Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

sinoc sam punila paprike i skuvala ih sa puno paradajz -kompota (proprzena glavica luka, 5-6 na kockice isecenih paradajza, puno pershuna i malo belog luka) u mikrotalasnoj rerni 20-ak minutaOdlichan trik - povrce je ostalo sochno, rerna je ostala chista, ukus je bio bolji.okrenula sam paprike na pola kuvanja tek da se ne kuva samo jedan krajpirinach se skuvao u vodi koju je pustilo povrce - divota!i nema opasnosti da zagori, da se zaboravi u rerni i slichnoa mislim i da se troshi manje struje

Link to comment
  • 2 weeks later...
DSC03001-1.jpgVechera zvana: perfect timingJagnjeci file mariniran 24 sata, ruzmarin, beli luk, maslinovo ulje, mesar spremio ja samo bacila na tiganjKrompir na nachin Gratin dauphinois: isecen na kolutove pa poredjan u pleh koji je premazan puterom i belim lukom (chen belog luka isecneh na pola, pa naboden na viljuski - lagano klizi po puteru ...) preliti slatkom pavlakom da ogrezne i posuti rendanim sirom - u plehMlade (slatke) shargarepe i brokoli kuvani na pari simultano sve stiglo na tanjir za manje od 30minutaTurning Leaf Merlot
Link to comment

modesta, jel krompir bio prokuvan pre gratiniranja ili si ga zivog u rernu? mislim da nemci u svojim gratin verzijama obavezno blago prokuvaju krompir i onda mu zadaju smrtni udarac. btw, da li si ikada probala da pravis gratinirani krompir po receptu hestona blumentala?

Link to comment

Billy - otkupiT cu se vecherom :)a bice i razloga za slavlje uskoro zar ne? ;)gazzo - Francuzi bi se, naravno, ubili da malo prokuvaju krompir pre rerne, ali ja ga (opet u aparatu za kuvanje na paru prokuvam, tako kuvan ostane ceo pa se seche na lepe kolutove i u rerni ostane krace.i nisam se upustala u blumenthalove receptestidim se do bola ali ja sam uzasno tradicionalna kuvarica, sve neshto zastupam teoriju da su sastojci najvazniji...

Link to comment

Jedva cekam da saznam ko je mister Blumental i kako pece krompir u slatkoj pavlaki (pavlaci?!). (Ja krompir ne kuvam, vec samo pecem i to ne moze da izadje ispod sat vremena, ma kako tanko krompir da isecem.)

Link to comment
Jedva cekam da saznam ko je mister Blumental i kako pece krompir u slatkoj pavlaki (pavlaci?!). (Ja krompir ne kuvam, vec samo pecem i to ne moze da izadje ispod sat vremena, ma kako tanko krompir da isecem.)
to u slatkoj pavlaci pechem krompir ja, takoreci pekla sam ga juchea malo ga prokuvam da smanjim to vreme a i krmpir tako bude sochniji.a Blumenthal je 1 kuvar madjionichar koji koristi laboratorijske tehnike u kuvanju i time osvaja srca i stomake hedonistichkih gastronoma
Link to comment

Evo sam ga guglovala. Znam za njegov slucaj, nego nisam zapamtila kako se zove.Jos nikad nisam ni umazala tepsiju belim lukom. Nikad se ne usudim, iako sam fan garlika. Sledeci put cu.

Link to comment
gazzo - Francuzi bi se, naravno, ubili da malo prokuvaju krompir pre rerne, ali ja ga (opet u aparatu za kuvanje na paru prokuvam, tako kuvan ostane ceo pa se seche na lepe kolutove i u rerni ostane krace.
slazem se sa tobom - na VilozoVskoj ravni bi francuzi trebalo da su u pravu - ali praksa pokazuje da nema nikakvog rezona stavljati ziv krompir u rernu i onda ga tamo kuvati u tecnosti umesto da se gro termicke operacije uradi tamo gde je to kuharici zgodnije a doticni prakticno samo zapece i natopi pavlakom u rerni.heston prvo napravi infuziju od mleka, belog luka i zacinskih trava. onda u tome kratko kuva krompir, onda doda pavlaku i buter i stavi u sud za gratiniranje pa ubaci na 4-5 sati u rernu, zatvoreno folijom, na jako nisku temperaturu (oko 110C). pred sam kraj se otvori folija i zapece korica.probao sam ovakav krompir kod prijatelja koji se izlozio zrtvi visesatnog spremanja i ne mogu da kazem da nije bio fantasticnog ukusa, ali nisam siguran da je bilo bas vredno tolikog cimanja. mada gratinirani krompir jeste fenomenalno, a prosto jelo, i jedno od retkih koje mi nedostaje u mom ogranicenom rezimu ishrane u kome ima jako malo mesta za ugljene hidrate prostog tipa. Edited by gazza1
Link to comment

melanzana parmigiana :wub:dsc02277au1.jpgmalo duze traje da se napravi i pored trikova za skracivanje vremena, pravi se iskljucivo kad je nekome do kuvanja. rezultat je :Hail: dosta je prosto: maslinovo ulje, luk, beli luk, masline, kapari, paradajz, bosiljak - to je sospatlidzan se isece na tanke uzduzne ploske, posoli, saceka. onda bi ga trebalo prziti, svaki ponaosob. to bas dugo traje, a i bude masno, ja ih zato u tankom sloju poredjam u pleh, namazem maslinovim uljem, ubacim u rernu najblize grejacima dok ne porumene, onda ih obrnem.redja se red patlidzana, red paradajza, mocarela (nije nuzno) + parmezan (nuzno), i tako dok ne ponestane sastojaka. neki recepti traze i malo kuvanih jaja, meni je to visak. pece se cetrdesetak minuta na 200. mljac dsc02292eo1.jpg

Link to comment

Strpate u lonac neko meso i svo povrće koje imate u frižideru, nalijete paradajzom, vinom, dodate začine po metodu slučajnog uzorka i kuvate 7 sati.

Link to comment
  • 2 weeks later...
ili 17 sati na 80C i onda pricas naokolo da si smislio recept bolji od blumentalovog
nije bilo 17 sati nego 45 minuta ali je rezultat bio sjajan: kilogram lososovine* se poredja u pleh da mu koza bude gore. losos se pokrije svezim zachinskim travama ali bash da se ne vidi (timijan, pershun, korijander....), nastruze se kora 1 limuna, posoli, pobiberi i polije limunovim sokom i maslinovim uljem (6 kashika)pleh se stavi u rernu koja je zagrejana na 80C i ostavi tako 45minuta-1hdelice!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...