Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

4 hours ago, goofs said:

Ima li neko preporuku za pravnika da nam pomogne oko ozakonjenja nadogradnje stana? U sustini znamo sta treba da se dobavi od papira (nova saglasnost stanara, arhitektonski nacrt), ali bi nam znacila pravna podrska kako bismo izbegli tamo-vamo sa katastrom.

Pa sad svakako moraš preko advokata ili geodetskih agencija ili kako se već zovu...

Više ne možeš lično "na šalter"...

Link to comment

Da, oni će uraditi izveštaj o zatečenom stanju sa elaboratom geodetskih radova potreban za donošenje rešenja o legalizaciji. Kad dobijete rešenje (good luck with that, meni je za klijenta uz kontakt u legalizaciji trebalo 2 godine da dođem do tog rešenja u opštini Novi Beograd), ide se u katastar, pre toga ne.

Link to comment

Da li se u RS može ostvariti povrat pdv-a za kupovinu prve stambene jedinice ako se radi o apartmanu u okviru aparthotela? Nisam baš siguran šta će biti naznačeno u kupoprodajnom ugovoru, odnosno nisam baš siguran da li se raid o stambenom ili poslovnom objektu, da li isključivo od toga zavisi ili postoje neka druga pravila? Hvala unapred

Link to comment

Zavisi od toga kako je poseban deo u objektu naznačen u dokumentaciji, jer se povrat PDV ostvaruje za kupovinu prvog stana, a ne poslovnog prostora.

Link to comment
On 15. 7. 2021. at 13:02, Jimmy Kowalski said:

Da li je poreska uprava duzna da te obavesti ako imas neki dug?

 

Keva je u procesu nasledjivanja ujakove imovine i ispostavilo se da je navodno propustio da plati jednu ratu 2013. i zbog kamate dug iznosi 25000. Keva u poreskoj objasnila da ujak nikad nije dobio nikakvo resenje, opomenu, bilo sta da bi znao da ima dug, svake sledece godine stizala manje vise ista suma. Ovaj joj rekao da je to nasa obaveza da proveravamo..   

 

Ovo je bilo 2021, ovde sam dobio predlog da napise prigovor zastarelosti, sto je ona ucinila. Sve vreme uredno placa porez, ima sve uplatnice za 5 godina unazad. Krajem prosle godine stize joj resenje da ima neki dug od 7000 (glavni deo + kamata). Nije pisalo od kada je dug, zvala telefonom oni joj rekli da je to od pre vise od 5 godina, ona opet podnela prigovor zastarelosti, sad joj stiglo resenje da je odbijeno i opet joj ponavljaju pricu da je to dug njenog pokojnog ujaka i da im stoji u evidenciji od 31.12.2015 da dug iznosi 17600, a potom da njegov dug 31.12.2023. iznosi 29000 (iako covek nije ziv vec 5 godina). A kao sto sam rekao, ona sve ovo vreme uredno placa ono sto joj stigne na njeno ime svake godine kao resenje.

 

Ispada da od prigovora zastarelosti nema vajde, oni odbiju i nastavljaju dalje da uvecavaju dug..

  • Hvala 1
Link to comment
17 hours ago, Jimmy Kowalski said:

 

Ovo je bilo 2021, ovde sam dobio predlog da napise prigovor zastarelosti, sto je ona ucinila. Sve vreme uredno placa porez, ima sve uplatnice za 5 godina unazad. Krajem prosle godine stize joj resenje da ima neki dug od 7000 (glavni deo + kamata). Nije pisalo od kada je dug, zvala telefonom oni joj rekli da je to od pre vise od 5 godina, ona opet podnela prigovor zastarelosti, sad joj stiglo resenje da je odbijeno i opet joj ponavljaju pricu da je to dug njenog pokojnog ujaka i da im stoji u evidenciji od 31.12.2015 da dug iznosi 17600, a potom da njegov dug 31.12.2023. iznosi 29000 (iako covek nije ziv vec 5 godina). A kao sto sam rekao, ona sve ovo vreme uredno placa ono sto joj stigne na njeno ime svake godine kao resenje.

 

Ispada da od prigovora zastarelosti nema vajde, oni odbiju i nastavljaju dalje da uvecavaju dug..

 

Meni su u Pančevu za stan pokojnog ćaleta uvažili zastarelost, prebacili poresku prijavu na moje ime i otpisali sve dugove osim za poslednjih 5 godina.

Link to comment

Primenjuju neku nakaradnu logiku, tipa ti ne platis neku ratu ove godine. Onda sledece godine ti stigne novo resenje sa uobicajenom sumom, nikakva opomena i sl, ti normalno platis sve 4 rate, a tebi dug (za koji nisi ni svestan) i dalje raste. I tako godina za godinom, ti placas, a dug sve veci. A zasto ne priznaju zastarelost? Pa zato sto oni od para koje ti uplatis na osnovu redovnih resenja, prvo naplate deo duga iz prethodne godine, a posto suma nije dovoljna, onda ti se pravi dug za tekucu godinu. I tako prenose dug. I onda nema zastarelosti po njima, ti imas dug iz prosle godine, iako si za nju izmirio sve obaveze..

Link to comment

Ja kad sam išao da "regulišem" ta neka dugovanja za neke nekretnine, žena u poreskoj je rekla "obračunaću vam za 5 godina platite to i to je to..." Posle mi neko rekao:

Nije ona tebi ništa "učinila" jer je neplaćanje bilo duže, nego neće da se zamajavaju sa zastarom...

Kako god platio sam i to je to...

Link to comment

Zaboravio sam da napomenem da je keva pre 2 godine kada sam pisao inicijalni post podnela prigovor zastarelosti za ujakov dug iz 2013, a da joj je taj neki zamenik nacelnika rekao sada da oni po tom prigovoru nisu nista radili. I rekao joj da ako ti nastavljas da redovno izmirujes obaveze, onda nema zastarelosti..

Link to comment
21 hours ago, Jimmy Kowalski said:

Zaboravio sam da napomenem da je keva pre 2 godine kada sam pisao inicijalni post podnela prigovor zastarelosti za ujakov dug iz 2013, a da joj je taj neki zamenik nacelnika rekao sada da oni po tom prigovoru nisu nista radili. I rekao joj da ako ti nastavljas da redovno izmirujes obaveze, onda nema zastarelosti..

Oni piče svoje, ti svoje. Doduše kod nas se jednoj komšinici desilo da su proveli prisilnu naplatu na penziji, ona napisala prgovor zastare, oni se malo nećkali. Na kraju uzela advokata, on napisao dopis, oni to uvaže ali nisu joj vratili novac, već su preračunali tu uplatu kao preplatu, pa će joj u budućnosti skidati. Kod nas kad novac uđe u "budžet" nema vraćanja, bolesno i nenorlamno. Vjerujem da je i kod vas slično.

Link to comment

Treba mi mala pomoć, možda neko od kolega ima ideju kako rješiti jedan mali, administrativni previd. Porodično smo aplicirali za državljanstvo, dobili isto i na osnovu RJešenja o prijemu u MKR smo upisani supruga i ja, ali prvo dijete nije usljed previda. Obzirom da je za MKR nadležna MS Stari Grad pokušavamo na sve moguće i nemoguće načine da ih kontaktiramo i iniciramo ispravku greške, ali uzalud. Na mejl niko ne odgovara, na telefon se niko ne javlja. Ostaje mi jedino opcija možda pismenog podneska, zaista ne znam šta da radim. Nije nam hitno, ali podjeli smo zahtjev za upis drugog djeteta u MKR i prije je to rješeno nego ova ispravka. Možda neko ima ideju kako ih kontaktirati i natjerati da rade svoj posao. Prvi dodir sa administracijom i odmah začkoljice i problemi, kaslika svuda na Balkanu.

 

I jedno pravno pitanje. Ukoliko kupim apartman koji se gradi u zgradi koja je klasifikovana kao poslovna zgrada i platim na kupovinu iste nekretnine PDV 20%, a pri tome radi se o prvoj nekretnini da li imam pravo na povrat PDV-a? Ljudi iz agencije mi garantuju da imam, ali ja kako tumačim zakonske propise djeluje da baš i nemam pravo na to. Imam neku rodicu koja radi kao sudija u Subotici, ali je teška kao 93 pa je ne bih cimao, lakše mi je ovdje pitati, vidim da su ljudi voljni pomoći.

Link to comment

Skoro sam se raspitivao oko ovoga sa apartmanom, ako je klasifikovan kao poslovni apartman nema povrata PDV-a... Mislim opet nije zvanicna informacija, ali gde god sam pitao to mi je receno.

Link to comment

Nisam pravnik ali znam da su jedine dve stvari oko koje PU ispoljavaju izuzetnu tvrdoglavost "povraćaj PDV-a" i "preknjižavanje pretplate"....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...