Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

hehehehe

 

 

ime je detetu neophodno da bi vodilo "normalan" zivot. bez obzira da li ime dodeljuju roditelji ili neko drugi

bez pripadnosti naciji se itekako da ziveti

 

Pa to uopšte nije tačno, nadimak koji može i da se menja, i jmbg, i put pod noge.

Link to comment

Možda on i jeste kršten, al se ne seća, a njegovi ga slagali, jer planiraju neki prank uskoro da izvedu.

Možda su ga čak nosili od crkve do crkve i krstili ne jednom, nego 5-6 puta.

cemu ovaj nivo "sale" ?

sta te to toliko pogodilo u mom postu pa imas potrebu da se spustas na taj nivo?

 

a voleo bih da cujem zasto je po tebi bitno da pripadamo nekoj naciji ( i cini mi se i veri). ozbiljno bih voleo cuti argumentaciju po tom pitanju

Link to comment

cemu ovaj nivo "sale" ?

sta te to toliko pogodilo u mom postu pa imas potrebu da se spustas na taj nivo?

 

a voleo bih da cujem zasto je po tebi bitno da pripadamo nekoj naciji ( i cini mi se i veri). ozbiljno bih voleo cuti argumentaciju po tom pitanju

 

Ma nije bitno da pripadamo ni naciji ni veri, samo mi nije jasan stav da nekom smeta dal su ga kao bebu krstili ili dal ga nisu krstili svejedno.

 

Kad si beba/dete rade ti mnoge stvari koje misle da treba, to ne znači da si ti sad kao odrastao uslovljen time na bilo koji način.

 

Evo mene su terali da pijem mleko od kog sam posle povraćala, i šta sad. Kako to može da mi smeta u ovim godinama? Ne pijem mleko više uopšte, i kraj priče.

Link to comment

@dagmar

 

pripadnost odredjenoj naciji/veri svakako utice na zivot pojedinca. u zavisnosti od okolnosti nekad vise nekad manje. posto je to nesto sto nam se namece, a nismo se rodili sa tim, apsolutno ne vidim potrebu da se tako nesto desava. 

drugi je problem sto imam lose misljenje o spc, uostalom kao i svakoj drugoj verskoj zajednici, pa iz toga nije tesko zakljuciti da bi mi smetalo da sam u nekom trenutku tudjom voljom bio clan te zajednice

 

a ovo sa mlekom je zapravo super argument za ovo o cemu ja pisem. tebi to mleko ocigledno nije prijalo, tvoji su te terali da ga pijes jer su smateali da ti cine dobro. sta bi bilo da je tebi mleko smetalo malo vise nego sto jeste? da nije stalo na povracanju, nego da si se ozbiljnije razbolela i posledice toga osecas i dan danas? i tada bi mogla reci "i sta sad", evo vise ne pijem mleko i sta mi fali?

 

 

@dagmar 2 (iz nekog razloga ne mogu da kvotujem)

 

opet mi citiras pola posta. odnosno ceo, ali ignorises jedan deo u odgovoru.

kad kazem "ili dodeljuje neko drugi" upravo se i odnosi na jmbg

dakle da i bez klasicnog imena bi se dalo ziveti, bez imena u sirem smislu to bi vec bilo malo teze

a zapravo nije mali broj onih koji promene ime kad steknu uslove za to. samo sto ime uglavnom u mnog manjoj meri utice na zivot pojedinca nego pripadnost odredjenoj naciji/veri. i ime je individualna stvar, ime sa sobom ne nosi pripadnost zajednici i sve sto ide uz to

Link to comment

Sve to sto si naveo je potpuno irelevantno za nekoga ko je neverujuci.

 

Kao da si potpuno promasio poentu pitanja koje su postavila prethodna dva forumasa - ti sve odgovaras iz vizure vernika, a oni pitaju iz vizure nevernika/neutralnog. Dakle pitanje je - zasto upisivati nekoga u versku organizaciju u doba kada nije sebe svestan jos uvek fakticki? To je validno (filozofsko) pitanje, a tvoj odgovor je irelevantan - jer to pitanje vazi ne samo za krstenje u pravoslavnoj ckrvi, vec za bilo koju religijsku inicijaciju u bilo kojoj veri (drugim hriscanskim crkvama, judaizmu, islamu, hinduizmu, budizmu...sta oces, nebitno).

 

Ja ne kazem da se slazem sa Sammaelovim stavom da dete ne treba krstiti dok je maloletno, niti sa onim sto sleduje iza toga kao opstiji stav (da roditelji ne treba da "forsiraju" svoju religiju na decu), samo kazem da je to sasvim validno pitanje, a da odgovor na to pitanje nije nesto iz kanona, jer je to nesto sto prevazilazi kanon (bilo koje vere). Tj., nisam tu da agitujem za ovu ili onu stranu (i jedna i druga strana ima validne argumente, iz moje tacke gledista), vec da ukazem na to ste promasili kanale komunikacije.

 

 

 

Ja sam govorio za verujuće, tu je bila početna dilema. S tim što se to ne ograničava samo na njih ako posmatraš generalno. Nikakav svetovan zakon ili moralno pravilo ne narušavaš ako krstiš dete ili ga uključiš u neki vid religioznog obreda. Niti kršiš njegovu slobodnu volju koja je u razvoju i koja nije u potpunosti razvijena jer ne činiš ništa loše zato što ga uključuješ rano u proces duhovne obnove ili religioznog rituala. Čovek je odgovoran za svoje dete dok ga vaspitava i ne postoji svetovna instanca koja bi bila iznad tog njegovog prava roditeljstva. Roditelj je odgovoran i za fizički i za duhovni razvoj svoga deteta. To je njegova obaveza i njegovo pravo. I njegova slobodna volja je da taj razvoj sprovodi onako kako najbolje zna i kako misli da treba jer niko nije bolji detetov staratelj od njegovih roditelja i niko ne zna bolje od njih šta je najbolje za njega. To šta će on da radi kada odraste je njegova stvar, nikakve obaveze nema ni prema kome.

 

 

Sto se tice tvog odgovora konkretno, nisam teolog ali mi je malo supalj - valjda Gospod Bog brine jednako o svoj maloletnoj deci i njihovom duhovnom lecenju koja jos uvek nisu dovoljno zrela da brinu o sopstvenom? Da li je petogodisnje siroce, koje nije krsteno od strane svojih roditelja jer su ga napustili/umrli/itd. pre nego sto su mogli da ga krste pod manjom brigom i zastitom bozijom od petogodisnjaka koji zivi srecno sa svojim roditeljima, i krsten je? To sleduje iz tvog objasnjenja, a to nije bas hriscanski. Takodje, cak i da je tako, nece li Gospod bar retroaktivno "zaleciti" i "nadoknaditi" manjak duhovnog lecenja onima koji se pokrste tek u 19. ili 20. godini? Onaj koji je postao hriscanin ranije ce uvek imati prednost nad onim koji je to postao kasnije (pod uslovom da je sve ostalo kod te dve osobe isto na "verskom planu")? Ni to ne zvuci bas hriscanski.

 

To sto pricas meni pre zvuci kao neka prica koju je smislio neki pop da bi objasnio upisivanje u redove svoje crkve odmah po rodjenju, te da ima vrlo malo sa verom, duhovnim lecenjem i spasenjem.

 

Mnogo je to Hazarde teško za odgovor, daleko je od toga da znam potpunu istinu. Brine za sve ali nisu svi na istim iskušenjima. Životne patnje i nesreća se vide kao izazov za duhovno odrastanje i čvrstinu nečije vere. Zemaljska sreća je upitna u duhovnom smislu, velike nesreće se često dešavaju najboljim ljudima. Siroče se ne razlikuje puno od starozavetnog Jova.

Link to comment

at pbg

Od pećinskog doba ljudi su se udruživali u grupe, a verovatno i pre toga su kao majmuni funkcionisali u nekim čoporima. Konkretno nacija nije neka neophodnost, ali bez neke vrste grupe još nikad nismo postojali. Meni zato to kad kažeš kako ne vidiš potrebu da se tako nešto dešava (pripadanje grupi), zvuči otprilike kako da si rekao da nema potrebe da nemamo krila, da nema potrbe da se razboljevamo od raznih bolesti, ili da nema potrebe da imaju muškarci i žene, jer što ne samo jedan pol, ili što ne 15 polova?

 

Što se mleka tiče, nije ti dobar primer jer se još niko nije razboleo od toga što mu se gadi ukus mleka i onaj odvratni kajmak. A može biti da mi jeste značilo to što sam ga tad pila, za razvoj kostiju, kalcijum i tako to. Mislim ako ćemo tako da se razboljevamo na psihičkoj bazi, mogla sam i ja tako da saznam da me moji nisu krstili, istripujem se zbog toga na konto sila mraka i padnem u depresiju, a to je zajebana bolest.

Edited by Dagmar
Link to comment

@dagmar

upravo tako, nekad copor, pa svasta nesto izmedju, pa nacija i ja smatram da smo prevazisli taj nivo "udruzivanja"

izneo sam i neke argumente zasto smatram da je to lose, ali nisam video zasto je to dobro. sta je to sto nam donosi pripadnost odredjenoj naciji? makar jedna stvar

 

a ovo sa polom nidje veze. za opstanak vrste je jos uvek potrebno da postoje muskarci i zene i to nije nesto sto nam mama i tata ili okruzenje dodele i nametnu, sa tim se radja

 

100% si sigurna da nijedno dete nikada nigde nije bilo alergicno na mleko i snosilo ozbiljne posledice toga? ok, ako je tako

mada mleko svakako nije poenta ove price. za vecinu ljudi mleko je zdravo, a ako ne mleko, neka hrana se vec mora konzumirati, bez nacije se da ziveti

 

 

ovu poslednju recenicu zaista ne razumem. niti joj vidim ikakvu svrhu, osim ako eventualno smatras da me ovim podjebavas. ako je tako, hvala na pitanju, ali nisam u depresiji, a nazalost itekako znam koliko je zajebana bolest

a ako si to napisala zato sto sam ja u postu pominjao mogucnost da si se ti mogla razboleti od mleka i  to te na neki nacin dotaklo, izvinjavam se, naravno da mi nije bila namera da te uvredim ili pokazem zelju da se razbolis, samo sam se nadovezao na tvoju pricu o mleku i povracanju

Link to comment

@dagmar

upravo tako, nekad copor, pa svasta nesto izmedju, pa nacija i ja smatram da smo prevazisli taj nivo "udruzivanja"

izneo sam i neke argumente zasto smatram da je to lose, ali nisam video zasto je to dobro. sta je to sto nam donosi pripadnost odredjenoj naciji? makar jedna stvar

 

a ovo sa polom nidje veze. za opstanak vrste je jos uvek potrebno da postoje muskarci i zene i to nije nesto sto nam mama i tata ili okruzenje dodele i nametnu, sa tim se radja

 

100% si sigurna da nijedno dete nikada nigde nije bilo alergicno na mleko i snosilo ozbiljne posledice toga? ok, ako je tako

mada mleko svakako nije poenta ove price. za vecinu ljudi mleko je zdravo, a ako ne mleko, neka hrana se vec mora konzumirati, bez nacije se da ziveti

 

 

ovu poslednju recenicu zaista ne razumem. niti joj vidim ikakvu svrhu, osim ako eventualno smatras da me ovim podjebavas. ako je tako, hvala na pitanju, ali nisam u depresiji, a nazalost itekako znam koliko je zajebana bolest

a ako si to napisala zato sto sam ja u postu pominjao mogucnost da si se ti mogla razboleti od mleka i  to te na neki nacin dotaklo, izvinjavam se, naravno da mi nije bila namera da te uvredim ili pokazem zelju da se razbolis, samo sam se nadovezao na tvoju pricu o mleku i povracanju

 

Ja pišem jedno a ti čitaš nešto drugo. Dakle ne piše da je to nešto dobro što smo udružni u nacije, prosto da je trenutno to tako.

Što se mleka tiče, kapiram da su moji ukapirali da ako najnormalnije jedem kajmak i sir, a mleko odbijam, nije do alergije nego do razvoja ukusa. Deca mrze mnoge stvari, mrzela sam ja i supu, a i mnogo toga pre ove faze koje se sećam, navodno kad je trebalo da pređem na čvrstu hranu ja praktično ništa nisam htela da probam sem slanine. I šta je trebalo, da dignu ruke od hranjenja mene jer sam sa 10 meseci onako baš kompetentna da sugerišem?

 

Primer sa depresijom ne podjebava nikog, nego kažem da tvoj argument kako ti je baš drago što nisi kršten ne znači ništa na opštem nivou jer isto tako nekom može teško da padne što nije kršten, neko može čak i da se ozbiljno razboli od toga što nije kršten i sad to treba da bude argument za nešto - pa ne. A objektivno to je samo malo bajanja nad bebećom glavom i može savršeno da se ignoriše, jer nije kao ono obrezivanje il tako nešto gde nema nazad.

Link to comment

 A objektivno to je samo malo bajanja nad bebećom glavom i može savršeno da se ignoriše, jer nije kao ono obrezivanje il tako nešto gde nema nazad.

 

Realno.

 

Mene su krstili i savrseno se ne secam tog cina, niti me iko na to podseca.

 

Nije problem krstenje beba, problem je verska i nacionalisticka indoktrinacija dece. Toga se vec secam i na to me cesto podsecaju.

 

Sto je najgore, tako je svuda u svetu.

Edited by IndridCold
Link to comment

Ja pišem jedno a ti čitaš nešto drugo. Dakle ne piše da je to nešto dobro što smo udružni u nacije, prosto da je trenutno to tako.

Što se mleka tiče, kapiram da su moji ukapirali da ako najnormalnije jedem kajmak i sir, a mleko odbijam, nije do alergije nego do razvoja ukusa. Deca mrze mnoge stvari, mrzela sam ja i supu, a i mnogo toga pre ove faze koje se sećam, navodno kad je trebalo da pređem na čvrstu hranu ja praktično ništa nisam htela da probam sem slanine. I šta je trebalo, da dignu ruke od hranjenja mene jer sam sa 10 meseci onako baš kompetentna da sugerišem?

 

Primer sa depresijom ne podjebava nikog, nego kažem da tvoj argument kako ti je baš drago što nisi kršten ne znači ništa na opštem nivou jer isto tako nekom može teško da padne što nije kršten, neko može čak i da se ozbiljno razboli od toga što nije kršten i sad to treba da bude argument za nešto - pa ne. A objektivno to je samo malo bajanja nad bebećom glavom i može savršeno da se ignoriše, jer nije kao ono obrezivanje il tako nešto gde nema nazad.

pa da, trenutno je to tako i onda kad ja napisem da smatram da bi to trebalo menjati, ti se ismejes tome i poistovecujes to sa davanjem imena deci

dakle ocigledno da postoji razlog zasto smatras da je tu tradiciju bitno nastaviti, samo mi nije jasno zasto izbegavas odgovoriti koji su to razlozi. ja ih jednostavno ne vidim i voleo bih procitati ponavljam makar jedan argument za

 

sa hranom skreces temu od sustine, pitas se isto ono sto sam i ja napisao u proslom postu, dakle ocigledno se slazemo tu

 

 

postoji tu samo jedan problem, a to je da se svako dete radja nekrsteno. dakle krstenje je cin koji menja pocetno stanje.

a ti pises kao da je to nesto sto se podrazumeva.

 

i naravno da to nije samo malo bajanja nad necijom glavom. koliko dece je izgubilo zivot zbog to "malo bajanja iznad njihove glave" i koliko je spaseno tako sto im je naknadno malo drugacije "bajano nad glavom"?

i koliko se puta vec u istoriji ponovilo da neka deca gube glave zbog pripadnosti pogresnoj veri/naciji?

Edited by pbg12345
Link to comment

zato sto sam pripadnik grupe koju ja nisam izabrao

 

Šta znači "pripadnik grupe"?

 

Ako je to nešto što drugi kod tebe vide, u šta te drugi svrstavaju, pa ti smeta, ne znam kako neko može da zna da li si ili nisi kršten. A drugi će te čitavog života svrstavati u razne grupe kojima ti smatraš da ne pripadaš, nezavisno od tvog izbora.

Ako je to nešto što ti smeta zbog samog sebe, tebe kao ateistu to ne bi trebalo ni na koji način da dotiče, odnosno ako si ateista onda se ne smatraš pripadnikom grupe.

 

I dalje ne vidim u čemu je problem.

Link to comment

pa da, trenutno je to tako i onda kad ja napisem da smatram da bi to trebalo menjati, ti se ismejes tome i poistovecujes to sa davanjem imena deci

dakle ocigledno da postoji razlog zasto smatras da je tu tradiciju bitno nastaviti, samo mi nije jasno zasto izbegavas odgovoriti koji su to razlozi. ja ih jednostavno ne vidim i voleo bih procitati ponavljam makar jedan argument za

 

sa hranom skreces temu od sustine, pitas se isto ono sto sam i ja napisao u proslom postu, dakle ocigledno se slazemo tu

 

 

postoji tu samo jedan problem, a to je da se svako dete radja nekrsteno. dakle krstenje je cin koji menja pocetno stanje.

a ti pises kao da je to nesto sto se podrazumeva.

 

i naravno da to nije samo malo bajanja nad necijom glavom. koliko dece je izgubilo zivot zbog to "malo bajanja iznad njihove glave" i koliko je spaseno tako sto im je naknadno malo drugacije "bajano nad glavom"?

i koliko se puta vec u istoriji ponovilo da neka deca gube glave zbog pripadnosti pogresnoj veri/naciji?

 

Ne gube deca glavu zbog pripadnosti nekoj veri/naciji, nego zbog nepripadnosti određenoj veri/naciji. Vidi kako su prošli komunisti u Nemačkoj.

Link to comment

dakle ocigledno da postoji razlog zasto smatras da je tu tradiciju bitno nastaviti, samo mi nije jasno zasto izbegavas odgovoriti koji su to razlozi. ja ih jednostavno ne vidim i voleo bih procitati ponavljam makar jedan argument za

 

 

 

Mogu ja da ti dam jedan jedini i dovoljan razlog - roditelji su verujući i imaju pravo na to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...