Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Frittata100_0738.jpgili italijanski omlet je nekada bilo jelo koje je zapravo omogucavalo da se iskoriste ostaci paste od juce - u pastu se dodaju jaja, povrce i sve to zaprzi u tiganju, pa zapece u rerni.danas - frittata is back! umesto paste sve se cesce koristi baren krompir (od juce) doda se povrca po zelji ili sta se vec nadje u frizideru i jaja.vecerashnja frittata:500gr na listice isecenog pa u mikrotalasnoj, blago obarenog krompira1 luk sitno iseckan1 chen belog luka izgnjecenzajedno proprzeni tek da luk omeksau posudi pomesani:250 gr zelenih shpargli iseckanih na komadice2 kasike persuna100gr lososa iz konzerve3 jajeta3 belancetaproprzeni luk i beli luksve zajedno izruceno na vruc tiganj gde se przilo 10-ak minutapa ubaceno u rernu na 180 stepeni da se zapece na vrhuja sam na tanjir dodala i malo ajvara

Link to comment

Da li neko voli tortilje? ;) Nedavno prilikom kupovine u supermarketu, videh gotovo testo za tortilje (cca 130 RSD, pakovanje od 10) ali u sustini veoma ih je lako napraviti - bez onih emulgatora i arome koje stavljaju u ta fabricka testa.Potrebno vam je: 200g brasna, 1/2 kesice praska za pecivo, 1/2 kasicice soli, 120 ml mlake vode i 40 g maslaca ili maslinovog ulja (preferiram maslinovo - testu daje lep miris i zdravije je).Sve promesate ovim redosledom i ostavite 2h na sobnoj temperaturi. Podelite u loptice i razvucete oklagijom da budu veoma tanki krugovi - prilagodite velicini svog teflonskog tiganja. Pece se 20-30 sekundi svaka strana na tefloncu bez ulja; poredjate ih kao palacinke jednu na drugu i prekriijete pamucnom krpom da se ne suse. Napravite fiseke i punite ih dok su tople (tako se lakse savijaju a i lepse su za jelo dok su tople). Ako se ohlade, podgrejete ih na tefloncu ili u mikrotalasnoj, i napunite.Punjenje/fil: u principu mozete proprziti - klasika - crni luk, beli luk, papriku, kukuruz, rendanu sargarepu + neko meso (piletina, jagnjetina, mleveno), dodati pasulj, zacine (vlasac, vegetu...). Bilo cime da ih napunite cak i da nema mesa vec da je povrce ili samo tunjevina sa malo majoneza i zelene salate ili pradajza, ukus je sjajan.

Link to comment
Potrebno vam je: 200g brasna, 1/2 kesice praska za pecivo, 1/2 kasicice soli, 120 ml mlake vode i 40 g maslaca ili maslinovog ulja (preferiram maslinovo - testu daje lep miris i zdravije je).Sve promesate ovim redosledom i ostavite 2h na sobnoj temperaturi. Podelite u loptice i razvucete oklagijom da budu veoma tanki krugovi - prilagodite velicini svog teflonskog tiganja. Pece se 20-30 sekundi svaka strana na tefloncu bez ulja; poredjate ih kao palacinke jednu na drugu i prekriijete pamucnom krpom da se ne suse. Napravite fiseke i punite ih dok su tople (tako se lakse savijaju a i lepse su za jelo dok su tople). Ako se ohlade, podgrejete ih na tefloncu ili u mikrotalasnoj, i napunite.
E baš mi je bila potrebna ta osnova, al ja ću to sa belim kukuruznim :) Nigde nisam uspeo da nađem gotove u toj varijanti.
Link to comment

Brzi i lagani slatkisi:Anamas, svez ili iz konzerve sitno iseckan se stavi u plitak pleh, moze se dodati krushka, kajsija i slicno voceprekrije se smesom napravljenom od :150gr musli sa suvim vocem2 kasike semenku bundeve2 kasike semenki suncokreta90gr jogurta2 kasike medai zapece u rerni 20-ak minuta dok muslim ne postanu hrskavi na vrhumoze se preliti sosom od crvenog voca, na primer100_0730.jpg

Link to comment

Jos jedan iz serijala - kolac za 10 minuta, proveren i dokazano odlican (ovaj ide pod - SAVRSEN!sastojci:400 gr riccota-e ja bih rekla da ce svaki beli, neslani sir da radi80ml soka od pomorandze (iscedite pomorandzu, bice ukusnije nego kupljen sok)80gr maple sirupa - ja sam ga zamenila medom400gr crvenog voca 100_0755.jpgdobro umutiti sir sa sokom od pomorandze i medom, ja sam ipak uzela mali mikser na kraju, probala sam varjacom ali su stalno ostajale grudvice sirau 4 male ili u jednu vecu cniju staviti pola krema od sira i soka, pa pola voca100_0756.jpgsve posuti isitnjenom puslicom (ovde se kupuje vec gotova meringue sa bademima) i seckanim i proprzenim bademima. Ostaviti kolac najmanje 3 sata u frizideru. kao sto rekoh a skoro nisam ponovila - savrsenstvo!100_0758.jpg

Link to comment

kupio u italiju onu crnu pastu (od sipa, lignji, hobotnice), pa me zanima dal ima neko neki recepat za to...ja sam mislio samo da zveknem belog luka i maslinovog ulja......ako neko ima bolju ideju, spreman sam da probam...takodje pazario suseni paradajz (onako u kesi, nista tegla, ulje), lik mi rece da treba da odstoji u vodi ceo dan pre konzumacije. ja sam nesto po netu vidjao da moze da stoji i par sati, tj. da ako stoji ceo dan posle mora u frizider. anyone??pozdrav

Link to comment
kupio u italiju onu crnu pastu (od sipa, lignji, hobotnice), pa me zanima dal ima neko neki recepat za to...ja sam mislio samo da zveknem belog luka i maslinovog ulja......ako neko ima bolju ideju, spreman sam da probam...takodje pazario suseni paradajz (onako u kesi, nista tegla, ulje), lik mi rece da treba da odstoji u vodi ceo dan pre konzumacije. ja sam nesto po netu vidjao da moze da stoji i par sati, tj. da ako stoji ceo dan posle mora u frizider. anyone??pozdrav
za suseni paradajz ja bih rekla da je bolje da odstoji par sati. posle dana u vodi bi postao previse mekan a upravo je to fazon da bude malo tvrd maslinovo ulje, beli luk i jedna ljuta papricica za pastu - ne moze da ne valja
Link to comment
za suseni paradajz ja bih rekla da je bolje da odstoji par sati. posle dana u vodi bi postao previse mekan a upravo je to fazon da bude malo tvrd maslinovo ulje, beli luk i jedna ljuta papricica za pastu - ne moze da ne valja
tako i ja kontam za paradajz, ne znam sta bih dobio odlezavanjem 24 sata. ovo za pastu nisam siguran dal je bolje minimalno przenje, ili je dovoljno sasuti to ne vrelu pastu (ja sam nekako blizi ovoj drugoj varijanti).... :unsure:
Link to comment

za suseni paradajz iz kesepreliti vrelom vodom u koju je dodato malo balzamiko sirceta. ostaviti natopljeno dok se otprilike voda ne ohladi pa jos otprilike 1 sat, maks 2 sataproveriti kako to izgleda, treba da ostane malo al dente, jer nije poenta da vratis taj suvi paradajz u hidrirano stanje.baciti tu vodu, i ocediti paradajz malo ali paziti da se ne deformise (ne stiskati jako).onda zaciniti maslinovim uljem belim lukom moze malo balzamika odlicno ide zacinsko bilje, timijan, ruzmarin itd.ovo moze posle da ti stoji u frizideru koliko hoces mada sumnjam, brzo se pojede.ko voli moze da se naseckaju i kockice fete....

Link to comment
a kako tretirati onaj iz tegle? njega ne treba u vodu, samo zacinis?
Nemo ga tretirash uopste :D Vec je istretiran. Ja uvek koristim samo taj (iz tegle).Samo zacinish po volji konzumera.
Link to comment
Nemo ga tretirash uopste :D Vec je istretiran. Ja uvek koristim samo taj (iz tegle).Samo zacinish po volji konzumera.
dobro nam doshla Teja! nije te bilo 100 godina bas lepo sto si tu!a paradajz - samo pusti masti na volju, sendvici, salate...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...