Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

bamija sam kuvala u vodi sa dodatkom limuna ili sirćeta, da se ne raskuva. za sušene bamije, koje sam uglavnom koristila, potrebno je petnaestak minuta. jednom sam kupila smrznute u veru. i njih sam spremala na isti našin, ali sam kuvala kraće. bamiju dodajem u seckanu teletinu ili jagnjetinu dinstanu na luku i paradajzu, sa dodatkom sitno seckane paprike.

Link to comment
odakle vam ideja da bamije treba da se dugo kuvaju, sem ako necete da napravite amorfnu masu od povrca. ove verove zamrznute traze 5 min nakon odmrzavanja.
ako su u paradaizu i ako se krckaju treba duze duze
Link to comment
odakle vam ideja da bamije treba da se dugo kuvaju, sem ako necete da napravite amorfnu masu od povrca. ove verove zamrznute traze 5 min nakon odmrzavanja.
A neeeeee, neću amorfnu masu! Sad si me zbunio, čini mi se da je ipak malo 5 minuta, 'oću da se vidi onaj njen oblik i da ostanu cele, a malo spljeskane. Ispravila sam recept, nisam dobro pročitala na kesi - dodaje se i 1,5 šolja vode, i posle 40 min na tihoj vatri.Sutra ih pravim prvi put. Žao mi je što ih ne spremih danas kad su mi proletele neke slike pred očima*, ali sam kasno stigla kući. Ne smem više da pričam o bamijama, izbledeće mi užitak. *Danas imala viziju, kao- sedim na terasi mog omiljenog hotela sa pogledom na pučinu, obučena u neku plavo&belo&crvenu kombinaciju, jedem bamije sa teletinom... a hotel ušuškan u borovu šumu, udaljen 20 m od obale. Početak juna i nema ljudi. Bilo mi je došlo da ih pozovem telefonom i pitam kako su i šta rade, verovatno im je dosadno van sezone, al' mi bilo glupo. Edited by halloween
Link to comment

dobro, ja definitivno ne volim raskuvano povrce sto narocito vazi za bamije koje lako postanu slinave i sluzave - to mi realno nije cilj kod kuvanja tako da ostajem kod onoga sto sam napisao. OK - mozda nije pet ali sigurno nije vise od desetak minuta kuvanja od trenutka kada se smrznute bamije odmrznu u serpi. Inace kapiram taj grcki recept ali treba znati da grci isto kao i turci a i bosanci bamije zestoko prekuvaju tako da se raspadaju.

Link to comment

ja pravim neku varijantu Bhindi-ja, gde za kuvanje bamija (doduse isecenih) treba nesto izmedju vasih prolaznih vremena (18'), a koja kaze:450 gr. okra2 small tomatoes1 teaspoon salt 4 tablespoons vegetable oil2 medium onions1/4 teaspoon turmeric1/2 teaspoon garam masala1/2 teaspoon crushed red pepper1 teaspoon mango powder (optional) Wash the okra and dry thoroughly. Cut off the heads and cut the okra into pieces 1/2 inch long. Chop the onions and tomatoes separately. Saute the onions for 5 minutes on medium heat in the oil. Add the okra and turmeric and continue to saute for another 5 minutes. Add tomatoes and continue to saute for 3 minutes. Add the salt and the rest of the spices, turn down the heat, cover and cook for 10 minutes until the okra is soft.

Link to comment

meni je majka mostarka, odrastao sam na bamji. u BiH ima da se kupi sitna suva bamja nanizana na kanapce, prodaju babe na pijaci,ja je obavezno kupujem kad odem tamo. i sad imam nekoliko nizova u spajzu. sistem s bamjom je, bar kod nas, da se posebno prokuva (ne predugo, mozda desetak minuta)u kljucaloj slanoj vodi u koju dodate par velikih kasika sirceta, da ode sluz. ja pravim kako mi je pravila familija, izdinstam crni i beli luk, ljutu papricicu (ovo ko voli)i mlevenu junetinu pa dinstam dok junetina ne promeni boju i malo omeksa, kao za boloneza. zatim dodam kuvanu bamju, nekoliko svezih iseckanih paradajza ili paradajz iz konzerve i dinstam jedno petnaestak minuta bez mesanja, samo drmam serpu, tako me ucili. Od zacina dodam lovor, so, biber, malo aleve paprike i persun. zacine dodajem kad dodam bamju i paradajz. sluzi se s limunom, nacedi se po zelji u tanjir. moja baba je dodavala sirce ali to uglavnom zato sto je limun u to doba bio skup. to je tradicionalna mostarska bamja. e, da, sveza bamja se potopi u vodu sa sircetom (fino sirceta, ne stedeti, na pola litra jaci shot)i ostavi se u tome jedno pola sata da ode sluz. zatim se ispere i kuva kako ko voli. ja pravim i istocnjacku verziju, varijacija na ovo gore samo bez mesa i uz dodatne istocne zacine (timerik, kumin, korijander) i na kraju koristim limetu umesto limuna ali limetu ne cedim nego iseckam na kriske pa stavim nekoliko komada u serpu kad jelo skinem s ringle. ovu verziju sluzim s pirincem, naravno.

Link to comment

preostalu pileću supu, kuvanu piletinu i povrće iz supe narednog dana izmiksiram, dodam jaje, mileram malo limuna i šaku prokuvanih bamija. tu podvalu serviram familiji kao begovu čorbu.inače, bamiju pravim ovako kako je adam opisao. pošto je pravim retko, opredelim se za mladu seckanu teletinu. stavim i kašičicu putera. trudim se da uz bamiju napravim neku lisnatu pogaču ili pitu maslenicu. time se omažu tanjiri. posle zviždi u ušima.

Link to comment

jao, begova corba :wub: . jeo sam je usled ramazana u septembru o.g. u okolini travnika (kafana "vlasicka kuca"). cak sam obozavao i onu iz kesice, dok je bila da se kupi!

Link to comment

letos u sarajevu moja tetka je pravila dijetalnu verziju begove čorbe. prištrojila je, koliko se moglo da bi je njeno potomstvo koje godinama živi u kaliforniji i usvojilo ondašnji kult zmijskog tela, htelo da jede. moja begova čorba je još bleđa kopija. onaj ko je proba kaže da je beg ipak bio cicija.

Link to comment

Sestra i ja smo se upravo najele bamija. Dobro sam ih spremila, nisu se raspale, 5 minuta dinstanja povrća na najjačoj vatri, potom dodala sve ostalo po receptu i smanjila na najslabiju temperaturu i ostavila tako 30 minuta. Ono što je Vasudeva napomenuo za afrodizijačka svojstva, da, pročitala sam da se smatra muškim afrodizijakom, to je i logično zbog oblika, ali i zato što je plod pun semenki. Sadrži i gosipol koji ima kontraceptivno delovanje, te je tamane po Indoneziji i Pakistanu ne bi li nekako smanjili broj dece.

Edited by halloween
Link to comment
  • 2 weeks later...

ovo sve hoću da napišem i ne stignem, a možda ste i pisali...kako pravite fil za tortilje?da li možda sami pravite tortilje?evo kako ja pravim:da ne odvajam, neke stvari koje budem spomenuo neću pisati "kada sam raspoložen ili nisam" sve je zajedno.ima da se kupi gotova salata, sveža (kukuruz, kupus beli, šargarepa..) često kupim ili sam napravim. kupim i crveni kupus pa ga seckam ili rendam.moj sos:šargarepa (2)glavica crvenog-običnog luka iseckana sitno na kockicekupus beli ili kupus crveni (rendan ili seckan nožem na rezance) (ovo samo ako me ne mrzi)majonez (običan)začin (luk sa biberom)pomešati i izmešati sve ovo sa majonezom da se dobije ta neka masa za mazanjeod prerađevina: šunka, suvi vrat, pileća-ćureća prsa. nisam siguran da li bi išao parizer jer je on prilično jak i povukao bi sve ukuse u sebe.sir žuti (bilo koji) i to je to.uglavno pojedem četiri uvijene kao palačinke ili tepih kada se urola.

Link to comment

ja stavljam ostatke od ručka tj. mesa sa tiganja (bifteka, pilećeg filea) iseckane na kockice, iseckan praziluk, rendanu šargarepu, rendan iriški sir (kačkavalj), senf, pavlaku i kečap (ako gosti zahtevaju) i to mi se mnogo više dopada od suhomesarije u istom ruhu. njam!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...