Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

dobar vam dan

 

treba mi neko ko se bavi radnim pravom, zapravo, penzijskim osiguranjem

 

imamo li ovde neko takav ili neko možda zna nekog takvog

 

treba mi konsultacija, naravno, sve pošteno plaćam :D

Link to comment

Šta se dešava kada je strano fizičko lice jedini zakonski naslednik poljoprivrednog zemljišta u prvom naslednom redu, a nema drugih naslednika ni u drugom ni u trećem redu? Da li može da nasledi ili nasleđuje Republika Srbija? 

Link to comment

mislim da moze da nasledi poljoprivredno zemljiste pod uslovom postojanja faktickog reciprociteta, a da mu se u postupku upisa u katastar kao nerezidentu dodeljuje neki "lazni" pib

  • Hvala 1
Link to comment

Nastavlja se saga o nasleđenom stanu.

Kako nisam mogao da se dogovorim sa većinskim vlasnikom o otkupu mog dela, predao sam sudu zahtev za sudskom deobom.

Navodno sam izostavio da mu i preporučenim pismom pošaljem ponudu, da li to sada da uradim, s obzirom da imamo 2 meseca do sučeljavanja?

A kaka on ima skoro 90% vlasništva, ključeve i računi se vode na njega, u praksi ko snosi te troškove (infostan, upravnik...), on sad navodi kako se ja nisam interesovao za iste, a valjda je logično da on mene obaveštava, ako već treba nešto da platim, s obzirom da koristi 100% nekretnine, tj i moj deo?

 

Hvala

Edited by El Guapo
Link to comment

Oprostite ako je ovo pogrešan thread, malo ima pravnih elemenata. Trebalo bi da uskoro krenem u kupovinu stana u kući. Dakle u pitanju je obična kuća sa prizemljem i spratom i dvorištem gde bi ja trebalo da postanem vlasnik jednog sprata i pola placa na kojem se kuća nalazi. Trenutni vlasnik je pristao da reši sva imovinsko-pravna pitanja koja postoje tu da bih mogao da je kupim putem stambenog kredita.

 

E sad, na placu pored te kuće koja postoji u papirima, postoje i nelegalni objekti, koji uopšte nisu upisani u katastru, niti se vide kao takvi kada se pogleda preko geo-srbija sajta.

Moje pitanje se odnosi na to, da li u slučaju da oni ostanu takvi tj. da se ne legalizuju ili eventualno sruše, da li je uopšte moguća kupovina na kredit? Jedna strana priče od advokata jeste da je to moguće jer bi se hipoteka konstituisala samo nad spratom kuće, a druga jeste da se u mom slučaju hipoteka mora konstituisati i nad placem, na kojem postoje ti nelegalni objekti, što se ne bi dopalo procenitelju iz banke, pa bi on po automatizmu isključio takvo stanje kao nešto što bi banka uzela u obzir kao predmet kreditiranja/hipoteke. Osim ako se oni ne bi srušili naravno..

 

Svaki savet ili smernica je dobrodošla :)

Link to comment
1 hour ago, Uskebasi said:

Ako se kuca etazira tako da kupuješ stan, a ne udeo na kući, onda ne bi trebalo da bude problema sa bankom

Hvala najlepše na odgovoru. A šta se dešava sa placem u tom slučaju? On fizički baš i nije deljiv na dva precizno jednaka dela, između ostalog baš zbog tih većih zidanih objekata koji postoje (garaže i slično). Trenutno živim u zgradi gde se zemljište vodi kao pravo na korišćenje svih stanara, da li se i to može izvesti u slučaju kuće? Takođe, prodavac meni prodaje po jednoj ceni računajući i te nelegalne objekte, a što se banke tiče, i da zanemari te objekte, onda bi oni verovatno vrednovali plac kao da nema ništa na njemu osim te kuće i sprata koji kupujem, što bi verovatno oborilo cenu povećalo učešće itd..

Link to comment
18 hours ago, zikaPantelej said:

Hvala najlepše na odgovoru. A šta se dešava sa placem u tom slučaju? On fizički baš i nije deljiv na dva precizno jednaka dela, između ostalog baš zbog tih većih zidanih objekata koji postoje (garaže i slično). Trenutno živim u zgradi gde se zemljište vodi kao pravo na korišćenje svih stanara, da li se i to može izvesti u slučaju kuće? Takođe, prodavac meni prodaje po jednoj ceni računajući i te nelegalne objekte, a što se banke tiče, i da zanemari te objekte, onda bi oni verovatno vrednovali plac kao da nema ništa na njemu osim te kuće i sprata koji kupujem, što bi verovatno oborilo cenu povećalo učešće itd..

Banka će Vam računati samo legalno sagrađene objekte, naravno. Eh sad, što se tiče dvorišta samo zemljište ispod objekta mora biti svojina etažnih suvlasnika da bi se uopšte izvršilo etažiranje, nema tu klasične susvojine već se radi o zajedničkoj svojini, ako se radi o jednoj parceli (objekat i zemlja jedna parcela). Ako je zemljište odvojena parcela mislim da Vam banka neće to finansirati iz kreditnih sredstava (to ovisi o politici banke). Etažiranje objekta utiče i na samo zemljište koje postaje zajednička svojine (ne susvojina), ne samo na objekat (iznad zemlje).

 

@El Guapo Uh dosta zavrzlama, Vi kao suvlasnik ste u obavezi da plaćate troškove, ali isto tako imate pravo da živite u toj nekretnini bez obzira na procentualan omjer u suvlasničkom udjelu. Ukoliko druga osoba sama živi u toj nekretnini, evidentno je da ona stvara utrošak komunalija. Bio je kod nas jedan sličan slučaj, pa je sud odredio da se plati samo procenat od fiksnog iznosa shodno suvlasničkom udjelu (paušal), dok sav utrošak plaća stranka koja ga je proizvela.

 

edit: Nadam se da sam bar malo pomogao i razjasnio situaciju.

Edited by Jesper23
  • +1 1
Link to comment

Ne znam da li je za pravnike, ali možda se neko razume.

Katastarska parcela u Bg na kojoj se nalazi moja i još 4 stambene zgrade od 10 spratova, promenila je broj preko noći.

Parcela je gradska, vlasnik grad Beograd i republika Srbija.

 

To je izazvalo paniku nekih stanara jer su u procesu kupovine, prodaje pa odjedanput parcele u e-katastru nema.

 

Našli smo koji je novi broj na Geosrbiji, ali svi stanovi koji su imali upisanu kvadraturu, sada stoji "površina neevidentirana".

 

Ništa nije građeno ili kopano oko zgrada, sve stoji kako je i bilo decenijama.

Link to comment
10 minutes ago, Tihajeza said:

Ne znam da li je za pravnike, ali možda se neko razume.

Katastarska parcela u Bg na kojoj se nalazi moja i još 4 stambene zgrade od 10 spratova, promenila je broj preko noći.

Parcela je gradska, vlasnik grad Beograd i republika Srbija.

 

To je izazvalo paniku nekih stanara jer su u procesu kupovine, prodaje pa odjedanput parcele u e-katastru nema.

 

Našli smo koji je novi broj na Geosrbiji, ali svi stanovi koji su imali upisanu kvadraturu, sada stoji "površina neevidentirana".

 

Ništa nije građeno ili kopano oko zgrada, sve stoji kako je i bilo decenijama.

Kod nas parcela ne može promjeniti broj, može se jedino pocjepati osnovna parcela pa da od nje nastanu dvije čime bi jedna zadržala osnovni broj i podbroj, a jedna bi dobila novi podbroj (to je ono kroz cca 100 / 1, a druga bi bila 100/2 ). Prilikom cijepanja parcele precizno se prenose upisi iz A,B,C lista u novu parcelu, tako da ne bi smjelo biti propusta u pogledu kvadrature. Jedino da je bilo neko cijepanje, pa da novi izvod još nije spreman za korištenje odnosno da podaci nisu preneseni, ali ne bi se smjelo desiti da izdaju tako nekompletan list. Kod nas je Geodetska u banana državi najveća banana, gomila nesposobnih budala.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...