Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

12 minutes ago, Tpojka said:

Da li može kritičar djela da bude kažnjen iz razloga uvrede autora kritikom djela?

U čemu se sastoje uvrede?

Vrijednosni sud nije uvreda.

Edited by BWA
Link to comment

Eksplicitan, skoro pa personalizovan opis samog djela ali isto nedvosmisleno navedeno da se o djelu radi a ne o autoru.

 

Manje od Nušićevog "do vidjenja, gospodjo".

Link to comment
2 hours ago, Tpojka said:

Eksplicitan, skoro pa personalizovan opis samog djela ali isto nedvosmisleno navedeno da se o djelu radi a ne o autoru.

 

Manje od Nušićevog "do vidjenja, gospodjo".

To nije uvreda.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

U Koworking prostoru u kojem radim, na mom spratu (koji ima poseban senzor za otkljucavanje, dakle samo oni koji imaju chip mogu da udju) jednom kolegi iz Rusije iz ormarica je nestalo puno novca koji je ostavio tu da prenoci - bilo ga je strah da sa recimo 8000E ide nocu po gradu pa ih je zakljucao u ormaric. Problem sa ormaricem je taj sto se lako obija pa je posle par dana, kada je prebrojao novac,  shvatio da je neko uzeo POLA novca, a pola ostavio.

 

E sad - on je to primetio par dana posle ostavljanja para u ormaric, otisao u policiju, prijavio, ovi ga odjebali sa izjavom i sluzbenom beleskom - bez da su uzimali otiske prstiju sa fijoka i slicno.

 

On sumnja na ruskinju koja je tu bila uglavnom kasno uvece i koja se nije pojavljivala svaki dan - nije se cak ni odjavila i vratila kljuc (chip) za sprat. Nebitno, on se interesuje zasto policija ne radi svoj posao - da li je to normalno u ovakvim situacijama ili ne?

 

Pitam sve ovo jer nas ima desetak/petnaest na spratu, atmosfera je OK a posle ovoga bukvalno su svi sumnjivi, ne samo ta ruskinja. Iz ovog prostora nikome nista nije bilo ukradeno iako su i laptopovi i oprema na izvolte sve vreme. Kada sam dosao ovde pre godinu dana devojke koje ovde rade su rekle da nije zabelezeno da je bilo ko bilo sta ukrao. Kamera po spratovima nema da bi se zastitili monitori i posao onih koji ovde frilensuju, nema snimanja na ulazu/izlazu...

 

Sta ovaj covek da radi i ima li sanse da policija pokrene neku istragu?

Edited by Caligula
Link to comment

Samo da dodam - koworking ne odgovara za kradje i izgubljene stvari, imaju svoj sef dole ako nekome treba nesto pricuvati, dakle oni su sto se ovoga tice cisti.

 

Na stranu koliko je naivno ostaviti toliki novac u limenom ormaricu jbg, ali to ovom rusu trenutno nije najveca briga.

Edited by Caligula
Link to comment

Pitanjce oko ostavinske rasprave.

 

Znam da to matična služba sad pokreće po automatizmu i predaje notaru.

 

i znam da su nam sudstvo i pravni sistem vrlo ažurni pa me zanima koliko obično vremena treba da se zakaže ročište, s obzirom da je čista situacija oko naslednika? U pitanju je Novi Sad.

Link to comment
20 hours ago, Behemoth said:

Pitanjce oko ostavinske rasprave.

 

Znam da to matična služba sad pokreće po automatizmu i predaje notaru.

 

i znam da su nam sudstvo i pravni sistem vrlo ažurni pa me zanima koliko obično vremena treba da se zakaže ročište, s obzirom da je čista situacija oko naslednika? U pitanju je Novi Sad.

 

matičar dostavlja ostavinskoom sudu (prema mestu prebivališta preminulog) izvod iz matične knjige umrlih. onda ostavinski sud poverava javnom beležniku sastavljanje smrtovnice i raspravljanje zaostavštine.

 

najbrže je da zahtev za pokretanje ostavinskog postupka, sa izvodom iz MKU, dokazima o srodstvu sa pokojnikom (izvodi iz MKR/MKV) i dokazima o  tome šta čini zaostavštvinu (izvod iz e/katastra npr, dokaz o postojanju računa u banci, oružni list, saobraćana dozvola isl) preda naslednik/jedan od naslednika ostavinskom sudu. čekanje da se po službenoj dužnosti pokrene postupak, nisam siguran da će biti kratko. barem je tamo u Beogradu.

  • Hvala 1
Link to comment
23 minutes ago, Ted said:

 

matičar dostavlja ostavinskoom sudu (prema mestu prebivališta preminulog) izvod iz matične knjige umrlih. onda ostavinski sud poverava javnom beležniku sastavljanje smrtovnice i raspravljanje zaostavštine.

 

najbrže je da zahtev za pokretanje ostavinskog postupka, sa izvodom iz MKU, dokazima o srodstvu sa pokojnikom (izvodi iz MKR/MKV) i dokazima o  tome šta čini zaostavštvinu (izvod iz e/katastra npr, dokaz o postojanju računa u banci, oružni list, saobraćana dozvola isl) preda naslednik/jedan od naslednika ostavinskom sudu. čekanje da se po službenoj dužnosti pokrene postupak, nisam siguran da će biti kratko. barem je tamo u Beogradu.

Prema mom iskustvu, u Beogradu zavisi od opstine - neke su brze, neke su spore. 

  • +1 1
Link to comment
On 20. 11. 2023. at 14:40, Behemoth said:

Pitanjce oko ostavinske rasprave.

 

Znam da to matična služba sad pokreće po automatizmu i predaje notaru.

 

i znam da su nam sudstvo i pravni sistem vrlo ažurni pa me zanima koliko obično vremena treba da se zakaže ročište, s obzirom da je čista situacija oko naslednika? U pitanju je Novi Sad.

Iz ličnog iskustva: najbrži način je da pozoveš nadležni sud i zamoliš ih da ti kažu kom notaru su dodelili predmet.

Pozoveš tog notara i zakažeš termin.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Pitanja oko katastra:

 

- sta je potrebno predati da bi se izvrsila izmena i upisala korisna povrsina stana? Koliko shvatam, sad samo prihvataju projektnu dokumentaciju i ne moze vise na osnovu ugovora. Uzeo sam kopiju iz arhiva grada, crtezi iz sredine 60-ih, kad ulice nisu imale danasnja imena :isuse: da li treba jos nesto?

 

- posto sad ne moze vise da se radi sa katastrom direktno, vec samo preko advokata i geometara, da li negde postoji taj spisak njih (koji se pominje u svakom clanku od pre dve nedelje). 
da li moze advokat da preda ove crteze sa pecatom arhiva, ili mora da advokat to nabavi? Posto sve ide u digitalnoj formi, ko ce da skenira A1 papire?

 

da li postoji opcija da se plati manje ako se samo predaje zahtev (a vlasnik je pribavio svu dokumentaciju), ili je fiksno

ovih ~210 evra? 
 

hvala unapred za svaki info. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...