Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ima nas sedam naslednika jedne sume, sad dosta proredjene. Niko od nas ne zivi u tom selu. Pojavile su se sumokradice i isekle u vise navrata desetak stabala. Nekih 5 iz prve ture od pre mesec dana su prijavljene policiji, Srbijasume bi trebalo da su po sluzbenoj duznosti da obeleze panjeve, izgleda da nisu dosad.


Sad ostali naslednici hoce da traze dozvolu od Srbijasume za tzv "sanitarno proredjivanje" sume, tj. dozvolu da mi posecemo sta valja pa da kao time odbijemo lopove.

Ne vidim kako bi time sprecili kradju, osim sto ih boli sto im neko krade pare.

Oni se o tome dogovaraju odavno izgleda, samo su mene sad ukljucili na svrsen cin da me preglasaju.
Ja sam jedina protiv i predlazem da se ide 1) prijaviti policiji sve kradje 2) insistirati kod Srbijasume da obeleze sve posecene panjeve (eto neke psiholoske destimulacije lopovima) 3) da se raspitaju po selu - garant se zna ko to tamo krade 4) prosire pricu po selu da su prijavili sve policiji.

E sad oni za 1) i 2) kazu da je gubljenje vremena i zivaca.
Da je nasa zakonska obaveza da odrzavamo sumu "sanitarnim proredjivanje" - tj. secom veliki stabala.
Ova suma je vec toliko jadna proredjena (i za to optuzuju velika stabla - relno ih nema imo).

Meni je cilj da sacuvam svako drvo. Njima pare (mada se kriju iza "zdravlja sume").


Pitanja za pravnike:
Da li je za takvu secu potrebna saglasnost svih naslednika?
Da li je nasa obaveza da uradimo 1) i 2)?
Da li vec proredjena, skoro pa jedva suma, mora imati dodatno "sanitarno proredjivanje"?
Da li Srbijasume imaju obavezu da stite sume od lopova? ili je sve na vlasnicima?

edit - jos pitanja:
Da li je obaveza vlasnika sume da je ogradi?


 

Edited by Lucia
Link to comment
On 26. 11. 2023. at 14:35, Lucia said:

Ima nas sedam naslednika jedne sume, sad dosta proredjene. Niko od nas ne zivi u tom selu. Pojavile su se sumokradice i isekle u vise navrata desetak stabala. Nekih 5 iz prve ture od pre mesec dana su prijavljene policiji, Srbijasume bi trebalo da su po sluzbenoj duznosti da obeleze panjeve, izgleda da nisu dosad.


Sad ostali naslednici hoce da traze dozvolu od Srbijasume za tzv "sanitarno proredjivanje" sume, tj. dozvolu da mi posecemo sta valja pa da kao time odbijemo lopove.

Ne vidim kako bi time sprecili kradju, osim sto ih boli sto im neko krade pare.

Oni se o tome dogovaraju odavno izgleda, samo su mene sad ukljucili na svrsen cin da me preglasaju.
Ja sam jedina protiv i predlazem da se ide 1) prijaviti policiji sve kradje 2) insistirati kod Srbijasume da obeleze sve posecene panjeve (eto neke psiholoske destimulacije lopovima) 3) da se raspitaju po selu - garant se zna ko to tamo krade 4) prosire pricu po selu da su prijavili sve policiji.

E sad oni za 1) i 2) kazu da je gubljenje vremena i zivaca.
Da je nasa zakonska obaveza da odrzavamo sumu "sanitarnim proredjivanje" - tj. secom veliki stabala.
Ova suma je vec toliko jadna proredjena (i za to optuzuju velika stabla - relno ih nema imo).

Meni je cilj da sacuvam svako drvo. Njima pare (mada se kriju iza "zdravlja sume").


Pitanja za pravnike:
Da li je za takvu secu potrebna saglasnost svih naslednika?
Da li je nasa obaveza da uradimo 1) i 2)?
Da li vec proredjena, skoro pa jedva suma, mora imati dodatno "sanitarno proredjivanje"?
Da li Srbijasume imaju obavezu da stite sume od lopova? ili je sve na vlasnicima?

edit - jos pitanja:
Da li je obaveza vlasnika sume da je ogradi?


 

Ajde da probam odgovoriti na pitanja.

 

1. Da, potrebna je saglasnost svih suvlasnika. Vi ste idealni suvlasnici  svakom m2 navedene nekretnine, u suštini svaki pedalj zemlje je podjeljen među suvlasnicima, kasnije kad se suvlasnička zajednica razvrge svako sa svojim dijelom može da raspolaže, do tad potrebna je saglasnost svih.

2. Vaša obaveza nije da prijavite policiji krađu, ali ako želite dalji postupak ili hvatanje lopova to je logičan izbor.

3. Vjerujem da je ovo više pitanje za inženjera šumarstva, on određuju koje mjere treba preduzeti. To je u većini slučajeva subjektivna stvar, i subjektivna procjena, barem se kod ans tako može formulisati.

4. Srbijašume nisu vlasnici navedene parcele, samim tim nemaju ni obavezu da štite vaš posjed, ali imaju obavezu da se bore protiv nelegalne sječe šume. Predlažem vam da podnesete krivičnu prijavu protiv nn počinioca (tužilaštvu, ne policiji).

5. Ne postoji obaveza vlasnika da ogradi šumu, to što je šuma neograđena ne znači da je dozvoljena nelegalna sječa i krađa šume.

 

Moj prijedlog je fizička dioba, ako se oko toga možete dogovoriti i ako je ista moguća. Tako bi dobili svoj dio šume sa kojim možete upravljati kako želite, ali na duge staze tim lokalnim razbojnicima ne možete dohakati ako ne živite blizu, vjerovatno su uigrani već sa murijom i šumarima i nelegalnu sječu samo vi možete sprječiti, žica to neće uraditi. Koliko shvatam vaša vlasnička zajednica je disfunkcionalna i sve je bolje od statusa kvo koji odgovara samo šumokradicama, još ako niko od suvlasnika ne živi na navedenom području, idealno. Možete dosađivati muriji sa prijavama, obilježiti panjeve, ali kad se panj obilježi to drvo je odavno posječeno i prodato. U suštini vrlo je lako odrediti ko prodaje šumske asortimente na određenom području nelegalno i eto vam krivca, ali to policija neće da radi, jedina je nada da će neki tužilac vidjeti lak predmet za rješavanje kako bi popravio "statistiku".

Edited by Jesper23
  • Hvala 1
Link to comment

Ako može neko da me posavetuje po kom Zakonu (o radu ili o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja) zaposleni u prosvetnim ustanovama imaju mehanizme da se zaštite od uznemiravanja roditelja ili zaposlenih. Tenks :)

Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

Ako može neko da me posavetuje po kom Zakonu (o radu ili o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja) zaposleni u prosvetnim ustanovama imaju mehanizme da se zaštite od uznemiravanja roditelja ili zaposlenih. Tenks :)

Od zaposlenih je Zakon o sprečavanju zlostavljanja. E sad za roditelje, ne znam tačno. Imao sam jednog učitelja koji je hteo da tuzi školu zbog mobinga roditelja ali to ne može direktno.  
 

Roditelje možeš da Krivično prijaviš/ tuziš neposredno. Za školu bi morala neka konstrukcija da te oni maltretiraju preko roditelja. 

  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Hamlet Strašni said:

Od zaposlenih je Zakon o sprečavanju zlostavljanja. E sad za roditelje, ne znam tačno. Imao sam jednog učitelja koji je hteo da tuzi školu zbog mobinga roditelja ali to ne može direktno.  
 

Roditelje možeš da Krivično prijaviš/ tuziš neposredno. Za školu bi morala neka konstrukcija da te oni maltretiraju preko roditelja. 

Ok, krivična prijava za uznemiravanje. ❤️

Link to comment

upravo sam dobio poziv da dođem na ostavinsku raspravu 30. novembra 2023. godine

 

fun fact 1 - ostavinska rasprava je već održana, rešenje pravosnažno

 

fun fact 2 - radi se o ostavini iza mog pokojnog oca, a rasprava je bila zakazana na moj rođendan

 

fun fact 3 - Pošta Srbije

Edited by Ted
Link to comment
31 minutes ago, Ted said:

upravo sam dobio poziv da dođem na ostavinsku raspravu 30. novembra 2023. godine

 

fun fact 1 - ostavinska rasprava je već održana, rešenje pravosnažno

 

fun fact 2 - radi se o ostavini iza mog pokojnog oca, a rasprava je bila zakazana na moj rođendan

 

fun fact 3 - Pošta Srbije

Ja sam prošle godine 14.5 dobio obaveštenje da se ročište zakazano za 8.4 otkazuje i zakazuje za 13.5. 

 

U medjuvremenu sa 8.4 poljubio vrata i 13.5 uredno bio na ročištu. 

  • +1 1
Link to comment

ne znam gde bih ovo

 

cetvoro dece umrlo u rasponu od 10 godina, najstarije pozivelo 18 meseci

majka osudjena na 40 godina (nije bilo neposrednih dokaza, ali je porota bila uverena da cetvoro dece ne moze umreti slucajno) , oslobodjena posle 20 

britanija prepoznala takve slucajeve (genetsko objasnjenje) jos 2014

australiji je trebalo jos 10 godina 

 

dobro je da nema smrtne kazne

Edited by cedo
Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

Juče na pub kvizu asocijacija:

-drvo

-đavo

-ispit
-točak

Rešenje: advokat

Aj tri su jasna, ali šta imate sa točkovima, drugari?

Pretpostavljam da je razlog za to los prevod filma Lincoln lawyer 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
15 hours ago, Tihajeza said:

Juče na pub kvizu asocijacija:

-drvo

-đavo

-ispit
-točak

Rešenje: advokat

Aj tri su jasna, ali šta imate sa točkovima, drugari?

 

točak pravde....nagađam

 

mada je upitna veza između prava i pravde, svakako nisu sinonimi

 

a pravda nije pojam koji asocira na advokaturu. pravosuđe jeste

  • +1 1
Link to comment

Drugari seka prodala kucu u Bocvani i sad treba da prebaci pare u Srbiju. Tamo je platila i porez. E sad, ja vidim da Bocvana i Srbija imaju parafiran ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja ali ne i potpisan. Sta treba da radi?

 

Takodje jel postoji sansa da prebaci na moj racun a da ne plati dodatni porez (na poklon ili sta vec) ili mora da otvori svoj?

Link to comment

Ignorisite ovo gore :D  Na kraju mislimo da sestra uplati na racun svojoj ceri koja dolazi ovde da studira. Posto je prvi nasledni red onda taj poklon ne bi trebalo da se oporezuje.

 

Moje pitanje je:

 

1. Da li treba neki formalni ugovor o poklonu ili je dovoljno da joj legnu pare?

2. Posto je veca suma u pitanju (valjda oko 70k evra) da li ce onda sestricinu da juri poreska za nesto ili ne?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...