Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

O mobilnosti radne snage, Serbian edition

Featured Replies

  • Popular Post

Ми смо дефинитивно показали да нисмо спремни да заштитимо те људе од бројних малверзација и искоришћавања. и то је донекле и очекивано, ово је потпуно нова ствар.

Оно што је горе је то што како време пролази, покаујемо да нисмо ни вољни да то учинимо, а то показује праве намере ове либерализације.

Желимо јефтину радну снагу, која неће имати коме да се жали и коју ћемо лако да заменимо. Људе за најједноставније мануелне послове које ће служити Миленијуму, Стартингу и осталима, а не да заиста оснажимо наше људске ресурсе.

Ја сам имао прилике да разговарам са не баш малим бројем ових људи и упознао сам међу њима и паметне и вредне и јако пристојне и лепо васпитане и способне и са добрим енглеским. Упознао сам и друге који те карактеристике немају. Поента је не у томе да правимо замену становништва, него да можемо да искористимо ову прилику да доведем људе који би допринели нашем друштву, а не да доводимо потрошну робу, која ће да користи само СНС касти, да још мало спусте трошкове, да их експлоатишу и шутну назад, да их употребе као аргумент против домаћих раднике "ако нећеш ти, хоће Непалац за дупло мање".

Не само да је људски, већ је и у интересу свих нас да се таквом третману ови људи супротставимо.

Edited by Palmira

  • Replies 182
  • Views 11.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ми смо дефинитивно показали да нисмо спремни да заштитимо те људе од бројних малверзација и искоришћавања. и то је донекле и очекивано, ово је потпуно нова ствар. Оно што је горе је то што како време

  • Weenie Pooh
    Weenie Pooh

    Pa kod corpo vojnika se najbolje i uočava to o čemu @Shan Jan priča, ne kod vozača busa. Tipičan šofer je dalitska sirotinja, verovatno malo šta umišlja i malo čemu se nada. Ali tipičan SEO stručnja

  • to ce biti zanimljivo gledati ako i kada krene u vecem obimu. srbi nisu rasisti samo zato sto nema crnaca u znacajnom broju.

Posted Images

Jedna od skrivenih prica aparthejda u J. Africi da ima, delom, korene u belim radnickim sindikatima. Bogati belci, vlansici npr. rudnika, poceli da zaposljvaju crnce umesto belaca jer su radili za znacajno nizu platu. Vrhunac dolazi Rand ustanka 1921/1922, kada beli sindikalisti pucaju na crnce jer beli poslodavci koriste crnce da razbiju veliki strajk i pobunu belih radnika.

Conflict in the 1920s

https://countrystudies.us/south-africa/21.htm

In the context of postwar depression, the mine owners proposed in 1922 that wages be reduced, that several thousand white semi-skilled and unskilled workers be dismissed, and that the statutory "colour bar" be lifted, thereby enabling the employers to increase the ratio of black workers to white. The white workers, supported by the Labour and National parties, went on strike. With militant Afrikaner nationalists taking a leading role and organizing commandos, the strikers marched through Johannesburg behind banners proclaiming "Workers of the World Unite, and Fight for a White South Africa," occupied fortified positions in the mines, and announced the establishment of a White Workers' Republic. Smuts, prime minister since Botha's death in 1919, struck back with 20,000 troops and with artillery, tanks, and bomber aircraft. In the ensuing conflict, seventy-six strikers were killed, 4,748 were arrested, and eighteen were sentenced to death, of whom only four were hanged.

Smuts won only a temporary victory because in the 1924 general election he was swept out of office by an alliance of the National and Labour parties and was replaced as prime minister by J.B.M. Hertzog. The new government took immediate steps to protect the privileged position of white labor by enacting the Industrial Conciliation Act of 1924 and the Wage Act of 1925. The former law gave legal recognition to white trade unions but not to black; the latter enabled the minister of labor to force employers to give preference to the hiring of white workers. In addition, the Mines and Works Amendment Act of 1926 reinforced the color bar in the mining industry. Together, these laws became the cornerstone of what Hertzog termed his "civilised labour" policy. Hertzog also introduced measures to provide whites with greater job opportunities by instituting higher protective tariffs to encourage local manufacturing; by opening up new overseas trade relations, especially with Germany; and by establishing the state-owned South African Iron and Steel Corporation (Iscor). He proposed as well a number of "native bills" to restrict the voting rights of Africans, removed the property qualification for all white voters, and enfranchised white women, thereby more than doubling the number of eligible white voters while reducing black voters to a negligible number. He also introduced legislation replacing Dutch with Afrikaans as an official language.

Vrlo je osetljiva prica o radnoj snazi, stepenu zaposlenosti i naravno platama. To je koren revolucija i ponekog rata, i mnogo veca prica od onoga nek to resi slobodno trziste i ako nemaju marginu nek propadnu (u nasem slucaju pogotovo gde marginu jedva drze uglavnom ovi neSNSovi, a SNSovi koji dovode poluroblje mimo zakona imaju lepe margine).

Uvoz radne sange neminovno vodi do sukoba "nizih" domicilnih(radnickih) slojeva sa novopridoslim radnicima. Rasizam tu ne igra glavnu ulogu ali je lep dodatak za razlicite ukljucene strane. Bogati poslodavci ce insistirati na rasizmu da bi se prikrila prava namera doticnih, stavise, na taj nacin ce sebe predstaviti kao velike humaniste i dobrotvore. "Umerena" levica ce isto insistarati na rasizmu jer je tako lakse i lepse.

Drzava ce raditi da se cela prica svede na rasizam, stavise, pravice svoje grupe na obe strane politickog sprektra jer je tako najlakse i najlepse.

Sustina, dolazak radnika koji rade za nize plate neminovno dovodi do nizih plata domicnilnog radnistva i poskupljivanja nekretnina. To je tako svuda.

Ono sto meni nije jasno, zasto se u Srbiji uopste prica o uvozu toliko radne sange kada se nezaposlenost vec godinama ne pomera iz "koridora " 8-10%, a veliko je pitanje kako se doslo dotle, jer se nezaposlenost sada racuna prilicno "mastovito" sa uvedenim metodologijama iz EU: Nezaposlenost 8-10% nije mala nezaposlenost, tipa manje od 5%. Kada nezaposlenost ode ispod 5%, onda postoji ozbiljan nedostatak radne snage. Primera radi, nezaposlenost mladih u Srbiji(18-29 godina) se godinama krece 25-30%, sto nije malo.

Odakle potreba za uvozom radne snage, moje neko misljenje:

1) mimikrija, da se prikaze kako je Srbija privredno uspesna, pa mora da uvozi radnu snagu, time se okrecu neke druge teme u javnosti

2) smanjivanje cene rada domacih radnika,

3) trziste nekretnina, ovo je bilo tokom 2022 zbog Rusa i Ukrajinaca, ali oni su mahom sada otisli.

Berni Sanders, koji nije desnicar i rasista vec simbol levice u SAD

Vermont Sen. Bernie Sanders sees himself as a champion of American workers first and foremost. For years, that also made the third-term senator reflexively skeptical of increased immigration, viewing it as a potential threat to American jobs and wages.

Sanders broke with prominent Democrats to oppose a key comprehensive immigration reform bill in 2007 that would have provided a path to citizenship for millions of unauthorized immigrants living in the US. He opposed measures to increase the number of guest workers and offer green cards to citizens of countries with low levels of immigration. And he once voted for an amendment supporting a group of vigilantes that sought to take immigration enforcement into their own hands along the border (though he has since disavowed the group.)

Whether immigrants actually drive down wages for American workers, or put them out of jobs entirely, is a question that continues to divide economists. But Sanders’s public statements and voting records over his nearly three-decade career in Congress suggest he thinks they do — a belief historically shared by American labor groups but an uneasy fit with a modern Democratic Party positioning itself against President Donald Trump’s anti-immigrant rhetoric.

Ima neke istine i u tome, otuda delom i onaj podsmeh They took our JAAABS da se podsmehnemo krezubima (ili u Americi debelima) kad krenu tako.

Ali ima tu svega, s jedne strane jake ekonomije imaju objektivnu potrebu za stranim radnicima, sa druge to nije neogranicen broj radnika.

Mislim da je ono sto Nemacka/zpadna Evropa trenutno radi sa balkanskim radnicima dosta pametna igra, deo ih uzima na stalne ugovore i useljava, ove gradjevince, pomoc u kuci, dadilje drzi na 3 meseca i pravi se da ih ne vidi, ko rokne sa skele too bad, a za socijalne potrebe porodice tog radnika ne snosi nikakav ceh, to je na racun zemlje porekla.

20 minutes ago, Mel said:

Vrlo je osetljiva prica o radnoj snazi, stepenu zaposlenosti i naravno platama. To je koren revolucija i ponekog rata, i mnogo veca prica od onoga nek to resi slobodno trziste i ako nemaju marginu nek propadnu (u nasem slucaju pogotovo gde marginu jedva drze uglavnom ovi neSNSovi, a SNSovi koji dovode poluroblje mimo zakona imaju lepe margine).

Uvek bllo osetljivo:

Leta 2003. prodam stan i kupim imanje pod Avalom sa starom kucom na njemu da "zbrinem najblizu familiju"

LM, rusenje stare kuce zidane pre 100 godina, ciscenje i slaganje cigle "starog formata" kao i gomila drugih radova zahteva radnu snagu angazovanu na dnevnom nivou uz odgovarajucu naknadu.

Nakon razgovora sa lokalnom i radnom snagom iz Jajinaca - zaposlim par Rumuna kao fizicku radnu snagu i trojicu "neimara" iz Uzica kao "majstore"

Hrana i smestaj - obezbedjeni na radnom mestu!

I sve se zavrsi u roku, kvalitetno i kako je planirano - i zivim tu vec 20 i kusur godina bez ikakvih problema.

Nije problem radna snaga - nego kako radi, a to treba platiti i navoditi.

fantom

To sto radi Nemacka, i ne samo Nemacka, je kriminal a vlasti na Balkanu pristaju na to jer tako cuvaju vlast. Jedan od glavnih razloga pada nezaposlenosti u Srbiji je uvodjenje tzv. "Belog sengena" a to je katastrofa za pojedinca dugorocno. Ali je za drzavu dodatno dobro, ne samo da je otisao iz zemlje, i tako prestao biti moguci protivnik vlasti kao nezaposleni clan zajednice, vec vraca u zemlju novac, cuvene doznake, koje odrzavaju Srbiju na povrsini zbog veliko deficita tekuceg racuna.

Ali nije samo Nemacka u toj prici, cak Poljska, Ceska i Slovacka su bile u slicnoj semi, pre svega, sa Ukrajincima(ogromna zemlja) uz podrsku zapadnih(nemackih preduzeca) koje imaju pogone u tim zemljama. Isto se radilo na crno uz dozvolu vlasti. Lokalno stanovnistvo nije bilo zadovolojno, ljutilo se zbog sporog rasta plata i cena nekretnina, ali je nastavilo da trpi jer je bio jak ekonomski rast. Medjutim, sada je vec drugacije, pobuna protiv Ukrajinaca. Hoce da ih vracaju kuci. Govorim o slovenskim narodima, sto je tek sa crncima i Arapima gde igra raisizam.

Ono sto meni nije jasno, Srbija, kao i sve evropske zemlje, ima demografski pad. Zemlje iz okruzenja zbog toga i odlaska radnika na rad u druge clanice EU,, tipa Hrvatska ili Bugarska, imaju veliki pad nezaposlenosti, sto je logicno, ali se u Srbiji godinama nezaposlenost zadrzava na istom nivou 8-10%, godinama Kako je to moguce?

Odakle ljudi dolaze da popune radna mesta ljudi koji odlaze u penziju masovno?

Srbija nije bila destinacija imigranata, tek u poslednje vreme se delom pojavljuju.

Nesto tu nije kako treba.

Ako izuzmemo gradjevinu gde radi puno stranaca i IT, koji je malo zastao, meni deluje da se srpska ekonomija polako gasi. Pogledaj proizvode koje kupujes, sta je proizvedeno u Srbiji? Skoro sve se uvozi. Sta mi izvozimo? Bukvalno zivimo na doznakama ali ni to nece moci vecno, ljudi se vise ne vracaju nego nastavljaju zivot u inostranstvu.

Pa i u Srbiji kao uostalom u velikom broju EU zemalja se statistički podaci friziraju, i potpuno su nepouzdani, da ne kažem lažni. Italija je recimo veoma bitan primer. Oni već par decenija friziraju besomučno statistike, i to im iz Brisela svesno dopuštaju, jer im ne odgovara da se prikaže stvarnost, tj. da je Italija već više od 10 godina u realnom defaultu, a pošto cela EU zajedno ne bi imala dovoljno novca za bailout, onda je bolje da se svi pravimo ludi, da se plasiraju lažni statistički podaci i da se tako ide dalje, praveći se da Italija jeste u krizi, ali ništa strašno. A veoma je smešno jer ko god pogleda 2 minuta vidi da su podaci lažirani. Na primer oni sad tvrde kako je zaposlenost porasla, a nezaposlenost na najnižem istorijskom nivou, a onda sa druge strane već 27 meseci broj radnih sati je u konstantnom padu. Znači po njima zaposlenost je porasla, a sa druge strane se svakog meseca radi manje, što je teško objašnjivo.

Tako, dobrodošli u svet gde biznisi(a u Srbiji su valjda svi biznisi koji funkcionišu strani biznisi), traže da im se obezbedi armija ljudi koji će da rade za veoma male pare, na crno, dakle da nemaju nikakva prava koja imaju zaposleni inače (pravo na bolovanje kad si bolestan, plaćeni odmor i druga prava koja radnicima pripadaju uključujući i plaćene doprinose, nadoknadu u slučaju prekida radnog odnosa, naknadu za nezaposlene itd.) Tako da treba sada armija tih koji će doći da rade za neku mizernu sumu(koja je opet mnogo veća od onoga što bi mogli da zarade kod kuće, ako bi uopšte imali posao), na crno i bez ikakvih prava i zaštite.

Šta mislite zašto u Italiji tolerišu stotine hiljada ilegalnih migranata i ne šalju ih kući? Zato što pokrenu postupak za azil, i onda ih pošalju na ulicu da čekaju odluku koju čekaju par godina, i onda ti ljudi postanu plen onih kojima trebaju radnici na crno za male pare, i tamo crnče i žive u kampovima u nehumanim uslovima. I to niko ne kontroliše i svi gledaju na drugu stranu.

E tako sad i Srbija ulazi u taj klub gde će sve više poslova da rade ljudi sa strane za smešne pare i bez ikakvih prava, i tako će se napraviti konkurencija sa srpskim državljanima koji će morati da prihvataju sve lošije i lošije uslove i plate ako žele da rade, jer će im biti rečeno: ok, ako nećeš ti ima hiljadu drugih koji hoće.

10 minutes ago, Shan Jan said:

Ako izuzmemo gradjevinu gde radi puno stranaca i IT, koji je malo zastao, meni deluje da se srpska ekonomija polako gasi. Pogledaj proizvode koje kupujes, sta je proizvedeno u Srbiji? Skoro sve se uvozi. Sta mi izvozimo? Bukvalno zivimo na doznakama ali ni to nece moci vecno, ljudi se vise ne vracaju nego nastavljaju zivot u inostranstvu.

To je dobrim delom posledica privatizacije. U hemiji odlicne firme su prodavane Nemcima tipa Merime Krusevac gde je Henkel pogasio tonu domace proizvodnje i koristi ih za logisticki centar za prodaju Henkel proizvoda napravljenih drugde.

Cela poljoprivredna industrija se transformisala, pocetkom 2000tih 90% hrane bilo je domaca proizvodnja, sad 30% i to vrlo upitnog kvaliteta. PIKovi su zbog zemljista bili tako lepo ocerupani (ovo potpada pod jedan od najvecih ako ne i najveci greh DSa i ekipe, koji su od nekoliko modela privatizacije forsirali onaj najkatastrofalniji).

Ali i pored toga nije tacno da je sve stalo i da se nista ne proizvodi, kao sto nije tacna ona prica sa pocetka 2000tih koju su proturali Dinkici i ostali kako srpske ekonomije maltene ni nema, kako su sve fabrike ko one propale masinske u Rakovici a to ni izbliza nije bilo tacno, i tako dalje.

To je inace jako opasna prica. Kao nemamo nista, pa kad otmu i upropaste jos nesto to je onda kobajagi statisticka greska.

34 minutes ago, Tresko said:

Pa i u Srbiji kao uostalom u velikom broju EU zemalja se statistički podaci friziraju, i potpuno su nepouzdani, da ne kažem lažni. Italija je recimo veoma bitan primer. Oni već par decenija friziraju besomučno statistike, i to im iz Brisela svesno dopuštaju, jer im ne odgovara da se prikaže stvarnost, tj. da je Italija već više od 10 godina u realnom defaultu, a pošto cela EU zajedno ne bi imala dovoljno novca za bailout, onda je bolje da se svi pravimo ludi, da se plasiraju lažni statistički podaci i da se tako ide dalje, praveći se da Italija jeste u krizi, ali ništa strašno. A veoma je smešno jer ko god pogleda 2 minuta vidi da su podaci lažirani. Na primer oni sad tvrde kako je zaposlenost porasla, a nezaposlenost na najnižem istorijskom nivou, a onda sa druge strane već 27 meseci broj radnih sati je u konstantnom padu. Znači po njima zaposlenost je porasla, a sa druge strane se svakog meseca radi manje, što je teško objašnjivo.

Tako, dobrodošli u svet gde biznisi(a u Srbiji su valjda svi biznisi koji funkcionišu strani biznisi), traže da im se obezbedi armija ljudi koji će da rade za veoma male pare, na crno, dakle da nemaju nikakva prava koja imaju zaposleni inače (pravo na bolovanje kad si bolestan, plaćeni odmor i druga prava koja radnicima pripadaju uključujući i plaćene doprinose, nadoknadu u slučaju prekida radnog odnosa, naknadu za nezaposlene itd.) Tako da treba sada armija tih koji će doći da rade za neku mizernu sumu(koja je opet mnogo veća od onoga što bi mogli da zarade kod kuće, ako bi uopšte imali posao), na crno i bez ikakvih prava i zaštite.

Šta mislite zašto u Italiji tolerišu stotine hiljada ilegalnih migranata i ne šalju ih kući? Zato što pokrenu postupak za azil, i onda ih pošalju na ulicu da čekaju odluku koju čekaju par godina, i onda ti ljudi postanu plen onih kojima trebaju radnici na crno za male pare, i tamo crnče i žive u kampovima u nehumanim uslovima. I to niko ne kontroliše i svi gledaju na drugu stranu.

E tako sad i Srbija ulazi u taj klub gde će sve više poslova da rade ljudi sa strane za smešne pare i bez ikakvih prava, i tako će se napraviti konkurencija sa srpskim državljanima koji će morati da prihvataju sve lošije i lošije uslove i plate ako žele da rade, jer će im biti rečeno: ok, ako nećeš ti ima hiljadu drugih koji hoće.

Ovo je sistemski problem, prakticno neresiv.

Evo nek proteraju sve ilegalne migrante, ko ce da radi te nisko placene i teske poslove u Italiji ?

Dajte im vece plate, ok daju vece plate i nek nadju radnike (mada ih ne bi nasli, ali uzmimo da ih nadju), sta ce biti sa cenma, ode inflacija gore.

Onda srednja klasa, koja odlucuje izbore, kuka na pad standarda itd.

On 20. 7. 2025. at 11:38, Ayatollah said:

Taj privid zaposlenosti i ekonomske aktivnosti koji se održava uvozom radne snage iz raznih azijskih i afričkih zemalja je nešto što pogoduje samo vrlo uskom krugu ljudi na kratak rok, a na dugi rok će naneti teške štete srpskom društvu i ekonomiji. Umesto da se podignu nadnice za rad domaćem stanovništvu, i time se ono motiviše da radi u Srbiji, i nadalje da u biološki najproduktivnijim godinama ostane ovde i zasnuje porodice, a sa druge strane se nateraju neefikasni domaći privrednici da reformišu svoje poslovanje i budu konkurentniji (ili da propadnu, ako to ne uspeju), naša država zarad interesa uskog kruga nekompetentnih privrednika praktično motiviše domicilno stanovništvo u emigraciju

"Motivisanje u emigraciju" se odvija već decenijama, praktično otkako su otvorene granice posle rata, nikad to nije prestajalo. Isto važi i neefikasne privrednike, takvi će propasti jedino ako su skroz oslonjeni na sebe, ako su u bilo kakvoj šemi sa režimom nema zime, i to je isto višedecenijski trend.

2 hours ago, brusli said:

Ovo je sistemski problem, prakticno neresiv.

Evo nek proteraju sve ilegalne migrante, ko ce da radi te nisko placene i teske poslove u Italiji ?

Dajte im vece plate, ok daju vece plate i nek nadju radnike (mada ih ne bi nasli, ali uzmimo da ih nadju), sta ce biti sa cenma, ode inflacija gore.

Onda srednja klasa, koja odlucuje izbore, kuka na pad standarda itd.

Sistemski problem je nerešiv ako ne bi da menjaš sistem.

"O ne, šta će biti sa cenama, jao jao, inflacija, pad standarda..."

Pa fiksiraj cene, jebem mu sve! Planska ekonomija, lepo Staljin, lepo petoljetka...

Eee, ali to ne može, to se ne radi. Pa onda jedi govna i preveslavaj iz krize u krizu, šta da ti kažem.

Edited by Weenie Pooh

Unistavanje "nalazenja" prave cene na trzistu je velika greska. SSSR je to skupo platio, kontrolisanje cena po dubini pirvrede je izuzetno tesko Stvaraju se velike neizbalansiranosti sto utice na efikasnost i na kraju ne na visoku inflaciju vec hiperinflaciju, sto je ceo "Istocni blok" iskusio. Ceo smisao ekonomije i efikasnosti bi se moglo svesti na pronalazenje "prave cene".

Ali

Postoji nacin da se amortizuje inflacija povecanjem cene rada.

image.png

Za manje od 25 godina, korporativni profit preduzeca iz SAD je povecan 4 puta.

Za to vreme je standard vecina stanovnika u blagom rastu ili stagnaciji. Sve da bi u tromesecnim izvestajima preduzeca bio ostvaren rast 2% a to znaci vece cena deonica, a to znaci veca dividenda za one koji imaju deonice a to su, mahom, oni oz 10% najbogatih.

Mozda malo da smanje marze, malo vece plate, manje cene, manje kartelisanja.

Tesko jer politika zavisi od njih, upravo je prosao Big, beatiful Bill.

Kako Apple trosi godinsji neto profit od skoro $100 milijardi, uglavnom na vracanje novca na berzu zare rekupovine deonica i dizanja divedende i bonusa. To nije bas efikasnost i produktivnost.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.