Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ne gube deca glavu zbog pripadnosti nekoj veri/naciji, nego zbog nepripadnosti određenoj veri/naciji. Vidi kako su prošli komunisti u Nemačkoj.

odgovor koga se ne bi postideo ni eraserhead :)

 

@jozo

pitanje je bilo koji je razlog da dete dobije nacionalno (a i versko) obelezje. sta ono time dobija? to sto roditelj ima zakonsko pravo da krsti dete nije nikakav odgovor na ovo

Link to comment

E jesi sad lupila najstrasnije.

 

Ono što sam htela da kažem je da je problem biti različit od grupe koja je u tom trenutku odlučila da ubija naokolo. Tu te niko ko te juri ne pita jesi li verujući, jesi ateista, smatraš li da treba da te neko vidi kao ovo ili ono. Eto primera u WWII kojiovih dana diskutujemo, Hrvatima tad nije odgovarao niko, ni beli Jevrej, ni nešto Crnji Rom, ni Srbin, čak su i muslimane ubijali iako su ih istovremeno vukli u svoje redove. Tu je jednino bilo bitno što nisi Hrvat (ili Nemac), svi ostali mogu samo da budu mrtvi.

I sad je izlaz iz toga to što su neko neće pripadati nekoj naciji (imaš toga mnogo danas, u Evropi koliko hoćeš) ili veri, pa kakve to veze ima, nikad svi neće biti isti, neće biti nacije ali će biti partije, neće biti partije ali će biti gnjevi.

Link to comment

Znaci isto je bilo ako si Jevrej i Francuz u WW2?

 

Prestani, leba ti.

 

Pa oni su sami svrstali ljude u to ko je arijevac a ko nije, Francuze su odlučili da su njihovi, Norvežani takođe, a za Jevreje, Rome i Slovene su odlučili da su niža rasa. Bez da su pitali pomenute Francuze, Jevreje ili Rome da se izjasne o tome. Da su odlučili da su Jevreji viša rasa, a Francuzi niža, ubijali bi Francuze, nemoj sumnjati u to. Prosto oni su odlučivali ko je njihov a ko ne, i koga će ubijati.

 

Ukapiraj da se tu niko za koga Nemci sami nisu odredili koje je rase ništa nije pitao, ubijali su i ljude judejske vere i katolike (Poljake) i pravoslavce (Ruse, Srbe) i muslimane (Rome, Bošnjake) i ateiste i komuniste, sve dok su niža rasa. Mnogo bi tu pomoglo nekome da ide naokolo i viče da nije kršten i nije Srbin, ako se traži da si Norvežanin ili Hrvat ili Nemac da bi te pustili da živiš, a taj eto nije kršten, nije Srbin, ali nije ni Nemac ni Norvežanin.

Link to comment

odgovor koga se ne bi postideo ni eraserhead :)

 

@jozo

pitanje je bilo koji je razlog da dete dobije nacionalno (a i versko) obelezje. sta ono time dobija? to sto roditelj ima zakonsko pravo da krsti dete nije nikakav odgovor na ovo

Ali to sto je roditelj vernik jeste odgovor.

Ti to pitanje postavljaš sa pozicije ateiste, kao da te neko primorava da krstiš dete.

Niko nije rekao da dete treba krstiti, već da onom ko želi da krsti ne treba postavljati pitanje zašto to želi niti ga odvracati niti mu osporavati to pravo.

Link to comment

Nemaš potrebe to da radiš. Svaki čovek nosi svoje grehe, pa tako i sveštenik. Niko nije bezgrešan. Nema smrtnog čoveka koji je ušao u Crkvu i posle izašao iz nje a da nije grešan.

Po crkvenim kanonima koje poštuju sve pravoslavne crkve nebitno je za činodejstvovanje sveštenika koliko je on sam grešan. Sam čin koji on vrši kao i služba koju obavlja je nezavisna je od toga kakva je on ličnost i kakve grehe nosi na duši. To je njegova lična stvar i stvar njegovog odnosa prema Gospodu. Gresi sveštenika ne utiču na ispravnost njegovog služenja i ne utiču na druge ljude.

Tako da to li je sveštenik manje ili više grešan nebitno je teološki i crkveno i za sam proces krštenja deteta. Nemaš potrebe da odlažeš zbog toga.

 

Zasto bi neko, pogotovo ako je iskren vernik, dozvolio da mu dete krsti nekava baraba. Naravno, detanjasto je ovo da covek zeli da krsti dete u pravoslavnoj crkvi a da to, zbog nekih moralnih razloga, nece da bude SPC, ali zasto ne bi trebalo da izabere svestenika koji je dobar covek i koga krase hriscanske vrline o kojima propoveda. Mozda je to irelevantno iz teoloskih razloga, ali mislim da nije iz cisto ljudskih. Meni pokvari dan i kad angazujem majstora za koga se ispostavi da je kretencina (bez obzira na strucnost), rado bih zamenio i postara da mogu, ali zato svestenika ne treba da biram, nego da uzmem prvog s reda.

Link to comment

e pa tu je vec kinta na vidiku. kad se instalateri budu tako dobro organizovali, bice ti isto. obrati se svom rukopolozenom vodoinstalateru.'slobodnom majstoru :d

 

vec vidim film pred ochima :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

e pa tu je vec kinta na vidiku. kad se instalateri budu tako dobro organizovali, bice ti isto. obrati se svom rukopolozenom vodoinstalateru.'slobodnom majstoru :D

 

vec vidim film pred ochima :lolol:

Nemoj mi reci da ne moze da se bira. Nisam vernik, ali znam vise slucajeva u kojima su krstenja/vencavanja/sahrane obavljali izabrani svestenici.

Link to comment

Nemoj mi reci da ne moze da se bira. Nisam vernik, ali znam vise slucajeva u kojima su krstenja/vencavanja/sahrane obavljali izabrani svestenici.

ma moze, ali se vredjaju. ljudi su pa se vredjaju. valjda je to jasno. vole teritorijalno. i otimaju se za teritoriju. kao i svi.

 

shto je i logichno. zamisli da moraju da se bore (a dans su na trzishtu, kao i svi) personalnim marketingom :lolol:

 

ono, dobar chovek, nije krao, na magarcu presho vishe od 100 hiljada. nezgodno -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

Nemoj mi reci da ne moze da se bira. Nisam vernik, ali znam vise slucajeva u kojima su krstenja/vencavanja/sahrane obavljali izabrani svestenici.

Postoji neka kartelizacija, ali mislim da sa parama sve može. Poslednje krštenje što znam hteli su da krste u manastiru ali monahinje nisu želele da se zamere popu čijoj parohiji dete pripada, u fazonu dobri smo, da ne kvarimo.

Link to comment

 

... nekad copor, pa svasta nesto izmedju, pa nacija i ja smatram da smo prevazisli taj nivo "udruzivanja"

 

Mozemo mi da smatramo sta god hocemo, ali ne postoji bukvalno nista sto bi ukazivalo na to da je taj nivo udruzivanja prevazidjen. To je mozda tvoja zelja, ali cak ni kao zelja ne vidim da je skroz zamisliva na ovakav nacin na koji ga postavljas. Nedavno sam procitao "Sapiens: A Brief History of Humankind" (preporucujem) i kad pogledas iz tog nekog ugla, reklo bi se da je pripadnost coporu toliko integralan deo naseg poimanja stvarnosti da bi pravo uzdizanje iznad toga trazilo neku potpuno drugu vrstu. Mozda to podrazumeva da je to bice razvijenije, ali bez obzira na kvalitativnu razliku, svakako da to ne bi bio ovakav covek kakvog danas znamo.

Samo nemoj upasti u zamku da menjanje tipa copora pomesas sa nemanjem copora kao takvog. 

 

P. S.

Da li sam te pomesao s nekim ili si ti, kao i ja, Srbin iz Hrvatske? Ja na primer nisam imao pojma da sam Srbin te '91. al sam bezao isto ko i onaj koji je drzao ikone na gajbi. Okolina te percepira pripadnikom grupe i malo sta tu covek moze da uradi osim da pokusa da se pokaze pripadnikom druge grupe, sto je promena u isto to stanje samo sa dosta nepovoljnijim startnim pozicijama. 

Link to comment

Mozemo mi da smatramo sta god hocemo, ali ne postoji bukvalno nista sto bi ukazivalo na to da je taj nivo udruzivanja prevazidjen. To je mozda tvoja zelja, ali cak ni kao zelja ne vidim da je skroz zamisliva na ovakav nacin na koji ga postavljas. Nedavno sam procitao "Sapiens: A Brief History of Humankind" (preporucujem) i kad pogledas iz tog nekog ugla, reklo bi se da je pripadnost coporu toliko integralan deo naseg poimanja stvarnosti da bi pravo uzdizanje iznad toga trazilo neku potpuno drugu vrstu. Mozda to podrazumeva da je to bice razvijenije, ali bez obzira na kvalitativnu razliku, svakako da to ne bi bio ovakav covek kakvog danas znamo.

Samo nemoj upasti u zamku da menjanje tipa copora pomesas sa nemanjem copora kao takvog. 

 

P. S.

Da li sam te pomesao s nekim ili si ti, kao i ja, Srbin iz Hrvatske? Ja na primer nisam imao pojma da sam Srbin te '91. al sam bezao isto ko i onaj koji je drzao ikone na gajbi. Okolina te percepira pripadnikom grupe i malo sta tu covek moze da uradi osim da pokusa da se pokaze pripadnikom druge grupe, sto je promena u isto to stanje samo sa dosta nepovoljnijim startnim pozicijama. 

 

To otprilike ja pokušavam da mu kažem, ljudska biologija su grupe, što ne znači da to neće izevoluirati nekad, za koju hiljadu godina, ako nas neuništi CO2 pre toga. I to da ti možeš koliko hoćeš da ne budeš u grupi, ako se sklope uslovi da neki drugi hoće da su u grupi, i oni odrede koju grupu hoće da napadnu i ko u to spada. pa te tu upišu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...