Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pitanje:

Osoba kaparisala stan pre tri godine sa idejom kredita kad dodje nekretnina na 80+%. Standardno.

Cene se u medjuvremenu poprilicno izmenile, recimo 20-30% gore. Investitor krece da se blesavi i sabotira realizaciju kredita i pored pristanka kupca da se koriguje cena neplacenih kvadrata u odredjenoj meri u skladu sa rastom cena. Nece da izda papire koje zahteva banka, promenite banku i sl jeftine fore.

Sta preostaje kupcu kao sredstvo zastite? U predugovoru za kaparu pise da je duzan da vrati iznos kapare u odredjenom slucaju. Ako kupac inicira raskid, vraca 90% kapare, ako Investitor inicira vraca sve. Nista vise od toga.
Pod kojim uslovima investitor moze da trazi raskid? Njemu je sad to u interesu jer ce kvadrat prodati po vecoj ceni. Da li je moguce da kaze prosto salio sam se, evo tebi tvoja kapara. Kapara koja sad vredi solidno manje.

Da li ima pravnog osnova traziti povratak kapare sa uvecanjem proporcionalno rastu cene nekretnine?

 

Unapred hvala :)

Link to comment

У зависности од текста уговора, могао би да тражи накнаду штете и евентуално камату на капару. 

  • Hvala 1
Link to comment
15 hours ago, MeanM@ said:

Pitanje:

Osoba kaparisala stan pre tri godine sa idejom kredita kad dodje nekretnina na 80+%. Standardno.

Cene se u medjuvremenu poprilicno izmenile, recimo 20-30% gore. Investitor krece da se blesavi i sabotira realizaciju kredita i pored pristanka kupca da se koriguje cena neplacenih kvadrata u odredjenoj meri u skladu sa rastom cena. Nece da izda papire koje zahteva banka, promenite banku i sl jeftine fore.

Sta preostaje kupcu kao sredstvo zastite? U predugovoru za kaparu pise da je duzan da vrati iznos kapare u odredjenom slucaju. Ako kupac inicira raskid, vraca 90% kapare, ako Investitor inicira vraca sve. Nista vise od toga.
Pod kojim uslovima investitor moze da trazi raskid? Njemu je sad to u interesu jer ce kvadrat prodati po vecoj ceni. Da li je moguce da kaze prosto salio sam se, evo tebi tvoja kapara. Kapara koja sad vredi solidno manje.

Da li ima pravnog osnova traziti povratak kapare sa uvecanjem proporcionalno rastu cene nekretnine?

 

Unapred hvala :)

Da li je ugovor zaključen ili je samo predugovor ili je novac dat a za to izdata samo priznanica?

 

Od ovog gore zavisi da li se radi o kapari ili akontaciji tj.dijelu kupoprodajne cijene.

Različita su pravila za vraćanje kapare i dijela cijene.

  • Hvala 1
Link to comment
23 minutes ago, BWA said:

Da li je ugovor zaključen ili je samo predugovor ili je novac dat a za to izdata samo priznanica?

 

Od ovog gore zavisi da li se radi o kapari ili akontaciji tj.dijelu kupoprodajne cijene.

Različita su pravila za vraćanje kapare i dijela cijene.

Predugovor, overen kod notara, sa namenskom dinarskom uplatom u banci po pozivu na taj predugovor.

Tj prvobitno je napisana priznanica za preuzete novce-eure, a onda kad su spremili predugovor, euri vraceni, razmenjeni i uplaceni na racun investitora namenski kako je gore navedeno.

 

Link to comment
1 hour ago, MeanM@ said:

Predugovor, overen kod notara, sa namenskom dinarskom uplatom u banci po pozivu na taj predugovor.

Tj prvobitno je napisana priznanica za preuzete novce-eure, a onda kad su spremili predugovor, euri vraceni, razmenjeni i uplaceni na racun investitora namenski kako je gore navedeno.

 

Onda nije kapara u pitanju jer se ona plaća prilikom zaključenja glavnog ugovora.

To znači da se u tvom slučaju radi o uplati dijela kupoprodajne cijene. Ako ne dođe do zaključenja glavnog ugovora investitor mora vratiti te pare, bez obzira na razlog nezakljucenja, jer bi se u suprotnom neosnovano obogatio 

Što se tiče kamate na taj iznos, to već zavisi od toga ko je kriv što ugovor nije zaključen.

Link to comment

Moze i kapara uz predugovor. Ali maks može da bude 10% cene. Meni su notari overavali takve ugovore

  • +1 1
Link to comment

Jbg, to je sad fora. Investitor ima jasan motiv, stavise hteo bi da kupac odustane i da mu vrati full iznos koji je uzeo na ime rezervacije dok nekretnina ne postane kreditno dostupna. Ako se to desi on ce taj isti stan prodati 20-30% skuplje. Krajnje neeticki i dripacki, jbg, al tako je.

Mene, tj rodjaka, prosto zanima koliko osnova ima za zahtev ka investitoru da mu isplati rezervaciju sa kamatom i da li se to moze na sudu braniti u slucaju jelte, kad to nije specificirano slovom potpisanog predugovora.
Svakako ce konsultovati direktno advokate, nego htedoh prosto da cujem iskustva ovde od ljudi koji su u materiji. 
Hvala vam obojici ;)

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Moze i kapara uz predugovor. Ali maks može da bude 10% cene. Meni su notari overavali takve ugovore

Imam nekoliko stavova prakse da se kaparom može smatrati samo iznos isplaćen prilikom zaključenja glavnog ugovora, jer je ona znak da je ugovor zaključen, dok je predugovor samo preuzimanje obaveze da će se zaključiti glavni ugovor.

 

Ne znam ni ja jbg.

Link to comment

Ako kupsc ispuni sve obaveze iz predugovora moze da trazi zakljucenje glavnog ugovora i tužbom 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Uskebasi said:

Ako kupsc ispuni sve obaveze iz predugovora moze da trazi zakljucenje glavnog ugovora i tužbom 

Rok je 6 mjeseci od dana kad su ispunjeni uslovi za zaključenje ugovora?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Šta mislite o dometima veštačke inteligencije na polju prava? Već sam dobio nekoliko pozivnica na mejl za razne seminare gde se pravnici obučavaju za primenu ChatGPT u radu, kao alatke za olakšavanje posla.

 

Mislim da je to čisto zgrtanje love na naivnima, bar za sada. Probao sam da dam više pravnih zadataka ChatGPT-u, da kažemo da je bio donekle korektan u sastavljanju obrasca ugovora o kupoprodaji, mada je i tu mašio neke stvari. Ovo ostalo je skroz brljavio. Verovatno da će stvarno biti od koristi, ali za nekih 5-10 godina, ne verujem ranije.

Link to comment
6 hours ago, bejzbolka said:

Šta mislite o dometima veštačke inteligencije na polju prava? Već sam dobio nekoliko pozivnica na mejl za razne seminare gde se pravnici obučavaju za primenu ChatGPT u radu, kao alatke za olakšavanje posla.

 

Mislim da je to čisto zgrtanje love na naivnima, bar za sada. Probao sam da dam više pravnih zadataka ChatGPT-u, da kažemo da je bio donekle korektan u sastavljanju obrasca ugovora o kupoprodaji, mada je i tu mašio neke stvari. Ovo ostalo je skroz brljavio. Verovatno da će stvarno biti od koristi, ali za nekih 5-10 godina, ne verujem ranije.

 

Ko je obučio u ChatGPT-u te koji vrše te obuke?

 

Dobio sam i ja tu pozivnicu, sa nekom kotizacijom tipa 130 evra, i da nemam jedno 7526 pametnijih načina da potrošim taj novac, bukvalno bih otišao na seminar samo da pitam tog lika što predaje ovo pitanje gore (a lik je neki prosečan domaći advokat). Ne sumnjam da bi odgovor bio urnebesan. Klasičan lov u mutnom.

 

A od AI-ja u pravu neće biti ništa neko vreme. Za proste modele koje bi on mogao da sastavi mi već imamo razne pelcere koje možemo da adaptiramo za 5 minuta, za komplikovane stvari nije ni blizu da je od pomoći. Ono gde će najpre da AI pomogne je verovatno pregledanje velike količine dokumenata tokom due diligence-a i traženje kritičnih dokumenata, ali i to će da rade specijalizovani AI softveri, a ne ChatGPT. U bivšoj firmi sam još prošle godine čuo da je neka od najvećih globalnih advokatskih firmi (Jones Day, Freshfields, Kirkland Ellis, tako neko, ne sećam se tačno) angažovala neke developere da im prave AI softver za DD-ove, a nisu jedini sigurno.

 

EDIT: Da dodam, zaboravih. AI će ponajpre da pomogne kod researcha, tj. kod traženja propisa i precedenata koji su ti potrebni na osnovu deskriptivnog opisa činjenične situacije. Ovo će pre svega da bude korisno anglosaksonskim advokatima i to su baze koje oni tamo koriste (Westlaw, LexisNexis i slične) već počele da koriste, ali ni kontinentalcima to neće biti beskorisno. 

Edited by Ayatollah
  • +1 1
Link to comment

Jednom sam nešto radio sa Kirkladnom i nadam se da neću više nikad, veći su roboti od AI-ja.

 

Prošle godine me je pripravnik koji je tada bio kod nas tek dva meseca pitao da li može da napiše neki prost ugovor korišćenjem ChatGPT-ja.

 

"Nemoj tu da mi sereš, nego piši ugovor i šalji mi da pregledam".

Link to comment
52 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ko je obučio u ChatGPT-u te koji vrše te obuke?

 

Dobio sam i ja tu pozivnicu, sa nekom kotizacijom tipa 130 evra, i da nemam jedno 7526 pametnijih načina da potrošim taj novac, bukvalno bih otišao na seminar samo da pitam tog lika što predaje ovo pitanje gore (a lik je neki prosečan domaći advokat). Ne sumnjam da bi odgovor bio urnebesan. Klasičan lov u mutnom.

 

Pa to, mene samo zanima kako izgleda taj seminar, šta on kao uči ljude da unesu zahtev u ChatGPT i to naplaćuje 130 evra. I odjednom se pojavilo na desetine stručnjaka za "AI pravo". Inače, čuli za AI pre godinu dana.

Link to comment
3 minutes ago, bejzbolka said:

 

Pa to, mene samo zanima kako izgleda taj seminar, šta on kao uči ljude da unesu zahtev u ChatGPT i to naplaćuje 130 evra. I odjednom se pojavilo na desetine stručnjaka za "AI pravo". Inače, čuli za AI pre godinu dana.

 

Meni je nuđenje ovakvih seminara odličan znak da likovi koji to nude nemaju dovoljno posla i imaju dovoljno vremena da se igraju sa ChatGPT-om umesto da rade. Takve treba zaobilaziti u širokom luku. Slažem se za konstataciju za AI.

 

Inače, što se tiče "AI prava", ja sam bio na Kopaoniku u decembru na tribini Škole prirodnog prava koja se bavila AI-jem u srpskom pravnom sistemu i gde su bili razni neki ljudi iz državne uprave i pravosuđa kao predavači. Moj je osnovni utisak da na tribini od 150 ljudi jedno njih 80% pojma nije imalo šta je to AI, tj. mešalo je taj pojam sa digitalizacijom i eUpravom, uključujući i same predavače, pa se tako pričalo uglavnom o uvođenju eUprave i eŠaltera, i skeniranju presuda u sudovima i sličnim stvarima, i serdarvojvodisalo se između raznih ministarstava i agencija. Na sva AI-related pitanja je obično sledio nikakav ili nemušt odgovor  - npr.  za pretraživanje baza sudskih odluka VS na bazi deskriptivnog opisa činjeničnog stanja u pretraživaču u odgovorili da je pretraga koju mi tražimo tehnički neizvodljiva i da su oni omogućili da se baza pretražuje po ključnim rečima (što nije AI), a onda nisu znali da odgovore koje su to ključne reči i gde se nalazi lista tih ključnih reči. Posle toga im je neko rekao da Westlaw već ima pretragu 100 puta veće baze precedenata preko AI rešenja, ali oni nisu znali uopšte šta je to Westlaw, pa su brže bolje zatvorili tribinu, i tako...

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...