Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

kvark iz inozemstva (nemacka) je nemastan sir, zero ili tu negde % masti. takav ima da se kupi samo u samiski, pravi ga suboticka mlekara i sad se zove elle i ima veliko 0% na njemu. sir je neslan i vrlo blag.sremski i svapski sir su slicno samo punomasno - s obzirom da su ovi sirevi nepasterizovani tj prave se od nekuvanog mleka, seljaci nemaju tehnologiju da to naprave da ga "isposte", tj da ne bude punomastan. neki prodaju neslan, neki sole, ima mladji (bezukusniji), stariji (pikantniji)... zavisi zasta kome treba. najludji je kozji sremski sir - kod famozne branke na kalenicuinace ni jedan ni drugi nemaju veze sa onim sto se obicno zove cottage cheese ili na hrvatskom (gde ga pravi dukat, pa se bogu molimo da ponekad posalju neki karton i do nas bijednika kad vec drze somborsku mlekaru) zrnati sir, ni po strukturi ni po ukusu...

Edited by gazza1
Link to comment

Update da je kupljen sremacki sir na pijaci, jer je bio gotovo isti (takav je komentar bar), chak zapravo bolji. Tako da eto. Moja keva inace voli taj elle sir, ne pade mi na pamet da bi to moglo da bude, ali kapiram da je to-to, da. Hvala svima.

Link to comment
kvark iz inozemstva (nemacka) je nemastan sir, zero ili tu negde % masti. takav ima da se kupi samo u samiski, pravi ga suboticka mlekara i sad se zove elle i ima veliko 0% na njemu. sir je neslan i vrlo blag.
najveća mana ovog sira je veliko pakovanje - 0,5 kg. nije se još desilo da nam ne vrisne bar pola pakovanja. ukus mu je takav da se ne može pojesti više od dve kašike u cugu.ko ne voli kisele sireve, a traži sasvim mlad i nemasan sir, može da proba mladi sir šabačke mlekare (10% masti u suvoj materiji), što mu dođe nekih ni 5% ukupno. pretpostavljam da od njega ne može ništa čestito da se napravi.
Link to comment

ma ella je ok da se npr ublenduje sa nekim borovnicama ili jagodama, ili kad se pomesa sa travkama i nekim finim zacinima, dobijes low fat proizvod a ukus sam biras.

Link to comment

Мени те "нуле" баш заседају у грлу од посности, просто вапе за мало јогурта да залогај "клизне"...

Link to comment

moja zena to tako i jede, mesa ellu sa nekim dobrim jogurtom tipa granice valeta ili zapis tare i dodaje vlasac, mirodjiju, sremus ili vec cega je sezona. pa to preko recimo krompira pecenog na suvo ili kuvanog.... ili prosto na crn lebaca da je ella nejestiva u osnovnom obliku, naravno. :Hail: zapravo jedini low fat uradak koji sam nedavno probao da valja je suboticki krem maslac u light verziji (roze poklopac), majstori su rekonstruisali ukus 100%, jedino je redji u strukturi

Link to comment

Juce napravio nesto mnogo dobro, cenim da cu to ponavljati.Uzeo dve konzerve paradajza, izgnjecio (ukupno 800 grama)Narendao jedno 5 santimetara djumbira.Iseckao 10 piri piri papricica.Sipao supenu kasiku ribljeg sosa.Stavio 100 grama suvog grozca i 100 grama brusnica, onako na krupno izgnjecenih-iseckanih.Aceto balsamico, pola solje.3 kasike smedjeg secera.Jednu kafenu kasicicu soli.To kuvao 45 minuta na jakoj vatri, uz neprekidno mesanje.Na kraju dodao prah kuzu biljke da se zgusne (moze i gustin).Dobio nesto sto jako podseca na chutney, ljuto, kiselo i slatko - odlican dodatak za piletinu i tako to.Preporucujem.

Edited by vasudeva418
Link to comment

i ja, i ja!proprzila luk na rebarca, dve sargarepe i 2-3 grane celeradodala 2 kasike crvene kari pasteproprzila da se pasta lepo pomesa sa povrcemdodala 150gr crvenog sociva i malu glavicu brokolijanalila supom da ogreznekad je bilo gotovo, dodala kokosovo mlekojede se sa kuvanim pirincom

Link to comment

Od tih pakovanih sireva samo suboticka feta moze da se jede, ostali koje sam silom prilika probao nisu ni za sta. Sir se kupuje na pijaci, i obavezno mora da se proba sa vrha noza.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Na molbu druga Alphonsa, sledi recept za riblji paprikas by me.Paz ovamo. Narenda se povrce na rendaljku, onako sitno sitno - povrce za supu, znaci, paskanat, celer, saNgarepa. Uzme se i Alevina kombinacija zacina za riblju corbu (ne volim konfekcijske kesice, ali Aleva zna znanje, generalno). To se sruci u lonac i kuva sa vodom. Doda se odma paradajz, jedna konzerva od 400 grama seckanog, ili ekvivalent svezeg, koga sada nema. Doda se filetirana riba, iseckana sitnije. Doda se i dinstan crni luk, po ukusu kolicina. To se kuva, kuva, kuva, dok se riba ne rastopi skoro potpuno. Kada ova corba vec kalira u nesto gusto, znaci izgubi jednu petinu volumena ili tako nesto, dodaju se kotleti sharana i druge recne ribe, zajedno sa jos jednom konzervom paradajza. Kuva se jos pola sata. Treba da bude gusto, ali ne kao gulas, nego nesto izmedju riblje corbe i gulasa. Nikakva zaprska nije potrebna, ako mene pitate.Po zelji, zaljutiti ljutom alevom, ja dodajem to, kao i kineski zacin za seafood i tajlandski riblji sos, ali to je vec  dokono izivljavanje. Pri kraju kuvanja moze se dodati i trecina solje bela vina, da da poseban smek.Eto tako.

Link to comment

varijacija na temu Hachis Parmentier, Cottage ili Shephard's Pie - umesto govedine ili jagnjetine - pacetina iz masti - confit de canard, krompir pire obogacen uljem od tartufa, ementaler na vrhu a kao prilog aricoke sa belim lukom i suseni paradajz proprzen na maslinovom ulju. 30 minuta za pripremu.100_1562.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...