January 8Jan 8 "Odricanje nasledstva u korist drugog se obavlja tako što date izjavu o prijemu nasleđa, čime se smatra da ste ga prihvatili, a zatim ga i momentalno ustupili drugome.U ovom slučaju proces se tretira kao ugovor o poklonu, te se shodno tome primenjuju njemu podređeni zakoni.Razlika između odricanja od nasledstva i nepreuzimanja nasledstvaIako ovi pojmovi zvuče kao da imaju isti rezultat, odricanje od nasledstva i nepreuzimanje nasledstva su dve različite stvari. Odricanje od nasledstva označava zvaničnu izjavu pred sudom kojom se naslednik odriče od svake zaostavštine, imovine i duga nasledstva preminulog lica.Za ovu izjavu postoji zakonski rok, i jednom data se ne može povući. Prihvatanjem suda, lice se smatra da nikada nije ni bio naslednik.Nepreuzimanje nasledstva označava da naslednik nikada nije dao formalnu izjavu – bilo da prihvata ili da se odriče nasledstva.Međutim, ovom pasivnošću naslednika, to jest nedavanjem nikakve izjave po pitanju nasledstva, se smatra da je naslednik automatski prihvatio nasledstvo. Pored imovine i ostale zaostavštine, ovo automatski znači da prihvata celokupne dugove pokojnika, koje će on shodno tome morati da plati – bilo imovinski, bilo gotovinski. Odricanje od nasledstva poslediceOdricanje od nasledstva ima značajne pravne posledice koje utiču ne samo na naslednika koji se odriče, već i na tok ostavinskog postupka i raspodelu nasledstva među ostalim naslednicima.Naslednik koji se odrekne nasledstva smatra se da nikada nije bio naslednik. Na taj način gubi sva prava, ali i obaveze koje bi proizašle iz nasledstva poput dugova.Deo nasledstva od kojeg se naslednik odrekao prelazi na druge naslednike, i to u skladu sa zakonskim redosledom naslednih redova ili prema odredbama testamenta.Ako se naslednik izričito odrekne nasledstva u korist tačno određenog drugog naslednika, takva radnja se može smatrati poklonom, što podleže oporezivanju prema pravilima o porezu na poklon.Takođe, Zakon o nasleđivanju propisuje da se naslednik koji je već izričito ili prećutno prihvatio nasledstvo, ili koji je raspolagao imovinom ostavioca ili platio njegove dugove, ne može naknadno odreći nasledstva." Edited January 8Jan 8 by Klara
January 8Jan 8 Just now, Boksi said:Nije. “Odričem se” znači ne prihvatam, a ako ne prihvatam nemam šta ni da dam, odn. ustupim.Строго гледано, закон признаје одрицање у корист конкретног санаследника и каже да се то сматра "изјавом о пријему наслеђа уз истовремено уступање наследног дела".Иначе, повериоци овако нешто могу да побијају ако је урађено да би се избегло намирење дугова.На први погле, можда би се и на овја случај могао примењивати иинситут повреде нужног дела наследника који се одрекао у корист нечију, али нисам сигуран да ли то заист и може.
January 8Jan 8 U oravu je @Boksi , u odgovoru meni je neki pravnik (ne znam ime, počinje na f, praštaj pravniče na F ) baš tako lepo pojasnio razliku.
January 8Jan 8 Odričem se - negativna naslednička izjava. Znači isto što i ne prihvatam se.Odričem se u korist - pozitivna naslednička izjava, znači isto što i prihvatam se i ustupam tom i tom.
January 8Jan 8 4 hours ago, Hamlet Strašni said:Строго гледано, закон признаје одрицање у корист конкретног санаследника и каже да се то сматра "изјавом о пријему наслеђа уз истовремено уступање наследног дела".Иначе, повериоци овако нешто могу да побијају ако је урађено да би се избегло намирење дугова.На први погле, можда би се и на овја случај могао примењивати иинситут повреде нужног дела наследника који се одрекао у корист нечију, али нисам сигуран да ли то заист и може.Teoretskibi moglo, suštinski da se to gleda kao poklon, i onda bi mogla da se primenjuju pravila o uračunvanju i vraćanju poklona kod povrede nužnog dela. U praksi nisam video, ali ako može Paulijana, što ne bi i ovo moglo.
January 9Jan 9 kako ide sa ovim.moja sestra, beskućnica, umrla je bez imovine i testamenta. ostavila je za sobom osiguran kredit i nešto novca od penzije na računu banke. da kredit nije bio osiguran i da novac na računu nije bio dovoljan za namirenje duga, šta se dešava.
January 9Jan 9 Ništa. Svi se odreknu nasledstvai nasledi je država. Banka skine novac sa računa i ništa.Najverovatnije je da se postupak nikada i ne pokrene, osim ako se ne pokrene po službenoj dužnosti. Banka otpiše dug i to je to.
Create an account or sign in to comment