Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ako je kupujes danas za sutra, mozes da je ostavis u vodi da prenoci i rasoli se loma. a ako imas vremena, mozes da je rasporis pred sam kraj, izvadis svu krtinu i light masnoce/kozice, i samo to zapeces na gornjem grejacu u rerni...ja volim da ubacim i prepecene belolucene paprike, recimo; dve-tri boje; pa to sve izgleda sve posle zaizgleda kao neko pravo jelo..inace mi je omiljeni "soferski kupus", posto sam leta provodio sa pokojnim matorim i kamiondzijama na raznim putevima, to je bilo jedno od prvih jela koje sam naucio: glavicu slatkog kupusa obradis tako sto joj izvadis cep, pa "prekrstis", pa "prezvezdis"; otvoris kupus dakle kao latice od ruze, da izbegnem ideoloske odrednice, pa izmedju svake stavis po dimljeno rebarce, a u sredinu "cveta" njeno velicanstvo - butkicu; nalijes to sumanutom kolicinom Banatskog rizlinga, te po kupusu grunes vegetu/biber/alevu/lovor; odozgo folija, odozdo plin (moze i rerna/ringla) onda pijes rakiju i pivo dva sata. ako to krckas pod ciradom slepera onda jedes kad se probudis :D...najbolja inhalacija, ever. samo bar jedan da ostane trezan da iskljuci plin :unsure:

Link to comment
inace mi je omiljeni "soferski kupus", posto sam leta provodio sa pokojnim matorim i kamiondzijama na raznim putevima, to je bilo jedno od prvih jela koje sam naucio: glavicu slatkog kupusa obradis tako sto joj izvadis cep, pa "prekrstis", pa "prezvezdis"; otvoris kupus dakle kao latice od ruze, da izbegnem ideoloske odrednice, pa izmedju svake stavis po dimljeno rebarce, a u sredinu "cveta" njeno velicanstvo - butkicu; nalijes to sumanutom kolicinom Banatskog rizlinga, te po kupusu grunes vegetu/biber/alevu/lovor; odozgo folija, odozdo plin (moze i rerna/ringla) onda pijes rakiju i pivo dva sata. ako to krckas pod ciradom slepera onda jedes kad se probudis :D...najbolja inhalacija, ever. samo bar jedan da ostane trezan da iskljuci plin :unsure:
Hail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifHail.gifovo je recepis dostojan kraljeva iz davnina
Link to comment

mene,u principu,najvishe inspirishe varijanta *skuvati ruchak od onoga shta se zatekne u fridzu i okolo njega*npr danas 4krompira,jedna tikvica,veza mladog luka,sos od shampinjona i pavlake i pirinach od juchekrompir obarila napravila pire,jedno jaje,malo brashna:njoke...u sos dodala pirinach,josh malo pavlake,izdinstala mladi luk i tikvicu-sve spojila,zachini po ukusu:so,biber,malo tucane ljute paprike,beli luk,mrva bosiljkai woala! :D uopshte nije loshe ispalo :) u principu SVE moze biti jestivo i nepostoji hrana koju bilo ko moze loshe skuvatiosnovna pravila su:dobra termichka obrada,da nije zivo ili tvrdo i dobro zachinjeno,da nije neslano i bezukusno..zachinima se sve moze prekriti,pokriti ili popraviti i nema greshke...

Link to comment
mene,u principu,najvishe inspirishe varijanta *skuvati ruchak od onoga shta se zatekne u fridzu i okolo njega*
Има један сајт где штиклираш шта имаш од намирница, а он ти избаци све могуће рецепте са тим намирницама.
Link to comment
ovo je recepis dostojan kraljeva iz davnina
+1
hvala -_-kad to pojedes realno se osecas ko kralj!a kad posle toga prdnes - ko car!
fascinacija obrokom sve do eliminacije me podsjetila na šparoge/špargle (pri cemu mislim na divlju, tanku, zelenu sparogu, ova debela bila imitacija tzv. "pitoma" ne zaslužuje poseban osvrt), nakon koje se 2 dana piša s aromom antibiotika. inače, pripisuju joj snažno detoksificirajuće djelovanje, bogatstvo vitaminima i malu energetsku vrijednost, omiljeno rimsko sredstvo za detox nakon zime.  za brzu borbu protiv gladi- očistiti šparoge i iskuhati ih 10-ak minuta u kipućoj vodi (postoje i neke strategije ubijanja arome šećerom, ali mislim da je to velika šteta). skuhane šparge se može odmah začinit maslinovim uljem i malo kvasine. da ne bi bile pregorke može ih se potom ispeć u omletu, odlično se slažu s jajima.  
Link to comment
+1fascinacija obrokom sve do eliminacije me podsjetila na šparoge/špargle (pri cemu mislim na divlju, tanku, zelenu sparogu, ova debela bila imitacija tzv. "pitoma" ne zaslužuje poseban osvrt), nakon koje se 2 dana piša s aromom antibiotika. inače, pripisuju joj snažno detoksificirajuće djelovanje, bogatstvo vitaminima i malu energetsku vrijednost, omiljeno rimsko sredstvo za detox nakon zime. za brzu borbu protiv gladi- očistiti šparoge i iskuhati ih 10-ak minuta u kipućoj vodi (postoje i neke strategije ubijanja arome šećerom, ali mislim da je to velika šteta). skuhane šparge se može odmah začinit maslinovim uljem i malo kvasine. da ne bi bile pregorke može ih se potom ispeć u omletu, odlično se slažu s jajima.
volim ih svakakve! i ne stavljam secer ali stavim limun dok se kuvaju... a trik mi je da ih ne skuvam skroz pa da ih termicki zavrsim na toplom maslinovom ulju.ovo sam u nedelju spremala i ponosno prijavljujem da mi svaki put uspe holandski sos (3 zumanceta, malo limunovog soka i hladne vode, zagreje na vodnom kupatilu i doda 125gr na kockice iseckanog hladnog putera, lupa, lupa dok ne postane kremasto i prelije preko - najbolji prijatelj asparagusa:100_1644.jpg
Link to comment
volim ih svakakve! i ne stavljam secer ali stavim limun dok se kuvaju... a trik mi je da ih ne skuvam skroz pa da ih termicki zavrsim na toplom maslinovom ulju.ovo sam u nedelju spremala i ponosno prijavljujem da mi svaki put uspe holandski sos (3 zumanceta, malo limunovog soka i hladne vode, zagreje na vodnom kupatilu i doda 125gr na kockice iseckanog hladnog putera, lupa, lupa dok ne postane kremasto i prelije preko - najbolji prijatelj asparagusa:100_1644.jpg
E ja sutra jedem spargle i prekosutra. Dva dana uzastopce. Taj sos holandez mi nikada,ali nikada ne uspepa necu ni da se fatam u kostac s njim. Stavim prezle i buter kao preliv i jedem sa mladim krompiricima.U Nemackoj je uobicajeno da se spargle jedu sa kuvanom shunkom, ali ja cu sutra da bacim namaslinovo ulje nekolko fileta dorade, a prekosutra svecano pravim roastbeef , a koji mi uspevaod kako sam pocela da radim sa niskim temperaturama.Zelene spargle jedem samo kako Nicol rece, maslinovo ulje i balzamico.Nicol me podseti sa urinom koji ima miris antibiotika na Markezov roman "Ljubav u doba kolere"gde glavni lik stalno jede spargle i uziva bas u tom mirisu.wink.gif
Link to comment

malopre...nisam imao nekih lepih stvari u frižideru i odradio sam ovo:uzeo tiganj i u njega propržio mladi luk crni (seckao sam ga) na masl. ulju.dodao soli malo i za to vreme iseckao na kockice bajat crni hleb (neka 3 parčeta)stavio te kockice hleba i pržiood začina sam dodao samo neki beli luk sa biberomza ovo mi je trebalo barem 2 jaja, ekstra bi bilo 3 (možda)imao sam 1 jaje i morao sam tu masu da prekrijemuzeo sam mleko i jaje izmutio sa viljuškomubacio to u tiganj i promešao i skinuo sa šporetana kraju sam posuo parmezan onaj iz kesicei stvarno je kool

Link to comment
+1fascinacija obrokom sve do eliminacije me podsjetila na šparoge/špargle (pri cemu mislim na divlju, tanku, zelenu sparogu, ova debela bila imitacija tzv. "pitoma" ne zaslužuje poseban osvrt), nakon koje se 2 dana piša s aromom antibiotika. inače, pripisuju joj snažno detoksificirajuće djelovanje, bogatstvo vitaminima i malu energetsku vrijednost, omiljeno rimsko sredstvo za detox nakon zime.  za brzu borbu protiv gladi- očistiti šparoge i iskuhati ih 10-ak minuta u kipućoj vodi (postoje i neke strategije ubijanja arome šećerom, ali mislim da je to velika šteta). skuhane šparge se može odmah začinit maslinovim uljem i malo kvasine. da ne bi bile pregorke može ih se potom ispeć u omletu, odlično se slažu s jajima.  
Jes vala, od njih se piša posle sa jakim mirisom.Inače, italijani ih spremaju često na jednostavan način. Malo ih obare, uz njih daju kuvana jaja, preliju uljem, limunovim sokom, eventualno balzamskim sirćetom, i to je to.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...