Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

 

 

Religija je u Zapadnoj Evropi izgubila velik deo svoje moći 

 

Samo spoljašnji deo moći koji je vezan za ritualno u okviru crkve, religija je oblikovala zapadno društvo vekovima. Zapad je trenutno protestantizam per se,  bio je jedan odličan serijal istoričara Tristama Hunta na BBC-ju, toplo ga preporučujem

 

http://watchdocumentary.org/watch/the-protestant-revolution-part-1-the-politics-of-belief-video_94e0984ae.html

 

 

 

 

Historian Tristram Hunt looks at how Protestantism has affected people’s lives in The Protestant Revolution. This is a story of a revolution which has affected every person in the West, and nearly every country in the world. It is a revolution which influences the very fabric of existence – from what we do for a living, to who we vote for, who we go to war with and how we see ourselves as individuals and as nations.

The series investigates the scientific, cultural, economic and political aspects of the movement with the aid of key academic witnesses, and concludes that the reach of Protestantism is so profound that it is impossible to imagine the modern world without it. The series explores how the revolutionary nature of the Reformation shaped the world we live in today, from modern art to the war in Iraq. When Martin Luther nailed his 95 Theses to the Wittenberg Church door, he unleashed a revolution in thought and events which would have both astonished and horrified him.

From modern capitalism to the shape of the nuclear family, Protestantism has molded the Western world in its image, and this is the dramatic story of how and why that happened. Tristram says: “Now that the traditional culture of Protestantism has fallen away in the UK, I wanted to show just how elemental a force this religion has been in shaping our modern world. “From the books we read, to the political parties we vote for, to the ways we live and love, the Protestant revolution continues to reverberate. “As Britain struggles with its sense of national identity and as the forces of evangelical Protestantism grow across the world an understanding of this faith, its meanings and legacy seems more vital than ever.”

Edited by slow
Link to comment

Ne bi bas zabranjivao crkve i religije ali (kada bi moglo, samo kada bi moglo) treba im uvesti neki imovinski cenzus, cim dobiju i jedan dinar vise od onoga koji im je dovoljan za najneophodniji minimum da to daju drzavi ili nekome kome su te pare mnogo vise potrebnije.

 

Pretpostavljam da im ti takođe daješ kad si već spreman da im zagledaš u džep?

Link to comment

Pretpostavljam da im ti takođe daješ kad si već spreman da im zagledaš u džep?

Ja ne dajem ni kockarnicama, ali sam itekako zainteresovan da placaju porez drzavi. Naravno, ne slazem se a zverkom da bi crkve trebalo drasticno oporezovati. Treba ih tretirati kao i sva druga neprofitna udruzenja gradjana. Nikakvi dodatni nameti, ali i nikakve privilegije.

Edited by Aion
Link to comment

 

Što se tiče zabrane krštenja, baš taj Iran ti je primer šta se dešava kada se religija pusti sa lanca, da ne pominjemo drastičnije primere. Ostao mi je utisak kada je neko odavde pravio putopisnu emisiju i za vreme nekog praznika, kada gotovo da nije bilo ljudi na ulici, zaustavili su jednog prolaznika da ga nešto priupitaju i onda odjednom dolaze 4-5 uniformisanih, odevenih u crno, i ladno tom tipu traže ličnu kartu i propituju ga sa kim razgovara i zašto. Uvođenje veronauke u škole je korak ka tome, slagao se ti sa tim ili ne.

 

O brate :isuse:

 

Ne, ne slažem se, i ne, to definitivno nije korak ka tome. Ne možeš povući tako jasnu crtu između uvođenja veronauke u škole i uspostavljanja teokratije, izvini. Tu nema logičkog niti racionalnog niza niti bilo čega. Iranska revolucija je bila proizvod specifičnih okolnosti, kao i svaka revolucija, ne može se nikako reći, ,,e da, su izbacili veronauku iz škole, ne bi se desila".

 

Evo kanadska provincija Ontario već stotinjak godina finansira ceo sistem katoličkih škola (osnovnih i srednjih) iz državnog budžeta, pa je vrlo daleko od teokratije, štaviše dalje je danas nego pre 100 godina. Ja se ne slažem s tom konkretnom politikom, ali ne strahujem od toga da će Vatikan ovde zavladati.

Link to comment

Samo spoljašnji deo moći koji je vezan za ritualno u okviru crkve, religija je oblikovala zapadno društvo vekovima. Zapad je trenutno protestantizam per se,  bio je jedan odličan serijal istoričara Tristama Hunta na BBC-ju, toplo ga preporučujem

 

http://watchdocumentary.org/watch/the-protestant-revolution-part-1-the-politics-of-belief-video_94e0984ae.html

 

Izvini, stvarno sam pokušao da odslušam, ali čovek ima strašno iritantan glas i dikciju, kao tinejdžer koji mutira i pokušava da skrene pažnju na sebe. Ja preporučujem A History of Christianity, prezenter je Diarmaid MacCulloch, profesor istorije Crkve na Oksfordu. 

 

 

 

O brate :isuse:

 

Ne, ne slažem se, i ne, to definitivno nije korak ka tome. Ne možeš povući tako jasnu crtu između uvođenja veronauke u škole i uspostavljanja teokratije, izvini. Tu nema logičkog niti racionalnog niza niti bilo čega. Iranska revolucija je bila proizvod specifičnih okolnosti, kao i svaka revolucija, ne može se nikako reći, ,,e da, su izbacili veronauku iz škole, ne bi se desila".

 

Evo kanadska provincija Ontario već stotinjak godina finansira ceo sistem katoličkih škola (osnovnih i srednjih) iz državnog budžeta, pa je vrlo daleko od teokratije, štaviše dalje je danas nego pre 100 godina. Ja se ne slažem s tom konkretnom politikom, ali ne strahujem od toga da će Vatikan ovde zavladati.

 

Kanada je uređena država. Kanada je takođe i mlada država, koja nije iskusila verske ratove, inkviziciju, spaljivanje i nabijanje na kolac nevernika i slične evropske divote. 

 

Srbija je druga priča. Pre par godina jedan deo moje familije je slavio noć veštica, roditelji i deca su šetali svojom ulicom i razmenjivali bombone obučeni u kostime. Kilometar - dva dalje ultradesničari (valjda dveri) su organizovali protest ispred opštine zbog slavljenja tog praznika. Hoću da ti kažem, ne verujem da u Kanadi ima grupacija koje bi rado volele da budu verska policija, ovde ih ima. A to je rezultat rada kako crkve tako i države u poslednjih 25 godina. Uvođenjem veronauke u škole mi smo institucionalizovali taj proces. Ne znam da li si imao prilike da prisustvuješ nekom roditeljskom sastanku na tu temu ili da pričaš sa nekim od veroučitelja ali to su ljudi za izbegavanje. Poznajem više familija koje su vernici a koje ne žele da puste decu na veronauku već su ih upisali na građansko vaspitanje. 

 

Mi sada imamo versku stranku u parlamentu. Zar je tako teško zamisliti scenario gde bi dobila većinu i krenula da menja ustav prema svojoj volji? 

Link to comment

 Ne znam da li si imao prilike da prisustvuješ nekom roditeljskom sastanku na tu temu ili da pričaš sa nekim od veroučitelja ali to su ljudi za izbegavanje. Poznajem više familija koje su vernici a koje ne žele da puste decu na veronauku već su ih upisali na građansko vaspitanje. 

 

 

Moja su iskustva sasvim suprotna, veroučitelj mog sina u osnovnoj školi je bio baš cool tip, inače je bio pilot pre nego što je završio teologiju. I za ovog sad u gimnaziji sin kaže da je OK.

Edited by slow
Link to comment

eto mu ga sad

 

u više navrata sam pisao koji je car otac stefan, iguman velike remete

 

'ladno mu eparhija zabranila da vrši krštenja i venčanja

 

nabijem ih na kurac, jajare

Link to comment

eto mu ga sad

 

u više navrata sam pisao koji je car otac stefan, iguman velike remete

 

'ladno mu eparhija zabranila da vrši krštenja i venčanja

 

nabijem ih na kurac, jajare

Jel znate zašto, mislim kako su oni formulisali...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...