Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Iskreno, ovo je pitanje vezano za platni promet i oporezivanje, što će reći dve stvari kojima se ne bavim i nemam pojma :D

 

Da je sestra ukrala pare pa da je optužena, tu bih možda mogao da pomognem :)

Edited by Ted
  • Haha 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Ignorisite ovo gore :D  Na kraju mislimo da sestra uplati na racun svojoj ceri koja dolazi ovde da studira. Posto je prvi nasledni red onda taj poklon ne bi trebalo da se oporezuje.

 

Moje pitanje je:

 

1. Da li treba neki formalni ugovor o poklonu ili je dovoljno da joj legnu pare?

2. Posto je veca suma u pitanju (valjda oko 70k evra) da li ce onda sestricinu da juri poreska za nesto ili ne?

 

Neće vam banka prihvatiti uplatu ako ne budete imali dokaz o poreklu novca, kao i dokaz o tome da je novac poklonjen, tj. vratiće pare na račun sa koga je uplaćeno. Svaka suma koja je veća od 15K potpada pod obaveznu kontrolu pranja novca, i bez dokumenata vam uplata neće proći. Dodatno, može se desiti da obavesti Upravu za sprečavanje pranja novca o tome.

 

Dodatno, morate ovde da se konsultujete i sa nekim ko bolje poznaje poreze od mene, da sestričinu ne bi potkačio neki porez na dohodak građana ili slično.

 

Uzgred, ima li sestričina račun u Srbiji? Ako ne, da li je državljanin Srbije, odnosno da li ima prijavljeno prebivalište ili boravište u Srbiji? Ako je odgovor na sva pitanja negativan, može imati problema da uopšte otvori bankarski račun u Srbiji.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Plus treba pisani ugovor o poklonu i treba da bude overen, pošto je tako propisano odlukom NBS. Bocvana je potpisnik Haške konvencije, pa će biti potrebno i da se stavi apostil.

Edited by napadaj
  • Hvala 1
Link to comment

Hvala vam na informacijama drugari. Vidim da ovo zahteva malo ozbiljnije konsultacije. Da li znate nekog ko se time bavi da mi preporucite? Moze i na PM.

 

Nadam se da nije neka suluda cifra da dobijem odgovor :D 

Link to comment

Da li na eŠalter može da se uploaduje bilo koji dokument koji nije elektronski potpisan, i da li ja mogu da elektronski potpišem npr. punomoćje klijenta ili izvod iz MKU i podnesem ga, tj. da li će mi Katastar prihvatiti takav dokument?

Link to comment

Da, sva dokumenta koja se podnose u eŠalter elektronski potpisuje advokat. Mislim da ne može da se aplouduje nijedan dokument koji nije elektronski potpisan.

 

Elektronski potpis tih dokumenata praktično ima svojstvo potvrde da je skenirani dokument autentičan.

 

 

Edited by napadaj
  • Hvala 1
Link to comment
28 minutes ago, Ayatollah said:

Da li na eŠalter može da se uploaduje bilo koji dokument koji nije elektronski potpisan, i da li ja mogu da elektronski potpišem npr. punomoćje klijenta ili izvod iz MKU i podnesem ga, tj. da li će mi Katastar prihvatiti takav dokument?

 

ne može da se aplouduje ako nije elektronski potpisan. probao ja

Edited by Ted
  • Hvala 1
Link to comment

Trebalo bi da iznajmim stan preko neke agencije za nekretnine i mislio sam da tu prijavim i prebivalište, ali u međuvremenu saznam da vlasnik nekretnine nije uopšte u Srbiji već odavno živi u inostranstvu i da agencija to sve obavlja za njega.

 

Sad mi nije jasno oko prijave prebivališta gde kaže da je potrebna "lična karta vlasnika nepokretnosti odnosno pisana izjava vlasnika na kojoj se prijavljujete" - jel ovo "odnosno" znači ili jedno ili drugo ili mora oba? Pošto očigledno ne mogu da donesem njegovu ličnu kartu jer fizički nije tu, da li može mejlom da mi pošalje očitanu LK ili skeniran pasoš ili prosto nema ništa od toga i da tražim neki drugi stan?

Link to comment

ako komsija policajac namirisi travu iz stana pored koja su mu ovlascenja i sta moze da preduzme u smislu da li moze da posalje patrolu i da li oni imaju pravo da urade pretres stana ili slicno?

 

  • Wub 1
Link to comment

hvala..pretpostavila sam..

 

kakva glupost..

 

ovoj drzavi bi najbolje bilo da lepo usvoji zakon o legalizaciji kad vec ima Jovanjicu..lepo je rezirektuje i nastavi da posluje legalno...a i korisnici bi se obradovali i spasili gluposti i maltretiranja

  • +1 1
Link to comment

Ima li neko preporuku za pravnika da nam pomogne oko ozakonjenja nadogradnje stana? U sustini znamo sta treba da se dobavi od papira (nova saglasnost stanara, arhitektonski nacrt), ali bi nam znacila pravna podrska kako bismo izbegli tamo-vamo sa katastrom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...