Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da li je neko radio promet nepokretnosti kada je prenosilac prava u zatvoru? Imam klijenta čiji unuk treba na poklon da dobije nepokretnosti od oca, a otac se nalazi u zatvoru udaljenom 200 km od opštine u kojoj se nalaze nepokretnosti. Generalno ne radim ništa u krivici, pa nisam imao ovakav slučaj i ne znam ni koji je notar nadležan, ni kako ide procedura (zakazivanje, odlazak u zatvor itd).

Link to comment

Neka da punomoćje nekome, a overi ga notar koji je teritorijalno nadležan za zatvor. Oni imaju dan za teren jednom nedeljno, barem u Bg pa prvo moraš da vidiš kad notar hoće, pa onda da tražiš odobrenje. Mislim da i punomoćje mora da se dostavi preko sudije da proveri šta piše u njemu. Ako je pritvor, saglasnost daje sudija za prethodni postupak. Ako je na izdržavanju, onda ne znam ko daje odobrenje. 

  • +1 1
Link to comment

To je i meni palo na pamet, ali deluje mi kao zaobilazno rešenje i sad me čisto zakonski zanima kako bi išlo da baš zatvorenik potpisuje i gde bi i pored kojim notarom to obavio.

Link to comment
7 minutes ago, napadaj said:

To je i meni palo na pamet, ali deluje mi kao zaobilazno rešenje i sad me čisto zakonski zanima kako bi išlo da baš zatvorenik potpisuje i gde bi i pored kojim notarom to obavio.

Mislim da bi notar nadležan za nepokretnost morao da dobije saglasnost Komore da izađe van svoje teritorije, ako to uopšte može. 

  • +1 1
Link to comment

Najbolje se specijalnim punomocjem. Overa potpisa, mislim da se odustalo od paralelizma formi. Ovako je dosta komplikovano. Meni su beleznici u mom malom mistu neformalno odbili da idu u Okruzni zatvor radi solemnizacije Izjave o priznanju ocinstva za branjenika u ekstradicionom pritvoru, zato sto im je mala tarifa 5.200,00. Tebi bi bilo jos komplikovanije, dozvolu za posetu bi moralo da dobije i lice, sticalac nepokretnosti, koje bi lice na izdrzavanju kazne prethodno moralo da stavi na spisak za posete, dalje treba usaglasiti termin, tacno odredjeni dan za posete i dve dozvole notaru za posetu koje dobija od njihove komore itd.

Tako da, zovi notare i dogovaraj overu potpisa.

  • +1 1
Link to comment
Just now, ultra plasticni said:

Najbolje se specijalnim punomocjem. Overa potpisa, mislim da se odustalo od paralelizma formi. Ovako je dosta komplikovano. Meni su beleznici u mom malom mistu neformalno odbili da idu u Okruzni zatvor radi solemnizacije Izjave o priznanju ocinstva za branjenika u ekstradicionom pritvoru, zato sto im je mala tarifa 5.200,00. Tebi bi bilo jos komplikovanije, dozvolu za posetu bi moralo da dobije i lice, sticalac nepokretnosti, koje bi lice na izdrzavanju kazne prethodno moralo da stavi na spisak za posete, dalje treba usaglasiti termin, tacno odredjeni dan za posete i dve dozvole notaru za posetu koje dobija od njihove komore itd.

Tako da, zovi notare i dogovaraj overu potpisa.

Tako je, dovoljna je overa potpisa za promet nepokretnosti sad. Izmenili su ZOO zbog toga. 

  • +1 2
Link to comment

Znam sve oko formalnosti koje se odnose na formu punomoćja, tim stvarima se bavim svakodnevno.

 

Ono što nisam znao jeste da li su možda za ovakve poslove predvideli izuzetak od pravila da overava notar na čijoj teritoriji se nalazi nepokretnost i kako se dolazi do zatvorenika.

 

Hvala!

Link to comment

Ne znam da li je ovo pravo mesto al da probam: koji iznos mozete da primate mesecno u proseku na vas racun a da poreska ne pocne da vas zivka? U pitanju bi bio neredovan iznos (na primer jedan mesec par stotina evra, drugi hiljadu dve).

Link to comment
  • 2 weeks later...

da li kod nas postoji mirovni sudija, i sta on sudi?

da li se to ranije, recimo 17. vek, zvalo mirovni, primiriteljni ili pomiriteljni sudija?

 

poz

Link to comment
1 hour ago, le petit nicolas said:

da li kod nas postoji mirovni sudija, i sta on sudi?

da li se to ranije, recimo 17. vek, zvalo mirovni, primiriteljni ili pomiriteljni sudija?

 

poz

 

Postoji medijacija, ako na to misliš, ali je to kod nas slabo zaživelo.

Link to comment

to po poslu koji rade jeste to... posreduju izmedju dve stranke da se sporazumeju i pomire, bez idenja na "pravi" sud.

amerikanci imaju te mirovne sudije. zanima me da li smo mi nekad imali nesto (sem savremene medijacije) sa nasim nazivom, jednim od tri koje sam pomenula u pitanju.

 

poz

Link to comment

Statut Beograda npr. propisuje ovlašćenje gradskih opština da propisuju rad mirovnih veća. Vidim da neke opstine u unutrašnjosti imaju odluke o mirovnim većima, ali ne mogu da nadjem tekst. 

Link to comment
On 3. 4. 2023. at 16:08, nenad said:

ako imam sa nekim potpisan sporazum, koji kaze da mi taj neko duguje novac, da li je moguce i koliko je komplikovano to naplatiti sudskim putem? sporazum nije zaveden kod notara, postoje samo potpisi obe strane. e da, nakon potpisivanja sporazuma deo duga je izmiren, ali oko 60% nije. rok koji je definisan je prosao pre oko 2 godine. 

 

treba mi advokat za ovaj slucaj. da li ima neki forumski advokat iz bg-a koji bi se bavio ovime? ili bar preporucio nekoga?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...