Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

moze da se overi kupoprodajni ugovor ciji je predmet neuknjizen stan pod uslovom da postoji gradjevinska dozvola i da je placena naknada gradu.

 

Resenje kojim je odredjena visina naknade je konacno i, kako sam shvatio, glasi na citavu zgradu, tako da to ne bi trebalo da bude moguce, osim ako ne postoji nekakav poseban propis koji to omogucava, a to vec ne znam.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pokretanje postupka

Član 13

Ako se za zlostavljanje ne tereti odgovorno lice u pravnom licu, odnosno poslodavac sa svojstvom fizičkog lica, zaposleni koji smatra da je izložen zlostavljanju podnosi obrazloženi zahtev za pokretanje postupka za zaštitu od zlostavljanja neposredno tom licu.

Zahtev iz stava 1. ovog člana može podneti i predstavnik sindikata, lice nadležno za poslove bezbednosti i zdravlja na radu, predstavnik zaposlenih za bezbednost i zdravlje na radu ili odbor za bezbednost i zdravlje na radu, uz pismenu saglasnost zaposlenog koji smatra da je izložen zlostavljanju.

Kada nije obavezno pokretanje postupka za zaštitu od zlostavljanja kod poslodavca

Član 14

Ako se za zlostavljanje tereti odgovorno lice u pravnom licu, odnosno poslodavac sa svojstvom fizičkog lica, zaposleni koji smatra da je izložen zlostavljanju može podneti zahtev za pokretanje postupka posredovanja neposredno tom licu.

Ako se za zlostavljanje tereti odgovorno lice u pravnom licu, odnosno poslodavac sa svojstvom fizičkog lica, zaposleni koji smatra da je izložen zlostavljanju može, do isteka roka zastarelosti za pokretanje postupka za zaštitu od zlostavljanja kod poslodavca utvrđenog ovim zakonom, i bez podnošenja zahteva za pokretanje postupka posredovanja kod poslodavca, pokrenuti postupak pred nadležnim sudom.

 

ako zlostavljac nije direktor, onda se mora obratriti direktoru sa zahtevom za pokretanje postupka posredovanja.

 

ako jeste, onda ima izbor, ovo gore ili sud.

Link to comment

Jedno internacionalno pitanjce. Treba da se uselim u novoiznajmljenu kucu i doso mi je ugovor u ruke. E u njemu postoji stavka koja kaze: "Should a dispute arise between parties herein; and/or should Lessee default in any of terms and conditions contained herein, resulting in the Lessor taking legal or any actions against the Lessee, all the costs thereof incurred by the Lessor shall be payable by the Lessee". Ono sto je cudno je sto je ista stavka bila i u prethodnom ugovoru za prethodnu kucu pa smo je izbacili a slicna stavka nam je stigla i u jednoj parnici ("vi cete biti u obavezi da platite sve troskove advokata osobe koja vas je tuzila") te smo mi pismom obavestili da to bas i ne prihvatamo :D

 

Moje pitanje je, jel ovo ja samo lose citam ili je bezobrazno ili je uobicajena praksa ili Ako Prodje Prodje, sta li mislite drugari? :unsure:

Link to comment

moze se unapred ugovoriti da jedna strana snosi sve troskove nekog (potencijalnog) sudskog postupka, ali to svakako ne zelis u ovom slucaju. reci im da se sutnu udupe.

Edited by Aće
Link to comment

Jedno internacionalno pitanjce. Treba da se uselim u novoiznajmljenu kucu i doso mi je ugovor u ruke. E u njemu postoji stavka koja kaze: "Should a dispute arise between parties herein; and/or should Lessee default in any of terms and conditions contained herein, resulting in the Lessor taking legal or any actions against the Lessee, all the costs thereof incurred by the Lessor shall be payable by the Lessee". Ono sto je cudno je sto je ista stavka bila i u prethodnom ugovoru za prethodnu kucu pa smo je izbacili a slicna stavka nam je stigla i u jednoj parnici ("vi cete biti u obavezi da platite sve troskove advokata osobe koja vas je tuzila") te smo mi pismom obavestili da to bas i ne prihvatamo :D

 

Moje pitanje je, jel ovo ja samo lose citam ili je bezobrazno ili je uobicajena praksa ili Ako Prodje Prodje, sta li mislite drugari? :unsure:

To ti jedna od klasicnih kolonijalnih odredbi u ugovorima anglosaksonske skole, kakvih sam se nagledao u firmi. U Srbiji takva odredba ne bi proizvodila dejstvo, ali tu gde zivis verovatno hoce, jer spadate u anglosaksonski pravni svet. Ako mozes, IZRICITO trazi da tu odredbu izbace iz ugovora, a onda i ti i oni da parafirate SVAKU stranicu ugovora bez te odredbe. Nemoj da te navuku na usmene dogovore, nekakve dopise ili druge dokumente odvojene od samog ugovora.

 

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
  • 3 weeks later...

Voleo bih da dobijem tumačenje člana 211 (pa i 212) Krivičnog zakonika.

U članu 210 vidim pozitivnu promenu jer je limit za sitnu krađu pomeren sa 15.000 din na 5.000 din.

 

Sitna krađa, utaja i prevara

Član 210

(1) Ko učini sitnu krađu, utaju ili prevaru,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Krađa, utaja i prevara smatraju se sitnom, ako vrednost ukradene ili utajene stvari, odnosno šteta prouzrokovana prevarom ne prelazi iznos od pet hiljada dinara, a učinilac je išao za tim da pribavi malu imovinsku korist, odnosno da prouzrokuje malu štetu.

(3) Za delo iz stava 1. ovog člana, ako je izvršeno na štetu privatne imovine, gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.

 

Oduzimanje tuđe stvari

Član 211

(1) Ko bez namere pribavljanja imovinske koristi protivpravno oduzme tuđu pokretnu stvar,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Ako vrednost oduzete stvari prelazi iznos od milion i petsto hiljada dinara ili stvar predstavlja kulturno dobro,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.

(3) Za delo iz st. 1. i 2. ovog člana, ako je oduzeta stvar u privatnoj imovini, gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.

 

Uništenje i oštećenje tuđe stvari

Član 212

(1) Ko uništi, ošteti ili učini neupotrebljivom tuđu stvar,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Ako je delom iz stava 1. ovog člana prouzrokovana šteta u iznosu koji prelazi četristopedeset hiljada dinara,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.

(3) Ako je delom iz stava 1. ovog člana prouzrokovana šteta u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara ili je delo učinjeno prema kulturnom dobru, zaštićenoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, odnosno prema dobru koje uživa prethodnu zaštitu
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

(4) Za delo iz st. 1. do 3. ovog člana, ako je oštećena stvar u privatnoj imovini, gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.

Edited by palman
Link to comment

Пример за 211 ти је мажњавање кола ради извозавања и остављања кад се потроши бензин. Алко ли се том приликом скуца у бандеру, прелази у чл 212

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...