Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

2 hours ago, Tihajeza said:

Projekat nekada radi nekoliko firmi, projektanti specifičnih struka, koje moraš da zoveš da se potpišu na papiru, skeniraju svoj potpis, zatim seku u fotošopu ili nekom programu, pa ga unose u Word.... Jedno 10 koraka, koji nemaju veze sa životom, jer projektant na kraju svakako mora zaključati fajl svojim elektronskim sertifikatom. 
Nekada nemamo vremena za celu tu zapetljanciju sa potpisima, pa švrljnemo potpis, neki bezveze i skeniramo, jer koga boli uvo ko je švrljao potpis, skenirao i lepio, kada svakako sledi elektronski.

 

Što radite sve ove korake? U Adobe-u imate opciju da se potpišete koristeći miš i da se taj potpis zapamti, pa se onda on može koristiti u .pdf formatu neograničen broj puta i bez fizičkog prisustva onog čiji je potpis. Ja sam tako potpisivao razne neke fakture koje nisam mogao da fizički potpišem.

 

A da je pravilo glupo, glupo je.

Edited by Ayatollah
  • +1 3
Link to comment

Meni pre neki dan službenica u MUP pita gde su originali dokumenata koje sam doneo. Reko u Moskvi, tamošnji notar je overio da su ove kopije verne originalu, imate njegov pečat i potpis tu i overen prevod domaćeg sudskog tumača.

 

"Dobro, ali treba ja da napišem ovde gore "ova kopija je verna originalu".

 

Prilično poraženo sam se osećao, ali srećom nije insistirala dalje na originalima.

 

 

Link to comment

Neki advokati mi pričali da su im kopije koje su overene kod notara da su verne originalu tražili da budu "u boji"...

😳

  • Haha 2
Link to comment
39 minutes ago, Ayatollah said:

 

Što radite sve ove korake? U Adobe-u imate opciju da se potpišete koristeći miš i da se taj potpis zapamti, pa se onda on može koristiti u .pdf formatu neograničen broj puta i bez fizičkog prisustva onog čiji je potpis. Ja sam tako potpisivao razne neke fakture koje nisam mogao da fizički potpišem.

 

A da je pravilo glupo, glupo je.

 

Ma lako je meni za mene, i za kolege koje sede sa mnom u kancu. Mi već imamo template Worda u kome su naši potpisi, sličice iseckane, sve po PS-u.
Ali kada neku izjavu moraju da "potpišu", pa odmah zatim potpišu investitor i projektant, onda postaje bezveze da predstavniku investitora, koji ima pravo da nema nikakav grafički program na svom kompu,, tražiš da ti skenira potpis i lepi na izjavi ko dete na času kompjuterstva u 4.osnovne.

(Sada smo u nekoj takvoj glupoj situaciji gde moramo da objašnjavamo pravilnik čoveku, koji nam nije ortak, već ozbiljan privrednik, i ne možemo da mu kažemo "potpisaće Vas naša sekretarica, radili smo to 100puta")

Edited by Tihajeza
Link to comment
6 minutes ago, Ayatollah said:

 

Što radite sve ove korake? U Adobe-u imate opciju da se potpišete koristeći miš i da se taj potpis zapamti, pa se onda on može koristiti u .pdf formatu neograničen broj puta i bez fizičkog prisustva onog čiji je potpis. Ja sam tako potpisivao razne neke fakture koje nisam mogao da fizički potpišem.

 

A da je pravilo glupo, glupo je.

Kako si došao do legalnog adobe? Ja koristim neki Foxit 

Link to comment
26 minutes ago, Frank Pembleton said:

Neki advokati mi pričali da su im kopije koje su overene kod notara da su verne originalu tražili da budu "u boji"...

😳

Мени је Обреновачки катастар тражио да им скенирам пресуду у боји. Земунски је укњижио објекат на основу идентичног црно белог смена који сам доставио и Обреновцу

Link to comment

U intesi ne prihvataju odmah punomocje/ovlascenje (uradjeno kod javnog beleznika), nego mora da ga ‘proveri/potvrdi’ njihovq pravna sluzba, pa onda dodjes ponovo za koji dan. 
 

pre dve godine to nije moralo tako. 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Kako si došao do legalnog adobe? Ja koristim neki Foxit 

 

Imam Acrobat Reader, on je besplatan, a ima sve opcije potpisivanja koje mi trebaju. Za elektronski potpis ide opcija Use a certificate, pa onda Digitally sign, a za ove žvrljarije ide Request e-signatures, a onda Fill and sign yourself.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

U intesi ne prihvataju odmah punomocje/ovlascenje (uradjeno kod javnog beleznika), nego mora da ga ‘proveri/potvrdi’ njihovq pravna sluzba, pa onda dodjes ponovo za koji dan. 
 

pre dve godine to nije moralo tako. 

 

Mojim kolegama iz ofisa (advokatima sa 10+ godina iskustva) su rekli (ne u Intesi, u Raiffu ili Unicreditu mislim) da im ne priznaju punomoćje jer nema neki wording koji njihova pravna služba/Compliance zahteva, pa smo morali da od klijenta tražimo novo punomoćje sa wordingom banke, a koje je suštinski isto kao i prvo.

 

Banke u Srbiji su jezive postale, a glavni generator te jeze je skaradna ekipa koja sedi u NBS. Fintech u celom svetu cveta, a samo kod nas se pojačava formalizam.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Imam Acrobat Reader, on je besplatan, a ima sve opcije potpisivanja koje mi trebaju. Za elektronski potpis ide opcija Use a certificate, pa onda Digitally sign, a za ove žvrljarije ide Request e-signatures, a onda Fill and sign yourself.

То да, али оне функције напредне - дељење, спајање, убацивање, затамњивање не раде. Ја сам тим фокситом у суштини задовољан. 

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Mojim kolegama iz ofisa (advokatima sa 10+ godina iskustva) su rekli (ne u Intesi, u Raiffu ili Unicreditu mislim) da im ne priznaju punomoćje jer nema neki wording koji njihova pravna služba/Compliance zahteva, pa smo morali da od klijenta tražimo novo punomoćje sa wordingom banke, a koje je suštinski isto kao i prvo.

 

Banke u Srbiji su jezive postale, a glavni generator te jeze je skaradna ekipa koja sedi u NBS. Fintech u celom svetu cveta, a samo kod nas se pojačava formalizam.

E to za NBS, pričao mi čovek koji radi za jednu domaču firmu koja ima ozbiljan deo koji radi uvoz/izvoz i sad posle nekoliko tura mejlova on zatraži sastanak. Oni jedva jedva pristanu.
On dođe sa još dvojicom kolega, 3 dana se pripremali.
Dočeka ih ekipa u kojoj ovaj primeti da nema čoveka sa kojim je komunicirao mejlovima, al ajde.
Ova ekipa iz NBS došla spremna iako je problem zapetljan pre svega zbog strane firme. Sve ide svojim tokom, dok odjednom na pola sastanka upada "baja" sa još jednom ženom dere se na goste, dere se na svoje, preti prijavom MUP i razbucava sastanak maltene izbacuje goste naglavačke.

Ovaj poznanik to nije doživeo u životu u bilo kojoj državnoj instituciji.

Otišao kod svojih šefova i rekao:

Tražite političke veze i to brzo, ja ću da "zamajavam" strance ali ne mogu doveka, ovi nisu normalni...

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

То да, али оне функције напредне - дељење, спајање, убацивање, затамњивање не раде. Ја сам тим фокситом у суштини задовољан. 

 

Ja za te stvari (i još neke, npr. konverziju JPEG koji mi klijent pošalje preko Vibera u PDF) koristim besplatne online alate, kojih ima milion. Pretpostavljam da je i taj softver koji ti koristiš isto OK - u mojoj bivšoj firmi je korišćen PDFDocs, i on je takođe bio OK.

Link to comment
48 minutes ago, Frank Pembleton said:

E to za NBS, pričao mi čovek koji radi za jednu domaču firmu koja ima ozbiljan deo koji radi uvoz/izvoz i sad posle nekoliko tura mejlova on zatraži sastanak. Oni jedva jedva pristanu.
On dođe sa još dvojicom kolega, 3 dana se pripremali.
Dočeka ih ekipa u kojoj ovaj primeti da nema čoveka sa kojim je komunicirao mejlovima, al ajde.
Ova ekipa iz NBS došla spremna iako je problem zapetljan pre svega zbog strane firme. Sve ide svojim tokom, dok odjednom na pola sastanka upada "baja" sa još jednom ženom dere se na goste, dere se na svoje, preti prijavom MUP i razbucava sastanak maltene izbacuje goste naglavačke.

Ovaj poznanik to nije doživeo u životu u bilo kojoj državnoj instituciji.

Otišao kod svojih šefova i rekao:

Tražite političke veze i to brzo, ja ću da "zamajavam" strance ali ne mogu doveka, ovi nisu normalni...

 

Dobro da su uopšte pristali na sastanak, to je u 95% situacija nemoguća misija. Bahato i arogantno ponašanje im je manir, oni sebe bukvalno sebe doživljavaju kao neke paladine koji brane srpski finansijski sistem od svih nas ostalih orkova koji bismo hteli da ga ruiniramo, pa se tako i ophode. Ranije si mogao da ih pozoveš kao kolega da ih pitaš i da se konsultuješ oko nekih nedoumica, sada hoće samo da daju mišljenja za pare. Ženu iz kontrole deviznog poslovanja samo što nisu otpustili sa posla jer je htela da se konsultuje besplatno sa kolegama koji je nazovu. Svojevremeno su oduvali ceo panel domaćih banaka kad su se usudili da predlože izmenu Zakona o deviznom poslovanju, isto i za Visu i Mastercard kad se pričalo o provizijama na kartične transakcije.

 

Inače, kad smo kod Zakona o deviznom poslovanju, evo da vidite kakvo je to zlo, taj je zakon oterao više investitora nego  bilo šta drugo: https://forbes.n1info.rs/novac/drzava-brani-izvlacenje-novca-u-inostranstvo-zakonom-iz-vremena-sfrj/ 

 

EDIT: I ako se pitate zašto npr. Wise ili Revolut ne rade u Srbiji, isto videti link.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...