Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Molim da mi neko pomogne oko sledećeg pitanja tj. da mi razjasni nešto.

 

Naime, moja tetka, fala bogu jož uvek živa, udovica, je testamentom šveci i meni ostavila polovinu stana u kome je živela sa svojim mužem, i to pre nego što je on umro. E sad, kada je teča umro, tetka je dobila još pola od njegove polovine (dakle, ukupno ima 3/4 stana), a 1/4 su dobili ostali naslednici. Tetka se pita da li sada mora da piše novi testament, kojim će i tu 1/4 ostaviti šveci i meni. Da li to po automatizmu ide nama pa da ne dira postojeći testament? Ili mora da napiše dodatni testament? Ili skroz novi u kome objedinjuje obe priče?

Link to comment

Imam pitanjce.

 

Kad treba da se ide na sluzbeni put u inostranstvo, ako poslodavac plati prevoz, smestaj i obroke tokom boravka tamo, da li je duzan jos nesto da isplacuje ili ne?

 

edit: typo

 

Dužan je da ti isplati dnevnicu. 

 

Mada, postoji "trik"

Po "pravilu" postoji pola dnevnice to je period proveden na putu više od 8 sati a manje od 12 sati

i postoji dnevnica, to je period proveden na putu više od 12 sati a manje od 24 sata

 

Međutim, privatne firme u poslednje vreme uvode "foru" da ne isplaćuju dnevnice ako je zaposleni proveo na putu manje od 24 sata.

 

Naravno visina dnevnice zavisi od zemlje do zemlje. To je "država uredila"

Link to comment
Šta se dešava kad sud naloži/presudi da osoba A plati odštetu osobi B a pritom osoba A ima između 15 i 18 godina?

A (velika je) pretpostavka da osoba A ni njeni roditelji nemaju te pare.

Kakva je "procedura" u takvim slučajevima?

Link to comment

Molim da mi neko pomogne oko sledećeg pitanja tj. da mi razjasni nešto.

 

Naime, moja tetka, fala bogu jož uvek živa, udovica, je testamentom šveci i meni ostavila polovinu stana u kome je živela sa svojim mužem, i to pre nego što je on umro. E sad, kada je teča umro, tetka je dobila još pola od njegove polovine (dakle, ukupno ima 3/4 stana), a 1/4 su dobili ostali naslednici. Tetka se pita da li sada mora da piše novi testament, kojim će i tu 1/4 ostaviti šveci i meni. Da li to po automatizmu ide nama pa da ne dira postojeći testament? Ili mora da napiše dodatni testament? Ili skroz novi u kome objedinjuje obe priče?

У овом тренутку по постојећем тестаменту наслеђујете оно што је од имовине у њему наведено. Ако жели, може написати нови, може их писати сваки дан по један. Није ми јасно то што си навео кога подразумеваш под оним "остали наследници" односно ког су степена сродства у односу на тетку они (да ли су уопште)? Како теткиног мужа не ословљаваш као течу претпостављам да су његова деца из првог брака..

Ако је тако, они не могу бити сметња

Link to comment

У овом тренутку по постојећем тестаменту наслеђујете оно што је од имовине у њему наведено. Ако жели, може написати нови, може их писати сваки дан по један. Није ми јасно то што си навео кога подразумеваш под оним "остали наследници" односно ког су степена сродства у односу на тетку они (да ли су уопште)? Како теткиног мужа не ословљаваш као течу претпостављам да су његова деца из првог брака..

Ако је тако, они не могу бити сметња

 Izvinjavam se što nisam bio jasan. Pitanje je da li tetka mora da napiše novi testament da bi nama ostavila i ovu dodatnu četvrtinu koja je prešla u njeno vlasništvo kada je teča umro? Ovi ostali naslednici, tečini srodnici, dakle ni u kakvom direktnom srodstvu sa tetkom, dobijaju tu četvrtinu koju su nasledili kada je teča umro, to je jasno - ali žena se pita da li mora testamentom da nam ostavi i ovu četvrtinu koja je sada u njenom vlasništvu tj. da li mora sada da sastavlja novi testament ili ćemo šveca i ja, kao njeni najbliži srodnici, dobiti to po automatizmu? (ne znam koji je moj uopšte sastavljala testament, ako ide automatski najbližim srodnicima, ali valjda da se pokrije zbog tih tečinih srodnika). Hvala puno!

Link to comment

Некад људима значи да се и тестаментом изјасне како би се јасно и гласно чула њихова воља без обзира што по редовном реду ствари није потребан. Тестамент (завештање) не може обухватити имовину коју још немаш, а такав је био тај у тренутку састављања и не односи се на ту накнадно стечену имовину.

Link to comment

OK, to je jasno. Samo da proverim da li sam te dobro shvatio: onda bi sigurica bila da tetka napiše novi testament, iako i ta četvrtina ide šveci i meni po zakonu, jer smo najbliži srodnici, bilo testamenta ili ne?  

Link to comment

Ако сте једини законски наследници, не мора да пише за ресто имовине, онда се тај део расправи одвојено по правилима законског наслеђивања. А може ипак да уради и нови, ако жели.
Али пази, у тим стварима нема сигурице, никад, најсигурније је расподела за живота.

Link to comment

placeno putnicko zdravstveno osiguranje kod dunava. dan pred let nazad, otekla noga, jedva staje na nju, bolovi. uplasili se da nije tromboza jer vec ima probleme sa venama i kao hitni slucaj ga odvedemo kod vaskularnog da proveri.

njega, na salteru osiguranja teraju da pise zahtev. on iz nekih razloga pise kako je dosta setao pa ga boleo misic pa zbog toga otisao kod doktora. sto nema veze sa vezom. naravno, odbili ga. pismeno treba tek da stigne. postoji izvestaj lekara, na nemackom jeziku, gde se lepo vidi da je vaskulatni hirurg i gde jasno stoji da je hitno dosao zbog straha od tromboze.

sta moze da se radi? planira se pisanje zalbe. treba li mozda neki advokat da se angazuje? ima li sanse izvuci nesto? radi se o 400 sfr.

Link to comment

To što je napisao i kako je napisao, pametno je uradio. Koliko ja mogu da vidim u Opštim uslovima za putno osiguranje Dunav osiguranja a.d.o;

 

 

Искључење обавезе Осигуравача
Члан 10.
Обавеза Осигуравача искључена је за:
1)хроничне, повратне болести које су постојале у моменту закључења и/или почетка осигурања,
2)болести лечене у последњих шест месеци пре почетка осигурања,

 

...tako da, pitanje je. U svakom slučaju, napišite prigovor, pa šta bude.

Link to comment

Ne treba angažovati advokata i bacati pare sve do pokretanja sudskog postupka, što je u ovom slučaju (verujem) isključeno jer je mala osigurana suma (cca 40000 dinara). Na odluku društva za osiguranje treba izjaviti prigovor u slobodnoj formi, o tome rešava drugostepena komisija društva.

Tu nije kraj, jer Narodna banka Srbije vrši nadzor nad radom osiguravajućih kuća, pa preporučujem da se, ali nakon što bude doneta drugostepena odluka društva, obavezno izjavi prigovor protiv prvostpene i drugostepene odluke (navesti razloge) sa predlogom da se uvaži prigovor i isplati naknada šete u skladu sa opštim i posebnim uslovima osiguranja i ugovorom. Prigovor se podnosi na osnovu tačke 3.  Odluke o načinu zaštite prava i interesa klijenata društava za osiguranje i društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima (Sl. glasnik RS br. 60/11) U prilogu prigovora treba dostaviti sve dokaze koji su dostavljeni i osiguravajćem društvu.

Adresa:

NBS, Uprava za nadzor nad finansijskim institucijama
Sektor za nadzor nad obavljanjem delatnosti osiguranja
Slavomir Stojkov, generalni direktor

1100 Beograd
Ul. Nemanjina br.17

Link to comment

Stavio sam na nekretnine, ali može i ovde...

 

 

Imam dva (potencijalno) povezana pitanja:

 

1) predao sam u katastar da me upišu kao novog vlasnika stana koji sam prošle godine nakon ostavinske rasprave nasledio od dede (stan u kome živim već 30 godina). Koliko će da me opauče, pošto nisam prvo koleno (nasleđeno od dede, majka je umrla u međuvremenu)? Ili se to gleda nekako drugačije?

 

2) prošle godine sam, odmah po okončanju ostavinske rasprave, odneo u poresko dokaz da sam postao vlasnik stana i predao zahtev za oslobađanje od poreza na prvu nekretninu u vlasništvu; da li će mi ovo iz stavke 1) nešto iskomplikovati, da neće tražiti da retroaktivno nešto plaćam ili šta god? Ili to jednostavno nije povezano?

Link to comment

kako mislis koliko ce da te opauce? taksa za uknjizbu se placa prilikom podnosenja zahteva, bar ovde.

 

drugo nema veze sa prvim, jer vec nekoliko godina katastar nema pravo da uknjizbu uslovljava izmirenjem bilo kakvih poreskih obaveza. to su ranije radili, ali im je zabranjeno. 

Link to comment

filipe

 

da li ti je stiglo neko resenje iz poreske uprave?

 

ako jeste, moras otici u poresku upravu da ti udare pecat na ostavinsko resenje da si oslobodjen poreza (ili da si platio porez). ako si predao zahtev za uknjizbu bez poreskog pecata, trebalo bi to da odbiju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...