Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Apropos esaltera...

 

Edit: inače, sad sam se setio da sam pre 4 godine imao zahtev podnet preko esaltera, a da su mi usvojili žalbu (predatu doduše na pisarnici) :)

Screenshot_20240404_170140.jpg

Edited by reg
Link to comment
  • 2 weeks later...

Moj kum je kupio stan oko nove godine, I u ugovoru je bilo dogovoreno da zena od koje je kupio stan mora da izadje iz stana do 1. aprila. Medjutim ta gospodja je naprasno odlucila da joj se ne napusta stan do daljnjeg. Potom je on angazovao advokata I tuzio je. Trenutno on mora da placa kiriju gde zivi I kredit od stana. A znajuci nas pravni sistema sudjenje moze da se bas oduzi. Jel ima neko savet za ovu situaciju?

Link to comment
On 13. 4. 2024. at 21:21, Frank Pembleton said:

A da se odgovori malo detaljnije. 

Ovde ljudi pišu da bi odgovor koristio i drugima.

 

 

Teško je odgovoriti detaljnije na konkretnu slučaj Chodinog kuma, stvar je otišla u parnicu i to je to, trebalo bi dosta više detalja znati da bi se dao odgovor. 

 

Uopšteno, meni je prvo palo na pamet da bi, s obzirom da se ugovor svakako solemnizuje, kupac u takvoj situaciji mogao da traži da se ubaci izvršna klauzula u ugovor o kupoprodaji kako ne bi došao u situaciju da pokreće parnicu, u skladu sa odredbama člana 85. Zakona o javnom beležništvu, ali ne znam kakva je praksa.

Link to comment
On 13. 4. 2024. at 16:42, Choda said:

Moj kum je kupio stan oko nove godine, I u ugovoru je bilo dogovoreno da zena od koje je kupio stan mora da izadje iz stana do 1. aprila. Medjutim ta gospodja je naprasno odlucila da joj se ne napusta stan do daljnjeg. Potom je on angazovao advokata I tuzio je. Trenutno on mora da placa kiriju gde zivi I kredit od stana. A znajuci nas pravni sistema sudjenje moze da se bas oduzi. Jel ima neko savet za ovu situaciju?

Da li se on upisao u katastar kao vlasnik? Valjda se na osnovu ugovora i potvrde o isplati kupoprodajne cijene upisuje, ne vidim neku prepreku da se on upiše kao vlasnik i da gospođu nogobuljiše uz pomoć policije.

  • +1 1
Link to comment

Jeste upisan u katastar kao vlasnik, ali bilo je u proslosti dosta rasprave i slucajeva kada ljudi nisu mogli da izbace podstanare legalno iz svog stana, a meni kao laiku deluje da ovo moze potpasti pod isti slucaj. Znajuci situaciju u nasem pravosudju sudjenje moze da se otegne na 2-3 godine, a gospodja moze da ostavi haos u stanu, da ne placa racune itd.

Link to comment
2 hours ago, Jesper23 said:

Da li se on upisao u katastar kao vlasnik? Valjda se na osnovu ugovora i potvrde o isplati kupoprodajne cijene upisuje, ne vidim neku prepreku da se on upiše kao vlasnik i da gospođu nogobuljiše uz pomoć policije.

 

Pitaće ga dispečer je li uknjižen i pogledaće odmah na ekatastru, još dok traje razgovor. Ako jeste, kašće "šaljemo ekipu".

  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment
15 hours ago, Choda said:

Jeste upisan u katastar kao vlasnik, ali bilo je u proslosti dosta rasprave i slucajeva kada ljudi nisu mogli da izbace podstanare legalno iz svog stana, a meni kao laiku deluje da ovo moze potpasti pod isti slucaj. Znajuci situaciju u nasem pravosudju sudjenje moze da se otegne na 2-3 godine, a gospodja moze da ostavi haos u stanu, da ne placa racune itd.

Sad je pokrenuo parnicu zbog ometanja posjeda? Kod nas se to i dalje rješava uz pomoć murije, najnormalnije. Pod uslovom da lice koje se zatekne u stanu nema validan pravni osnov za boravak u istom.

 

edit: Onda ti kao jedina opcija ostaje zatrpavanje sudije i predmeta sa urgencijama/molbama za hitno rješavanje predmeta.

Edited by Jesper23
Link to comment
15 hours ago, Krošek said:

 

Pitaće ga dispečer je li uknjižen i pogledaće odmah na ekatastru, još dok traje razgovor. Ako jeste, kašće "šaljemo ekipu".

Jeste dupli post, ali se to u dobra vremena rješavalo tako što sačekaš da uljez ode na posao, razvališ bravu i rješiš problem. Sad puno prava, a nigdje pravde.

Edited by Jesper23
Link to comment

U dobra vremena kuće nisu imale ni brave. Sačekaš abadžiju da ode do abadžinice, uletiš u kuću sa napola isukanom sabljom sve se derući "Moje! Moja kuća! Jebem vam seme sve ću vas poseći", poćeraš mu ženu decu i staramajku, kokoške ne daš ("Ovo su sad moje kokoške! To vam je za kiriju koju sam morao da plaćam!"), oni odu do obor-kneza da prijave slučaj, on pošalje kmeta sa ekipom da vidi šta se dešava, ti im pokažeš tapiju: "Moje! Moja svojina, evo vam tapija! Vidite! Piše!", a oni ti kažu "Dobro, pobogu, pre svega, ne znamo da čitamo, pod broj dva, jes' ti čuo za due process?"

Link to comment
18 hours ago, Krošek said:

U dobra vremena kuće nisu imale ni brave. Sačekaš abadžiju da ode do abadžinice, uletiš u kuću sa napola isukanom sabljom sve se derući "Moje! Moja kuća! Jebem vam seme sve ću vas poseći", poćeraš mu ženu decu i staramajku, kokoške ne daš ("Ovo su sad moje kokoške! To vam je za kiriju koju sam morao da plaćam!"), oni odu do obor-kneza da prijave slučaj, on pošalje kmeta sa ekipom da vidi šta se dešava, ti im pokažeš tapiju: "Moje! Moja svojina, evo vam tapija! Vidite! Piše!", a oni ti kažu "Dobro, pobogu, pre svega, ne znamo da čitamo, pod broj dva, jes' ti čuo za due process?"

Kakav due process u zemlji bezakonja sa procesima koji traju po 10 godina. Ja lično vodim izvršni postupak koji polako ulazi u 11 godinu, postupak koji je po slovu zkaona hitan. Treba čovjek 2 godine da plaća kredit i rentu stana? Da ne pričamo kako će teško naplatiti troškove postupka i svu štetu koju pretrpi zbog nezakonitog postupanja, ako je uljez pametan pa dobro sakrije imovinu.

Link to comment
6 hours ago, Jesper23 said:

Kakav due process u zemlji bezakonja sa procesima koji traju po 10 godina. Ja lično vodim izvršni postupak koji polako ulazi u 11 godinu, postupak koji je po slovu zkaona hitan. Treba čovjek 2 godine da plaća kredit i rentu stana? Da ne pričamo kako će teško naplatiti troškove postupka i svu štetu koju pretrpi zbog nezakonitog postupanja, ako je uljez pametan pa dobro sakrije imovinu.

 

Ako je uzeo advokata, pokrenuće blagovremeno pobojne tužbe i privremene mere.

Link to comment
13 hours ago, reg said:

 

Ako je uzeo advokata, pokrenuće blagovremeno pobojne tužbe i privremene mere.

Tu prije svega mislim na iznos ostvaren iz kupoprodajne cijene, pošto je evidentno da je dobila novac za stan koji je prodala i sad neće da ga napusti. Vjerovatno je kupoprodajna cijena isplaćena odmah po potpisivanju ugovora (a napuštanje stana ugovoreno 01.04.), tako da je imala vremena da novac podigne sa računa. Bilo je i kod nas takvih slučajeva, a sudovi su bolno spori u provođenju postupka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...