Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Hoću svoj deo (topik o nasledstvu)

Featured Replies

Kamo sreće da se kod nas sudske takse udesetostruče i da idioti prestanu da se tuže oko besmislica zbog sujete ili sitnih interesa.

Edited by napadaj

  • Replies 336
  • Views 9.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ayatollah
    Ayatollah

    Mene je moj otac pokušao da razbaštini. Ne testamentom, već tako što je svu svoju imovinu pretvorio u keš, koji je negde sakrio pod nadzorom njegove žene. Nije bio zadovoljan time kakav odnos imam pre

  • Hamlet Strašni
    Hamlet Strašni

    Verovatno ću zažaliti, ali da malo pojasnim. Naravo da je sasvim normalno da svako ima mišljenje o zakonskim rešenjima - to je i osnovno ljudsko pravo a i sasvim je uoičajeno. Ono što mene izbezumlj

  • Kako se kaže: dobar i lud – rođena braća. Odrekla sam se polovine roditeljske kuće u korist brata. Danas, otkako njega više nema, meni je ulaz u tu kuću zabranjen, uz obrazloženje da sam „uzela“ polov

2 minutes ago, advjbg said:

Ta ujna je zakonski naslednik svoga supruga zajedno sa ostalim njegovim naslednicima iz drugog naslednog reda, ako ih ima. E sad, ukoliko su oni taj stan koji čini zaostavštinu stekli radom u braku, ujna ima pravo da traži izdvajanje svog dela na osnovu bračne sutekovine. To znači, izdvoji se njena polovina, pa drugu polovinu ona nasleđuje u 1/2 dela, ostali naslednici u 1/2.

I to je skroz rezonski.

Evo jos jedan primer, zena se razvela od supruga, kucu su gradili zajedno na placu njegovih roditelja a iz braka je izasla bez icega prakticno kao beskucnik jer joj je zivot bio u riziku. Pristala je da se odrekne svoje polovine kuce a da je zauzvrat bivsi suprug ne ubije. Sa 45 uzela je kredit za garsonjeru u BG.

Muz je kasnije nasao neku mladju Ukrajinku i nakon nekoliko godina tog braka prestao da ide kod lekara (imao je srcano oboljenje, postoje spekulacije da je Ukrajinka nasla nacin kako da ga zbrine na onaj svet malo ranije).

Imovina je po srpskom zakonu deljena izmedju Ukrajinke i sinova.

U slicnom slucaju u ino gde sam ja zivela, postoje ogranicenja tako da bi nova supruga bila zasticena i nastavila da uziva pravo stanovanja u kuci u kojoj je do tada zivela sa suprugom. U praksi to je resenje problema koje adam pominje. Da je takav zakon u Srbiji, to znaci da bi ovi sinovi prosto morali da cekaju da Ukrajinka premine. Mislim da makar u teoriji ona ne bi imala pravo da otudji tu imovinu, ali posto je godiste Ukrajinke ti negde sa godistem sinova, ovi bi se nacekali, tj u realnosti ne bi nikad dosli do te imovine.

6 minutes ago, Vapad said:

Uf, pazi. Ja nasledim pola kuće od majke, i oženim se. Mi živimo u pola kuće, stan praktično, ali lepo. Ne uzimamo kredit za neku drugu nekretninu. Krečimo ovaj stan, menjamo pod i prozore. Živimo život lepo i fino, volimo se. Nemamo dece. Ja se loše hranim i stresiram i capnem daleko pre vremena, the love of my life sada pored realno nemerljivog gubitka D, ima i moju harpiju od sestre koja treba da dobije pola koliko razumem, samim tim ona završava na ulici ili mora da dodatno isplaćuje nešto što bi trebalo da bude njeno. To meni nikako ni u kom slučaju nije fer, niti mi u bilo kom scenariju ima smisla. I nisam znao da je zapravo realan scenario, pa i poželjan. Malo mi je strašno to.

Pa ne bi trebalo da bude njeno. Objašnjeno 15x zašto.

Cek da napisem nasledni slucaj moje zene, a mozda i dobijemo neki savet.

Baba sa oceve strane dvaput se udavala, i imala je po jednog sina u oba braka. Prvi sin je otac moje zene zvacemo ga cale, njegov otac ih je napustio kad je cale imao 6 meseci. Baba i drugi muz, dalje u tekstu zvacemo ga deda, su preko babine firme kupili po jedan stan, u dvospratnim kucama na Ceraku, fakticki imali su ceo ulaz. Onda je '04 baba umrla, a nedugo zatim se cale razboleo i mucio se narednih 13 godna na dijalizi. Na zalost drugi sin aka stric nije imao dece iz jednog brana i posle van bracne zajednice i on je preminuo iznenada godinu dana pre caleta. Umrli su godinu za godinom '17 pa '18 prvo stric pa cale. U tom trenutku je u babinom stanu zivela je moja zena sa majkom, a deda je ziveo sam gore na spratu. Deda po smrti strica je malo prso sa mozgom i nije mogao da oposti mojoj zeni i tasti kako je njegov voljeni sin mogao da umre pre caleta koji je bio na samrti bar 5 godina, tada je doslo do maltene prekida odnosa. Odradjene su ostavinske rasprave za babu i caleta ali za strica deda to nije potegao ili je mozda cak uradio bez naseg znanja. Posle striceve smrti bila je babina ostavinska rasprava i zena je dobila pola babinog stana, drugu polovinu smo kupili pre par godina od dede. U medjuvremenu deda je otisao u dom i ostavio stan ljudima koji ga "kao" izdrzavaju, u realnosti cela penzija mu pokriva dom i oni ga ignorisu.

Imam par pitanja, jel mozemo nekako da vidimo da li je odradjena striceva ostavinska rasprava?

Ako nije jel ima smisla pokretati nju pre nego sto umre deda, stric inace na sebe imao samo neki sef u banci gde je drzao babin nakit.

Kad umre deda jel ima moja zena pravo da trazi nuzni deo od njegovog stana?

4 minutes ago, Mel said:

I to je skroz rezonski.

Evo jos jedan primer, zena se razvela od supruga, kucu su gradili zajedno na placu njegovih roditelja a iz braka je izasla bez icega prakticno kao beskucnik jer joj je zivot bio u riziku. Pristala je da se odrekne svoje polovine kuce a da je zauzvrat bivsi suprug ne ubije. Sa 45 uzela je kredit za garsonjeru u BG.

Muz je kasnije nasao neku mladju Ukrajinku i nakon nekoliko godina tog braka prestao da ide kod lekara (imao je srcano oboljenje, postoje spekulacije da je Ukrajinka nasla nacin kako da ga zbrine na onaj svet malo ranije).

Imovina je po srpskom zakonu deljena izmedju Ukrajinke i sinova.

U slicnom slucaju u ino gde sam ja zivela, postoje ogranicenja tako da bi nova supruga bila zasticena i nastavila da uziva pravo stanovanja u kuci u kojoj je do tada zivela sa suprugom. U praksi to je resenje problema koje adam pominje. Da je takav zakon u Srbiji, to znaci da bi ovi sinovi prosto morali da cekaju da Ukrajinka premine. Mislim da makar u teoriji ona ne bi imala pravo da otudji tu imovinu, ali posto je godiste Ukrajinke ti negde sa godistem sinova, ovi bi se nacekali, tj u realnosti ne bi nikad dosli do te imovine.

Ništa sporno, nasledili ga supruga i deca. Bivša supruga je mogla da traži izdvajanje svog dela. U našem zakonu postoji mogućnost da supružnik traži plodouživanje. Opcija da samo supruga nasledi, a posle njene smrti sinovi pokojnog muža, koji nisu njeni, je nemoguća i pravni je nonsens.

13 minutes ago, Vapad said:

Uf, pazi. Ja nasledim pola kuće od majke, i oženim se. Mi živimo u pola kuće, stan praktično, ali lepo. Ne uzimamo kredit za neku drugu nekretninu. Krečimo ovaj stan, menjamo pod i prozore. Živimo život lepo i fino, volimo se. Nemamo dece. Ja se loše hranim i stresiram i capnem daleko pre vremena, the love of my life sada pored realno nemerljivog gubitka D, ima i moju harpiju od sestre koja treba da dobije pola koliko razumem, samim tim ona završava na ulici ili mora da dodatno isplaćuje nešto što bi trebalo da bude njeno. To meni nikako ni u kom slučaju nije fer, niti mi u bilo kom scenariju ima smisla. I nisam znao da je zapravo realan scenario, pa i poželjan. Malo mi je strašno to.

Zena za par zamenjenih prozora dobija imovinu vrednu nekoliko desetina hiljada, koju uz malo nasledstva od svojih roditelja moze da zameni za stan na lokaciji i tu srecno i veselo zivi sa svojim novim suprugom do kraja zivota, pa bas tragedija.

4 minutes ago, advjbg said:

Ništa sporno, nasledili ga supruga i deca. Bivša supruga je mogla da traži izdvajanje svog dela. U našem zakonu postoji mogućnost da supružnik traži plodouživanje. Opcija da samo supruga nasledi, a posle njene smrti sinovi pokojnog muža, koji nisu njeni, je nemoguća i pravni je nonsens.

Ja kazem nije sporno po srpskom zakonu.. Ovaj stranjski zakon kaze ovako - deo kuce nasledjuje supruga, deo sinovi iz prvog braka. Medjutim druga supruga ima pravo zivota u kuci do svoje smrti. Tek tada, sinovi dobijaju pravo da uzivaju svoj deo nasledstva, neka to bude pola kuce ukupno, a onu drugu polovinu recimo ostavila je kao svoju imovinu drustvu za zastitu kucica ili sta god.

Po meni je srpski zakon bolji.

Kada je premisa pogrešna, ni zaključak ne može biti dobar. Deo porodičnog nasledstva uzima zla harpija od sestre, iz usta ljubavi njegovog života koja će završiti na ulici jer joj pripada samo 1/2. Stvarno strašne stvari...

1 minute ago, Mel said:

Ja kazem nije sporno po srpskom zakonu.. Ovaj stranjski zakon kaze ovako - deo kuce nasledjuje supruga, deo sinovi iz prvog braka. Medjutim druga supruga ima pravo zivota u kuci do svoje smrti. Tek tada, sinovi dobijaju pravo da uzivaju svoj deo nasledstva, neka to bude pola kuce ukupno, a onu drugu polovinu recimo ostavila je kao svoju imovinu drustvu za zastitu kucica ili sta god.

Po meni je srpski zakon bolji.

Ja sam ti baš malopre napisao da ta mogučnost postoji i kod nas, da se u korist supružnika ustanovi plodouživanje. Pa svoj deo može da ostavi kome hoće, njoj pastorci nisu ništa. Opet ne vidim ništa sporno niti različito od srpkog zakona.

Just now, advjbg said:

Ja sam ti baš malopre napisao da ta mogučnost postoji i kod nas, da se u korist supružnika ustanovi plodouživanje. Pa svoj deo može da ostavi kome hoće, njoj pastorci nisu ništa. Opet ne vidim ništa sporno niti različito od srpkog zakona.

Ok to nisam znala. U prevodu, i tetka je imal pravni osnov da ne zavisi od dobre volje dodatnih naslednika. Da li bi to znacilo da sestrici (ili sinovi iz prvog braka) morsju da cekaju narednih 10-20- pa i 40 godina ako je nova zena mlada u trenutku smrti supruga i po srpskom zakonu?

22 minutes ago, Choda said:

Cek da napisem nasledni slucaj moje zene, a mozda i dobijemo neki savet.

Baba sa oceve strane dvaput se udavala, i imala je po jednog sina u oba braka. Prvi sin je otac moje zene zvacemo ga cale, njegov otac ih je napustio kad je cale imao 6 meseci. Baba i drugi muz, dalje u tekstu zvacemo ga deda, su preko babine firme kupili po jedan stan, u dvospratnim kucama na Ceraku, fakticki imali su ceo ulaz. Onda je '04 baba umrla, a nedugo zatim se cale razboleo i mucio se narednih 13 godna na dijalizi. Na zalost drugi sin aka stric nije imao dece iz jednog brana i posle van bracne zajednice i on je preminuo iznenada godinu dana pre caleta. Umrli su godinu za godinom '17 pa '18 prvo stric pa cale. U tom trenutku je u babinom stanu zivela je moja zena sa majkom, a deda je ziveo sam gore na spratu. Deda po smrti strica je malo prso sa mozgom i nije mogao da oposti mojoj zeni i tasti kako je njegov voljeni sin mogao da umre pre caleta koji je bio na samrti bar 5 godina, tada je doslo do maltene prekida odnosa. Odradjene su ostavinske rasprave za babu i caleta ali za strica deda to nije potegao ili je mozda cak uradio bez naseg znanja. Posle striceve smrti bila je babina ostavinska rasprava i zena je dobila pola babinog stana, drugu polovinu smo kupili pre par godina od dede. U medjuvremenu deda je otisao u dom i ostavio stan ljudima koji ga "kao" izdrzavaju, u realnosti cela penzija mu pokriva dom i oni ga ignorisu.

Imam par pitanja, jel mozemo nekako da vidimo da li je odradjena striceva ostavinska rasprava?

Ako nije jel ima smisla pokretati nju pre nego sto umre deda, stric inace na sebe imao samo neki sef u banci gde je drzao babin nakit.

Kad umre deda jel ima moja zena pravo da trazi nuzni deo od njegovog stana?

Možete preko imena i prezimena strica proveriti u sudu da li se vodio ostavinski postupak. Taj deda, koliko sam shvatio, tvojoj ženi nije ništa, ona nije njegov ni zakonski naslednik, a kamoli nužni.

7 minutes ago, Mel said:

Ok to nisam znala. U prevodu, i tetka je imal pravni osnov da ne zavisi od dobre volje dodatnih naslednika. Da li bi to znacilo da sestrici (ili sinovi iz prvog braka) morsju da cekaju narednih 10-20- pa i 40 godina ako je nova zena mlada u trenutku smrti supruga i po srpskom zakonu?

Ne ide to po automatizmu, već sud ceni u svakom konkretnom slučaju. Mladoj ženi koja je sposobna za rad neće ni dosuditi doživotno plodouživanje. S druge strane, samo plodouživanje nije prepreka za prometovanje.

6 minutes ago, advjbg said:

Ne ide to po automatizmu, već sud ceni u svakom konkretnom slučaju. Mladoj ženi koja je sposobna za rad neće ni dosuditi doživotno plodouživanje. S druge strane, samo plodouživanje nije prepreka za prometovanje.

Eto - fenomenalno resenje.

29 minutes ago, advjbg said:

Kada je premisa pogrešna, ni zaključak ne može biti dobar. Deo porodičnog nasledstva uzima zla harpija od sestre, iz usta ljubavi njegovog života koja će završiti na ulici jer joj pripada samo 1/2. Stvarno strašne stvari...

Pa..da... to što ne kontate je još strašnije zapravo D

Zanimljiva tema, ne samo pravno, nego i ovako kako ljudi razmisljaju.

Nisam stava supruznik i niko drugi. Nas zakon u Srbiji je taman fino balansiran, plus sto svaki covek ima neka prava da testamentom to iskontrolise Svaki pojedinac ima svoje ime i prezime, cak i kad ga uzme od muza/zene )

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.