Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

21 minutes ago, ToniAdams said:

laicki bi odvodio vodu kanalima za odvodnjavanje u reku koja se opet izlivala?

ok mozda i moze tako.

propustio si dio o kolekcionim bazenima, ali OK. 

 

Koliko je to kise palo u poredjenju sa 25-godisnjim maksimumom?

Link to comment
8 minutes ago, Peter Fan said:

Koliko je to kise palo u poredjenju sa 25-godisnjim maksimumom?

 

Našao ovo na brzinu

Više od dva meseca kiše za 12 sati

Les cumuls sur la journée du 14 juillet sont impressionnants : 

  • 154 mm à Cologne (dont 145 mm en 12 heures, ce qui est considérable) ;
  • 144,8 mm à Kall-Sistig ;
  • 129,2 mm à Dahlem-Schmidtheim ;
  • 124,1 mm à Schneifelforsthaus ;
  • 119,4 mm à Lissendorf ;
  • 114,4 mm à Lüdenscheid.

À ces cumuls, s'ajoutent aussi ceux de la veille (13 juillet) presque sur les mêmes zones géographiques :

  • 88,3 mm à Hirschberg ;
  • 85,1 mm à Hof ;
  • 82,0 mm à Querfurt-Mühle Lodersleben ;
  • 81,2 mm à Seegebiet Mansfelder Land-Röblingen ;
  • 76,8 mm à Eslohe ;
  • 71,4 mm à Gevelsberg-Oberbröking.
 

 

  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, braca said:

Čini mi se da niste baš svesni o čemu se radi i o količini vode koja se u ovakvim (ne)prilikama sruči, ne za par dana, nego za nekoliko desetina minuta, sat vremena u vrh glave. Radi se o količinama reda veličine godišnjih padavina za tih nekoliko minuta. Ajde odbrani se ti od toga. Ili evakuiši...

 

Biće toga sve više i više. 

 

29 minutes ago, radisa said:

To ude u paketu sa 40+ u Evropi nedeljama... Sve što ispari, kondezuje se i padne, jbg...

 

O cemu vas dvojica, klimatske promene su fejk njuz.

EQEukJ0XsAEEk9u.jpg

 

:mellow:

Link to comment
4 minutes ago, braca said:

 

Našao ovo na brzinu

Više od dva meseca kiše za 12 sati

 

E, ovo jeste zajebano, ali svejedno bi bilo dobro uporediti sa 25/50/100 - godisnjem maksimumima.  

Link to comment
izgleda da su postradala neka planinska sela po gornjim snimcima, kao kod nas kad plivaju lučani, ništa strašno, siguran sam da su veći gradovi zaštićeni od hiljadugodišnjih voda, nešto što je za sela preskupo i neracionalno praviti, uostalom pre par godina je bio poplavljen i sever engleske, sela se generalno brane od desetogodišnjih ili tridesetogodišnjih voda, varoši od stogodišnjih a milionski gradovi od hiljadugodišnjih, kada se ima love :happy:
Ima delimično istine ali ne baš skroz. Mislim, nije da će u Berlinu ili Minhenu da se desi nešto slično ali su kanalizacije i tamo pravljene za neki model kiša koje sad prelaze granicu i to dobrano. U Berlinu malo jača kiša, ajd recimo pljusak od pola sata potopi 80% metro stanica i dobar deo centralnih ulica. Prošle, pretprošle godine je voda ulazila u tramvaje taman do ivice sedišta, manje više popa metra od ulice.

A ovo na slikama gore, to nema šanse da se spreči imajući u vidu da u Nemačkoj poslednjih 10 godina temperature svake godine rastu, kiše je sve manje pa vegetacija nestaje, naročito drveće koje kod ovakvih kiša, u planinskim krajevima treba da sprečava klizišta.
Link to comment

Gresna mi dusa, ali valjda ce ovo zapusiti usta onima koji kao papagaji od pocetka proleca ponavaljaju "neka, treba da pada, dobro je za poljoprivredu". Danas na pijaci - muk, inace sam skoro svake nedelje imala repertoar brige o poljoprivredi.

 

I za nas deo u Hesenu je bilo modela sa mnogo kise, ali bi se uvek ispostavilo da nas je promasilo, tj. kao da bi "ispucalo" sve u Vestfaliji. Osim sto je pre nedelju-dve-tri bilo grada velicine kugle sladoleda u nekim mestima u okrugu pored.

  • +1 1
Link to comment

Kod mene u Leverkusenu 200l, Hagen oko 260, Aachen 240… i nije se izlila Rajna, velike reke su zaštićene, izlile su se manje reke kao moj Wupper.

Link to comment
On 16.7.2021. at 19:24, I*m with the pilots said:

Gresna mi dusa, ali valjda ce ovo zapusiti usta onima koji kao papagaji od pocetka proleca ponavaljaju "neka, treba da pada, dobro je za poljoprivredu".

 

Dobro, siguran sam da nisu mislili na ovo. Ja volim kišu, ali posle par dana sunca.

Link to comment


2 minutes ago, zorglub said:




 




Dobro, siguran sam da nisu mislili na ovo. Ja volim kišu, ali posle par dana sunca.






 




Od kraja zime (negde u maju ove godine) kod nas je lose vreme, kisovito i hladno, bukvalno u ritmu: n dana kisa (n je izmedju 4 i 7) i jedan, eventualno dva dana bez kise - nedovoljno da se zemlja osusi, vidim i u nasoj basti kakvo je stanje. To je sve uzeto sa odobravanjem, verujem da niko nije mislio da ce doci do ovoga, ali valjda svi imaju traume iz 2018. godine kada je bilo preko mesec dana 35+ (najbolje nemacko leto sto se mene tice :D ) i stalno se prinose verbalne zrtve kisi. Pratim nekog lokalnog meterologa, kada god covek objavi da ima izgleda da ce biti leta u trajanju od nekoliko dana (pa uglavnom ne bude, evo ovo je prva nedelja da bi trebalo da bude okej, i onda vec od subote novo kolo), dobijes 100 komentara "radije bih kisu nego vrucine", "a sta ce biti sa poljoprivredom" (da, propasce sve zbog dve nedelje lepog vremena :isuse: ) i slicno, i pocelo je vec jako da me iritira.


Link to comment

S obzirom da živimo u kući na selu imamo i baštu sa raznim biljem koje inače moramo da zalivamo redovno, leti svakog dana već godinama. Ovo je prva godina gde sam možda potegao jednom za crevom. Ovoliko kiše sam se nisam video u životu iako spadamo u relativno suve krajeve (blizu Würzburga). Ali zato mašina za šišanje trave ide maltene non stop.

 

Ima u aktuelnom špiglu jedna jako zanimljiva grafika:

spacer.png

 

U prevodu, periodi jakog pljuska (između jednog sata i tri dana bez prestanka) u 2021 godini u poređenju sa istorijskom učestalošću. Crvenom su obeleženi područja koji su pogođenim periodima pljuska koji se očekuju jednom u sto+ godina.

Edited by Boycie
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

evo se i isar dize. alarm 2 stepen podignut u minhenu. stizu bujice sa planina. ocekuje maksimum veceras oko 8 (330cm). ja sam, srecom, nekih 20m visi od isara, tako da mislim da me nece stici. a i prognoza za naredne dane je odlicna. suvo i bez kise do subote

Link to comment

Da Costa said that as extreme weather events become more common because of climate change, towns like Schuld must step up their planning.
"If the mayor of Schuld and his town had a plan, clearly communicated to every household and businesses and institution, so that everyone knew what to do in the event of a range of different flooding scenarios, then at least they would be as well prepared as they could be," he said, adding that if he and other regional leaders had done so, less people may have died.
"In times of crisis, everyone needs to know what they are doing. This is why we rehearse fire evacuations from buildings, even when we don't expect there to be a fire," he said.
CNN has contacted Lussi's office but did not immediately receive a response.
In Belgium, too, communication and organization appear to have been problems. The mayor of Chaudfontaine, a town in the province of Liège, said he received an "orange alert" warning him of rising waters but argued it clearly should have been red earlier.
"We could see how the available material wasn't adapted to the situations that we saw. I'm thinking notably about helicopters that weren't able to work in the area," Mayor Daniel Bacquelaine told Belgian broadcaster RTBF. "The boat rescues were absolutely essential and we had to call upon the private sector for boats with sufficient motor power and people to pilot them."

 

Dutch lessons
In the Netherlands, just across its borders with Germany's and Belgium's flood-devastated areas, the picture is entirely different. The Netherlands too experienced extreme rainfall -- albeit not quite as heavy as those in Germany and Belgium -- and it hasn't escaped unscathed. But its towns are not entirely submerged and not a single person has died. Officials were better prepared and were able to communicate with people quickly, said Professor Jeroen Aerts, head of the Water and Climate Risk department at the Vrije Universiteit in Amsterdam.
"We better saw the wave coming, and where it was going," Aerts told CNN.
The Netherlands has a long history of water management and their success in the face of this disaster may offer the world a blueprint on how to handle floods, especially as climate change is expected to make extreme rain events more common.

 

Europe floods have killed dozens of people, but no one in the Netherlands. Here's why - CNN

 

 

Posto je CNN, moguce je da imaju neku agendu, stoge me zanima da li javnost / mediji u Njemackoj potezu pitanje odgovornosti na tragu onoga sto je i meni prvo palo na pamet?

Link to comment
7 hours ago, Peter Fan said:

Posto je CNN, moguce je da imaju neku agendu, stoge me zanima da li javnost / mediji u Njemackoj potezu pitanje odgovornosti na tragu onoga sto je i meni prvo palo na pamet?

 

naravno, kad je poplava stala i kad se pomoglo ljudima krece kritika. posebno u vezi alarmiranja ljudi. sto je normalno u drzavi u kojoj vlast ima zort od medija, a ne obrnuto

  • +1 2
Link to comment

I treba da raspale po vlastima, ulažu milione u besmislene aplikacije umesto da koriste već pouzdani u svetu dokazani Cell Broadcast za upozoravanje. 

Link to comment

Ne mozes da se branis 100 posto, sila je to. 

Spremis se da budes poplavljen ali to usmeris da sto pre sprovedes vodu u neko podrucje koje nije kriticno. 

Obavezno da ulica bude niza od dvorista i planski je plavljena da sto pre sprovede vodu, mogu i tuneli da posluze. 

Metro sistemi su malo skupi za planirano plavljenje. 

Onako laicki. 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...