Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

A sta ako covek nece da se krsti - uopste? Sa 3 dana starosti (ili 3 meseca, pa i 3 godine) covek takvu odluku ne moze da donese samostalno.

 

Načinićeš veću štetu sa religiozne tačke gledišta ako mu ne pružiš mogućnost duhovne obnove i izlečenja dok je još maloletan nego što ćeš povrediti njegovu volju ako on sebe ne vidi u okviru Crkve kada odraste i postane punoletan. Uvek može da izađe iz crkvene zajednice, niko to čoveku ne brani, to je njegova slobodna volja. Nikakve obaveze čovek nema ako zatvori crkvena vrata za sobom, to je njegova slobodna odluka. Dete nema u potpunosti slobodnu volju ali mu je potrebno duhovno lečenje i obnova kao što je potrebna svim ljudima. Dakle krštenje  prevashodno nije problem volje, to je problem duhovne obnove i procesa novog rođenja koji treba da počne što ranije.

Ovo je stari "problem" u okviru hrišćanske crkve, rani hrišćani su se krstili kao punoletni, neke hrišćanske denominacije se još drže tog pravila, ali je u većini denominacija to pravilo promenjeno. Ne bez osnova.

Edited by slow
Link to comment

Sve to sto si naveo je potpuno irelevantno za nekoga ko je neverujuci.

 

Kao da si potpuno promasio poentu pitanja koje su postavila prethodna dva forumasa - ti sve odgovaras iz vizure vernika, a oni pitaju iz vizure nevernika/neutralnog. Dakle pitanje je - zasto upisivati nekoga u versku organizaciju u doba kada nije sebe svestan jos uvek fakticki? To je validno (filozofsko) pitanje, a tvoj odgovor je irelevantan - jer to pitanje vazi ne samo za krstenje u pravoslavnoj ckrvi, vec za bilo koju religijsku inicijaciju u bilo kojoj veri (drugim hriscanskim crkvama, judaizmu, islamu, hinduizmu, budizmu...sta oces, nebitno).

 

Ja ne kazem da se slazem sa Sammaelovim stavom da dete ne treba krstiti dok je maloletno, niti sa onim sto sleduje iza toga kao opstiji stav (da roditelji ne treba da "forsiraju" svoju religiju na decu), samo kazem da je to sasvim validno pitanje, a da odgovor na to pitanje nije nesto iz kanona, jer je to nesto sto prevazilazi kanon (bilo koje vere). Tj., nisam tu da agitujem za ovu ili onu stranu (i jedna i druga strana ima validne argumente, iz moje tacke gledista), vec da ukazem na to ste promasili kanale komunikacije.

 

Sto se tice tvog odgovora konkretno, nisam teolog ali mi je malo supalj - valjda Gospod Bog brine jednako o svoj maloletnoj deci i njihovom duhovnom lecenju koja jos uvek nisu dovoljno zrela da brinu o sopstvenom? Da li je petogodisnje siroce, koje nije krsteno od strane svojih roditelja jer su ga napustili/umrli/itd. pre nego sto su mogli da ga krste pod manjom brigom i zastitom bozijom od petogodisnjaka koji zivi srecno sa svojim roditeljima, i krsten je? To sleduje iz tvog objasnjenja, a to nije bas hriscanski. Takodje, cak i da je tako, nece li Gospod bar retroaktivno "zaleciti" i "nadoknaditi" manjak duhovnog lecenja onima koji se pokrste tek u 19. ili 20. godini? Onaj koji je postao hriscanin ranije ce uvek imati prednost nad onim koji je to postao kasnije (pod uslovom da je sve ostalo kod te dve osobe isto na "verskom planu")? Ni to ne zvuci bas hriscanski.

 

To sto pricas meni pre zvuci kao neka prica koju je smislio neki pop da bi objasnio upisivanje u redove svoje crkve odmah po rodjenju, te da ima vrlo malo sa verom, duhovnim lecenjem i spasenjem.

Link to comment

Sve to sto si naveo je potpuno irelevantno za nekoga ko je neverujuci.

.

Pa neverujući valjda neće uopšte da krsti dete, pa se na neverujećeg ovo o čemu slow piše i ne odnosi.

 

Sa druge strane, verujući veruje i da svome detetu čini dobro krstenjem.

 

Tako da ne vidim u čemu je problem. Ako kršteno dete kad poraste bude ateista, nema razloga da mu smeta to sto je kršteno.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Pa neverujući valjda neće uopšte da krsti dete, pa se na neverujećeg ovo o čemu slow piše i ne odnosi.

 

Sa druge strane, verujući veruje i da svome detetu čini dobro krstenjem.

 

Tako da ne vidim u čemu je problem. Ako kršteno dete kad poraste bude ateista, nema razloga da mu smeta to sto je kršteno.

evo meni bi smetalo da sam krsten i veoma mi je drago sto nisam. 

smatram da je greska uopste prihvatati ovu raspravu iz religijskog ugla. koje religije? i zasto bas te?

to za mene nije versko pitanje

 

mada ja bih ukinuo i dodeljivanje nacionalnosti po rodjenju. smatram da bi svet bio lepse mesto za zivot kad bi deca odrastala bez nametnute vere i nacije

vracam se na licni primer, siguran sam da bi mi zivot bio (bogo :fantom: )ugodniji da sam rodjen i bez nacionalne pripadnosti

Link to comment

evo meni bi smetalo da sam krsten i veoma mi je drago sto nisam. 

smatram da je greska uopste prihvatati ovu raspravu iz religijskog ugla. koje religije? i zasto bas te?

to za mene nije versko pitanje

 

mada ja bih ukinuo i dodeljivanje nacionalnosti po rodjenju. smatram da bi svet bio lepse mesto za zivot kad bi deca odrastala bez nametnute vere i nacije

vracam se na licni primer, siguran sam da bi mi zivot bio (bogo :fantom: )ugodniji da sam rodjen i bez nacionalne pripadnosti

 

Ja deci ni imena ne bih davala jer dosta njih posle dođu nezadovoljni odabirom svojih roditelja, ne sažive se sa tim imenom. Svi da se oslovljavaju sa "dete", i tek kasnije kad odrastu da izaberu sebi ime. Može i ono ko Indijanci što su radili, kad se naduvaju pa jedan prividi bufala, drugi konja, treći žabu, i to im onda budu imena...

Link to comment

Ja deci ni imena ne bih davala jer dosta njih posle dođu nezadovoljni odabirom svojih roditelja, ne sažive se sa tim imenom. Svi da se oslovljavaju sa "dete", i tek kasnije kad odrastu da izaberu sebi ime. Može i ono ko Indijanci što su radili, kad se naduvaju pa jedan prividi bufala, drugi konja, treći žabu, i to im onda budu imena...

 

- Tata, tata, kako mi dobijamo imena?

...

...

...

- A što pitaš Dva Psa Koji Se Krešu?

Link to comment

Nemaš potrebe to da radiš. Svaki čovek nosi svoje grehe, pa tako i sveštenik. Niko nije bezgrešan. Nema smrtnog čoveka koji je ušao u Crkvu i posle izašao iz nje a da nije grešan.

Po crkvenim kanonima koje poštuju sve pravoslavne crkve nebitno je za činodejstvovanje sveštenika koliko je on sam grešan. Sam čin koji on vrši kao i služba koju obavlja je nezavisna je od toga kakva je on ličnost i kakve grehe nosi na duši. To je njegova lična stvar i stvar njegovog odnosa prema Gospodu. Gresi sveštenika ne utiču na ispravnost njegovog služenja i ne utiču na druge ljude.

Tako da to li je sveštenik manje ili više grešan nebitno je teološki i crkveno i za sam proces krštenja deteta. Nemaš potrebe da odlažeš zbog toga.

nemoj mi zameriti, ali mislim da je ovo fantastichno reshenje. istorijski, to je kao da je sam gospod pomerio zarez na aflatoksinu :)

 

mislim, jasno je da mora tako.

 

elem, (geo beshe imao dilemu) dilema hocu kod ovih necu kod onih je realna kao kad luis ck vaspitava cerke da su gej :d. ako ti je do krshtavanja, krshtavaj brate kod svojih. a zivot ce da pokaze. chemu josh vishe povecavati broj varijabli :)

Edited by gospa buba
Link to comment

Ja deci ni imena ne bih davala jer dosta njih posle dođu nezadovoljni odabirom svojih roditelja, ne sažive se sa tim imenom. Svi da se oslovljavaju sa "dete", i tek kasnije kad odrastu da izaberu sebi ime. Može i ono ko Indijanci što su radili, kad se naduvaju pa jedan prividi bufala, drugi konja, treći žabu, i to im onda budu imena...

hehehehe

 

 

ime je detetu neophodno da bi vodilo "normalan" zivot. bez obzira da li ime dodeljuju roditelji ili neko drugi

bez pripadnosti naciji se itekako da ziveti

Link to comment

evo meni bi smetalo da sam krsten i veoma mi je drago sto nisam.

A kako bi ti konkretno smetalo? Osećao bi teskobu? Bolelo bi te nešto?

 

Ne razumem kako tebi kao ateisti to može da smeta, kad ionako taj cun smatraš besmislenim? Da pripadas srcem u dušom nekoj drugoj religiji pa i da razumem, ne razumem kako ateisti to može da smeta? Kao da kažeš da bi ti smetalo da su ti kad si imao nekoliko meseci obukli roze carapice.

Link to comment

Ja sam kršten kao beba i meni to prilično smeta, zato što me na neki način forsira na pripadnost zajednici sa kojom smatram da nemam apsolutno nikakvih dodirnih tačaka. 

Link to comment

Realno, ovo "neću da krstim dete kod ovih , dajte neke druge", nije rešenje...

Nema tu neke razlike na ovim prostorima...

Ako imaš takve dileme, pusti ga pa kad poraste nek odluči...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

A kako bi ti konkretno smetalo? Osećao bi teskobu? Bolelo bi te nešto?

 

Ne razumem kako tebi kao ateisti to može da smeta, kad ionako taj cun smatraš besmislenim? Da pripadas srcem u dušom nekoj drugoj religiji pa i da razumem, ne razumem kako ateisti to može da smeta? Kao da kažeš da bi ti smetalo da su ti kad si imao nekoliko meseci obukli roze carapice.

zato sto sam pripadnik grupe koju ja nisam izabrao

Link to comment

A kako bi ti konkretno smetalo? Osećao bi teskobu? Bolelo bi te nešto?

 

Ne razumem kako tebi kao ateisti to može da smeta, kad ionako taj cun smatraš besmislenim? Da pripadas srcem u dušom nekoj drugoj religiji pa i da razumem, ne razumem kako ateisti to može da smeta? Kao da kažeš da bi ti smetalo da su ti kad si imao nekoliko meseci obukli roze carapice.

 

Možda on i jeste kršten, al se ne seća, a njegovi ga slagali, jer planiraju neki prank uskoro da izvedu.

Možda su ga čak nosili od crkve do crkve i krstili ne jednom, nego 5-6 puta.

Link to comment

Ja sam kršten kao beba i meni to prilično smeta, zato što me na neki način forsira na pripadnost zajednici sa kojom smatram da nemam apsolutno nikakvih dodirnih tačaka.

 

pa ti nemoj da im kazesh :d

 

a mater i caca su ti zajednica svakako.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...