Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Jedna mnogo ružna. Stoga ne čudi da je na hrvatskom zovu "grdobina mrkulja".
ili rape (ili pez sapo) na spanskom.rapeinsupermarket390x400.jpgslika je ocigledno malo starija, obzirom na cenu.moja omiljena (od morskih).u januaru sam je u saranu (zemun) jeo jako dobro pripremljenu u rerni sa raznoraznim povrcem. preporuka.ovde je uglavnom pripremaju u sosu sa skoljkama i skampima (gambas). :mmmmmm:a dobra je i na grillu u brocheti (raznjic) sa skampima i povrcem (grunf mi je svedok).inace, ova riba je izvrsna za one koji skidaju kilograme zbog niskog postotka masti. zato se i stavljaju skampi, da nadoknade propusteno :D.
Link to comment

ne moras kupiti celu koja izgleda kao na slici. za pecenje je koristan samo rep, ostatak se kuva. ako je kupis tako, onda moras zamoliti majstora da je iztranzira tako da mozes koristiti rep za glavno jelo a ostatak za supu. mozes je kuvati i celu, ako volis lesho ribu.inace mozes kupiti i samo rep, sto sam ja uradio. meso je dosta suvo ali jako cvrsto i ne raspada se, sto je bitan kvalitet

Link to comment

ajme, tek sad sav video ovo sa pihtijama. pa gazzo, gej i samo gej pitije rulz.skinuo na vreme od svoje, sada pokojne babe, Topličanke. samo suvo, bez kompromisa.ovako (inače i ovo je ze debile, samo traži strpljenje).5 nogica dimljenih4 uveta dimljena2 butkice, ili 3 kolenica (preferiram potonje) nemasne, dimljenelonac velik, plav, poslaže se meso ucelo, nalije vodom do gore, ništa ne soli i kuva ali tako da ni jednom ne baci ključ, samo da brboćne i prošapuće nešto u bunilu. držiš na ivici ko snajku na petingu. minimun 5 sati. kašikom se nežno skida mast koja ispliva. sigurno je gotovo kad papak koji pokušate da podignete viljuškom počne da otpada od života i samog sebe.meso napolje na tacnu, prohladi se koliko da ne otpada koža sa prstiju, i odvaja od koski, cepka i sitno secka (seckaju se tvrdje stvari, - želatinaste žile i recimo, hrskavica iz ušiju). 4 čena belog luka (ne kineskog) iseckate ultra sitno, pobacate po mesu i izgnjavite dobro. masa se rasporedi po tanjrima, a istaložen bujon sipa kutlačom odozgo. odležava noć.rezultat: okreneš tanjir naopako i ne ispadnu; nabodeš na viljušku treseš i neće da spadne; provide se kroz pihtiju šare na tanjiru, što će reći - biste ko planinski potok; ukusne do padanja pod sto; bez masti odozgo.ja tako svako Bogojavljenje. pola dana se inhaliram isparenjima iz pihtija, pola dana isparenjima iz sarmi... malih, u velikom loncu, sa komadima domaće kobaje, zapečenih, sutra podgrejanih... čežnja...inače, u gostima ne odbijam ni one pihtije boje Dunava iz kojih vire celi neošureni i sumnjivo oprani delovi svinje, ogrezli u sprsta masti. volim, štaću.

Link to comment
ne moras kupiti celu koja izgleda kao na slici. za pecenje je koristan samo rep, ostatak se kuva. ako je kupis tako, onda moras zamoliti majstora da je iztranzira tako da mozes koristiti rep za glavno jelo a ostatak za supu. mozes je kuvati i celu, ako volis lesho ribu.inace mozes kupiti i samo rep, sto sam ja uradio. meso je dosta suvo ali jako cvrsto i ne raspada se, sto je bitan kvalitet
Pretpostavljam da bih mogao negde u gradu da potražim - kod mene na ove dve pijace u blizini nema - čak ni u jednoj fancy ribarnici, ono tropic nešto.Inače recept koji si dao me je podsetio na moje omiljene emisije. U pitanju je gay kuvanje naravno - ima na Zone club kanalu, inače BBC produkcija - Daily Cooks i Saturday Cooks, vodi ih Anthony Worell Thompson, sa raznim šefovima u gostima. Opuštena atmosfera, kuvarski humor, englesko podjebavanje gostiju stranaca kuvara (Can you see the smell?) i gomila ložačkih gay recepata, pestle and mortar, sos ovaj sos onaj, pesto "od čega ne biva", itd.
Link to comment
Pretpostavljam da bih mogao negde u gradu da potražim - kod mene na ove dve pijace u blizini nema - čak ni u jednoj fancy ribarnici, ono tropic nešto.Inače recept koji si dao me je podsetio na moje omiljene emisije. U pitanju je gay kuvanje naravno - ima na Zone club kanalu, inače BBC produkcija - Daily Cooks i Saturday Cooks, vodi ih Anthony Worell Thompson, sa raznim šefovima u gostima. Opuštena atmosfera, kuvarski humor, englesko podjebavanje gostiju stranaca kuvara (Can you see the smell?) i gomila ložačkih gay recepata, pestle and mortar, sos ovaj sos onaj, pesto "od čega ne biva", itd.
tropic nije dovoljno gej ribarnica za 1 grdobu cool.gif znam da je dobro mesto za kupovinu ona ribarnica na kalenicu sto gleda pravo na zgradu u kojoj se prodaje sir, iza biospajza, uvek zaboravim ime. to je prva ruka - oni uvoze ribu (to je firma jednog od ovih energo tajkuna ali uvek zaboravim da li je u pitanju vojin lazarevic ili vuk hamovic...), i tu radi odlican lik rodom iz herceg novog koji je kao klinac u prvoj postavi restorana porto bio kuvar koji moze da ti lepo izabere ribu ako kazes sta hoces, da je sredi, a ako ne znas sta ces, da ti kaze sta najbolje da uradis od nje, naravno gej kuhinja off limits, decko je cg-orac. mislim da grdoba stize cetvrtkom, mada je oni drze na ledu pa mozes slobodno da je kupis i koji dan kasnije. ima repova sredjenih, u raznim velicinama a mozes da kupis i celu i lepo ce ti je istranzirati za gril i za supicu.pored ove ribarnice na kalenicu je prodaje i ona sto je druga u redu pored mesare mama dana, tik pored izlaza na njegosevu, ali ta mi deluje malo gadno i fus pa tamo ne ostavljam novac.ne znam za druge pijace - posecujem zemunsku iz postovanja, tamo nikada nisam video, za bajloni stvarno ne znam, takodje mislim da nema na palilulskoj, na z.vencu isto nisam bio jedno 10 god
Link to comment
setio sam se, SQUADRA. ista ekipa drzi onaj riblji fast food u njegosevoj preko puta pijace kao i fish bar u bivsem sinatri u brace jugovica
Moraću da skoknem znači do Vračara za tako nešto, kada bude prilike. Hvala.
Link to comment

malo improvizacije sa chiketinom, i nije ispalo lose, naprotiv.tri komada piletine (izmiksovana prsa i batak, seceno na krupno), poredjala u plicu vatrostalnu ciniju, ili ako se nadje ona simpa keramicka.istopila dobar komad putera (jedno 100 - 150 gr). u to umuljala 4-5 kasika meda, 3 kasicice senfa, kasicicu soli i kasicicu bibera. u nedostatku karija, stavila po kasicicu garam masale i turneric-a.tim prelila meso, umotala ciniju u foliju, pa u rernu na 175. jedno 45 minuta.onda skinula foliju, pa povremeno okretala uz onaj oldskul rad prelivanja, jos jedno pola sata.i onda pred kraj iscedila dve narandze i prelila i tim.ja jela uz pirinac i zelenu salatu.

Link to comment

Gej recepis, što bi rekao Gazza.Danas se kuvalo jednostavno, u skladu sa povratkom zime. Dva crna luka, 4 čena bela.750 grama špic rebara, punih mesa.Jedna ljuta slovačka kobasica. Veza zeleni plus još jedna dobra šargarepa.šaka ljutih papričica, kupljenih kod babe na Đermu.Po kile šarenog pasulja.Ljuti paradajz, kupljen kod iste babe.Prvo luk u tiganj, i naseckan kobas, da pusti malo masnoću. Umuljao u to seckane paprike, pa malo kao propržio. Pomešao to, pasulj (stajao pre toga od jutra u hladnoj vodi, promenio mu vodu 4 puta), povrće, još malo suvog povrća iz kesice, nalio vodom i kuvao oko 3 sata prvo na trojci, pa na dvojci. Pred kraj dodao paradajz, kuvao još pola sata. Na kraju zapržio sa paprikom, i eto. Jelo upisano u genetski kod.

Link to comment
ne moras kupiti celu koja izgleda kao na slici. za pecenje je koristan samo rep, ostatak se kuva. ako je kupis tako, onda moras zamoliti majstora da je iztranzira tako da mozes koristiti rep za glavno jelo a ostatak za supu. mozes je kuvati i celu, ako volis lesho ribu.inace mozes kupiti i samo rep, sto sam ja uradio. meso je dosta suvo ali jako cvrsto i ne raspada se, sto je bitan kvalitet
Super je ta riba.Usput i uzasno skupa. Ja taj rep isecem na reznjeve, dunem brashno na njih,isprzim ih al na buteru, onda stavim malo lukca ,estragona,slatku pavlaku,belog vina i da bi sosbio gust oprilicno butera. Moze se jede sa pirinchem ili sa francuskim lebom.
Link to comment

Skvadra ima ribarnicu u najnovijem Rodicu pored pumpe Zmaj. Rep grdobine 1900 dinara. Dosta ribe, neuobicajeno za supermarketske ribranice, sveza stize sredom i petkom. Ko za inat bila u utorak uvece. Kupila dimljenu tunu, 150 grama, da probam. Kilo 2300. Likom podseca na govedji prsut, a ukusom na svinjiski, s aftertejstom ribe. :lol: Preslano. Mozda bi utisak bio bolji da seku masinom, a ne tetka nozem, pa koliko odrapi.

Link to comment

1900 je OK cena za grdobe rep. isto toliko (21-22E) je u veneciji ako je to ikakav reper (ova i stize odatle), na kalenicu u squadri ista cena. skupo je ali riba vredi te pare, nije gajena, ulovljena u moru na pravdi boga, indulgencija ukljucena u cenu.

Link to comment

Moja keva bi trebala da svrati ovde. Često se "žali" kako nema ideje šta da skuva-spremi. :D Umem i ja da kuvam, ali to su uglavnom jela od testenine ili sendvići. Umem da napravim dobar* omlet. Umutim par jaja i sačekam da se ulje ugreje u tiganju. Sipam ona jaja i čekam dok se sve na gornjoj strani ne ispeče (ta gornja strana ne može da se ispeče kao donja, ali do one mere kada nije vodenasta) okrenem ga kao palačinku. Tu stranu manje pečem i izvadim u tanjir. Bude okruglo i celo. Narendam bilo koji žuti sir ako imam. Posolim, isečem paradajz na kolutove (kad ga ima) i to je to. Može da se stavi na to sve što ima smisla i ko kako voli. Kada pečem slaninu, nikad je ne pečem zajedno sa jajima. Posebno slaninu i onda jaja u toj masti ispečem. *Dvoje ljudi mi je reklo da ovo radim sjajno i njima nikad ne uspe. Pitam se, da li je moguće? Samo ga zbog toga "zovem" 'dobar'. :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...