Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

I hocete da kazete da za te pare ne moze da se bira svestenik koji ce da krsti dete? Sad mi je jasnija i ona slow-ovo teolosko opravdanje zasto je licnost svestenika nebitna.

 

To seže još od vremena kad su hrišćane bacali lavovima zbog krštenja.

Edited by slow
Link to comment

Mogu donekle da razumem što naplaćuju svadbe i sarane, ali krštenje... čin kojim dobijaju novog člana vere i kongregacije... toliko je sumanuto to naplaćivati da bih ja izopštavao svakog popa ko pokuša da za to uzme pare.

 

Cuj, ja da sam neko ko odlucuje o necemu u SPC, ne da bi zabranio naplacivanje krstenja, nego bi obezbedio paket u vrednosti od 10.000 dinara za svako krsteno novorodjence (ne da bi privlacio ljude da krste decu, nego eto, iz iskrene zelje da pomognem svojim vernicima).

Link to comment

Cuj, ja da sam neko ko odlucuje o necemu u SPC, ne da bi zabranio naplacivanje krstenja, nego bi obezbedio paket u vrednosti od 10.000 dinara za svako krsteno novorodjence (ne da bi privlacio ljude da krste decu, nego eto, iz iskrene zelje da pomognem svojim vernicima).

Pazi, ono kad može i država, može i crkva. No naravno to će biti nikad...
Link to comment

Načinićeš veću štetu sa religiozne tačke gledišta ako mu ne pružiš mogućnost duhovne obnove i izlečenja dok je još maloletan nego što ćeš povrediti njegovu volju ako on sebe ne vidi u okviru Crkve kada odraste i postane punoletan. Uvek može da izađe iz crkvene zajednice, niko to čoveku ne brani, to je njegova slobodna volja. Nikakve obaveze čovek nema ako zatvori crkvena vrata za sobom, to je njegova slobodna odluka. Dete nema u potpunosti slobodnu volju ali mu je potrebno duhovno lečenje i obnova kao što je potrebna svim ljudima. Dakle krštenje  prevashodno nije problem volje, to je problem duhovne obnove i procesa novog rođenja koji treba da počne što ranije.

Ovo je stari "problem" u okviru hrišćanske crkve, rani hrišćani su se krstili kao punoletni, neke hrišćanske denominacije se još drže tog pravila, ali je u većini denominacija to pravilo promenjeno. Ne bez osnova.

 

Ovo ne bi bio problem da postoji jasan način da se neka religija napusti. Uticaj i moć neke religije zavisi od brojnosti njenog članstva tako im nije u interesu da neko napusti ili promeni veru. Osoba nema potrebu da bilo kome objašnjava zašto više ne želi da bude član neke grupe. Naravno, ima onih koje jednostavno boli uvo za religiju i to što su kršteni ih uopšte ne sputava u životu. Problem je što ih religija i dalje vodi kao vernike ali "privremeno zabludele" koji će se kad tad vratiti pod okrilje religije. Određeni procenat ljudi nervira takav paternalistički stav i žele pošto poto da prekinu bilo kakvu vezu sa takvom organizacijom. 

 

Druga stvar je što religija na osnovu broja upisanih vernika ima određene povlastice u državi. To što se broj vernika koji poštuju sve obrede ili broj vernika koji povremeno posećuju crkve drastično razlikuje od broja upisanih na papiru za računovodstvenu stranu religije nema nikakve posledice. Pa tako imamo države sa 90+% vernika i daleko manjim brojem onih koji tu veru i praktikuju. Na osnovu tog broja religija može da izvrši uticaj na državu kako bi povećala svoju moć. Može da dobije pravo da osniva obrazovne ustanove pod svojom kontrolom, da ima sopstvene predmete u državnim školama, da poseduje nekretnine kojima upravlja na način koji nije dostupan drugim organizacijama ili kompanijama u državi. 

 

Pitanje je mnogo kompleksnije od toga kome to smeta da bude vernik. 

 

Na kraju će pred religije biti postavljen izbor, ili će omogućiti ispis vernika ili će im biti zabranjeno da krste ili na drugi način primaju bilo koga mlađeg od 18 godina. Alternativa je teokratija. 

Link to comment

Ovo ne bi bio problem da postoji jasan način da se neka religija napusti.

 

 

 

Mislim da malo preterujes ovde.

 

Prvo, postoje jasni nacini da se neka religija napusti, formalno:

 

1) Paradoksalno (ili mozda bas ne), najlaksi nacin je da se formalno pridruzis nekoj drugoj religiji.

2) Postoji i formalni nacin da se samo ,,ispises", naravno zajebavace te malo (ili malo vise), ali ako si dovoljno uporan, uradices to na kraju. Vidi npr. pod  http://www.vice.com/rs/read/kako-se-ispisati-iz-crkve

 

Drugo, to sto si ti formalno krsten pa oni gledaju na tebe kao na "zabludelog vernika", a tebe zabole, kako to tacno utice na tebe? Nisam primetio da popovi haraju ulicama sa spiskom krstenih i proveravaju licne karte, pa smaraju one koji su krsteni. Ili sta si tacno imao na umu?

 

Evo kako kaze jedan srpski pop:

 

 

Čovjek koji prestane prakticirati vjeru, već je de facto van Crkve, i bilo kakvi formalni ispisi su nepotrebni. Tako da ne postoje nikakvi službeni formulari o tome, niti potvrde, niti procedure pred višim vlastima. Čovjek, koji je prestao prakticirati vjeru, može to jednostavno očitovati nadležnom svećeniku, čisto informacije radi, da ovaj zna kakva mu je situacija pastve. 

 

Mislim, da je alternativa zabrani krstenja maloletnih teokratija ti je malo...pa ne znam kako da kvalifikujem. Bas si ono, lupio. Niko u zapadnim drustvima nije zabranio krstenje maloletnih, pa ona vremenom u poslednjih 200 godina postaju sve manje i manje religiozna.

Link to comment

Mislim da malo preterujes ovde.

 

Prvo, postoje jasni nacini da se neka religija napusti, formalno:

 

1) Paradoksalno (ili mozda bas ne), najlaksi nacin je da se formalno pridruzis nekoj drugoj religiji.

2) Postoji i formalni nacin da se samo ,,ispises", naravno zajebavace te malo (ili malo vise), ali ako si dovoljno uporan, uradices to na kraju. Vidi npr. pod  http://www.vice.com/rs/read/kako-se-ispisati-iz-crkve

 

Drugo, to sto si ti formalno krsten pa oni gledaju na tebe kao na "zabludelog vernika", a tebe zabole, kako to tacno utice na tebe? Nisam primetio da popovi haraju ulicama sa spiskom krstenih i proveravaju licne karte, pa smaraju one koji su krsteni. Ili sta si tacno imao na umu?

 

Evo kako kaze jedan srpski pop:

 

 

 

Mislim, da je alternativa zabrani krstenja maloletnih teokratija ti je malo...pa ne znam kako da kvalifikujem. Bas si ono, lupio. Niko u zapadnim drustvima nije zabranio krstenje maloletnih, pa ona vremenom u poslednjih 200 godina postaju sve manje i manje religiozna.

 

Prelazak u drugu religiju nije rešenje. :)

 

Mene to ne dotiče ali postoje ljudi kojima to smeta. Naveo si jedan primer kako to može da se reši ali to je pre izuzetak nego pravilo, pogotovo što ga je teško replicirati u drugim religijama. Ne, to ne rade ovde, rade u Iranu. Ja nisam navodio nijednu specifičnu religiju kao primer. 

 

Što se tiče zabrane krštenja, baš taj Iran ti je primer šta se dešava kada se religija pusti sa lanca, da ne pominjemo drastičnije primere. Ostao mi je utisak kada je neko odavde pravio putopisnu emisiju i za vreme nekog praznika, kada gotovo da nije bilo ljudi na ulici, zaustavili su jednog prolaznika da ga nešto priupitaju i onda odjednom dolaze 4-5 uniformisanih, odevenih u crno, i ladno tom tipu traže ličnu kartu i propituju ga sa kim razgovara i zašto. Uvođenje veronauke u škole je korak ka tome, slagao se ti sa tim ili ne.

 

Religija je u Zapadnoj Evropi izgubila velik deo svoje moći usled Francuske buržaske revolucije a naročito tokom Napoleonovih osvajanja kada su joj ukinuta mnoga prava, to nikako nije bio spontan proces. Vatikan je takođe morao da proguta gorku pilulu i da pristane na postojanje samo mikrodržave, usled ujedinjenja Italije a nakon pregovora koje je vodio Musolini. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...