Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Nije jedini, već sam pisala da su pojedine parohije pojedinim manastirima izdale zabranu 

da činodejstvuju (je l se tako kaže?) dok ne dobiju dozvolu od lokalnog paroha,

a dozvola košta koliko i usluga.

elem, sveštenik u Kaoni ne sme da krsti/venča nekog, ako šabački lokalni pop ne izda

dozvolu šapčaninu za krštenje/venčanje,  a dozvola košta 50,100e.

Link to comment

ma stefan je ljudina, rado sam ktitorisao nekad davno, šta je sve gore napravio bez dinara "naplaćivanja", sve od priloga ljudi koji cene ono što i kako radi

Edited by rođeni
Link to comment

sad su moji jedni prichali kako su morali da dobiju odobrenje od sremske eparhije da ih vencha neko drugi, pa su taman prigodno platili sremcima odshtetu, a ovom sledecem uruchili potvrdu da je vec placeno, pa se i on obradovao. samo josh da se nadje kombina da se placa duplo, jednima otkup, drugima obred. imaju i oni decu -_-

Link to comment

Nije mi jasan stav "zelim crkveno vjencanje, zelim krstiti dijete, al neeeee dam Crkvi dinara". Sto bi rekao Djilas, "plate kvadrat na Vracaru 2800€, a po ledu u zgradu ulaze cetveronoske jer niko od stanara ne da 200 dinara za sol.

Link to comment

nenene, nije bas tako. vernici nemaju izbor, obredi se moraju obaviti. ja nisam cuo za vernika koji ima izbor da li ce krstiti dete ili ne. mozda nece jesti, mozda nece platiti struju pa ce mu je precvikati, ali dete ce biti krsteno, roditelj ce biti sahranjen uz popa, vencanje ce se obaviti u crkvi...

 

i nije bas stav da se ne da crkvi ni dinara nego se ljudi sasvim opravdano zale na cenovnike i tarife koji nisu u skladu ni sa crkvenim ucenjem, niti sa materijalnim stanjem stanovnistva. 

Link to comment

Imaju izbor da budu vernici ili da ne budu

Ko pristaje na njihova pravila i treba da bude ošuren, što bahatije, ne vidim problem

 

 

razmisljas kao patrijarh. da si vernik, daleko bi dogurao. 

 

 

Poceli smo prici o ovome sa predpostavkom da vernik zeli da bira svestenika iz etickih, a ne finansijskih razloga.

eh sad.... ja jos nisam cuo za slucaj gramzivog popa koji je omiljen kod vernika. mozda ima, ne kazem, al sigurno nije pravilo. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...