Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

On 15. 1. 2024. at 9:17, Jesper23 said:

Oni piče svoje, ti svoje. Doduše kod nas se jednoj komšinici desilo da su proveli prisilnu naplatu na penziji, ona napisala prgovor zastare, oni se malo nećkali. Na kraju uzela advokata, on napisao dopis, oni to uvaže ali nisu joj vratili novac, već su preračunali tu uplatu kao preplatu, pa će joj u budućnosti skidati. Kod nas kad novac uđe u "budžet" nema vraćanja, bolesno i nenorlamno. Vjerujem da je i kod vas slično.

 

Bila je keva danas u PU i nisu hteli da joj kazu kako je tacno nastao dug, vec samo listing kako je dug rastao kroz godine. I ponovili da nema zastarelosti jer se, pazi apsurda, redovno placalo sve prethodne godine (ona ponela sve uplatnice sa sobom), a njihova praksa je da iz redovnih uplata namiruju prethodni dug (dakle ne knjize kako stoji u svrsi uplate). Iako je pravno nasledila ujaka 2021 (tek 2 godine posle njeg smrti), dug na njegovoj kartici je nastavio da raste do 29000 na kraju 2023. I sada su to prebacili na njenu karticu. I morace sve da plati..

Link to comment
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

 

Bila je keva danas u PU i nisu hteli da joj kazu kako je tacno nastao dug, vec samo listing kako je dug rastao kroz godine. I ponovili da nema zastarelosti jer se, pazi apsurda, redovno placalo sve prethodne godine (ona ponela sve uplatnice sa sobom), a njihova praksa je da iz redovnih uplata namiruju prethodni dug (dakle ne knjize kako stoji u svrsi uplate). Iako je pravno nasledila ujaka 2021 (tek 2 godine posle njeg smrti), dug na njegovoj kartici je nastavio da raste do 29000 na kraju 2023. I sada su to prebacili na njenu karticu. I morace sve da plati..

 

Prema zakonu se pretpostavlja da ako nije u svrhu uplate navedeno da se porez na imovinu placa za 2022. godinu, oni to knjize za najstariju dospelu obavezu od ranije za npr 2013

Link to comment

Navedeno je na uplatnicama da su to rate za tekucu godinu (4 rate), ali oni automatski sve uplate prvo preusmeravaju na saniranje duga ako postoji (a za koji ti nisi ni svestan da mozda postoji). To im je praksa..

Link to comment

Finalni update. Isla je keva da razgovara sa nekom u poreskoj preko veze, posto prethodno nije prosla ni zalba sto su knjizili uplate protivno svrsi koja je navedena na uplatnicama. Sve te prigovore zastarelosti (konacno joj je i receno da je dug nastao 2009, to su do sada odbijali da otkriju vadeci se da nemaju podatke) i zalbe oni automatski odbijaju. I onda je sklopila taj neki reprogram gde ce platiti celu glavnicu i deo kamate od 30 hiljada.

 

Zakljucak: oni nisu duzni da salju opomene (niti to rade) dok dug ne predje 100k. Jako mali broj ljudi nije duzno (nesto tipa 10%), ali ogroman broj to ne zna, upravo zbog te prakse. Cak i kad ljudi redovno placaju, dugovi nastaju, i od neke smesno male sume dodje do povece. Dzaba ljudima sto cuvaju uplatnice, to u mafijaskoj drzavi nista ne znaci..

  • Hvala 1
Link to comment
22 hours ago, Jimmy Kowalski said:

Finalni update. Isla je keva da razgovara sa nekom u poreskoj preko veze, posto prethodno nije prosla ni zalba sto su knjizili uplate protivno svrsi koja je navedena na uplatnicama. Sve te prigovore zastarelosti (konacno joj je i receno da je dug nastao 2009, to su do sada odbijali da otkriju vadeci se da nemaju podatke) i zalbe oni automatski odbijaju. I onda je sklopila taj neki reprogram gde ce platiti celu glavnicu i deo kamate od 30 hiljada.

 

Zakljucak: oni nisu duzni da salju opomene (niti to rade) dok dug ne predje 100k. Jako mali broj ljudi nije duzno (nesto tipa 10%), ali ogroman broj to ne zna, upravo zbog te prakse. Cak i kad ljudi redovno placaju, dugovi nastaju, i od neke smesno male sume dodje do povece. Dzaba ljudima sto cuvaju uplatnice, to u mafijaskoj drzavi nista ne znaci..

Trebalo bi pokrenuti upravni spor kod suda protiv tog rješenje kojim se odbija žalba. Ne nužno u tvom slučaju ali bi inace trebalo kako bi se zauzeo stav sudske prakse.

Link to comment
2 hours ago, ivy said:

pa da,poreska ne salje opomene i svaki gradjanin bi trebao sam da ide i da zapitkuje za svoje stanje  

 

Ne mora uopšte da se ide i zapitkuje, ako imaš elektronski potpis. Na portalu ePorezi se izvadi stanje poreskog duga za cca 5 sekundi, klikom na jedno dugme. Ja to redovno radim za moje poreze iz delatnosti, znam u svakom trenutku koje mi je stanje duga.

Link to comment
2 hours ago, ivy said:

pa da,poreska ne salje opomene i svaki gradjanin bi trebao sam da ide i da zapitkuje za svoje stanje  

 

Da, i to je nevidjeni bezobrazluk, jer to nije duznost gradjanina. Njegova duznost je da placa na osnovu resenja koja mu stignu. Ako je nastao neki problem, odnosno dug, u normalno drzavi dobijes obavestenje o tome. Da li bi to bila opomena koja se posebno salje, da li u resenju za sledecu godinu ti uracunaju taj dug, svejedno je. Ali da namerno ne saopstavaju ljudima da imaju dug, sve sa ciljem da on naraste, je teska svinjarija..

Link to comment
6 hours ago, ivy said:

pa da,poreska ne salje opomene i svaki gradjanin bi trebao sam da ide i da zapitkuje za svoje stanje  

 

salje opomene, tj

Quote

ОБАВЕШТЕЊЕ О СТАЊУ ДУГА

4 hours ago, Ayatollah said:

 

Ne mora uopšte da se ide i zapitkuje, ako imaš elektronski potpis. Na portalu ePorezi se izvadi stanje poreskog duga za cca 5 sekundi, klikom na jedno dugme. Ja to redovno radim za moje poreze iz delatnosti, znam u svakom trenutku koje mi je stanje duga.

ne mora ni elektronski potpis, samo se ulogujes u lpa

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, munze said:

salje opomene, tj

 

Šalje kurac, da izvineš. Pola te zvanične prepiske ne završi kod primaoca, ono što se i pošalje često ostane zauvek u pošti jer poštara mrzi/bolestan je/nije tu/na odmoru je.

A sad kako imaju mehanizam prinudne naplate kroz izvršitelje nije im čak ni toliko bitno da li će slati bilo šta.

Link to comment

Мени се чини да Пореска не наплаћује преко јавних извршитеља него преко своје служббе извршења

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...