Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

to bi trebalo ovako nekako da izgleda:

 

punomocje

 

Pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu u toku je ostavinski postupak iza mog srodnika toga i toga. Ja majka slepe zivane, iz Beograda, Ulica ta i ta,  JMBG: ovlašćujem svoju cerku slepu zivanu iz Beograda, ulica ta i ta, JMBG:  da u moje ime izjavi sledece: U potpunosti sam upoznata sta sacinjava zaostavstinu i takodje sam upoznata da je ova izjava neopoziva, te se prihvatam nasledja koje mi po zakonu pripada.

 

 

U Beogradu dana toga i toga                                                                              majka slepe zivane

Link to comment

Prema izmenama zakona sada na ostavinsku raspravu mora da ide advokat sa specijalnim punomocjem. Zivana ne moze da zastupa svoju majku u svakom slucaju zbog sukoba interesa.

Link to comment

nautiluse, hvala puno na trudu.

e sad mi ovaj ambiciozni moća kvari planove.

šta se radi u slučaju da je naslednik invalid i da ne može da se pojavi u sudu? nije valjda advokat jedina opcija?

Link to comment

Ti u svakom slucaju ne mozes da dajes izjavu u ime majke jer po pravu predstavljanja ako ona odbije nasledstvo ti nasledjujes. A isto mozes umesto nje da se prihvatis nasledstva i uvalis joj da vraca dugove naslednika.

Link to comment

Dragi Boze, Moca deli pravne savete ljudima. Najebacemo svi k'o zuti, vec vidim.

 

Elem, jedno pitanje. Keva i cale se od razvoda 2002. ili koje vec godine kolju oko nekih gluposti, ona dobila lokal i 3 000 evra koje jos nije isplatio a njemu ostala kuca i sta ti ja znam. Naravno, posto je covek teska pukotina odavno, on je pokrenuo protiv nje neku tuzbu za ne znam sta i, nakon visegodisnjih najava da ce me zvati kao svedoka, konacno su mi panduri jutros uvalili poziv. Pise lepo da kao budem svedok u postupku njega protiv keve, radi "utvrdjivanja" necega. Posto sam odavno skontao da je covek totalno odlepio, rekao sam kevi da batali potrazivanje tih para jer ludak nece dati, ali ne znam u cemu je sad fazon i kakav je ovo postupak, i svakako ne zelim da se petljam jer s njim imam jako losu proslost, jednom cak i po razmenjen udarac kad je hteo da me izbaci iz kuce a o svadjama do kasno u noc da i ne pricam... bojim se da ne mi opet ne kaze nesto pogresno u vezi keve i onda cu doci u iskusenje da ga tamo nabodem ili zadavim, i eto najeba za mene bez potrebe, Jel postoji neka varijanta da se elegantno izvucem od pojavljivanja na tom sudu, bez da najebem finansijski ili bilo kako drugacije? Dobar sam covek stvarno, nikad nikakva sranja nisam imao, bar ne zvanicno na papiru.

Edited by Zli Gli
Link to comment

Ne znam dal je isto al mene kad zovu na suočenje zbog saobraćajnog prekršaja napišem dopis u dva primerka da ne mogu da dođem zbog poslovnih obaveza u drugom gradu i predam kod njih na pisarnici. Onda prođe neko vreme pa me ponovo zovu, ja opet pišem...

Link to comment

Imam pitanje vezano za ovaj novi zakon o radu.

 

Moj otac je podneo zahtev za invalidsku penziju, 5. juna ove godine, prvostepenim resenjem je zahtev pozitivno resen, pocetkom jula. Drugostepeno resenje jos uvek ceka.

 

Novi zakon je stupio na snagu 29. jula, kojim je predvidjeno da on ima pravo na otpremninu u iznosu od dve prosecne zarade, dok po starom zakonu, koji je vazio u vreme kad je podnet zahtev, on ima pravo na otpremninu u iznosu od tri prosecne zarade. 

 

Dakle, ako i drugostepeno resenje bude pozitivno reseno, koji zakon se njega odnosi?

Link to comment

Imam pitanje vezano za ovaj novi zakon o radu.

 

Moj otac je podneo zahtev za invalidsku penziju, 5. juna ove godine, prvostepenim resenjem je zahtev pozitivno resen, pocetkom jula. Drugostepeno resenje jos uvek ceka.

 

Novi zakon je stupio na snagu 29. jula, kojim je predvidjeno da on ima pravo na otpremninu u iznosu od dve prosecne zarade, dok po starom zakonu, koji je vazio u vreme kad je podnet zahtev, on ima pravo na otpremninu u iznosu od tri prosecne zarade. 

 

Dakle, ako i drugostepeno resenje bude pozitivno reseno, koji zakon se njega odnosi?

 

Kakvo drugostepeno rešenje, ako je prvostepenim rešenjem zahtev rešen pozitivno ? To je jednostranački upravni postupak, može da se žali samo onaj kome je zahtev rešen negativno.

 

Ako je u pitanju privremeno rešenje, pa se čeka konačno rešenje (što mi se čini iz pitanja), to se radi u situaciji kada su ispunjeni uslovi za penziju, ali nedostaju svi podaci kako bi se odredila njena visina. Tada se privremenim rešenjem donese odluka o penzionisanju i odredi okvirna penzija, a konačnim rešenjem se određuje i konačni iznos penzije (desi se da on bude manji, pa da penzioner mora da vraća višak uplata).

 

Po mom mišljenju, relevantan je datum sticanja uslova za penzionisanje naveden u rešenju (a ako nije naveden u rešenju, onda datum donošenja rešenja), osim ukoliko bi konačnim rešenjem bilo osporeno samo penzionisanje (uostalom, tada ne bi ni bilo razloga za isplatu otpremnine). U svakom slučaju, svi ti datumi su pre 29. jula, pa bi trebao da se primenjuje stari zakon, ali je sasvim moguće da će pokušati da vas zavrnu za jednu platu.

Link to comment

U svetlu aktuelnih događaja (ubica Tijane Jurić na poligrafu priznao ubistvo, pre toga Šarić prošao poligraf itd)... Kako je u našem pravosuđu uređen položaj poligrafskog ispitivanja i utvrđivanja istinitosti iskaza? Pouzdano, nepouzdano, posredno, potrebno ali ne i dovoljno...?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...