Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

Jedno ozbiljno pitanje: koja je razlika u politikama CDU - SDP - Levica? Ne mislim u svejetoisto maniru, nego baš, koje su konkretne razlike u konkretnim politikama, tipa: poreske politike i upotrebe državnog novca, socijala i zdravstvo, odnosu prema klimatskim promenama, prema manjinama i imigraciji, spoljnoj politici (mada tu jedino vidim i sam neke razlike) itd? Pitam, pošto ja, onako iz helikoptera, malo toga prevarantskog  desnog kod Merkelove mogu da vidim, a svaki put kad pričam sa našim levoorijentisanim gastosima, isti se konstantno zapale kad pričaju o Merkelovoj i CDU, kao da je baba Hitler lično. :D

  • +1 1
Link to comment

Razlike su znacajno smanjene zbog promena u nemackom drustvu.  SPD baza, obicni radnici, razni slajkeri su velikim delom nestali jer Nemci to vise ne rade. Ljudi mozda ne znaju da ovde po fabrikama, skladistima, gradjevini, zeleznici...rade sve stranci, uglavnom ljudi iz Istocne Evrope. To je tesko za poverovati dok se ne dodje u Nemacku ali je tako. Mozete ici od skladista do skladista tipa edeka, rewe, penny...da ne naidjete na Nemca radnika tipa lagerhelfer ili komisioner. I to je uglavnom odvratni zaitarbeit, ljudi koji zive u Nemackoj znaju sta je to a to je kljuc zasto je nemacka privreda bolja od npr. francuske. Naravno da Nemci to izbegavaju da rade, bolje mu je biti na socijali i nesto sa strane raditi nego zeit. Inace puno etnickih nemaca zive na socijali iako se samo stranci u Nemackoj optuzuju za to.

Nemacka je uopste u jednom preobrazaju, gradovi su prepuni stranaca od Afrike do Azije dok su sela i suburbie sve punije sa etnickim Nemcima.

SPD obecava minimalnu cenu rada od 12e po satu bruto, mislim da CDU to ne obecava.  Takodje bi SPD mogao da ukine neke delove Harz zakona koji su oni i uveli i tako omogucili Merkelovoj dobru ekonomiju ali na stetu radnika mada ne smeju previse tu da diraju jer ce mocni nemacki privredni lobi da ih izroka. Mislim da fiskalno SDP hoce vece poreze kako bi se vise trosilo na infrastrukturu, zdravstvo, socijalu... u Nemacko i tako malo balansirali u ekonomskoj razmeni EU, to CDU tesko da hoce.

Nema tu velike razlike u spoljnoj politici, postoje utvrdjeni pravci a pojedinacni doprinos moze biti u manjim okvirima. Naravno tu ne ukljucujem npr. Die Linke ali zato njima nikada i nece dati da udju u vlast.

Ja ocekujem opet koaliciju spd i cdu ali ovaj put kancelar iz spd. Da je cdu kandidovao Sodera iz Bavarske tj. csu verovatno bi opet uzeli izbore ali Merkelova je imala svog kandidata u vidu Laseta da bi se nastavio njen put. A i cdu retko kada kandiduje csu(iz  bavarske, posebna nemacka unutrasnja prica) ljude za kancelara.

Link to comment
On 12.9.2021. at 17:59, Zlurad said:

Afd je na nekih oko 11% (11.4-11.6 zavisi koje prognoze gledas). 2017 su bili na 12.6%

Koliko je to u brojevima glasaca? I kakva je distribucija? Predpostavljam da je istok jako AfD uporiste?

Link to comment

Da, afd je jak u bivsem ddr narocito mislim Saksoniji. Ali tesko afd moze na vlast u nemackoj, to je demografski znacajno promenjena zemlja u odnosu na pre 50 godina a kamoli  pre 1941. Zapadni deo je prepun stranaca  i afd nema sanse, mislim da ce udeo imigranata u zapadnom delu ici na nekih 25% u blizoj buducnosti, ako bi se racunali radnici sa eu drzavljanstvom na radu u nemackoj mislim da je vec ta cifra. Ja ne znam koliko su ljudi putovali po Nemackoj ali veci gradovi tipa Minhena. Frankfurta, Berlina...tu nema Nemaca:D.

  • +1 1
Link to comment
Koliko je to u brojevima glasaca? I kakva je distribucija? Predpostavljam da je istok jako AfD uporiste?
Iskreno nemam pojma koliko je to u broju glasača. Pretpostavke su da na ovim izborima afd uzima par klupa mane u bundestagu u odnosu na 2017 ali to su pretpostavke. 2017 su imali 94 poslanika sad su po anketama na 87 mada taj broj moze samo da raste. (Vodeće partije imaju od 120 do 195 po anketama, zavisi od partije).

Jebeni istok. Kad pogledas mapu istočne nemacke to je manje više to. Veliki gradovi, manje vise ali sela ubijaju. Ako pogledaš Berlin tačno mozes da provalis gde je bio zid. Sto istočnije u istocni Berlin to bolji rezultati.
Link to comment
1 hour ago, Zlurad said:

Iskreno nemam pojma koliko je to u broju glasača. Pretpostavke su da na ovim izborima afd uzima par klupa mane u bundestagu u odnosu na 2017 ali to su pretpostavke. 2017 su imali 94 poslanika sad su po anketama na 87 mada taj broj moze samo da raste. (Vodeće partije imaju od 120 do 195 po anketama, zavisi od partije).

Jebeni istok. Kad pogledas mapu istočne nemacke to je manje više to. Veliki gradovi, manje vise ali sela ubijaju. Ako pogledaš Berlin tačno mozes da provalis gde je bio zid. Sto istočnije u istocni Berlin to bolji rezultati.

Kakvo je vidjenje i dozivljaj prosecnog Nemca prema imigrantima? I da li Nemci odlaze iz Nemacke? Koliki je odliv Nemackog stanovnistva u Skandinaviju, Ameriku UK? Da li zele to ili preferiraju socijalu?

Link to comment



Kakvo je vidjenje i dozivljaj prosecnog Nemca prema imigrantima? I da li Nemci odlaze iz Nemacke? Koliki je odliv Nemackog stanovnistva u Skandinaviju, Ameriku UK? Da li zele to ili preferiraju socijalu?


Mnogo pitas. Prosečni nemac afd-a, cdu-a, zelenih ili linke-a? Nije baš da sam u kontaktu sa 80 miliona Nemaca ali je veliki broj relativno tolerantan. Naravno, i ja sam imigrant (reč expat prilično white only club) ali kao beo imigrant imam manje problema nego prosečni afrikanac ili prosečna azijatkinja.

Šta ti znači socijala? Naravno da odlaze. Neki zbog boljih plata, neki zbog lepšeg vremena. Od okolnih zemalja je Švajcarska omiljena destinacija, tamo imaš ogroman broj Nemaca.
Link to comment

Jedan broj nemaca je nezadovoljan sa poreskom politikom koja uzima dosta od plata mada to nije bas tacno. U nemackoj postoji 6 poreskih klasa i favorizuju se brakovi sa decom kada su porezi dosta nizi nego za samca i razvedene. Primera radi za ljude u braku porez i socijala se moze kretati oko 25% bruto plate dok za samca ce biti oko 35% a za ravedenog moze i vise. Na pitanju poreza jase FDP tj. liberali. Plate u svajcarskoj i danskoj su vise nego li u Nemackoj i dosta Nemaca ide ka tim zemljama kao i prema prekookeanskim tipa SAD zbog poreza.

Moje iskustvo odnosa Nemaca prema strancima je takvo da nemaju neke rasisticke stavove ali im smeta sto se obara cena rada. Tipa dodju poljaci koji rade za nizu platu i onda se podele masovno otkazi zbog toga. Dosta je to prisutno, ne ni uzimanje poslova, oni su svesni da strana radna snaga radi uglavno ono sto oni ne rade i gde nema dovoljno ljudi ali optuzuju da ljudi sa istoka obaraju cenu rada pa su onda plate u svajcarskoj dosta vece. Sto nije tacno ali takva je percepcija.

Ali nemacka je dosta jeftina za zivot, tipa hrana. Neki proizovdi su jeftiniji nego li u Srbiji tipa mleko. Cak i nekretnine koje luduju po vecim gradovima nisu toliko otisle kao u Amsterdamu, Dablinu, Londonu...

  • +1 1
Link to comment

Sto se tice istocne nemacke, oni se i dalje tretiraju kao zaostali, osti... sto stvara otpor kod njih. Primera radi, kada se zaposljavate u nemackoj uz ugovor o radu dobijate i par stranica koje su povezane za ministrastvima nadleznim za rad i socijalu u Berlinu. Tu ce te videti da je cena rada i dalje niza na istoku i to jasno pise, tipa minimalna cena rada.

Link to comment


2 minutes ago, pasha said:




Die Linke naravno najbolji za obicne ljude samo sto nece u vlast a i klate se blizu cenzusa sada jer sdp jaca.






 




Kada su bili prethodni gradski izbori (mislim) citala sam malo programe, i iskreno to sta u teoriji pricaju mi je bilo i najprimamljivije. Pricah malo sa muzem, koji nikada nece biti za njih, a zasto - zato sto se nisu razveli od svojih prethodnika.


Link to comment
20 hours ago, pasha said:

cdu retko kada kandiduje csu(iz  bavarske, posebna nemacka unutrasnja prica) ljude za kancelara

 

Tačnije, to se desilo samo dva puta, Franc Jozef Štraus i Edmund Štojber, i oba puta su pukli. Prvom je protiv-kandidat iz SPD-a bio Helmut Šmit, drugom Šreder.

Edited by aram
Link to comment
On 15.9.2021. at 12:31, pasha said:

Razlike su znacajno smanjene zbog promena u nemackom drustvu.  SPD baza, obicni radnici, razni slajkeri su velikim delom nestali jer Nemci to vise ne rade. Ljudi mozda ne znaju da ovde po fabrikama, skladistima, gradjevini, zeleznici...rade sve stranci, uglavnom ljudi iz Istocne Evrope. To je tesko za poverovati dok se ne dodje u Nemacku ali je tako. Mozete ici od skladista do skladista tipa edeka, rewe, penny...da ne naidjete na Nemca radnika tipa lagerhelfer ili komisioner. I to je uglavnom odvratni zaitarbeit, ljudi koji zive u Nemackoj znaju sta je to a to je kljuc zasto je nemacka privreda bolja od npr. francuske. Naravno da Nemci to izbegavaju da rade, bolje mu je biti na socijali i nesto sa strane raditi nego zeit. Inace puno etnickih nemaca zive na socijali iako se samo stranci u Nemackoj optuzuju za to.

Nemacka je uopste u jednom preobrazaju, gradovi su prepuni stranaca od Afrike do Azije dok su sela i suburbie sve punije sa etnickim Nemcima.

SPD obecava minimalnu cenu rada od 12e po satu bruto, mislim da CDU to ne obecava.  Takodje bi SPD mogao da ukine neke delove Harz zakona koji su oni i uveli i tako omogucili Merkelovoj dobru ekonomiju ali na stetu radnika mada ne smeju previse tu da diraju jer ce mocni nemacki privredni lobi da ih izroka. Mislim da fiskalno SDP hoce vece poreze kako bi se vise trosilo na infrastrukturu, zdravstvo, socijalu... u Nemacko i tako malo balansirali u ekonomskoj razmeni EU, to CDU tesko da hoce.

Nema tu velike razlike u spoljnoj politici, postoje utvrdjeni pravci a pojedinacni doprinos moze biti u manjim okvirima. Naravno tu ne ukljucujem npr. Die Linke ali zato njima nikada i nece dati da udju u vlast.

Ja ocekujem opet koaliciju spd i cdu ali ovaj put kancelar iz spd. Da je cdu kandidovao Sodera iz Bavarske tj. csu verovatno bi opet uzeli izbore ali Merkelova je imala svog kandidata u vidu Laseta da bi se nastavio njen put. A i cdu retko kada kandiduje csu(iz  bavarske, posebna nemacka unutrasnja prica) ljude za kancelara.

 

20 hours ago, aram said:


imaš ovde ponešto o konkretnim pitanjima, a biće još do izbora.

 

Hvala! Deluje da su razlike manje nego u drugim državama (Fra, GB, USA)...

Link to comment
×
×
  • Create New...