Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Mozemo mi da smatramo sta god hocemo, ali ne postoji bukvalno nista sto bi ukazivalo na to da je taj nivo udruzivanja prevazidjen. To je mozda tvoja zelja, ali cak ni kao zelja ne vidim da je skroz zamisliva na ovakav nacin na koji ga postavljas. Nedavno sam procitao "Sapiens: A Brief History of Humankind" (preporucujem) i kad pogledas iz tog nekog ugla, reklo bi se da je pripadnost coporu toliko integralan deo naseg poimanja stvarnosti da bi pravo uzdizanje iznad toga trazilo neku potpuno drugu vrstu. Mozda to podrazumeva da je to bice razvijenije, ali bez obzira na kvalitativnu razliku, svakako da to ne bi bio ovakav covek kakvog danas znamo.

Samo nemoj upasti u zamku da menjanje tipa copora pomesas sa nemanjem copora kao takvog. 

 

P. S.

Da li sam te pomesao s nekim ili si ti, kao i ja, Srbin iz Hrvatske? Ja na primer nisam imao pojma da sam Srbin te '91. al sam bezao isto ko i onaj koji je drzao ikone na gajbi. Okolina te percepira pripadnikom grupe i malo sta tu covek moze da uradi osim da pokusa da se pokaze pripadnikom druge grupe, sto je promena u isto to stanje samo sa dosta nepovoljnijim startnim pozicijama.

pricas o naciji ili religiji?

pretpostavljam naciji. a imamo i danas drustva gde ovo sto si napisao vazi i za religiju. a ranije je bilo i daleko vise rasprostranjeno. to je definitivno nesto sto se menja. globalizacija utice na pojam nacije i u dobroj meri je obesmisljava

Link to comment

@dagmar

upravo tako, nekad copor, pa svasta nesto izmedju, pa nacija i ja smatram da smo prevazisli taj nivo "udruzivanja"

izneo sam i neke argumente zasto smatram da je to lose, ali nisam video zasto je to dobro. sta je to sto nam donosi pripadnost odredjenoj naciji? makar jedna stvar

 

 

Procitaj ovu knjigu (koji je inace napisao liberalni levicar/progresivista) pa ce ti biti jasno.

 

Ukratko, bez nekakvog osecaja pripadnosti naciji - tj. jednoj siroj zajednici koja obuhvata (skoro) sve stanovnike jedne drzave, vremenom opada medjuljudska solidarnost. Mi zivimo u modernom drustvu gde smo u sustini okruzeni nepoznatim ljudima, strancima (za razliku od tradicionalnog zivota u malim zajednicama gde se svi znaju) i potrebno je nesto sto ce nas vezivati za te ljude, neki osecaj pripadnosti, da bi stvari funkcionisale kako treba. Bez toga se polako klizi u u sustini liberterijansko drustvo, sad mozda je nekome to kul (nisam shvatio na osnovu tvog pisanja ovde da si bas u tom fazonu), meni bas i nije (i ako nisam neki preteratni kolektivista, a socijalista svakako nisam, pu pu). 

 

Znaci mi imamo drzave u kojoj zive milioni ljudi, gde prosecni covek poznaje par stotina i ima interakcije u svom zivotu sa par hiljada, ali opet taj prosecni covek treba uglavnom svojevoljno da plati porez, postuje zakone, i gleda kako njegove zaradjene pare odlaze nekom drugom, da mu plate skolovanje, lecenje, penziju, i sl. Prosecan covek je voljan da ovo radi ako 1) vidi sebe u situaciji da ce mu takve usluge od drzave, tj. solidarnost drugih gradjana, zatrebati i 2) ako druge sa kojima se solidarise vidi kao neke slicne sebi, kao neke s kojima ima nesto zajednicko.

 

Gornja knjiga lepo opisuje kako je u Britaniji, sa dolaskom velikog broja imigranata, i njihov ne bas integracijom (nisu se nesto mnogo trudili da ih integrisu na pocetku), te pravljenjem manjinskih "geta", pa onda s anti-nacionalnom reakcijom na diskriminaciju protiv imigranata i promocijom multikulturalizma (koji je zahtevao da manjine budu postovane i da imaju jednaka prava ali nije zahtevao od tih manjina da se integrisu u vecinsko drustvo, vec je, naprotiv, potencirao njihovo pravo na odvojenost), i sa pratecim padom homogenosti stanovnistva i drustvenog javnog prostora opala zestoko i podrska za drzavu blagostanja i drzavne redistributivne mehanizme. Zasto? Zato sto je masa ljudi pocela da gleda na to kao na davanje para "nekim drugima" sa kojima oni nemaju nista zajednicko. I taj efekat je nastavio cak i kada su ti drugi prihvaceni kao ravnopravni clanovi drustva koji su tu takvi kakvi su, ali jednostavno napravljena je veca drustvena distanca u proseku izmedju ljudi.

 

I nije samo Britanija, u drugim drzavama se vidi taj efekat, autor tvrdi (i ne samo on) da je to mozda i objasnjenje toga da su Amerikanci toliko protiv drzavne redistribucije (npr. zdravstva) - jer su oni podeljeni na segregovane zajednice izmedju kojih cesto postoji velika drustvena distanca i ljudi jednostavno nece da se od njihovih para finansiraju neki tamo drugi ljudi s kojima oni nemaju veze niti osecaju neko zajednistvo. Tako da mozda neki belac i nije klasicni rasista i nema nista protiv da koegzistira u istom drustvu s nekim crncem (niti smatra da tog crnca treba proterati, terati da sedi pozadi u busu i sl.), ali jednostavno ne zeli da njegov porez placa njegovo zdravstvo (i sta vec drugo) jer ne oseca da on ima ista s njim, "ja cu s mojim da se snadjem nek se on snadje svojima" stav.

 

Tako da imamo u modernim liberalnim "postnacionalnim" drustvima paradoks da raste tolerancija ali opada solidarnost.

 

Dakle eto bar jedne dobre stvari u pripadanju naciji - ljudi osecaju zajednistvo sa nekim potpuno zapravo nepoznatim ljudima i solidarisu se na razne nacine, pa tako svima u toj zajednici bude bolje.

 

Problem je samo sto smo mi na Balkanu navikli da je nacija nesto ekskluzivno, zapisano u genima (i ako na sopstvenim primerima mozemo da vidimo da nije, ali na to ljudi uglavnom zmure i prave se da ne vide da je nacija drustveni/politicki konstrukt), nesto sto vise iskljucuje nego sto ukljucuje, ali to nije generalno tako niti mora tako biti. Nacije mogu biti i inkluzivnije.

 

 

Inace mene uzasava ideja potpuno post-nacionalnog ili anacionalnog drustva u Srbiji - kada bi se izgubila neka svest o nacionalnoj pripadnoscu, ostale bi samo rodbinske, kumovske i prijateljske veze i samo bi se pojacao drustveni sablon gde je bitnije da li ti je neko "preko veze" ili je sposoban da radi ovo ili ono. I bili bi vecito zaglavljeni u tome.

Link to comment

 globalizacija utice na pojam nacije i u dobroj meri je obesmisljava

 

To je prica koju forsiraju i multikulti levicari i desnicari liberali koji se zalazu za slobodna trzista na svetskom nivou i sl., jos od 70ih (pa jos jace 90ih i 2000ih), ali to je prica koja se upravo nasukala na Brexit, na Trampa, a nadam se da se nece nasukati i na Marinu i jos tako neke slicne. I ta prica jednostavno nije tacna.

 

Nacija je mozda obesmisljena za jednu, ispostavlja se, relativno "tanku" elitu koja profitira od globalizacije, i tu pricamo o nekom direktoru, profesoru ili profesionalcu koji oseca vecu bliskost sa svojim kolegama preko okeana neko sa svojim radnickim komsijama iz susednog dela grada u kom zivi. Medjutim masa ljudi "ispod" tog nivoa koja se dobrim delom oseca "zapostavljenom" od strane globalizacije ima sada vec jasnu tendenciju da se "vraca" na nacionalno kao na neku alternativu toj globalizaciji i da se na taj nacin "bori" protiv nje.

 

Takodje, i van toga, ako imas homogena drustva koja putem globalizacije izlozis stranim uticajima i dosljacima, probudices nacionalisticku reakciju kod jednog dela stanovnistva - neki ljudi koji nisu uopste razmisljali ranije u tom okvirima (jer su svi oko njih bili isti i nisu imali u odnosu na sta da "mere" svoju nacionalnu pripadnost) postace deklarisani nacionalisti koji brane svoje "nacionalne vrednosti".

 

Globalizacija omogucava i odvajanje nacije od geografije, jer ti mozes da zivis recimo u Parizu ali da provodis svoje vreme gledajuci YT klipove muslimanskih propovednika (i da ih gledas uzivo kada dolaze iz raznih krajeva sveta u Pariz da propovedaju) te da se vise osecas kao deo globalne muslimanske nacije (ummah) nego francuske koja te okruzuje, pa da onda zavrsis u nekoj Raki (ili u nekom Bataklanu).

 

Daleko je to komplikovanije i nijansiranije od "globalizacija obesmisljava pojam nacije".

Link to comment

Moda je da se krsti u manastiru, valjda misle da je tu jači modžo, šta li.

 

 

Jeftinije je, mnogo.

Negde čak i ne naplaćuju, ostave izbor da se da dobrovoljni prilog ili ne.

Zato su neke parohije uvele da, da bi se mogao krstiti/nekog krstiti u manastiru,

moraš dobiti dozvolu od lokalnog popa. Koja košta koliko i krštenje.

Ali u većini manastira se ne obaziru mnogo na to.

Link to comment

hazarde, super postovi.

 

 

Jeftinije je, mnogo.

Negde čak i ne naplaćuju, ostave izbor da se da dobrovoljni prilog ili ne.

Zato su neke parohije uvele da, da bi se mogao krstiti/nekog krstiti u manastiru,

moraš dobiti dozvolu od lokalnog popa. Koja košta koliko i krštenje.

Ali u većini manastira se ne obaziru mnogo na to.

 

Koliko je uopšte krštenje? Meni nešto u glavi 5-6 hiljada.

Link to comment

I hocete da kazete da za te pare ne moze da se bira svestenik koji ce da krsti dete? Sad mi je jasnija i ona slow-ovo teolosko opravdanje zasto je licnost svestenika nebitna.

Link to comment

I hocete da kazete da za te pare ne moze da se bira svestenik koji ce da krsti dete? Sad mi je jasnija i ona slow-ovo teolosko opravdanje zasto je licnost svestenika nebitna.

pa zamisli da je bitna. do smrti radovana bigovica koji je drzao crkvicu u parku u zemunu, konkurent iz bogorodichine crkve tipa 500 metara dalje je ludeo svakodnevno. i pisao pisma sa pechatom, vi spadate ovamo a ne tamo. svi su, iz ko zna kojih razloga, hteli kod radovana u park :)

 

ne da je ovaj iz bogorodichine bio losh, ne znam nishta o njemu, ali bigovic imao jache supermoci.

Link to comment

I hocete da kazete da za te pare ne moze da se bira svestenik koji ce da krsti dete? Sad mi je jasnija i ona slow-ovo teolosko opravdanje zasto je licnost svestenika nebitna.

Pa te pare i jesu tolike zato što ti je "otežano biranje"...
Link to comment

Mogu donekle da razumem što naplaćuju svadbe i sarane, ali krštenje... čin kojim dobijaju novog člana vere i kongregacije... toliko je sumanuto to naplaćivati da bih ja izopštavao svakog popa ko pokuša da za to uzme pare.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...