May 28May 28 9 hours ago, Uskebasi said:Ona moze da legalizuje svoj stan bez saglasnosti stanara i bez obzira sto zgrada nije legalizovana. Samo to je komplikovana i duga proceduraHvala.Predpostavljam da joj za tu proceduru treba advokat koji ce je voditi kroz proceduru.
June 1Jun 1 da li je obavezna solemnizacija naslednicke izjave i da li je u redu ovakva forma (konkretno poslednja recenica da se ovlascuje xxxx da se odrekne prava na zalbu kroz istu izjavu)>-da sam upoznata sa sastavom imovine koja čini ostavinsku masu u Bosni i Hercegovini iza preminulog supruga, xxxx;-da se prihvatam svog dela nasledstva koji mi po zakonu i svim drugim osnovama pripada na celokupnoj imovini koja je predmet ostavinskog postupka u Bosni i Hercegovini iza preminulog supruga, xxxx i svoj nasledni deo ustupam sinu preminulog, xxxx, JMBG xxxxx;-da ovlašćujem xxxx, da može u moje ime preuzeti Rešenje o nasleđivanju i na isto se odreći prava na žalbu. Edited June 1Jun 1 by holden kolfild
June 1Jun 1 Obavezna je overa ako se ustupa kao što i piše. E sad za prijem pošte tj Rešenja isto mora podaci jmbg, adresa i br.lk.
June 1Jun 1 Proveri u BiH šta tačno traže i kakvu formulaciju. Kod nas za naslednu izjavu mora solemnizacija, a za punomoćje advokatu je dovoljna overa potpisa npr.
June 1Jun 1 hvala momci. evo u prilogu sta sam dobio od njihovog notara. pise samo da se moze dati pisana naslednicka izjava (overena kod notara + nadovera apostilom)pitam, jer mi je jedna vrlo nadobudna gospodja u zahumskoj rekla da je obavezna solemnizacija, da je to doneto pre nekih godnu dana, bez navodjenja clana zakona kojim je to propisano.dosao kuci, gledam zakon i ovo jedino nalazim>Члан 93.Јавни бележник потврђује (солемнизује) приватну исправу када је то законом одређено.У облику јавнобележнички потврђене (солемнизоване) исправе закључују се нарочито:1) уговор о промету непокретности;2) уговор о хипотеци и заложна изјава ако не садрже изричиту изјаву обвезаног лица да се на основу уговора о хипотеци, односно заложне изјаве, може, ради остварења дуговане чинидбе, по доспелости обавезе непосредно спровести принудно извршење;3) уговор којим се заснивају стварне и личне службености;4) уговор о зајму новца између физичких лица у износу од 10.000 евра и више по средњем курсу Народне банке Србије на дан потврђивања (солемнизације). Edited June 1Jun 1 by holden kolfild
June 1Jun 1 Ti si gledao zakon Srbije. Uzgred, mislim da nam za BiH ne treba apostil, ali bi mogli da traže prevod ba bošnjački, kao sto u Hrvatskoj traže. Prevod BiH prevodioca
June 1Jun 1 sorry ako gnjavim, treba njihov zakon da gledam? pitam, jer zelim da mi kod naseg beleznika navedu po kom osnovu je obavezna solemnizacija, kako gospodja kaze.da pojasnim situaciju, otac je bio drzavljanin srbije (to mu je jedino drzavljanstvo), ovde je zavrsena ostavinska rasprava i sada treba da resavamo imovinu u bih (d.o.o. sa sedistem u tuzli), on je imao 50% vlasnickog udela. Edited June 1Jun 1 by holden kolfild
June 1Jun 1 9 minutes ago, holden kolfild said:sorry ako gnjavim, treba njihov zakon da gledam? pitam, jer zelim da mi kod naseg beleznika navedu po kom osnovu je obavezna solemnizacija, kako gospodja kaze.da pojasnim situaciju, otac je bio drzavljanin srbije (to mu je jedino drzavljanstvo), ovde je zavrsena ostavinska rasprava i sada treba da resavamo imovinu u bih (d.o.o. sa sedistem u tuzli), on je imao 50% vlasnickog udela.Piše ti u ovom dopisu notara iz Tuzle da treba da izjava bude overena, znači obična overa. Za BiH ne treba apostil. Najbolje da i u punomoćju napišeš da je celokupna imovina u BiH 50% udela u privrednom društvu, i da je to predmet ustupanja. Ne slušaj šta pričaju notari po Srbiji, jedino je relevantno šta ti traži notar u Tuzli. Edited June 1Jun 1 by Ayatollah
June 10Jun 10 Pozdrav ljudi, može li mala pomoć? Dobili smo rješenje za porez na nekretninu (stan) i to za sva četiri tromesečja, a radi se o nekretnini za koju još nije izdata upotrebna dozvola, samo smo zaključili kupoprodajni ugovor kod notara, ja je još nisam preuzeo u svoj posjed. Takođe treba reći da nam je rješenje stiglo prije nego smo se prijavili na tu adresu kao naše prebivalište (stan 35 m2) tako da nisu uračunali nikakve olakšice. Problem je što je rođak zaprimio to rješenje (obzirom da smo bili prijavljeni kod njega na adresu) i nije mi javio na vrijeme, a rok za žalbu nam je istekao. Imam li neke opcije, kod nas je skroz drugačiji poreski sistem btw...
June 10Jun 10 Eventualno da probas sa ponavljanjem postupka. Mada nisam siguran da je ovo dozvoljen osnov.
June 10Jun 10 Mi smo nakon potpisivanja zapisnika o primopredaji ključa otišli u poresku i dobili rešenje od tog datuma. Ali prvo rešenje tad još nije stiglo... Tako da osnova sigurno ima, samo ne znam koji je redosled koraka u vašoj situaciji...
June 17Jun 17 Ima li neko savet kako da postupim prema SBBu? Prevarili su moje matorce i uz zamenu onog sokoćala poturili produžetak ugovora (koji nismo hteli). Pri tom je to potpisala majka koja nije imala pojma šta potpisuje, a ugovor se vodi na ćaleta (koji je u bolnici).
Create an account or sign in to comment