Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Да ли је после склапања уговора о доживотном издржавању, мислим после онога што следи, потребно ићи на оставинску  :fantom: ?

Link to comment

Да ли је после склапања уговора о доживотном издржавању, мислим после онога што следи, потребно ићи на оставинску  :fantom: ?

 

Ne, koliko ja znam. Ako je predmet ugovora bila nepokretnost primaoca izdržavanja, za uknjižbu bi trebao da bude dovoljan original ugovora i izvod iz matične knjige umrlih primaoca izdržavanja.

 

U slučaju da neki naslednik otvori ostavinu, podnošenje ugovora u raspravi ima za posledicu da se imovina obuhvaćena ugovorom izuzima iz zaostavštine.

Link to comment

Ako je predmet ugovora o dož. izdržavanju nekretnina, tražiće ti u katastru prilikom uknjižbe i ostavinsko rešenje iz kog se vidi da je nekretnina izuzeta iz zaostavštine po osnovu tog ugovora. Verovatno nemaju pravo to da traže, ali traže.

 

Takođe, ako je ugovor između srodnika, ostavinsko rešenje tražiće i poreznik kad bude utvrđivao porez na prenos apsolutnih prava, jer se porez umanjuje za onaj deo nekretnine koji bi davalac izdržavanja i tako nasledio.

Edited by Tale Surovi
Link to comment

Nisam siguran da li je pravo mesto za pitanje, ali evo ga.

Kakva je mogućnost da se dobije gradjevinska dozvola za adaptaciju kuće koja je legalna, ali je u toliko lošem stanju, da bi teorijski mogla i sama da se uruši? Nije velika, 30tak kvadrata i uknjižena je.

Link to comment

Sto bi adaptirao potencijalno nestabilan objekat? Jedino ako je moguce ispraviti pogreske adaptacijom, a to je veoma retko.

Treba ti svakako tehnicka kontrola bez koje nikakva dozvola se ne moze izdati, a njoj podleze i bezbednost, tako da tesko rekla bih.

Link to comment

Svakako možeš za sanaciju da dobiješ rešenje. Inače, ni za adaptaciiju ni za sanaciju se ne dobija dozvola, već rešenje po članu  145 zakona

Link to comment

@ AB

 

Nije moja kuća u pitanju, kućni prijatelj nasledio još pre nešto godina, a verovatno je i mislio na sanaciju, a ne adaptaciju.

Ćaskali na temu pre par dana, pa rekoh da pitam.

Ne znam precizno u kakvom je stanju kuća (tj. da li je deo upotrebljiv ili ne), ali u svakom slučaju prvi korak mu je do opštine, pa posle nek razmotri opcije.

 

@Čutura

 

Iskusno :D, al koliko znam nema para da gradi novu, ovo je vise samo da moze da se u njoj živi.

 

@Hamlet

 

Hvala

Link to comment

Nema to veze, vrlo lako moze da se desi da ce mu trebati dozvola

Imaju ljudi problema sa tim iako je rec o adaptaciji, dovoljno je da samo nesto malo menja na spoljom izgledu, dovoljno je fasadu, a desavalo se ni to, pa su ljudima trazili dozvolu

Edited by Afterburner
Link to comment

Sećam se i ja tih nekih rasprava pre 4-5 godina (tad je valjda nešto menjan zakon), baš oko tog menjanja izgleda fasada, kupatila i sl.

Prosledio sam mu pdf zakona o izgradnji, pa nek bistri. Mada će morati opet da sve to proveri u opštini.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...