Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

10 hours ago, Hamlet Strašni said:

Мени се чини да Пореска не наплаћује преко јавних извршитеља него преко своје служббе извршења

Kod nas je tako, imaju svoj postupak prinudne naplate. Nalog za prinudnu naplatu ima istu snagu kao i rješenje o izvršenju, a obzirom da on imaju sve podatke o imovini i prihodima vrlo lako pronaleze odakle će se naplatiti. Na sve to imaju mogućnost upisa zakonskog založnog prava, a i naplate vođenje postupka prinudne naplate, papreno. 

 

Kod nas što ukradu ostaje u sredstivma budžeta, nema povrata. Mogu to jedino preknjižiti u preplatu, čak i te troškove vođenja prinudne naplate preknjiže :D ma cirkus jedan

Edited by Jesper23
Link to comment
11 hours ago, Hamlet Strašni said:

Мени се чини да Пореска не наплаћује преко јавних извршитеља него преко своје служббе извршења

 

Tako je (mada se svodi na isto), no pričao sam generalno o službenoj komunikaciji, dobro je da ne šalju golube pismonoše.

Link to comment

Da li neko zna koja je procedura pokretanja ostavinske rasprave u Crnoj Gori za strane drzavljane (pokojni otac drzavljanin Srbije poseduje nekretninu u Crnoj Gori)? U Srbiji je ostavinska zavrsena i doneto resenje.

Link to comment

Mislim da je isto kao i u Srbiji. Podneses umrlicu, dokaz o imovini i napises ko su naslednici. Dobro bi bilo da imenuješ mekih u CG da prima pozive. 

  • +1 2
Link to comment

Pitao sam i kod forumskih Nemaca, pa da pitam i ovde.

 

Ženina baba, nemačka državljanka od '60-ih koja sve vreme živi u pokrajini Baden-Wurttemberg, je umrla u Srbiji pre malo više od mesec dana, dok je bila u poseti. Po njenoj želji, ovde je i sahranjena.

 

Mi još nismo nikakve papire odneli u Nemačku, niti bilo koja tamošnja institucija zna da je ona umrla. Pokušavam da nađem po netu neke info, šta treba tačno da radimo mi sad mada nešto ne uspevam. Jasno mi je da treba da se nosi međunarodni izvod odavde kao potvrda njene smrti, ali u koju instituciju treba da idemo tamo i kojim redosledom. Kapiram da treba da se ide u policiju ili opštinu gde su matične knjige, da se prijavi smrt, pa da se dobije neki nemački sertifikat o smrti.

 

Drugo, ona je tamo imala nekretninu, i ima testament kojim sve ostavlja mojoj ženi. Gde treba da se prijavi njena smrt pa da se taj testament izvrši, da se pokrene ostavinska rasprava? Da li to ide po automatizmu?

 

Ima li ovde neka dobra duša koja može da mi pomogne sa ovim informacijama? Makar da me u uputi gde da nađem na netu sve šta mi treba.

 

I još jedno pitanje, da li je ovo komplikovan proces, da li da tražimo u Nemačkoj advokata koji bi nas vodio kroz ceo ovaj proces ili je to nešto što možemo sami? Nije problem da tamo idemo kad god treba da se pojavimo lično ili odnesemo neka dokumenta, samo se plašim da ne bude nekog nerazumevanja zbog nepoznavanja procedure i nemačkih zakona.

 

Svakako ćemo pitati i ambasadu, samo bismo da izbegnemo komunikaciju preko njih, a naročito slanje dokumenata, jer to traje nedeljama i mesecima.

Link to comment
On 31. 1. 2024. at 10:30, Barsa said:

Hvala, stupicu onda u kontakt sa Osnovnim sudom.

Ja sam imao "situaciju" gde sam imao neki deo u nekretnini. E sad tamo su živeli moji rođaci, dali su telefon od notara ja sa njim sve dogovorio...

Link to comment

Ovo pitanje mi lomi mozak već godinama. Iako me ne ugrožava ničim pravno, toliko me nervira da mi skoči pritisak svaki put kad moram ovo da radim.


Kada predajemo projekat za građevnisku dozvolu (ili lokacijske uslove), to sve radimo elektronski, kačenjem fajlova na sistem centralne evidencije objedinjene procedure (tzv. CEOP). Svaki fajl mora biti elektronski potpisan. Projekat potpisuje odgovorni projektant elektronski, kao i odgovorno lice (direktor) firme koja projektuje.

Ali, i pored elektronskog potpisa, traži nam se da stavimo sličicu ručnog potpisa te iste osobe - skenirani potpis čoveka, koji 2cm od te sličica to svakako MORA da potpiše elektronski, inače ceo dokument ne važi i biće odbijen bez daljeg gledanja projekta. Zašto???

Projekat nekada radi nekoliko firmi, projektanti specifičnih struka, koje moraš da zoveš da se potpišu na papiru, skeniraju svoj potpis, zatim seku u fotošopu ili nekom programu, pa ga unose u Word.... Jedno 10 koraka, koji nemaju veze sa životom, jer projektant na kraju svakako mora zaključati fajl svojim elektronskim sertifikatom. 
Nekada nemamo vremena za celu tu zapetljanciju sa potpisima, pa švrljnemo potpis, neki bezveze i skeniramo, jer koga boli uvo ko je švrljao potpis, skenirao i lepio, kada svakako sledi elektronski.
 

Propis koji to traži je pisao neko ko pamti staaaare papirne projekte, knjižurine i ne može da se odlepi mentalno od toga,,,,

image.png.c733f48a75e03ebd6fa3b0342a18dc65.png

 

 

Zato molim neku dobru pravničku dušu da mi razjasni, čisto da me umiri: Da li sam u pravu da je ovo besmislica? Ili ako nisam, makar da znam smisao, pomozite mi makar da shvatim zašto?

Link to comment

I da dodam da se niko, nikad, ni u jednom projektnom birou u kom sam radila nije usudio da ovo ne uradi (čisto da vidimo šta će da se desi), jer se ne igraš sa svojim vremenom, nego investitorovim i rizikuješ da zbog toga on plati duple takse za predaju projekta...


Referenti koji pregledaju vraćaju projekte i za manje gluposti, ntp. očigledne slovne greške, "nisi napisao "broj dela projekta nego "broj tehničke dokumetacije", i slično, pa verujem da bi i za ovo, glat - jerbo tako piše u pravilniku (koji sam citirala gore)

Link to comment

Koga je moliti, ne treba ga ljutiti. 
 

Pogotovo kada moliš za drugoga. 
 

Ja ne potpisujem elektronske podneske za sud nikako osim elelktronskim sertifikatom. 
 

Za katastar kako kada. 
 

Potpuno je debilno, slažem se

  • Hvala 2
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Koga je moliti, ne treba ga ljutiti. 
 

Pogotovo kada moliš za drugoga. 
 

Ja ne potpisujem elektronske podneske za sud nikako osim elelktronskim sertifikatom. 
 

Za katastar kako kada. 
 

Potpuno je debilno, slažem se

 

Volela bih da budem predlagač izmene ovog člana Pravilnika (o sadržaju tehničke dokumentacije), menjaju ga otprilike jednom u dve godine, ali ova glupost stoji kano klisurina u svakoj verziji.

 

Link to comment
2 hours ago, Tihajeza said:

Ovo pitanje mi lomi mozak već godinama. Iako me ne ugrožava ničim pravno, toliko me nervira da mi skoči pritisak svaki put kad moram ovo da radim.


Kada predajemo projekat za građevnisku dozvolu (ili lokacijske uslove), to sve radimo elektronski, kačenjem fajlova na sistem centralne evidencije objedinjene procedure (tzv. CEOP). Svaki fajl mora biti elektronski potpisan. Projekat potpisuje odgovorni projektant elektronski, kao i odgovorno lice (direktor) firme koja projektuje.

Ali, i pored elektronskog potpisa, traži nam se da stavimo sličicu ručnog potpisa te iste osobe - skenirani potpis čoveka, koji 2cm od te sličica to svakako MORA da potpiše elektronski, inače ceo dokument ne važi i biće odbijen bez daljeg gledanja projekta. Zašto???

Projekat nekada radi nekoliko firmi, projektanti specifičnih struka, koje moraš da zoveš da se potpišu na papiru, skeniraju svoj potpis, zatim seku u fotošopu ili nekom programu, pa ga unose u Word.... Jedno 10 koraka, koji nemaju veze sa životom, jer projektant na kraju svakako mora zaključati fajl svojim elektronskim sertifikatom. 
Nekada nemamo vremena za celu tu zapetljanciju sa potpisima, pa švrljnemo potpis, neki bezveze i skeniramo, jer koga boli uvo ko je švrljao potpis, skenirao i lepio, kada svakako sledi elektronski.
 

Propis koji to traži je pisao neko ko pamti staaaare papirne projekte, knjižurine i ne može da se odlepi mentalno od toga,,,,

image.png.c733f48a75e03ebd6fa3b0342a18dc65.png

 

 

Zato molim neku dobru pravničku dušu da mi razjasni, čisto da me umiri: Da li sam u pravu da je ovo besmislica? Ili ako nisam, makar da znam smisao, pomozite mi makar da shvatim zašto?

 

Besmislica 1/1

 

Ako dokument potpisuju sertifikovanim elektronskom potpisom ovlašćena lica, onda time faktički potvrđuju autentičnost tog dokumenta, a pride i odgovaraju za njegovou zakonitost.

 

Isečak slike svojeručnog potpisa je pravno irelevantan, odnosno ne može da ima značaj svojeručnog ili sertifikovanog elektronskog postpisa.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...