Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

Rodjen sam u Nemackoj, i sem nekoliko godina sam ceo zivot proveo u Nemackoj.

 

U zadnjih 10-15 godina, za normalne ljude je sve teze. Politika (ovo se odnosi najvise na CDU/CSU, jer su od 1954 odprilike tokom 80% vremena na vlasti) od kraja 80tih, najkasnije pocetkom 90tih je napustila model "soziale Marktwirtschaft" i presla na neoliberalni kapitalizam, a sada se zalazu za jos veci turbo kapitalizam. Od tih 90tih, razlika izmedju bogatih i normalnih (da ne kazem siromasnih)  je sve jaca i sve veca.

 

Tokom ovih izbora, je doslo do novog nivoa manipulacija, placenih zamracenih kampanja (npr. protiv zelenih, sada upravo protiv SPD) .

 

Po meni, prosecan Nemac je prilicno zaboravan, i prilicno neobavesten. U mnogim bitnim domenima (zdrastvo, penzije, nivo plata) se smatraju za najbolje, ali je istina daleko od toga... Najbolji primer nivo penzija. nesto preko 70% penzinera ima manju penziju od 1500€, nesto preko 40% penzinera manje od 1200€.  Nivo penzije je odprilike 48% posto svoje prosecne brutto plate.  U Austriji je npr taj nivo na 80%

 

Uvek kada je na izborima tesno, CDU/CSU ne argumetuju planovima, vec samo sire strah od komunizma, i ako slucajno bude koalicije SPD/Zeleni/Levica, to znaci automatski kraj ekonomije i propast produzeca...

 

Imas izrazite naciste, ali su u malom broju, protiv migranata koji se integrisu, generalno nemaju nista, pogotovo ako su dobro obrazovani. Ali kadu su pre dve-tri godine stigli onih 2 miliona, dosta glasaca su otisli kod AFD...

 

Nemac se i dalji drzi mantre, ako je mom sefu/firmi dobro, bice i meni. Samo sto vecina njih jos nije ukapirala da od pocetka neoliberalnog kapitalizma, gde je preduzecima glavna mantra svake godine veci profit, prosto ne vazi....

 

Edit: kratak dodatak: Jedan od najvecih problema, je sto su kirije i cena struje/gasa otisle u zadnjih 10 godinu u astronomske visine, a da plate nisu rasle...

Edited by assignment
  • +1 2
  • Hvala 4
Link to comment
49 minutes ago, assignment said:

Rodjen sam u Nemackoj, i sem nekoliko godina sam ceo zivot proveo u Nemackoj.

 

U zadnjih 10-15 godina, za normalne ljude je sve teze. Politika (ovo se odnosi najvise na CDU/CSU, jer su od 1954 odprilike tokom 80% vremena na vlasti) od kraja 80tih, najkasnije pocetkom 90tih je napustila model "soziale Marktwirtschaft" i presla na neoliberalni kapitalizam, a sada se zalazu za jos veci turbo kapitalizam. Od tih 90tih, razlika izmedju bogatih i normalnih (da ne kazem siromasnih)  je sve jaca i sve veca.

 

Tokom ovih izbora, je doslo do novog nivoa manipulacija, placenih zamracenih kampanja (npr. protiv zelenih, sada upravo protiv SPD) .

 

Po meni, prosecan Nemac je prilicno zaboravan, i prilicno neobavesten. U mnogim bitnim domenima (zdrastvo, penzije, nivo plata) se smatraju za najbolje, ali je istina daleko od toga... Najbolji primer nivo penzija. nesto preko 70% penzinera ima manju penziju od 1500€, nesto preko 40% penzinera manje od 1200€.  Nivo penzije je odprilike 48% posto svoje prosecne brutto plate.  U Austriji je npr taj nivo na 80%

 

Uvek kada je na izborima tesno, CDU/CSU ne argumetuju planovima, vec samo sire strah od komunizma, i ako slucajno bude koalicije SPD/Zeleni/Levica, to znaci automatski kraj ekonomije i propast produzeca...

 

Imas izrazite naciste, ali su u malom broju, protiv migranata koji se integrisu, generalno nemaju nista, pogotovo ako su dobro obrazovani. Ali kadu su pre dve-tri godine stigli onih 2 miliona, dosta glasaca su otisli kod AFD...

 

Nemac se i dalji drzi mantre, ako je mom sefu/firmi dobro, bice i meni. Samo sto vecina njih jos nije ukapirala da od pocetka neoliberalnog kapitalizma, gde je preduzecima glavna mantra svake godine veci profit, prosto ne vazi....

 

Edit: kratak dodatak: Jedan od najvecih problema, je sto su kirije i cena struje/gasa otisle u zadnjih 10 godinu u astronomske visine, a da plate nisu rasle...

 

U principu dobro sažeto. Ja bih jedino možda dodala i probleme koji nastaju u nedovoljno izbalansiranim pokušajima da se (p)ostane lider ili bar održi korak u oblastima novih tehnologija i uopšte globalnoj svetskoj sceni, ali često bez odgovarajuće (infra)strukture, i istovremeno sačuvaju beneficije socijalne države i socijalni mir, a koji često vode do toga da se škrtičari (ali istovremeno i rasipaju resursi) na pogrešnom mestu i da se na kraju mnogi osećaju iznevereno u svojim očekivanjima. Ali, bar se trude. :)

Link to comment

Zar cena struje nije skocila pre svega zbog energiewende? Nije moguce imati obnovljive izvore sa niskom cenom struje trenutno. Verovatno ce se to menjati ali pre 10ak godina kada je nemacka naglo krenula u energiewende nije bilo moguce.

A za ostalo se slazem. Mnogo se toga promenilo u socijali ali nije samo CDU kriv. Harz zakone koji su puno kostali radnicka prava je doneo SPD.

Evo bas juce opet su nesto mutili oko Harz reforme na stetu radnika koliko sam video a tu je i SPD u vlasti.

Link to comment
17 minutes ago, pasha said:

Zar cena struje nije skocila pre svega zbog energiewende? Nije moguce imati obnovljive izvore sa niskom cenom struje trenutno. Verovatno ce se to menjati ali pre 10ak godina kada je nemacka naglo krenula u energiewende nije bilo moguce.

A za ostalo se slazem. Mnogo se toga promenilo u socijali ali nije samo CDU kriv. Harz zakone koji su puno kostali radnicka prava je doneo SPD.

Evo bas juce opet su nesto mutili oko Harz reforme na stetu radnika koliko sam video a tu je i SPD u vlasti.

 

E moj pasho, pa sve je to do politike i zakona koje su dovele do tih cena.... Cene za energiju jesu skocile ali jedini razlog je zato sto su proizvodjaci energije troskove koji iz toga nastaju jednostavni preneli na potrosaca!

 

Znaci, decenijama treses lovu, onda zbog prelaza na obnovljivu energije moras da investiras, i ti to jednostavno naplatis potrosacu?! Da li je to normalno? Po mom misljenju ne, ali im je to politika dozvolila... 

 

Dalje, Merkelova je samo godinu dana pre Fukusime, produzila ugovore tim istim proizvodjacima za nuklearke, umesto da prvo zatvori proizvodnju uglja, koja je ionako bila debelo subvencionirana od strane drzave. I kada je pukla Fukusima, ona je brze bolje naredila da se nuklearke pozatvaraju i drzava je morala da plati milijarde na ime odstete...

 

Harz zakoni koje je doneo SPD su u datom momentu zbog krize prelaska na evro, i preko 6 miliona nezaposlenih bili ok. Isto kao Zeit/Leiharbeit, gde je bila sasvim druga ideja. Ideja je bila da se ljudi preko Zeit/Leiharbeit brze vrate u radni odnos i da ih ta firma onda preuzme. Ali to je industrija zloupotrebila da spusti plate i menja radnike kao na traci. I Harz zakoni nisu bili planirani za vecnost, vec kao odgovor na tadasnju krizu. SPD je posle toga od glasaca odmah dobijo pedali, a CDU ih je zadrzao do dana danasnjeg i ne propustaju da velicaju taj zakon...

 

 

 

Edited by assignment
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Pixie said:

 

U principu dobro sažeto. Ja bih jedino možda dodala i probleme koji nastaju u nedovoljno izbalansiranim pokušajima da se (p)ostane lider ili bar održi korak u oblastima novih tehnologija i uopšte globalnoj svetskoj sceni, ali često bez odgovarajuće (infra)strukture, i istovremeno sačuvaju beneficije socijalne države i socijalni mir, a koji često vode do toga da se škrtičari (ali istovremeno i rasipaju resursi) na pogrešnom mestu i da se na kraju mnogi osećaju iznevereno u svojim očekivanjima. Ali, bar se trude. :)

 

Jedino u čemu se trude je da sačuvaju svoje pozicije i zakonima cementiraju privilegije elite. 

 

Imas primera koliko hoćeš, ne nih znao gde da krenem. 

 

Laset, koji je sada kandidat za kancelara npr. ima sina koji vodi produzeće za modu. Kratko posle početka korona krize mu je tata obezbedio državnu narudzbinu običnih maski, ne ffp2, u iznosu nekoliko stotine miliona evra. U 90tim godinama su letele glave za mnogo manje skandale. Danas nikom nista. 

 

Scheuer, von der Leynen su prosipali preko milijardu na savetnike jer nisu uopšte stručni za ministarstvo, nikom nista. I to su samo neki primeri od mnogih....

 

Vredi pogledati oficijelni sajt, gde piše koja partija je dobila koliko donacija i od koga. CDU je u prošloj godini dobio preko 800 miliona, 4 puta više od SPD, 5 puta više od Zelenih i FDP. Jedina partija bez donacija je Levica... 

 

Na nešto preko 600 poslanika, je registrovano nešto manje od 900 lobista... 

 

A sve to nisu tajne ili teorije sa nekog sajta, o svemu tome se pričalo na tv, išle reportaže i tako... Opet, nikom nista... 

  • +1 2
Link to comment

@assignment A ti sad pričaš o CDU? Ne znam baš da li je nikom ništa, mislim da se nije baš pokazalo kao dobitna strategija. Zato su tu gde su. Onih koji bi svoje parče sendviča ima uvek i svuda, ne samo kod "elite".

 

A o suvom idealizmu, "poštenju" i "izabranosti" političara naravno da nemam iluzija, ima li neko da ima?

Link to comment

@Pixie Pa najviše sranja pravi CDU, a kada od postojanja države vladaš 80% vremena onda je to očigledno dobitna kombinacija.

 

To što po iztrazivanjima CDU kaska u momentu 3-4% ne znači ništa. Em je glasanje tek za dve nedelje, em ta iztrazivanja nisu baš uvek tačna, em je CDU upravo nemestio kandidata SPD-a sa upadom policije u njegovo ministarstvo i termin za ispitivanje nekoliko dana pre izbora. 

Ali videćemo, ja sam Srbin, nemam pravo glasa, a nada umire zadnja 😂

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, assignment said:

@Pixie Pa najviše sranja pravi CDU, a kada od postojanja države vladaš 80% vremena onda je to očigledno dobitna kombinacija.

 

To što po iztrazivanjima CDU kaska u momentu 3-4% ne znači ništa. Em je glasanje tek za dve nedelje, em ta iztrazivanja nisu baš uvek tačna, em je CDU upravo nemestio kandidata SPD-a sa upadom policije u njegovo ministarstvo i termin za ispitivanje nekoliko dana pre izbora. 

Ali videćemo, ja sam Srbin, nemam pravo glasa, a nada umire zadnja 😂

 

Pa to sam i ja htela da kažem, kao da i  ranije nije bilo afera? U svakom slučaju im je pozicija danas daleko klizavija, a Laschet bez obzira na sve nije najjači kandidat. Ja sam Srpkinja sa pravom glasa, tako da mogu da se nadam+ .:D

 

Link to comment

Ima ovde stara fora: Nemačka je stabilna uprkos vlasti :D
 

već je @assignment pomenuo koji likovi se nalaze na vlasti, a i pored toga običnog nemca zabole za tu stvar pa CDU biva biran isključivo iz navike i ostaje relativno nekažnjen dok su socijalisti imali značajne padove ali nisu i ali problem da povuku nepopularne poteze kao Harz IV.

 

Biće zanimljivi rezultati izbora posto  će ove godine biti daleko više glasača poštom koji su već glasali (uključuči i mene) pa kampanja nema isti efekat na birače kao na “klasičnim” izborima gde se za glas bori do zadnjeg dana. 

Edited by Boycie
Link to comment

Hajde malo pojašnjenje za nas neupućene, zašto prosečnog Nemca zabole za to što će mu penzije biti toliko niže u poredjenju sa 1 prezrenom Austrijom? Pitam jer zaista ne razumem, iako mi je naravno jasno glasanje po inerciji decenijama.


U više razgovora kada sam pričao da mi kupovina stana na kredit deluje kao najbolja opcija, Nemci u konverzaciji su bili izričito protiv ili uključivali onu njihovu tišinu da te ne uvrede ali ti je jasno da se ne slažu. Odgovor je najčešće bio - pa ne želim da se vežem za jedno mesto i ostavljam opcije za promenu sredine/posla. Onda bi ih upravo pitao za penziju i kako misle da plaćaju iznajmljivanje stana, pa bi tu nastao tajac i krenule žalbe kako im roditelji imaju problema sa tim. Bio sam pilično puzzled jer sam očekivao da će u svojim 30im imati bolji uvid u budućnost.

Edited by Mos
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Mos said:

Hajde malo pojašnjenje za nas neupućene, zašto prosečnog Nemca zabole za to što će mu penzije biti toliko niže u poredjenju sa 1 prezrenom Austrijom? Pitam jer zaista ne razumem, iako mi je naravno jasno glasanje po inerciji decenijama.


U više razgovora kada sam pričao da mi kupovina stana na kredit deluje kao najbolja opcija, Nemci u konverzaciji su bili izričito protiv ili uključivali onu njihovu tišinu da te ne uvrede ali ti je jasno da se ne slažu. Odgovor je najčešće bio - pa ne želim da se vežem za jedno mesto i ostavljam opcije za promenu sredine/posla. Onda bi ih upravo pitao za penziju i kako misle da plaćaju iznajmljivanje stana, pa bi tu nastao tajac i krenule žalbe kako im roditelji imaju problema sa tim. Bio sam pilično puzzled jer sam očekivao da će u svojim 30im imati bolji uvid u budućnost.

 

U vezi penzija: Nije da ih bas zabole, daleko od toga, ali im politika (uglavnom od CDU) prodaje pricu kako su penzije problem jer ljudi duze zive, i zbog babyboom generacija iz 60tih i 70ih, te opalog nataliteta. Ali vesto skrivaju drugu stranu medalje da je ta ista babyboom generacija i dovela do toga da su kase u penzionom fondu bile prepune sve do ujedinjenja sa istocnom Nemackom, od tada je sto se tice penzija poceo problem. Prvo su dizali starosnu granicu do 67 godine, pa su smanjimali procentualni nivo od 60% na danasnjih 48%. A sada se vec uveliko prica da se radi do 70?!?

 

Nove statistike i iztrazivanja su jasno stavile politici do znanja da npr. "normalni" ljudi koji su radili ceo zivot "normalne" poslove uz normalna ili slabija primanja u proseku umiru izmedju 5 - 7 godina pre, nego ljudi koji su bolje zaradjivali.

 

Najveci problem su promene koje bi bile potrebne, ali se one nazalost opet kose sa nekim vecim interesima.

 

Da bi se penzija digla ili barem stabilizovala, trebalo bi, kao npr u Austriji, da SVI uplacuju u isti penzioni fond, sto u Nemackoj nije slucaj. U Nemackoj radnici koji rade za grad, opstinu ili bolje receno drzavu imaju sopstveni fond. Oni npr. imaju oko 40% jace penzije nego normalni prosek. I samostalni radnici, mahom preduzetnici takodje ne uplacuju u isti fond. Normalno je da politicari nebi da skresu sopstvene penzije....

 

Oni ce pre pokusati neki sistem da se izvesni deo novca iz penzionog fonda ulaze u fondove i akcije i time puni kasa. Naravno, iz njihovog ugla nema tu rizika, jer naprosto, ne kockaju se svojim penzijama....

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Ja sam iskreno začuđen kako je AfD posle 18 meseci pandemije još uvek u minusu u odnosu na prošle izbore. Misterija. Bukvalno im sve ide na ruku: sama pandemija, hendlovanje svega oko covid-a u Nemačkoj a ko živi ovde zna da su pojedini potezi bili krajnje haotični, gubitak poslova, protesti, sve ostalo. Bukvalno idealna klima da odu na 20+%.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...