Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

inace samo da dodam da su pihtije verovatno jedina stvar u kojoj srbi siju nemce ali za 3 koplja. kako sam se ruzno nasadio par puta kada sam u fensi flajserajima i mecgerajima narucivao pihtije da ih tamanim na licu mesta sa vrucim crnim lebom, i naletao (umesto na oko, nokat, trepavicu i dlaku iz uveta:)) na sitno seckane kisele krastavcice (fuuuuuj) i kuvana jaja (fuuuuuuuuj fuuuuuuj). a sto vole sirce da dodaju, uzas!
Dobro, ima josh nekih stvari, al nisu za ovaj PDF, a ovo sto kazesh za pihtije stvarno tako.Izgledne su te nemacke ( uglavnom ih u Bavarskoj ima i dan danas) , ali bre ni prinetenashim,srpskim. Al to ja to mom Nemcu ne mogu da dokazem. Uvek svadja oko pihtija.Al uvek i pobedi sprska domacica Shvabu.Sirce dodaju u kojekakva jela, ne samo u pihtije.
Link to comment

bavarci nemaju - upravo sam se tamo najvise puta opekao - ali imaju austrijanci; generalno ta austrijska kuhinja zakonita, njihov sulce je najblizi nasem uz ogradu da se gadosti - ako se i turaju u lonac - u tanjiru ne vide, mnogo je generalno blize ideji aspika nego dlakavih pihtija sa prstom masti na vrhu tanjira.btw danas je sveti jovan - iskreno se nadam da je domacica slave na koju idem spremila dovoljnu kolicinu. nista drugo me ne zanima:)

Link to comment
ako mislis na s?lze, onda je to izgledom slicno, ali ukusom drugacije. meni bar.ili imaju bavarci nesto slicnije pravim pi'tijama?Pa pihtije su S?lze.Nema druge ;) Ove u Bavarskoj prave se samo od govedine,valjda otuda i potreba za sircetom.Ima ih i samo od povrca, al to je za mene spashavaj se ko moze, kao i onaj Gazzin buljonza dijetu.U Francuskoj se kuvaju samo svinjske nogice ( obrijane naravno), ali se ne raspadnuu kuvanju,ostanu cele. Onda se serviraju sa nekom pihtijastom masom ( moze i aspik)sa puno travki al bez belog luka.Ali su i one malo kiselkaste.Ma bre idem za vikend u Zajecar,i ima samo jedem pihtije ( kod nas nema ovog H, nego se zovupitije). A mozda i nekom ostane od slave
Edited by Teja
Link to comment

tejo,u austriji ih (provereno, kupovao ja od koruskih seljaka u novembru) prave od delova svinje (ne bih bas rekao da je svinjsko meso ;) ), izgledaju kao s?lze, a smekaju nekako drugacije (weder s?lze, noch pi'tije :s_w: ). ni s?lze, ni pi'tije. dakle, jos uvek trazim prave pi'tije u trecem rajhu.ili cu ih sam praviti, ili da mi neko donese iz zajecara :puke:

Link to comment

ubitacnu sam proju napravio stvar je inace za debile, vreme spremanja 5 min vreme pecenja 45odokativno 2/3 mere kukuruznog brasna kupljenog kod seljaka - sa vodenice, krupno mleveno, da gorci!1/3 brasno od heljde - koga smara neka stavi koje ima, belo, integralno a moze i skroz kukuruzno3-4 jaja koliko se zatekne u kuciulja dosta, najmanje pola solje ako ne i visekisele vode odokativno da testo bude zitko, gusce od onog za palacinke a redje od normalnog testa, znaci bas zitko1 prasak za pecivosira smrdljivog ovcijeg kozijeg ili slicnog - sjenicki je keva, mozda preseci sa malo neke jeftinije fete cisto da vam srce ne preskoci kad probatecrnih maslina bez kostice iseckanih i neiseckanih dosta, 200 grama ili 2 pune sakeko voli moz da trpa unutra sta hoce, ja se ovde zaustavljamkrupno mleveno heljdino brasno daje fenomenalnu strukturu i boju - belo testo prosarano smedjim znaci sve sem sira i maslina dobro umutiti i ostaviti bar 10 min da se malo opustidodati sir i maslinepeci 25 min na 220 min nisko pa isto toliko na 180super je

Link to comment
buckwheatnije bitna heljda, stavi koje hoces drugo brasno, treba malo preseci necim to kukuruzno, ume da bude dosta sirova:)
kupujem odma i punim jorgane i lonce
Link to comment

saraniste me sa pričom o pitijama :cry: sreća pa sam juče u naletu potrebe za zdravljem kupila švargle i slanine, pa sad mogu donekle da ublažim patnju. inače, ja najvolijem sirotinjske pitije: samo mesina, so i beli lukac, ozgo tucane paprike i bibera. nisam kicoš. al ne bih se bunila ni za larsonove i gazine, nema veze što su fensi.

Link to comment
  • 3 weeks later...

definitivno sam poklekao pred gej kulinarstvom, veceras spremam ovo:grilled or roasted monkfish with black olive sauce and lemon mashServes 4Monkfish is a lovely meaty fish to cook. However, it does contain a lot of milky juices. This can sometimes be a pain because they tend to come out during cooking, so instead of roasting, grilling or frying, you end up almost boiling the fish in its own juices. So what I tend to do to stop this is season the fish with salt about an hour before cooking. This draws out any excess moisture ? then I just pat it dry and get cooking. If you want to grill your monkfish, ask your fishmonger to butterfly the fillets for you.In a pestle and mortar or Flavour Shaker, smash up 2 tablespoons of salt with the lemon zest and rosemary and rub this all over the fish fillets. Put the fillets in a dish in the fridge and let them sit there for an hour. Now make your black olive sauce by mixing all the ingredients except the vinegar together. You want the sauce to have the consistency of a coarse salsa. Then carefully balance the flavours with the vinegar to taste. If you?re roasting your monkfish, preheat your oven to 220?C/425?F/gas 7 just before the fish comes out of the fridge. Pat the fish dry with some kitchen paper and then pat it with a little olive oil. Peel and halve your potatoes. Put them into a pot of salted, boiling water and cook until tender. Then drain and mash up with 6 tablespoons of olive oil and a good swig of milk. Season to taste with salt, pepper and lemon juice. If you want to get your mash really smooth and creamy you can use a spatula to push the potato through a sieve once or twice. It doesn?t make it taste any better but it will make it silky smooth, shiny and lovely. Just depends if you can be bothered, really. If it needs thinning with a little extra milk, feel free.To roast the monkfish, heat a large ovenproof frying pan, add a splash of olive oil and fry the fillets in the pan for 2 minutes. Then turn them over and put the pan in your preheated oven for 6 to 8 minutes, depending on the thickness of the fillets.To grill, place the the butterflied fillets on a hot griddle pan and cook for about 3 minutes on each side, depending on the thickness. Whichever way you cook it serve the fish and the juices with a good dollop of the mashed potato, the black olive sauce and a little rocket dressed with the extra virgin olive oil, lemon juice and salt and pepper. Really, really good.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...