da žive ovde...

  • +1 8
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...