Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Vidim da nema reakcije a ovo je zaista veliko. Možda je trebalo da kačim na neku drugu temu?

 

Elem, ovo je grubo kršenje zakona, osim toga što je nehumano prema deci i vaspitačicama. 

 

Prvi "udar" je došao pre neki dan sa ukidanjem regresiranja troškova po nekoliko osnova, a sada naguravaju decu u svojevrsne "dušegupke". Sobe su premale za toliko dece, a nema ni dovoljno ležaja za sve. O kvalitetu nekog rada sa decom u ovakvim uslovima izlišno je i polemisati.

 

Danas popodne moram da organizujem neke roditelje da saznam šta oni misle o ovome.

 

Iz zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju:

 

U ovom slučaju osnivač, tj. grad Beograd, krši zakon.

Juče smo imali roditeljski (na kome se jedna mama onesvestila koliko je bilo zagušljivo), predstavnici vrtića su došli prilično nepripremljeni za sastanak gde se unapred znao dnevni red. Nije bilo predstavnika PU (Predškolske ustanove) a ni bilo koga iz sekretarijata. Predlog proglašavanja "grupe ipo" nema uporište u zakonu.

 

Dopis (protest ili prijava) je otišao ministarstvu. Pitanje je: da li zbog ovoga može da reaguje tužilac po službenoj dužnosti?

 

Nadalje, ima li osnova za korigovanje cene "usluge" (predškolskog obrazovanja i vaspitanja) za period dok se broj dece u grupi na neki način ne vrati u zakonski okvir? Jedan činilac cene je, valjda, i zakonski određena veličina grupe o kojoj brine određeni broj vaspitačica. U ovom slučaju je grupa uvećana za oko 50% (ako ih u grupi može biti 20 + najviše 20%) gde je broj vaspitačica minimalan (2).

Link to comment

na koje sve nacine mogu da najebem ako prestanem da odlazim na posao?

imam regularan ugovor o radu

postoji li pravna mogucnost da me poslodavac novcano kazni zbog nepostovanja otkaznog roka?

pokusao sam regularno dati otkaz, ali nije islo...

Link to comment

kako kod nas zakon oće srbi moći da kopiraju od boljih :fantom:
 

 

ZAGREB - Brak na papiru još ima značaj u tradiciji i kulturi u regionu. Međutim, izmučeni krizom i kreditima, neki Hrvati dosetili su se da razvod koriste da bi prevarili banke.

U Hrvatskoj ima sve više slučajeva prevara banaka, i to putem fiktivnih razvoda i plaćanja alimentacije, piše B92. U slučaju plaćanja alimentacije, koja je prvi isplatni razred, obaveze poput kredita mogu se dirati tek nakon što se isplati alimentacija.

Primera radi, onaj ko ima platu 7.000 kuna može da se dogovori sa fiktivno bivšim supružnikom da će mu na ime izdržavanja dvoje dece svakog meseca davati 5.000 kuna. Takvo stanje na bankarskom računu može se svesti na minimalni garantovani iznos od 2.000 kuna koji banka ne sme da oduzme. Na taj način, kao obveznik plaćanja alimentacije izbegava se plaćanje kredita sve dok deca ne završe redovno školovanje, ili ne napune 26 godina.

Advokat Vesna Alaburić kaže da priča o fiktivnom razvodu i alimentaciji nije ništa novo u našoj svakodnevici. Ova pojava bila je prilično raširena u bivšoj Jugoslaviji kad su postojala stanarska prava.

 

Link to comment

kako kod nas zakon oće srbi moći da kopiraju od boljih :fantom:

 

 

Ma da, kako mali Perica da zajebe banku. Jedino je zaboravio da ti banka kod takvih zajebancija proglasi kredit dospelim, i aktivira hipoteku ili sprovodi izvršenje na pokretnim stvarima, računima i slično. 

Link to comment

na koje sve nacine mogu da najebem ako prestanem da odlazim na posao?

imam regularan ugovor o radu

postoji li pravna mogucnost da me poslodavac novcano kazni zbog nepostovanja otkaznog roka?

pokusao sam regularno dati otkaz, ali nije islo...

Ona "teška povreda radne discipline" je mogla ići do 20% skidanja plate.Sledeće otkaz.Tako je bilo ranije bar u nekim firmama u kojima sam ja bio.Sve zavisi da li hoćeš da izvučeš platu ili te zabole...
Link to comment

na koje sve nacine mogu da najebem ako prestanem da odlazim na posao?

imam regularan ugovor o radu

postoji li pravna mogucnost da me poslodavac novcano kazni zbog nepostovanja otkaznog roka?

pokusao sam regularno dati otkaz, ali nije islo...

 

Kako bre nije išlo, pa zaposleni u svakom trenutku može jednostrano otkazati svoj ugovor o radu. Ne može poslodavac da te spreči u tome.

 

Po novom ZOR, otkazni rok je 15 dana od dana obaveštenja poslodavca. U ugovoru može da piše i duži rok, ali ne duži od 30 dana od dana obaveštenja (ako je napisano nešto duže, automatski se svodi na rok od 30 dana). U slučaju da prestaneš da dolaziš na posao, poslodavac bi mogao da ti posle tri uzastopna dana nedolaska otkaže ugovor, ali bi to zavisilo od njegove volje - teoretski, mogao bi da uopšte ne dolaziš na posao, a da poslodavac ne otkaže ugovor.

 

Poslodavac nema pravo da ti naplati bilo kakvu novčanu kaznu u slučaju da otkažeš ugovor o radu, niti se tako nešto može ugovoriti. Eventualno, on bi mogao da traži naknadu štete, ukoliko bi do iste došlo zbog toga što si odbio da radiš u otkaznom roku, ili ako bi jednostavno prestao da dolaziš na posao. Da li takva šteta može nastati i da li se može dokazati, konkretno je pitanje koje zavisi od posla kojim se baviš i organizacije poslodavca - npr. ja radim na takvom poslu da je gotovo nemoguće da nastane neka šteta mojim odlaskom, a i ako bi nastala, ne bi je bilo moguće dokazati, ali kada bi direktor prodaje odbio da radi u otkaznom roku, onda bi svakako nastala neka merljiva šteta.

Link to comment

Ona "teška povreda radne discipline" je mogla ići do 20% skidanja plate.Sledeće otkaz.Tako je bilo ranije bar u nekim firmama u kojima sam ja bio.Sve zavisi da li hoćeš da izvučeš platu ili te zabole...

Da, moglo bi to da se tretira kao povreda radne discipline, premda je to više teoretski primer u situaciji kada zaposleni sam napušta kompaniju. U svakom slučaju, to nije kazna zbog otkazivanja ugovora, već zbog povrede discipline. Moglo bi da ide tu i udaljenje sa rada do 15 dana bez naknade zarade, ali takva sankcija bi bila apsurdna u situaciji kada se nako sankcioniše zbog toga što sam ne dolazi na posao.

 

Ne treba se tu inatiti. Kako je novim ZOR predviđeno da nema prenošenja godišnjeg odmora kod novog poslodavca , najbolje je uzeti odmor tokom perioda trajanja otkaznog roka. Ako neće da ti daju odmor, 90 % lekara će da ti da bolovanje za to vreme.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Pa tako je.

Zavisi i šta njemu treba.Znam poslodavca koji je zaposlenima poturio one anekse sa "odštetom firmi u slučaju jednostranog raskida" i kad sam to ispričao advokatu on se nasmejao, "može da tuži ali nema šanse da te dobije" onda se to kod nekih svelo na seljačko zavlačenje da nisu hteli da im daju radnu knjižicu u kadrovskom...Ja sam imao takav slučaj sa jednom pravnicom koja je branila gazdu više nego on sam sebe.Onda sam iz zajebancije rekao:

A kako se vi zovete ono puno ime i prezime?

A što vam to treba?

Pa zato što ću nekog morati da tužim pa da napišem podatke.

Juuu nemojte tako što se odmah ljutite!Evo sutra će vas čekati rk itd...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Једнострано увек можеш да откажеш. Принудни рад још није (ко зна) уведен.

Послодавац једино може да тражи накнаду штете ако си је изазвао непоштовањем отказног рока.

Link to comment

hvala svima

imam jos jedno pitanje, ako poslodavac zapreti tuzbom za nanosenje stete zbog nepostovanja otkaznog roka, da li mi je dovoljno jak argument cinjenica da mi nije islacivan deo zarada za 2013 (i 2014)

moje pitanje u stvari je da li je to samo po sebi dovoljno za izvanredni jednostrani raskid ugovora?

Link to comment

hvala svima

imam jos jedno pitanje, ako poslodavac zapreti tuzbom za nanosenje stete zbog nepostovanja otkaznog roka, da li mi je dovoljno jak argument cinjenica da mi nije islacivan deo zarada za 2013 (i 2014)

moje pitanje u stvari je da li je to samo po sebi dovoljno za izvanredni jednostrani raskid ugovora?

 

Ponavljam još jednom - za raskid ugovora o radu ne važe opšta pravila o raskidu ugovora iz Zakona o obligacionim odnosima, već posebna pravila iz Zakona o radu. Zaposleni može da jednostrano raskine ugovor u svako doba, bez postojanja ili navođenja bilo kakvog razloga za tako nešto. Poslodavac nema nikakvo pravo da ti traži da obrazložiš zašto raskidaš ugovor, niti je potrebno da smišljaš neke izgovore.

 

Što se zarada tiče, pre svega bi trebalo da bude jasno da su takve pretnje poslodavaca skoro uvek pretnje praznom puškom. No, sve da se i to desi, veoma je veliko pitanje da li bi poslodavac uspeo da dokaže bilo kakvu štetu, kao i koji bi to iznos bio. Sve u svemu, to bi bila jedna veoma slaba pretnja.

 

Što se korišćenja zarada u eventualnom postupku, nije mi jasno da li su one samo kasnile, pa su kasnije isplaćene, ili uopšte nisu isplaćene. Međutim, to ne bi uticalo na uspeh poslodavca u eventualnom sporu, već bi samo moglo biti osnov za izjavljivanje protivtužbe ili prigovora prebijanja.

Link to comment

komsija stolar (spojene kuce), vec godinama unazad ukljucuje masine od kojih mi vibrira cela kuca. A u pauzama pokusaja da mi srusi istu, prska svoje drvene kreacije nekim lakovima/otrovima tako da covek ne moze ni prozor da otvori od njega. Hocu da ga prijavim, tuzim, cinkarim, drukam svim mogucim inspekcijama, sluzbama, institucijama i sl ... ali niko ziv (u opstini) ne zna kome da se obratim i po kom osnovu ? Lokalni pravnici su jos gori, svi kazu 'raspitacu se sta moze da se uradi' i na tome ostane.

Link to comment

Mozes da ga tuzis i dobices ali ce parnica kostati i trajati godinama. 

 

Druga varijanta je da ga prijavljivas inspekcijama. Ekoloskoj, na primer, zbog buke i otrovnih imisija. Prijavu podnesi u pisanoj formi jer je tada ostao neki trag. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...