Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

eto, kad žena ima ukusa, ima ga do kraja cool.gif
trudim se, mada nikako da mi se "oprosti" shto sam prechanka :)Trik: slatkish, lagan, politichki korektan (lokalne namirnice u sezoni), brz, lak za spremanje a elegantan za posluzivanje i na vecim vecheramasve je pochelo pitanjem: shta da sluzim iz chinije u obliku velike chashe koju sam dobila:100_0305-1.jpgpola kilogram asuvih shljiva, pola litra crvenog vina i shecera od oka, vanila u mahuni i cimet u komadu. sve se lepo stavi u sherpu i lagano krchka oko 45 minuta, fini sos koji ce se napraviti bi trebalo da ostane techan ali opet dovoljno gust da se ne razliva po tanjiru. sluzi se MLAKO uz jednu kuglu sladoleda (vanila, u mom sluchaju - kesten):100_0309-1.jpg
Link to comment

izvinjavam se vrsnim kuvarima i kuvaricama, mora negde pitam a nema gde drugde.kako da uklonim kamenac na dnu bujoara ?postoje li kaki bio sastojci koji ga ragradjuju - limunov sok ili statijaznam, ne stavlja mi se bas antikal koji se je toksican do smrti.

Link to comment

sirće! belo, vinsko, kakogod oćeš. ne mora aćeto baš. sirće, nerazblaženo - suneš, natopiš, odstoji, ispereš i super. radi provereno.

Edited by MaryPoppins
Link to comment
macaron-05-2.jpgahavishe su kao vanilice ali bez brashna, baza je sitno mleveni badem a fil izmedju je na bazi jako masnog krema/pavlake/skoro puteraarome su su razlichite: pomorandzin cvet, pistaci, maslinovo ulje, limun, ruza :wub: , chaj, praline, kafa, slani puter...ne mogu vishe :)pojeshcu laptop
najblize ovome sto se pravi u srbiji su tzv padobranci, ako se pravi posteno i po originalnom receptu koji je ako se dobro secam mleveni badem, secer i ulupana belanca.civilizovane kuhinje pocinju odatkle i onda variraju boje i gore navedene arome...ne usudjujem se da probam ovo sto prodaju hleb i kifle, izgleda iz daleka slicno, a krstili ga - puslice :blink: . budale! angry.gifEDIT: makaroni - navodi na pogresan put u srpskom jeziku - nemci i srodni narodi zovu MAKRONEN a mislim da kolacici poticu odatle, nisam siguran Edited by gazza1
Link to comment
najblize ovome sto se pravi u srbiji su tzv padobranci, ako se pravi posteno i po originalnom receptu koji je ako se dobro secam mleveni badem, secer i ulupana belanca.civilizovane kuhinje pocinju odatkle i onda variraju boje i gore navedene arome...ne usudjujem se da probam ovo sto prodaju hleb i kifle, izgleda iz daleka slicno, a krstili ga - puslice :blink: . budale! angry.gif EDIT: makaroni - navodi na pogresan put u srpskom jeziku - nemci i srodni narodi zovu MAKRONEN a mislim da kolacici poticu odatle, nisam siguran
Da, to su nemacki makroni. 1/3 secera, 1/3 ulupana belanca i 1/3 mlevenog badema.Prave se za Bozic, barem od 16 veka, umesto 1/3 badema ,moze i 1/3 kokosa.
Link to comment

makaroni se moraju drzati u frizideru zato shto u protivnom krem pochne da se topi i natapa dva biskvita koji bi trebalo da ostanu hrskavi i da kao kontrast imaju fil koji je jako kremast.upravo taj kontrast hrskavog i kremastog je ono shto chini dobar makaronaroma je naravno bitna ali sama chinjenica da nema brashna, nema nikakvih pomagala (konzeravanasa i sl.) je da se ceni.te tako, ako je makaron pravi - onda je na hladnom. i mora brzo da se pojede :D

Link to comment
makaroni se moraju drzati u frizideru zato shto u protivnom krem pochne da se topi i natapa dva biskvita koji bi trebalo da ostanu hrskavi i da kao kontrast imaju fil koji je jako kremast.upravo taj kontrast hrskavog i kremastog je ono shto chini dobar makaronaroma je naravno bitna ali sama chinjenica da nema brashna, nema nikakvih pomagala (konzeravanasa i sl.) je da se ceni.te tako, ako je makaron pravi - onda je na hladnom. i mora brzo da se pojede :D
Pa ovde se prave samo za Bozic tako da ovo sa ladnocom nije nikakva frka.Ali ovi nemacki vishe liche na srpske puslice nego na te tvoje divne i dekorativnekolacice ;)
Link to comment

Iznenadjujuci lagan, lak i ukusan nachin spremanja ribe. Juche odem kod ribara, kupim par dorada a tamo on izneo novi proizvod:100_0333.jpgkrajevi i komadici filea koji su mu ostali (tuna, list, losos, oslic...) marinirani u limunovom soku, maslinovom ulju, tucanoj ljutoj paprichici (MUST!) i malo karija. Uz to dodao i povrce: blitvu, luk (crveni), grashak...ribu proprzila 5 minuta na malo maslinova ulja, pirinach skuvala, klot, u slanoj vodi:100_0334.jpgposula pirinchom i dodala par kapi soja sosa:100_0336.jpg

Link to comment
najblize ovome sto se pravi u srbiji su tzv padobranci, ako se pravi posteno i po originalnom receptu koji je ako se dobro secam mleveni badem, secer i ulupana belanca.
mmmmmm, padobranci......uvek kada idem kod prijatelja na donji dorćol, presečem 27. marta i tamo ima jedna mala poslastičarnica buvara i padobrančići na kilo, uvek pazarim i donesem kod njih - za uz kaficu. I osećam se k'o Deda Mraz. Edited by kobni zelaya
Link to comment

Prilog na koji sam potpuno zaboravila a slaze se sa puno jela: povrce kuvano na pari (vodi), proprzen luk i slaninica (tek da zamirishe), sve to pomeshano, zagrejano i (opet ) sitno seckan pershun:100_0348.jpg

Link to comment
mmmmmm, padobranci......uvek kada idem kod prijatelja na donji dorćol, presečem 27. marta i tamo ima jedna mala poslastičarnica buvara i padobrančići na kilo, uvek pazarim i donesem kod njih - za uz kaficu. I osećam se k'o Deda Mraz.
bi mogao precizirati lokaciju?
Link to comment
bi mogao precizirati lokaciju?
Sada sam pogledao kartu, izgleda da sam se prevario - nije u pitanju 27. marta, već Dušanova i to negde na potezu od 7. jula do Kalemegdana, sa gornje strane.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...