Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Podseti me gazzin dogadjaj sa čok.sufleom,maman tražila recept za ameri.čokoladne kukize pa naletela na recept za sufle odustala od keksića i napravi sufle,ali nije imala prave vatrostalne posudice ko ove sa slike nego se dovijala sa nekim konzervama a sada je malo unapredila tehniku pa koristi alu foliju da u njima peče ovu čokoladnu bahanaliju.250 gr putera250 gr secera300 gr cokolade170 gr brasna8 jajaDS6403.JPG
Sufle je valjda vrhunsko umece i strah i trepet svakog kuvara.Ima onaj stari film sa Odri Hepbern (valjda Sabrina) gde ona odlazi u Pariz da uchi kuvarski zanati tek sam iz tog filma shvatila da je sufle mnogo strashnija i opakija stvar od recimo salchica ;)
Link to comment
Jel ovo nije jabuka koja se u Srbiji zove kozara?
Ne znam, podseca na kozaru, ali valjda nije. Ovaj zeleni MsModestin je iz Olandije,crveni iz mog kraja. U Francuskoj u samoposlugama ih slove za nemacke jabuke.
Link to comment
Sufle je valjda vrhunsko umece i strah i trepet svakog kuvara.Ima onaj stari film sa Odri Hepbern (valjda Sabrina) gde ona odlazi u Pariz da uchi kuvarski zanati tek sam iz tog filma shvatila da je sufle mnogo strashnija i opakija stvar od recimo salchica ;)
Moguće,mada samo za one što vole da se plaše,inače od Sabrine se mnogo toga promenilo. ;)
Link to comment
Moguće,mada samo za one što vole da se plaše,inače od Sabrine se mnogo toga promenilo. ;)
Sve se menja, samo ne neuspeh u sufletu.Ma gledah neki dan neku kuvarsku emisiju iz Toskane a pravio kuvar njoke,pritisak mu poraso(onaj donji) na 120 dal ce uspeju (isplivaju na povrshinu) ;) Kaze covek da je taj momenat za jednog kuvara presudan za infarkt. ;)
Link to comment

navodno je za uspeh suflea kljucna stvar ne toliko pravljenje idealne smese, posto je to osvojena stvar, koliko poznavanje sopstvene rerne. za idealan sufle (ne ovaj sto kurdi voli, nego onaj sa rastopljenom cokoladom koja curi) iskusan kuvar lovi trenutak kada se formira korica sa svih strana, a unutra ostaje polutecna smesa. e taj trenutak je navodno jako kratak, nekoliko desetina sekundi, pre nego sto se i unutrasnjost suflea ne stvrdne. dobri kuvari prate kako vremenom slabi rad rerne i onda produzuju vreme pecenja u skladu sa time.sad - posto za dobru svinju nema lose pomije - ja bi jeo taj sufle sve da je tvrd kao klupa za sedenje u parku ali sam siguran da ovaj skolski sufle ne bih uspeo da napravim kako treba, bar ne iz prvih par pokusaja. rad moje rerne zavisi od faktora koje nisam uspeo da desifrujem, iako je em fensi marka em je relativno nova - sumnjam na sevrdanje vracarske struje na prvom mestu. realno, nije ovo za mene - prosle nedelje sam pravio svoj prvi choco mousse u zivotu i mada je (neskromno) dojajno ispao, kao da ga celi zivot pravim, dosta je stresno iskustvo i delovalo je da nece uspeti.te topi cokoladu na pari, te muti slag ali samo malo, te muti belanca da se stvrdnu, te spajaj sve to nekim redom koji ti obezbedjuje vazdusastu strukturu, pa ga onda hladi. idi do djavola, za moje brzometno kuvanje je idealno nesto tezine proje - nabi sve sastojke odokativno u posudu, promesaj malo, sipaj u pleh, peci i jedi!

Link to comment

Gazzo, pravila sam sinoć onu tvoju proju (sa maslinama). Jedna od drugarica koje su mi bile u gostima, a koja inače dolazi iz JAR, se oduševila. Kao jao kako je ukusno, kao oni tamo mnogo spremaju sa kukuruznim brašnom, ali eto tako nešto nema u njihovoj kuhinji, pa joj kao super da nešto drugačije proba itditd. Morala sam da joj dam recept, kaže hoće kad ode u posetu njenima da im napravi to kukuruzno "tradicionalno srpsko jelo". :D

Link to comment
navodno je za uspeh suflea kljucna stvar ne toliko pravljenje idealne smese, posto je to osvojena stvar, koliko poznavanje sopstvene rerne. rad moje rerne zavisi od faktora koje nisam uspeo da desifrujem, iako je em fensi marka em je relativno nova - sumnjam na sevrdanje vracarske struje na prvom mestu. ...
1.Upravo to.Keva je tako sa novom rernom dok ju je upoznavala a u pokušaju da napravi neki brownies sa bolesnih 400gr čokolade sasvim nenamerno dobijala sufle,u početku sa manje više tečnom sredinom a kasnije kad je provalila rernu onda smo jeli brownies,u svakom slučaju sem da se sufle zaboravi u rerni i ugljeniše u svakom drugom slučaju je rapsodija lepote.2.maman ima isto objašnjenje za isti problem,kaže pad napona u mreži.
Link to comment
navodno je za uspeh suflea kljucna stvar ne toliko pravljenje idealne smese, posto je to osvojena stvar, koliko poznavanje sopstvene rerne. za idealan sufle (ne ovaj sto kurdi voli, nego onaj sa rastopljenom cokoladom koja curi) iskusan kuvar lovi trenutak kada se formira korica sa svih strana, a unutra ostaje polutecna smesa. e taj trenutak je navodno jako kratak, nekoliko desetina sekundi, pre nego sto se i unutrasnjost suflea ne stvrdne. dobri kuvari prate kako vremenom slabi rad rerne i onda produzuju vreme pecenja u skladu sa time.te topi cokoladu na pari, te muti slag ali samo malo, te muti belanca da se stvrdnu, te spajaj sve to nekim redom koji ti obezbedjuje vazdusastu strukturu, pa ga onda hladi. idi do djavola, za moje brzometno kuvanje je idealno nesto tezine proje - nabi sve sastojke odokativno u posudu, promesaj malo, sipaj u pleh, peci i jedi!
Valjda i iskusno oko igra neku ulogu. Nego kad pomenu ta belanca ja se setih Vasine torte koju jako volim, a i kao umemmaestralno da je pravim.Pravila sam je valjda barem pedeset puta. Svaki drugi put me sjebu ta belanca kuvana na pari. A sve radim isto. I onda aj ispocetka muti josh 100 belanca. Dodushe kad pravim za svoju dushu ne nervira me da sumalo zitka i ne stvrdnu se kako treba, ali sam u svom gradu, a i shire poznata po toj torti pa kao pravim za neke svetkovine, a onda mora da bude i izgledna.
Link to comment
Podseti me gazzin dogadjaj sa čok.sufleom,maman tražila recept za ameri.čokoladne kukize pa naletela na recept za sufle odustala od keksića i napravi sufle,ali nije imala prave vatrostalne posudice ko ove sa slike nego se dovijala sa nekim konzervama a sada je malo unapredila tehniku pa koristi alu foliju da u njima peče ovu čokoladnu bahanaliju.250 gr putera250 gr secera300 gr cokolade170 gr brasna8 jajaDS6403.JPG
Moram samo da pitam da li se sve ovo umesi zajedno? šta se npr. radi sa čokoladom (topi se, renda se..?) Voleo bih postupak kako se pravi - Hvala unapred!
Link to comment
Moram samo da pitam da li se sve ovo umesi zajedno? šta se npr. radi sa čokoladom (topi se, renda se..?) Voleo bih postupak kako se pravi - Hvala unapred!
Velika šerpa se stavi na ringlu koja je uključena na najslabiju temperaturu,u nju se stavi puter da se istopi,šećer,čokolada,kad je ta smesa sjedinjena skine se sa ringle i u nju se dodaju brašno i jaja jedno po jedno uz stalno mešanje.Tako ujednačenu masu sipati (ako se imaju vatrostalne činijce ) u već podmazane posudice i peći na 200C nekih 15' tek da se uhvati spoljna korica.Ako su činijce problem a ne mrzi te,od alu folije mogu da se naprave kalupi tako što izabereš neku šolju,čašu koja se okrene naopako savije se folija oko nje i eto kalupa koga premazeš uljem i nastavljaš dalje postupak.Iz ovih kalupa je posle jako lako i vaditi kolače.
Link to comment

Dok se ne nakanim da prekucam neki svoj cokoladni recept, sad kad su svi u fazonu, evo linka za odlican kulinarski sajt. Ova mlada zena tako nekako sitno veze i precizno strika svoje recepte i voli, da je uzivanje citati je, a ponekad ponesto i napraviti. Od njenih, odnosno Ermeovih recepata koje ona prenosi, isprobani mus i cokoladna struca sa djumbirom. Nisam pravila ja, vec drugarica. Oba recepta fenomenalna.http://damijenestoslatko.bloger.hr/I aj onda jos jedan link ka kralju net kuvanja. http://fxcuisine.com/

Link to comment

Kulinarski trik: nadji dobre dobavljache, sa tim u vezi, svi komplimenti mojim mesarima, svartim, naruchim meso za veliku subotnju vecheru (imam 12 gostiju :o pa kad sam vec tu uzmem neshto da nas spasi od gladi vecheras:100_0288.jpgsaltimbocca alla romana - teletina, sunka i list zalfijeprilozi: gratin od krompira, pechene male paprike, salatica od avokada i paradajza:100_0289.jpgi uz pomoc Thermal Bug - chamci od tikvica punjeni sirom, tikvice prvo kuvane 10-ak minuta na pari:100_0287.jpgpunjeni sirom i zapecheni10-ak minuta u rerni:100_0291.jpgvino, lepo Vosne-Roman?e, dekantirano kako valja i makaroni raznih ukusa:100_0286.jpgvreme pripreme i poslozuvanja:45min

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...