Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ne, ljudi kod nas nisu umjereno religiozni nego su religiozno vrlo neuki (bar ove generacije sto nisu imale vjeronauk u skoli), a neumjereno licemjerni (vidi pod slavim Sv. Nikolu uz prasetinu, postim tako sto jurim po gradu posni slag, posne kolace i cokoladu, da i postim i zderem, postujem crveno slovo tako sto ne ukljucujem ves masinu...)

Logika je da ako vec pravis cirkus i Crkvu shvatas kao usluznu firmu koju po potrebi iznajmis da bi dogadjaj koji organizujes imao i duhovnu notu, to iznamljivanje i platis. 

 

:cry:

eh sad, mnogi vernik bi zeleo da se ugleda na patrijarha i vladike pa da vozi audija ili dzipa, zivi u dvorcu, bludnici sa decacima, gosti se po jahtama i tulumari sa estradom al nema narod para... prosecan vernik finansijski moze da dobaci samo do pecenja za svetog nikolu i torte s margarinom  :cry: .

Link to comment

Ne, ljudi kod nas nisu umjereno religiozni nego su religiozno vrlo neuki (bar ove generacije sto nisu imale vjeronauk u skoli), a neumjereno licemjerni (vidi pod slavim Sv. Nikolu uz prasetinu, postim tako sto jurim po gradu posni slag, posne kolace i cokoladu, da i postim i zderem, postujem crveno slovo tako sto ne ukljucujem ves masinu...)

Logika je da ako vec pravis cirkus i Crkvu shvatas kao usluznu firmu koju po potrebi iznajmis da bi dogadjaj koji organizujes imao i duhovnu notu, to iznamljivanje i platis.

 

Pa sad, imala sam i ja mišljenje o prasetini za sv Nikolu, pa sam se malo porazmislila, i zaključila da ako neko veruje na nivou da Bog otprl postoji i da sv Nikolu vole da obeleže, a ne veruju da nešto loše čine što mrse na taj dan, so f what.

Nije svet crno beo pa da sa jedne strane imaš ateiste a sa druge zaklete vernike.

Link to comment

eh sad, mnogi vernik bi zeleo da se ugleda na patrijarha i vladike pa da vozi audija ili dzipa, zivi u dvorcu, bludnici sa decacima, gosti se po jahtama i tulumari sa estradom al nema narod para... prosecan vernik finansijski moze da dobaci samo do pecenja za svetog nikolu i torte s margarinom  :cry: .

 

 

hvala :)

Link to comment

... bar ove generacije sto nisu imale vjeronauk u skoli ...

a ovi shto imaju veronauku u shkoli i dalje poznaju samo opshta mesta bez sushtine, jer su praktichno abolirani od svakog istrazivanja i saznavanja.

 

kao i u drugim segmentima obrazovanja, kuca je i u sluchaju veronauke jacha od shkole.

Link to comment

a ovi shto imaju veronauku u shkoli i dalje poznaju samo opshta mesta bez sushtine, jer su praktichno abolirani od svakog istrazivanja i saznavanja.

 

kao i u drugim segmentima obrazovanja, kuca je i u sluchaju veronauke jacha od shkole.

Ne mora da znaci, ja u porodici imam pozitivan primer. Naime, moj sestric petak je na casovima veronauke do te mere postao ubedjen da je religija najveca besmislica koja postoji da koristi svaku priliku da to naglas kaze, na veliko nezadovoljstvo svog caleta. Edited by IndridCold
Link to comment

Ne mora da znaci, ja u porodici imam pozitivan primer. Naime, moj sestric petak je na casovima veronauke do te mere postao ubedjen da je religija najveca besmislica koja postoji da koristi svaku priliku da to naglas kaze, na veliko nezadovoljstvo svog caleta.

garantujem ti da je i tu kuca jacha :d

 

samo se ne vidi na prvi pogled. nije to matish pa da te shkolw nauchi ono shto caca ne zna.

 

pozitivan primer :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

Ne mora da znaci, ja u porodici imam pozitivan primer. Naime, moj sestric petak je na casovima veronauke do te mere postao ubedjen da je religija najveca besmislica koja postoji da koristi svaku priliku da to naglas kaze, na veliko nezadovoljstvo svog caleta.

 

Religija nije nikakva besmislica, skroz je smislena stvar tj koncept do koje su došli svi narodi i kulture nezavisno, nema afričkog plemena, Indijanaca, pećinaca itd itd koji nisu imali neki oblik religije.

Kroz istoriju je imala kombinaciju i pozitivnih i negativnih efekata. Otprilike u odnosu u kom je procenat kreativnih ljudi hteo da se bavi naukom i umetnošću prema procentu onih koji kroz religiju prelamaju sopstvenu agresiju i gramzivost.

Neko peto je pitanje gde je uloga religije u nekom modernom društvu, a šesto gde je uloga SPC u srpskom.

Link to comment

Religija nije nikakva besmislica, skroz je smislena stvar tj koncept do koje su došli svi narodi i kulture nezavisno, nema afričkog plemena, Indijanaca, pećinaca itd itd koji nisu imali neki oblik religije.

 

Ja to i sam znam :( , ali kako da objasnim desetogodisnjem decaku koji zna sve o dinosaurusima da u stvari ima smisla da su svi ljudi nastali od Adama i Eve? Ili Nojev kovceg? Da je moguce da sve zivotinjske vrste stanu u jednu ogromnu ladju? Pa smejace mi se dete.

Link to comment

Ja to i sam znam :( , ali kako da objasnim desetogodisnjem decaku koji zna sve o dinosaurusima da u stvari ima smisla da su svi ljudi nastali od Adama i Eve? Ili Nojev kovceg? Da je moguce da sve zivotinjske vrste stanu u jednu ogromnu ladju? Pa smejace mi se dete.

Dete će se smejati jer deca shvataju doslovno dok se od odraslih očekuje da razumeju metaforu.

 

Ne da sam religiozan, nego su ti loši primeri.

Link to comment

Dete će se smejati jer deca shvataju doslovno dok se od odraslih očekuje da razumeju metaforu.

 

Ne da sam religiozan, nego su ti loši primeri.

 

Deci se to govori doslovno i ocekuje se da tako i veruju. Da budem iskren, nemam pojma na kakvu metaforu mislis. Jesi li siguran da nije u pitanju neka druga stilska figura?

Edited by IndridCold
Link to comment

Dete će se smejati jer deca shvataju doslovno dok se od odraslih očekuje da razumeju metaforu.

 

Ne da sam religiozan, nego su ti loši primeri.

 

A taj rad. Najbolje da je desetogodišnje dete zdravo pametnije od Tome Akvinskog i ostalih tog ranga.

Mislim može se ne biti religiozan, ili biti religiozan, ili biti ateista, to je na slobodnu volju, ali otpisivati relligiju na vreću besmislenih trica koju je i desetogodišnje dete provalilo je malo... linearno.

Link to comment

To se možda uči u okviru sociologije,  istorija religije, u šta su sve ljudi verovali i za šta je to metafora. Ako nisu izbacili taj deo iz programa

 

Na verskoj obuci ih uče doslovno. 

Link to comment

To se možda uči u okviru sociologije,  istorija religije, u šta su sve ljudi verovali i za šta je to metafora. Ako nisu izbacili taj deo iz programa

 

Na verskoj obuci ih uče doslovno. 

 

A jadni. A nas je veroučitelj nekada davno učio sve te fore o metaforama, kako su dani periodi a ne 6x24 h, kako đavo nije mali crni što čuči iza nekog žbuna nego loš postupak i sve tako nešto. Baš se ponavljalo to o metaforama i nebukvalizmu.

A što ih sad uče bukvalno? Jesu promenili didaktički pristup u SPCu ili su nešto menjali postulate? Zbog čega ta razlika?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...