Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

A jadni. A nas je veroučitelj nekada davno učio sve te fore o metaforama, kako su dani periodi a ne 6x24 h, kako đavo nije mali crni što čuči iza nekog žbuna nego loš postupak i sve tako nešto. Baš se ponavljalo to o metaforama i nebukvalizmu.

A što ih sad uče bukvalno? Jesu promenili didaktički pristup u SPCu ili su nešto menjali postulate? Zbog čega ta razlika?

Zavisi od onog ko ih uči, kako će ih naučiti...
Link to comment

Pa mislim na metaforičnog 1 čoveka i 1 ženu, na metaforu broda koji može da bude i ceo kontinent, metaforičnih 6 dana stvaranja sveta...

 

Metaforicnog coveka i zenu? Ako je tako, zasto se dan-danas nasa crkva protivi Darvinovom ucenju? Ni oni ne shvataju "metaforu"?

 

Ovo o brodu koji je kontinent nema nikakvog smisla u kontekstu price o Noju, s obzirom da je u potopu stradalo celo kopno, sto se u prici detaljno opisuje, kao i da se barka zaustavila na planini Ararat. 

Link to comment

A taj rad. Najbolje da je desetogodišnje dete zdravo pametnije od Tome Akvinskog i ostalih tog ranga.

Mislim može se ne biti religiozan, ili biti religiozan, ili biti ateista, to je na slobodnu volju, ali otpisivati relligiju na vreću besmislenih trica koju je i desetogodišnje dete provalilo je malo... linearno.

 

Toma Akvinski je ziveo u doba kad se nije znalo nista o dinosaurusima...

Link to comment

Metaforicnog coveka i zenu? Ako je tako, zasto se dan-danas nasa crkva protivi Darvinovom ucenju? Ni oni ne shvataju "metaforu"?

 

Možda ih niko nije obavestio da se i SPC pridružila rimokatoličkoj po tom pitanju?

 

 

Ovo o brodu koji je kontinent nema nikakvog smisla u kontekstu price o Noju, s obzirom da je u potopu stradalo celo kopno, sto se u prici detaljno opisuje, kao i da se barka zaustavila na planini Ararat.

 

nasukavanje geoloških ploča

Link to comment

A jadni. A nas je veroučitelj nekada davno učio sve te fore o metaforama, kako su dani periodi a ne 6x24 h, kako đavo nije mali crni što čuči iza nekog žbuna nego loš postupak i sve tako nešto. Baš se ponavljalo to o metaforama i nebukvalizmu.

A što ih sad uče bukvalno? Jesu promenili didaktički pristup u SPCu ili su nešto menjali postulate? Zbog čega ta razlika?

 

Mislio sam da sam bio dosta jasan  :unsure:

Iz sociologije se uči to o mestu religije u razvoju civilizacija, kako različita plemena u strahu od nepoznatog, nezavisno jedna od drugih dolaze do sličnih ideja  itd. To je prava "veronauka"

 

Ovo što imaju na verskoj nastavi je obuka u praktikovanju verske dogme, doslovno i zatucano

Link to comment

Možda ih niko nije obavestio da se i SPC pridružila rimokatoličkoj po tom pitanju.

 

Ne znam. Mozda covek nije u toku, kad je on studirao to nije bila metafora...

 

 

nasukavanje geoloških ploča

 

U prici lepo pise: "bilo je potopljeno celo kopno".

 

Ocigledno je da izmisljas onako iz glave.

Link to comment

Mislio sam da sam bio dosta jasan  :unsure:

Iz sociologije se uči to o mestu religije u razvoju civilizacija, kako različita plemena u strahu od nepoznatog, nezavisno jedna od drugih dolaze do sličnih ideja  itd. To je prava "veronauka"

 

Ovo što imaju na verskoj nastavi je obuka u praktikovanju verske dogme, doslovno i zatucano

 

Pa ja ti kažem da ne mora veronauka da bude doslovna i zatucana, ona na koju sam ja išla nije to bila. A mislim da ni t nisi išao na sve veronauke pa da budeš siguran u to što tvrdiš.

 

 

 

U prici lepo pise: "bilo je potopljeno celo kopno".

 

Ocigledno je da izmisljas onako iz glave.

 

Pa šta ako izmišljam iz glave? Možeš da tumačiš ovako ili onako, to je sve.

Link to comment

Pa ja ti kažem da ne mora veronauka da bude doslovna i zatucana, ona na koju sam ja išla nije to bila. A mislim da ni t nisi išao na sve veronauke pa da budeš siguran u to što tvrdiš.

 

 

Verska nastava je jedistvena, sa istim programom, dogmatskim i zatucanim

http://eparhija-zicka.rs/novi-nastavni-plan-program-verske-nastave-pravoslavnog-katihizisa/

 

Ja to nisam imao u školi, ako si ti imala onda si mlađa nego što sam mislio, izvini

Osim ako je nisi imala pre rata, onda duplo izvini  :blush:

Edited by levi
Link to comment

Pa šta ako izmišljam iz glave? Možeš da tumačiš ovako ili onako, to je sve.

 

Kako "pa šta"? :lolol:  Praviš se da imaš neko više razumevanje priče o potopu, učiš druge ljude pameti, a ovamo ne znaš ni kako priča zapravo ide.

 

Pazi, ti možeš sve da tumačiš ovako ili onako, samo što svako tumačenje mora da ima ishodište u samom tekstu. U stvari verovatno i sama u sebi misliš da priča ne pije vodu i da stoga mora biti metafora za... nešto. Ne mora.

Link to comment

Kako "pa šta"? :lolol:  Praviš se da imaš neko više razumevanje priče o potopu, učiš druge ljude pameti, a ovamo ne znaš ni kako priča zapravo ide.

 

Pazi, ti možeš sve da tumačiš ovako ili onako, samo što svako tumačenje mora da ima ishodište u samom tekstu. U stvari verovatno i sama u sebi misliš da priča ne pije vodu i da stoga mora biti metafora za... nešto. Ne mora.

 

Pa ne, ne pravim se da imam bilo kakvo više razumevanje te priče, niti mislim da sve mora biti metafora, samo pokušavam da ti kažem da ne treba religiju doživljavati kao isključivo posledicu ljudskog straha od groma i zbirku dogmatskih priča. 

Link to comment

Pa ne, ne pravim se da imam bilo kakvo više razumevanje te priče, niti mislim da sve mora biti metafora, samo pokušavam da ti kažem da ne treba religiju doživljavati kao isključivo posledicu ljudskog straha od groma i zbirku dogmatskih priča. 

 

Ja se zaista izvinjavam, ali ja to nisam ni napisao.

Link to comment

Imala sam pri crkvi, ne vidim što se izvinjavaš u bilo kom scenariju.

 

Mislio sam da pričamo o verskoj nastavi u školama. Izvini  -_-

 

U  svoja 4 zida u crkvama mogu da rade šta hoće. Mada tu i  nema neke dileme da je u okviru crkve full dogma, samo prilagođena uzrastu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...