Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Nautiluse - Imam taj pečat udaren na ostavinsku raspravu čiju sam overenu kopiju predao. Dakle, ne bi trebalo da imam tih problema.

 

 

Aće - Naravno, taksu za uknjižbu sam platio na licu mesta, nego me zanima da li će biti nekih novih troškova obzirom da nisam prvo nasledno koleno jer je stan nasleđen od dede (ili možda jesam obzirom da mi je majka preminula)? Ne znam kako to ide tj. kako se vodi formalno-pravno.

Edited by Filipenko
Link to comment

Stavio sam na nekretnine, ali može i ovde...

 

 

Imam dva (potencijalno) povezana pitanja:

 

1) predao sam u katastar da me upišu kao novog vlasnika stana koji sam prošle godine nakon ostavinske rasprave nasledio od dede (stan u kome živim već 30 godina). Koliko će da me opauče, pošto nisam prvo koleno (nasleđeno od dede, majka je umrla u međuvremenu)? Ili se to gleda nekako drugačije?

 

2) prošle godine sam, odmah po okončanju ostavinske rasprave, odneo u poresko dokaz da sam postao vlasnik stana i predao zahtev za oslobađanje od poreza na prvu nekretninu u vlasništvu; da li će mi ovo iz stavke 1) nešto iskomplikovati, da neće tražiti da retroaktivno nešto plaćam ili šta god? Ili to jednostavno nije povezano?

Prvi nasledni red čine ostaviočevi potomci i njegov bračni drug ( čl.9.st.1. ZON). Prema tome, jesi u prvom naslednom redu.

Link to comment

Nautiluse - Imam taj pečat udaren na ostavinsku raspravu čiju sam overenu kopiju predao. Dakle, ne bi trebalo da imam tih problema.

 

 

Aće - Naravno, taksu za uknjižbu sam platio na licu mesta, nego me zanima da li će biti nekih novih troškova obzirom da nisam prvo nasledno koleno jer je stan nasleđen od dede (ili možda jesam obzirom da mi je majka preminula)? Ne znam kako to ide tj. kako se vodi formalno-pravno.

 

 

onda bi trebalo da je sve ok. dobices resenje. provjeravaj na sajtu katastra ima li kakvih promjena i to je to. mogao bi i otici do katastra i pitati referenta (ako te primi, ranije je moglo) sta se desava i ima li kakvih problema u predmetu.

Link to comment

Prvi nasledni red čine ostaviočevi potomci i njegov bračni drug ( čl.9.st.1. ZON). Prema tome, jesi u prvom naslednom redu.

 

 

Aha, znači to se tako gleda :) Hvala puno! Takođe, hvala i Nautilusu i Aćeu. Stidim se što sam već video nove probleme sa državom... :blush:

Link to comment

filipe

 

da li ti je stiglo neko resenje iz poreske uprave?

 

ako jeste, moras otici u poresku upravu da ti udare pecat na ostavinsko resenje da si oslobodjen poreza (ili da si platio porez). ako si predao zahtev za uknjizbu bez poreskog pecata, trebalo bi to da odbiju.

 

 

odluka o uslovljavanju prenosa vlasnistva placanjem poreza je proglasena nezakonitom i rgz nema pravo da trazi dokaze o placenoj ili na drugi nacin regulisanoj poreskoj obavezi za promet nekretnine, bilo da je kupljena ili nasledjena. 

Edited by Aće
Link to comment

Samo da se pohvalim da je rešenje već doneto i da sam ga preuzeo! :) Pohvale za Novi Beograd i njegovu administraciju i zahvalnost svima vama koji ste mi pomogli da se ne nerviram koji dan duže  :thumbsup:

 

Dedino ime će naravno ostati na ulaznim vratima a slika u dnevnoj sobi dokle god sam ja živ.

Edited by Filipenko
Link to comment

čitam u blicu vest o bacanju bombe u kafić i neveruem™ da li novinar ne zna šta piše ili je stvarno toliko loše u bosanskom sudstvu

 

Tokom 2009. i 2010. godine zbog teških krađa je osuđivan sedam puta, uglavnom novčano ili uslovno. Sudilo mu se u sudovima u Cazinu, Velikoj Kladuši i Bihaću. U februaru 2009. godine je dva dana zaredom osuđivan za dva krivična dela na kaznu od po šest meseci, odnosno uslovno dve godine. U 2010. godini Sud BiH ga je osudio na šest meseci zatvora zbog krijumčarenja ljudi

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Šta se radi kada osoba X potpiše autorski ugovor koji sadrži odredbu da mu se na račun uplaćuje bruto iznos i da je autor dužan da se pobrine za regulisanje poreza i doprinosa? Jel može to lako da se završi ili da osoba X cima knjigovođu? 

Link to comment

Уобичајено је да аутори траже да се напише нето износ.

Сад ће стварно морати да се изгрчи са књиговођом плус да води рачуна о солидарном Лазаровом (29) солидарном порезу ако је ауторска накнада преко 60 тисућа

Link to comment

Saobraćajni prekršaj. Bio na 1 ročištu, tražio suočenje. Primio dva poziva za suočenje, na oba pismeno odgovorio da sam sprečen...Sad dobio treći poziv ali mi nije uručen, samo ubačen u poštansko sanduče. Šta da radim? Da li da ignorišem poziv ili da se odazovem, odem na suočenje pa nakon donošenja presude uložim žalbu na to što nisam poziv primio po zakonu? Ili nešto treće...

Link to comment

Saobraćajni prekršaj. Bio na 1 ročištu, tražio suočenje. Primio dva poziva za suočenje, na oba pismeno odgovorio da sam sprečen...Sad dobio treći poziv ali mi nije uručen, samo ubačen u poštansko sanduče. Šta da radim? Da li da ignorišem poziv ili da se odazovem, odem na suočenje pa nakon donošenja presude uložim žalbu na to što nisam poziv primio po zakonu? Ili nešto treće...

Ako odeš na ročište, ne možeš se u žalbi pozvati da nisi bio uredno tj. po zakonu pozvan.Edit: Ako je slučajno neko od punoletnih članova domaćinstva odbio da primi prijem, ovo ubacivanje u sanduče se smatra urednim.

 

Dostavljanje na adresu stana

Član 158.

(1) Pismeno za koje je u ovom zakonu određeno da se lično dostavlja, predaje se neposredno licu kome je upućeno na adresu na kojoj je prijavljeno ili koju je saopštilo nadležnom organu prilikom otkrivanja prekršaja.

(2) Ako se lice kome se pismeno mora lično dostaviti ne zatekne tamo gde se dostavljanje ima izvršiti, dostavljač će pismeno predati nekome od njegovih punoletnih članova domaćinstva, koji je dužan da pismeno primi i time se smatra da je dostavljanje izvršeno.

(3) Ako lice kome se pismeno mora lično dostaviti ili punoletni član njegovog domaćinstva odbije da primi pismeno, dostavljač će zabeležiti na dostavnici da je prijem odbijen, ko je odbio prijem, kao i dan i sat kada je prijem odbijen, a pismeno će ostaviti u stanu ili pribiti na vrata primaoca i time se smatra da je dostavljanje izvršeno.

(4) Ako se lice kome se pismeno mora lično dostaviti ili punoletni član njegovog domaćinstva ne zateknu u stanu pismeno će se predati punoletnim licima koja se zateknu u stanu ako oni na to pristanu i time se smatra da je dostavljanje izvršeno.

 

 

Ako nije ništa od navedenog, onda nisi uredno pozvan jer se poziv  za saslušanje dostavlja lično i nisi dužan da se odazoveš pozivu.

Edited by halloween
Link to comment

Уобичајено је да аутори траже да се напише нето износ.

Сад ће стварно морати да се изгрчи са књиговођом плус да води рачуна о солидарном Лазаровом (29) солидарном порезу ако је ауторска накнада преко 60 тисућа

NIje državni organ., što reče hamlet.

 

Nema se tu mnogo izbora, naručilac diktira uslove.

 

KOntaktiran knjigovođa, sve se ovo reši jednim zahtevom uz priloženi autorski ugovor. Onda Poreska izda rešenje kojim naloži koliko se za šta ima uplatiti. Odnos bruto:neto definisan ugovorom je 1.31, pa ostaje nada da će Poreska primeniti istu stopu, a ne neku nepovoljniju. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Trebalo bi da potvrdim "tamo gde treba"

da ortać i njegova cica, šatro, stanuju kod mene

kako bi dobili neku studentsku stpendiju, šta li..

 

..rizici, ovo ono..ne bih hteo da stradam..taga-dam!

Edited by Sir Oliver
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...