Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Kakvo drugostepeno rešenje, ako je prvostepenim rešenjem zahtev rešen pozitivno ? To je jednostranački upravni postupak, može da se žali samo onaj kome je zahtev rešen negativno.

 

Ako je u pitanju privremeno rešenje, pa se čeka konačno rešenje (što mi se čini iz pitanja), to se radi u situaciji kada su ispunjeni uslovi za penziju, ali nedostaju svi podaci kako bi se odredila njena visina. Tada se privremenim rešenjem donese odluka o penzionisanju i odredi okvirna penzija, a konačnim rešenjem se određuje i konačni iznos penzije (desi se da on bude manji, pa da penzioner mora da vraća višak uplata).

 

Po mom mišljenju, relevantan je datum sticanja uslova za penzionisanje naveden u rešenju (a ako nije naveden u rešenju, onda datum donošenja rešenja), osim ukoliko bi konačnim rešenjem bilo osporeno samo penzionisanje (uostalom, tada ne bi ni bilo razloga za isplatu otpremnine). U svakom slučaju, svi ti datumi su pre 29. jula, pa bi trebao da se primenjuje stari zakon, ali je sasvim moguće da će pokušati da vas zavrnu za jednu platu.

Izvini, zaboravio sam da naglasim da je u pitanju invalidska penzija :isuse:

 

Kao sto kaze Hamlet, on je izasao na komisiju u Zajecaru gde zivi, pocetkom jula i rekli da mora da saceka drugostepeno resenje iz Beograda.

 

Ako sam te dobro razumeo, zavisice od toga koji ce datum biti na tom resenju, ili datum kad je zahtev podnet, ili datum kad je resenje doneto?

Link to comment

Ako smem da se ubacim kod tih invalidskih penzija: Od pre nekog vremena donose se po dva resenja, prvim se samo utvrdjuje invalidnost, a tek drugim, po pravosnaznosti onog o oceni rs odlucuje o visini penzije. Po pravosnaznosti primerak se dostavlja i poslodavcu.

Drugo, pozitivan nalaz vestaka ide na revisiju kod vestaka drugog stepena, i ,moguce je da je  pogresno protumaceno (ako je samo usmeno dato saopstenje o invalidnosti. Verovatno te dve stvari stvaraju zabunu

Datum prestanka radnog odnosa je dan kad je poslodavcu dostavljeno pravosnazno resenje o invalidnosti. To znaci da se primenjuje zakon vazeci tog dana

Link to comment

Po mom mišljenju, relevantan je datum sticanja uslova za penzionisanje naveden u rešenju (a ako nije naveden u rešenju, onda datum donošenja rešenja), osim ukoliko bi konačnim rešenjem bilo osporeno samo penzionisanje (uostalom, tada ne bi ni bilo razloga za isplatu otpremnine). U svakom slučaju, svi ti datumi su pre 29. jula, pa bi trebao da se primenjuje stari zakon, ali je sasvim moguće da će pokušati da vas zavrnu za jednu platu.

 

Stiglo resenje danas, i dobio je penziju. Na resenju stoji datum 6. avgust kada je doneto, ali je navedeno da je on "izgubio radnu sposobnost" 16. jula, kad je bio na prvoj komisiji u Zajecaru.

 

Sta sad? Mislim nisu to neke pare ko zna kakve da se sudi zbog njih, ali je u pitanju bruto iznos prosecne plate, i njemu bi to znacilo.

Link to comment

 Mislim nisu to neke pare ko zna kakve da se sudi zbog njih, ali je u pitanju bruto iznos prosecne plate, i njemu bi to znacilo.

Otpremnina zbog odlaska u penziju ne isplaćuje se u bruto, već u neto iznosu.

 

Iz obrazloženja:

 

Tužilja ima pravo na isplatu otpremnine čija visina ne može biti manja od tri prosečne zarade u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog organa nadležnog za statistiku, a shodno odredbi člana 119. stav 1. tačka 1. Zakona o radu. Međutim, otpremnina se ne isplaćuje u bruto, već u neto iznosu, jer se otpremnina u bruto iznosu određuje prema bruto zaradi kao osnovici. Međutim, kod isplate otpremnine zaposlenom pripada njena neto vrednost, jer iako se pod zaradom podrazumeva bruto zarada, to je zarada u kojoj su sadržane poreske obaveze koje se po propisima o oporezivanju obavezno isplaćuju iz zarade." (Apelacioni sud u Beogradu, rešenje Gž1. 5659/12 od 22. oktobra 2012. godine)

Edited by halloween
Link to comment

Stiglo resenje danas, i dobio je penziju. Na resenju stoji datum 6. avgust kada je doneto, ali je navedeno da je on "izgubio radnu sposobnost" 16. jula, kad je bio na prvoj komisiji u Zajecaru.

 

Sta sad? Mislim nisu to neke pare ko zna kakve da se sudi zbog njih, ali je u pitanju bruto iznos prosecne plate, i njemu bi to znacilo.

 

Ja bih svakako od poslodavca tražio da isplati otpremninu u visini tri zarade, sa argumentacijom koju sam naveo gore - možda upali, pripretite eventualno nekim advokatom i slično.

 

U slučaju da ne upali, mislim da se apsolutno ne vredi suditi oko jedne zarade - i da uspete u sporu, potrošićete masu živaca, novca i vremena, a nećete dobiti ništa epohalno. Ja se ne bih sudio za moju jednu zaradu, koja je nekoliko puta veća od proseka u Srbiji, a mogao bih samog sebe da zastupam.

Link to comment

Ja bih svakako od poslodavca tražio da isplati otpremninu u visini tri zarade, sa argumentacijom koju sam naveo gore - možda upali, pripretite eventualno nekim advokatom i slično.

 

U slučaju da ne upali, mislim da se apsolutno ne vredi suditi oko jedne zarade - i da uspete u sporu, potrošićete masu živaca, novca i vremena, a nećete dobiti ništa epohalno. Ja se ne bih sudio za moju jednu zaradu, koja je nekoliko puta veća od proseka u Srbiji, a mogao bih samog sebe da zastupam.

Ma da, svako sudjenje je besmisleno, ali cemo probati sa "pretnjom", mozda upali.

 

Hvala puno na odgovorima :)

Link to comment

Proslog meseca mi je stigao prilicno uvecan racun za infostan. Potrosnja vode je bila oko 8 puta veca od uobicajene. Poslao sam mejl infostanu gde sam trazio da otklone gresku i dostave mi novi obracun, dobio sam odgovor da se zalila komsinica iz stana broj 5 (realno sta se mene tice ko se jos zalio). U medjuvremenu mi je stigao racun za sledeci mesec sa uobicajenom potrosnjom. Pre neki dan sam otisao licno da ih pitam, posto odgovor jos nisam dobio, rekli su mi da je prigovor neosnovan. Sreo sam komsiju koji isao u centralu infostana u Marinkovoj Bari i kaze da su mu tamo rekli da je vodomer bio nedostupan, i da nisu ni ocitali vrednost sa vodomera. Jel imate neki savet sta da radim? Nemam nameru da ih pustim da me pljackaju. Kome jos mogu da se zalim?

Link to comment

pa onda je svima stigao 8 puta veci racun, jel? mozda jee negde od vodomera pa nadalje nesto puklo i nepovratno otice, mojoj kevi je doslo za hiljadu evra zbog puknute cevi

Link to comment

Svima je dosao veci racun, a ovaj sledeci je dosao na nivou prethodnih. Nista u medjuvremenu nismo popravljali. Komsija koji je pitao u centrali infostana kaze da su mu rekli da je vodomer bio nedostupan i da nisu ni procitali stanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...