Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

O mobilnosti radne snage, Serbian edition

Featured Replies

  • Author
23 minutes ago, morgana said:

btw srbija je prosle godine izdala 80k radnih dozvola, godinu prije toga 70k ako dobro nalazim, rast koji je najavljen nije nikakav big deal, a ugovor sa ganom predvidja da se na nju odnosi dio te planirane kvote

do avgusta ‘24 50k ukupno u ovom turnusu 100k

svu ovu putnu infrastrukturu mahom rade strani radnci kao i verujem ostale najveće građevinske projekte

  • Replies 182
  • Views 11.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ми смо дефинитивно показали да нисмо спремни да заштитимо те људе од бројних малверзација и искоришћавања. и то је донекле и очекивано, ово је потпуно нова ствар. Оно што је горе је то што како време

  • Weenie Pooh
    Weenie Pooh

    Pa kod corpo vojnika se najbolje i uočava to o čemu @Shan Jan priča, ne kod vozača busa. Tipičan šofer je dalitska sirotinja, verovatno malo šta umišlja i malo čemu se nada. Ali tipičan SEO stručnja

  • to ce biti zanimljivo gledati ako i kada krene u vecem obimu. srbi nisu rasisti samo zato sto nema crnaca u znacajnom broju.

Posted Images

1 minute ago, kud u maglu Simoviću said:

do avgusta ‘24 50k ukupno u ovom turnusu 100k

svu ovu putnu infrastrukturu mahom rade strani radnci kao i verujem ostale najveće građevinske projekte

nalazim drugacije podatke ali ok, neka i jeste 50k za godinu

Edited by morgana

1 hour ago, dillinger said:

Dobro ljudi aj vi osnujte firmu i smesta dajte 1200e čistačici, 1800e magacioneru i 3000e električaru.

I ubedite još 10 poslodavaca da učine isto i sigurni ste da će svi biti namireni?

Aha. pa 20 godina upisa na BK, Megatrendove sa poslovično niskim natalitetom daje itekakve rezultate... nema bre Srbina da zna nešto u rukama a mlađeg od 35

upravo ovo, cista statistika. Plus dodaj brdo zaposlenih preko partijskih veza u javnom sektoru.

  • Popular Post

mislim da je na delu "superhik"politika udovoljavanja željama SNS biznismenima i poslodavcima da dođu do što jeftinije i nezahtevne radne snage.

32 minutes ago, dillinger said:

Velika je to tema i u zacaranom smo krugu. Ne zivi u Srbiji 50 Bezosa niti ima 500 Milenijum timova sa ne znam kakvom astronomskom dobiti vec imas i stotine, hiljade poslodavaca koji rade na granici rentabilnosti a od pre 5-6 god ne mogu naci krstenog majstora. A znacajnije podizanje plata bi ih bacilo u minus. Nije bruto plata mala stavka u troskovima poslovanja u Srbiji

Pritom stranci koji su dosli ne kostaju puno manje od domaceg radnika. Stavise - to samo znaci da je vecinu na taj potez motivisao nedostatak radne snage a ne zelja da manje plati

Legalno zaposlen stranac nužno košta više od cene koštanja radnika na minimalcu. To je zbog dodatnih troškova kao što su smeštaj, takse državi, cena onome ko ti je našao stranca i cena za sređivanje procedure ako ne znaš sam.

Stranci nisu jeftina radna snaga nego su erzac roba na tržištu rada, kao zamena za domaćeg radnika na minimalcu / oko minimalca.

pOorODiČna FIrMa Zašto Postojimo D.O.O. sa svojim nepostojećim biznis planom ili već "etabliranim" modelom suštinski besperspektivnog poslovanja "nije se snašla" kao "etabliranija" kOmPAnIjA Srpska Posla D.O.O. sa užasnim platama ali briljantnim kako-zajebati-radnika sistemima (te ipak nekako uspeva da eksploatiše domaću radnu snagu). Zaključak: "Niko neće da radi" — sređuj Nepalce (i dr.).

Pitanje za državu je koja je tu njena uloga i šta za državu znači to "sređuj Nepalce".

Naravno da kosta vise od minimalca, problem Srbije je sto joj je minimalac sad vec skoro 500e a medijalna plata oko 700e. Dakle stranac te minimalno sa smestajem I ostalim troskovima kosta 600e. Iole kvalifikovan Nepalac/Indijac... kosta vise od toga.

Edited by dillinger

7 minutes ago, Krošek said:

Legalno zaposlen stranac nužno košta više od cene koštanja radnika na minimalcu. To je zbog dodatnih troškova kao što su smeštaj, takse državi, cena onome ko ti je našao stranca i cena za sređivanje procedure ako ne znaš sam.

Zađto smeštaj dodatni trošak, pa i radnici iz Srbije valjda žive negde, neće onaj iz Vranja da se svake večeri vraća kući u Vranje sa gradilišta u Beogradu na vodi npr.

1 minute ago, JozoMujica said:

Zađto smeštaj dodatni trošak, pa i radnici iz Srbije valjda žive negde, neće onaj iz Vranja da se svake večeri vraća kući u Vranje sa gradilišta u Beogradu na vodi npr.

I za tog iz Vranja kao I za Nepalca, poslodavac placa smestaj u/oko BG

4 minutes ago, JozoMujica said:

Zađto smeštaj dodatni trošak, pa i radnici iz Srbije valjda žive negde, neće onaj iz Vranja da se svake večeri vraća kući u Vranje sa gradilišta u Beogradu na vodi npr.

Tačno i relevantna primedba za neke sektore kao građevina ali nije baš relevantno za usluge tipa ugostiteljstvo i proizvodnju.

S` timo sto Nepalac, Ganac, Pakistanac, Avganistanac... nemaju gomilu drzavnih i verskih praznika na koje "ne rade".

fantom

Ne brani ni vama niko da ispregovarate s poslodavcem da vam nadje smestaj za 50e, medju 6 kreveta u 15m2 samo da niste kuci I ne slusate zenu I decu svaki dan

4 hours ago, aram said:

srbi jesu rasisti i te kako. i uopšte ksenofobi.

pa upravo sam to i rekao, majku mu. ksenofobiju sam licno osetio-u jednoj firmi u kojoj smo i ti ja radili, jedan direktor me nije primio u radni odnos jer se ne prezivam na 'ic'

Edited by Grunf

3 hours ago, brusli said:

Zasto ima hronican manjak majstora, a danas su izuzetno placeni ?

Zato sto ih boli djoka da ih zajebavaju domaci caci privrednici da osljare za male pare.

4 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

ne znam, nisam stekao to iskustvo a često naručujem, jednom mi je zazvonio dostavljač koji evidentno nije naštm

navodno mogu da biju i preko 100k

Ja narucujem Glovo dvocifren broj puta nedeljno. 9/10 dosatvljaca su stranci.

1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Ja narucujem Glovo dvocifren broj puta nedeljno. 9/10 dosatvljaca su stranci.

isto, doskorasnji kombinat je na terazijama, 98% su azijati iz ex sovjetskih republika, tu i tamo neki kubanac. interesantno, nbg vise pokrivaju domaci.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.